چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
۱۵:۰۵ - ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۰۱۹۴
بین الملل

پوتین: با همکاری شرکای خود برای تشکیل یک سیستم پرداخت بین‌المللی تلاش خواهیم کرد / همکاری با چین، هند و ایران تعمیق می‌شود

ولادیمیرپوتین,رئیس جمهور روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت: روسیه کریدورهای لجستیکی جدید خواهد ساخت، مسیرهای داخلی و خروجی به آسیا را توسعه خواهد داد. دولت توجه ویژه‌ای به کریدور بین‌المللی "شمال-جنوب"، "راه آهن ترانس سیبری"، مسیر بایکال - آمور، مسیر دریای شمال نشان خواهد داد. این امر باعث گسترش و تعمیق همکاری با چین، هند، ایران و سایر کشورهای دوست خواهد شد. مهمترین عنصر حاکمیت اقتصادی، آزادی کارفرمایی و کارآفرینی است. این تجارت خصوصی بود که سازگاری را نشان داد، بنابراین از هر ابتکاری که به نفع کشور باشد باید حمایت شود.

به گزارش ایسنا،  سخنرانی سالانه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مجلس فدرال این کشور انجام شد.

پوتین در ابتدای سخنرانی خود گفت: جهان با تغییرات ریشه‌ای مواجه است که تاریخ کشور و ملت ما را تعیین می‌کند. مسکو تمام تلاش خود را برای حل مسالمت آمیز این مساله انجام داد. ما صبر و تحمل زیادی از خود نشان دادیم اما سناریوی دیگری پشت پرده و در خفا در حال شکل‌گیری بود. ما باید از تهدید نئونازی‌ها در اوکراین خلاص شویم و به همین دلیل عملیات نظامی ویژه را آغاز کردیم.

تلاش کردیم که جنگ با اوکراین را از راه‌های مسالمت آمیز حل و فصل کنیم اما رژیم کی‌یف از تروریست‌ها در منطقه دوبناس حمایت کرده و مشکلات را حل نکرد بلکه فقط دست به اتلاف وقت، قتل‌های سیاسی و آزار و اذیت وفاداران به روسیه پرداخت. غرب قبل از آغاز عملیات ویژه سلاح به اوکراین منتقل می‌کرد و تلاش داشت تا سلاح‌های بیولوژیکی و هسته‌ای را در اختیار اوکراین قرار دهد. قول رهبران غربی تبدیل به دروغ‌های توخالی و بی‌رحمانه شد. وعده‌های غرب درباره تمایل اوکراین برای برقراری صلح در دونباس جعلی و دروغی ظالمانه بود، همانطور که اکنون شاهد آن هستیم. قدرت‌های غربی به صورت یکجانیه توافقات مشترک را کنار گذاشتند.

هدف سیاست ضد روسی غرب راه‌اندازی یک جنگ نیابتی در اروپا و حذف رقباست. در دهه ۳۰ قرن گذشته و اکنون تنها یک هدف وجود دارد؛ هدایت تجاوز به شرق و شعله‌ور کردن جنگ در اروپا به دست دیگری برای حذف رقبا. نخبگان غرب هدف خود برای شکست استراتژیک روسیه و حذف همیشگی ما را پنهان نمی‌کنند. روسیه قاطعانه نه تنها از منافع خود دفاع می‌کند بلکه نمی‌گذارد جهان به "کشورهای متمدن و بقیه" تقسیم شود. نخبگان غربی به نماد دروغ‌های بی اساس تبدیل شده‌اند. دولت‌های غربی با مردم خود هم با همین تحقیر رفتار می‌کنند.

وی ادامه داد: کشورهای غربی ارتش اوکراین را آموزش داده و به آن تسلیحات داده‌اند. غرب ۱۵۰ میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین ارائه کرده و این جریان در حال کاهش نیست. کی‌یف قبل از آغاز عملیات روسیه با غرب در مورد تامین تسلیحات مذاکره کرد. غرب در حال آماده سازی اوکراین برای یک جنگ بزرگ بود و امروز آنها این را اعتراف می‌کنند. آمریکا و ناتو به سرعت پایگاه‌های نظامی و آزمایشگاه‌های بیولوژیک مخفی خود را در نزدیکی مرزهای ما ایجاد کردند. آنها برای سناریوی عملیات نظامی آتی در طول مانورها آماده می‌شدند و آنها رژیم کی‌یف را که توسط خود آنها کنترل می‌شد را آماده می‌کردند. آنها برای یک جنگ بزرگ انتخاب شده‌ بودند و امروز بدون هیچ محدودیتی به آن اعتراف می‌کنند. من بار دیگر تاکید می‌کنم کی‌یف و غرب از مدتها قبل از عملیات نظامی مذاکراتی در مورد تحویل سامانه‌های دفاع هوایی، جت‌های جنگنده و سایر تجیهزات نظامی به اوکراین داشتند.

