۰۸:۵۴ - ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۲۰۰۸۵۵
بین الملل

چینی‌ها از مثلث سئول، واشنگتن و پیونگ‌یانگ نگرانند

کره‌جنوبی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

به گزارش دنیای اقتصاد، کره‌شمالی و کره‌جنوبی در مراحل نهایی آماده‌سازی برای برگزاری نشست بین رهبرانشان قرار دارند که قرار است جمعه همین هفته در روستای مرزی پونمونجوم برگزار شود.

 

در همین راستا، یک گام از سوی کره‌جنوبی برداشته شد تا روند آشتی میان دو کره سرعت بیشتری بگیرد. به همین دلیل، کره‌جنوبی تبلیغات خصمانه علیه پیونگ‌یانگ در مرزهای مشترک با کره‌شمالی را دیروز(دوشنبه) و پیش از نخستین نشست بین رهبران دو کره متوقف کرد. «جاشوا برلینگر»، گزارشگر سی‌ان‌ان در ۲۳ آوریل، نوشت: «ارتش کره‌جنوبی بلندگوهای بزرگی که به سخن پراکنی و تبلیغ علیه همسایه شمالی اختصاص داده شده بود را جمع کرد و این حسن نیتی دیگر میان دو کره در روزهای منتهی به مذاکرات رهبران دو کشور در روز جمعه است.» صدای این بلندگوها را مایل‌ها دورتر می‌توان شنید. اینها ابزار تبلیغاتی جنوبی‌ها در برابر آزمایش‌های موشکی- هسته‌ای شمالی‌ها بود. اگرچه کره‌شمالی هم روش‌های سخن پراکنی و تبلیغاتی خود را داشت اما در گذشته نسبت به این رفتار کره‌جنوبی در تبلیغات از طریق این بلندگوها با زبان گلوله