پوتین افزود: این غربی‌ها بودند که جنگ را راه انداختند و روسیه فقط برای مهار آن متوسل به زور شد. کسانی که در فوریه ۲۰۲۲ حمله به دونباس را طراحی کردند قصد داشتند در آینده به کریمه نیز حمله کنند. اوکراین در حال تبدیل شدن به ماهیتی ضد روسی شده بود. این یک پروژه جدید نیست. آنها می‌خواستند سرزمین‌های تاریخی ما را از ما بگیرند. روسیه در حال جنگ با مردم اوکراین نیست چراکه آنها گروگان رژیم کی‌یف و اربابان غربی آن هستند که قبلا این کشور را به لحاظ سیاسی، نظامی و اقتصادی اشغال کرده‌اند. غرب مستقیما تمامی تضمین‌های امنیتی روسیه را رد کرد و این کاملا مشخص بود که این تهدید هر روز در حال افزایش است. در دسامبر ۲۰۲۱ ما رسما برای آمریکا و ناتو توافقنامه‌هایی درباره تضمین‌های امنیتی ارسال کردیم اما در مورد تمامی مواضع اساسی و کلیدی در واقع یک امتناع مستقیم را شاهد بودیم. ما همه این اقدامات را پیش از اجرای طرح تهاجمی خود انجام دادیم اما آنها نخواستند که متوقف شوند و تهدید همچنان در حال افزایش بود.

وی اظهار کرد: القای ارزش‌های نئولیبرالی و اساسا توتالیتر، هدف سیاست غرب است. در دهه ۱۹۳۰، غرب راه را برای قدرتمند شدن نازی‌ها در آلمان باز کرد و در زمان ما اوکراین را "علیه روسیه" تشویق کرد. نئونازی‌ها در اوکراین با استفاده از نشان صلیب شکسته روی تجهیزات و استفاده از نام‌های نازی، پنهان نمی‌کنند که وارثان چه کسانی هستند. به درک ما، غرب قصد دارد یک درگیری محلی را به رویارویی جهانی مبدل کند. شکست روسیه در میدان نبرد غیرممکن است. به این دلیل حملات خبری هر چه شدیدتر می‌شود. آنها دائماً دروغ می‌گویند، حملات به فرهنگ ما، به کلیسای ارتدکس روسیه متوقف نمی‌شود. ما هرگز مانند کی‌یف و نخبگان عمل نخواهیم کرد و شبیه آنها نخواهیم بود. با کسانی که یک گام به عقب برداشتند و از وطن خود عقب نشینی و آن را ترک کردند تسویه حساب نخواهیم کرد. بگذار وجدانشان پاسخگوی اعمال آنها باشد. نکته اصلی این است که شهروندان کشور اعمال آنها را مورد ارزیابی اخلاقی قرار خواهند داد. ما مفتخریم که جامعه چند ملیتی ما موضعی اصولی در رابطه با عملیات ویژه روسیه اتخاذ کرده و از اقدامات ما برای محافظت از دونباس حمایت کرده‌اند.

رئیس جمهور روسیه با تشکر از تمام مردم روسیه به خاطر "شجاعت و عزم آنها"، به نیروهای امنیتی، داوطلبان، به مبارزان نیروهای جمهوری‌های خلق لوهانسک و دونتسک اشاره کرد و گفت: ساکنان دونباس با وجود تهدیدات و ترور، خودشان به تعیین آینده خود دست زدند و تصمیم گرفتند با سرزمین مادری خود باشند. افرادی که در راه خیانت به روسیه قدم گذاشته‌اند طبق قانون پاسخگو خواهند بود، اما ما "شکار جادوگر" را سازماندهی نخواهیم کرد. حالا ما دوباره با هم هستیم، یعنی قوی‌تر هم شده‌ایم. ما هر کاری از دستمان برآید انجام خواهیم داد تا آرامش دیرانتظار به سرزمین‌های ما بازگردد. قهرمانان ما برای دستیابی به این آرامش، برای اجدادشان، برای آینده فرزندان و نوه‌هایشان، برای اتحاد دوباره مردم ما می‌جنگند.

ولادیمیر پوتین، هم‌چنین یک دقیقه سکوت به احترام "قهرمانان" اعلام کرد و همه حاضران در سالن برخاستند.

رئیس جمهور روسیه در ادامه خاطرنشان کرد: این عملیات برای همسران و والدین قهرمان ما بسیار سخت است. این وضع به همان اندازه که برای افرادی که در طول جنگ جهانی دوم از دونباس دفاع کردند دشوار بود، سخت است. وظیفه ما حمایت از خانواده‌هایی است که عزیزان خود را از دست داده‌اند.

پوتین از ایجاد صندوق ویژه‌ای برای رساندن کمک هدفمند به خانواده‌های سربازان کشته شده و مجروحان عملیات ویژه خبر داد.

رئیس جمهوری روسیه در این سخنرانی که خطاب به جمع گسترده‌ای از نمایندگان مجالس روسیه و دیگر شخصیت‌های سیاسی و دینی و مطرح این کشور انجام شد، گفت: ما می‌دانستیم که قدم بعدی پس از دونباس حمله به کریمه است. ما در حال دفاع از میهن خود هستیم، غرب حدود ۱۵۰ میلیارد دلار برای مسلح کردن اوکراین هزینه کرد و این درحالی است که در طول سال ۲۰۲۰ فقط ۶۰ میلیارد دلار به کشورهای فقیر اعطا شد. این ارقام را مقایسه کنید! هیچ کشوری در جهان به اندازه آمریکا در خارج از کشورش پایگاه نظامی ندارد. تعداد آنها به صدها پایگاه می‌رسد که در کل سیاره زمین پراکنده است. غرب از اوکراین به عنوان نوک پیکان علیه روسیه استفاده می‌کند و بیشتر ملت ما اقدامات انجام شده برای دفاع از دونباس را تایید می‌کنند. کل سیاره زمین در پیله پایگاه‌های نظامی آمریکا قرار گرفته است.

وی افزود: روسیه برای گفت‌وگو با غرب در زمینه امنیت آماده بود اما در عوض با واکنش ریاکارانه و تلاش‌ها برای گسترش ناتو مواجه شد. اجرای اهداف عملیات نظامی ویژه در اوکراین گام به گام، پیوسته و با دقت انجام خواهد شد. یک سال پیش برای محافظت از مردم در سرزمین‌های تاریخی‌مان برای تضمین امنیت کشورمان و از بین بردن تهدیدی که از سوی رژیم نئونازی پس از کودتای سال ۲۰۱۴ در اوکراین پدیدار شد، تصمیم گرفته شد که عملیات ویژه نظامی انجام شود. ما قدم به قدم و با دقت در حال انجام کار هستیم و وظایفی را که پیش رو خود داریم انجام می‌دهیم. شکست دادن روسیه در میدان نبرد غیرممکن است و ما به شکل مناسبی با تلاش برای تبدیل این درگیری به یک رویارویی جهانی برخورد می‌کنیم.

پوتین ادامه داد: ما یک مسیر را آغاز کرده‌ایم و همچنان به حمایت از مناطق جدید ادامه خواهیم داد و برای گسترش جاده‌ها تلاش خواهیم کرد و همه این برنامه‌ها را اجرا خواهیم کرد. ما امنیت و ثبات را برای این مناطق فراهم خواهیم کرد. ما به توسعه نظامی پیشرفته نیازمندیم. سطح تجهیز نیروهای هسته‌ای روسیه در مجموع ۹۱.۳ درصد است که این سطح باید در تمامی جهات محقق شود و اکنون با توجه به تجربه‌مان باید به سطح کیفی بالاتر در همه سطوح برسیم. هرچه برد تسلیحاتی که غرب به اوکراین‌ می‌دهد بیشتر باشد ما مجبور خواهیم بود این تهدید را از مرزهای خود دور کنیم. این یک ضرورت است.

کسانی که تحریم‌هایی علیه روسیه وضع کرده‌اند در واقع خود را مجازات کرده‌اند. تورم را در کشورهایشان افزایش می‌دهند و در عوض روس‌ها را به خاطر آن سرزنش می‌کنند. اعمال تحریم‌ها نشان داد اقتصاد روسیه انعطاف پذیرتر از آن چیزی است که غرب تصور می‌کرد. غرب تلاش کرد که جامعه روسیه را از درون بی ثبات کند اما شکست خورد. غرب تلاش کرد با اعمال تحریم روسیه را از درون بی ثبات کند اما شکست خورد. تحریم‌های علیه روسیه یک وسیله است هدف همانطور که خود رهبران غربی‌ گفته‌اند رنج دادن مردم روسیه است، آنها را رنج بدهند تا جامعه از درون بی ثبات شود. اما محاسبات آنها غلط از آب در آمد. غرب سعی خواهد کرد با شرط بندی کردن روی خائنان ملی روسیه را تجزیه کند.

رئیس جمهوری روسیه درخصوص شرایط اقتصادی کشورش گفت: در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ روسیه ۵۵ تا ۶۰ میلیون تن غلات صادر کرد که پیش از این دست‌نیافتنی به نظر می‌رسید. روسیه سهم پرداخت‌ها به روبل در تجارت را دو برابر کرده که این یک سوم از کل پرداخت را تشکیل می‌دهد. ما پرداخت‌ها به دلار را کاهش نداده‌ایم، غرب خودش این کار را باعث شده است. پیوندهای اقتصادی جدید و موثر و کریدورهای پشتیبانی باید در روسیه شکل بگیرد و بنادر دریای سیاه و آزوف توسعه یابد. مسئولان اقتصادی ثبات اقتصاد را حفظ کرده و مانع از بروز کسری بودجه و فروپاشی نظام مالی کشور شدند. همه فرصت‌ها برای پیشرفت وجود دارد. ما به همکاری شرکای خود برای تشکیل یک سیستم پرداخت بین‌المللی با ثبت و امن مستقل از دلار آمریکا و سایر ارزهای غربی تلاش خواهیم کرد.

وی افزود: روسیه کریدورهای لجستیکی جدید خواهد ساخت، مسیرهای داخلی و خروجی به آسیا را توسعه خواهد داد. دولت توجه ویژه‌ای به کریدور بین‌المللی "شمال-جنوب"، "راه آهن ترانس سیبری"، مسیر بایکال - آمور، مسیر دریای شمال نشان خواهد داد. این امر باعث گسترش و تعمیق همکاری با چین، هند، ایران و سایر کشورهای دوست خواهد شد. مهمترین عنصر حاکمیت اقتصادی، آزادی کارفرمایی و کارآفرینی است. این تجارت خصوصی بود که سازگاری را نشان داد، بنابراین از هر ابتکاری که به نفع کشور باشد باید حمایت شود.

ولادیمیر پوتین تصریح کرد: تصویر غرب به عنوان یک پناهگاه امن، شبحی بیش نیست و یک فیک است. تجارت‌های بزرگ، به جای ایجاد فناوری و شغل در روسیه در بخش قایق‌های تفریحی سرمایه گذاری می‌کرد. وقت آن فرا رسیده تا درک شود که روس‌های ثروتمند برای غرب، غریبه‌های درجه دو هستند و هر کاری که آنها دلشان بخواهد می‌توانند با این روس‌های ثروتمند انجام بدهند. آنها شهروند درجه دوم در آنجا به حساب می‌آیند. تلاش برای دویدن با دست‌های دراز، تحقیر خود، التماس برای گرفتن پولتان، بی معنی است. شما نباید به گذشته بچسبید، باید دست به بازسازی کارها و فعالیت تجاری خود بزنید، شما که افراد قوی‌ای هستید، پس بیائید پروژه‌های جدید خود را در روسیه راه‌اندازی کنید و در روسیه سرمایه‌گذاری کنید.

رئیس جمهور روسیه در ادامه افزود: همه به یاد دارند که چگونه روسیه اولین کشوری بود که در طول همه گیری کووید -۹» از ایتالیا حمایت کرد. این نمونه‌ای از شخصیت مردم روسیه است.

پوتین در سخنرانی خود در مجلس فدرال هم چنین گفت: انتخابات مجالس قانون‌گذاری شهری و منطقه‌ای در سپتامبر امسال و انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۴ بر اساس قانون، همه رویه‌های دموکراتیک و قانون اساسی برگزار خواهد شد.

  • 18
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش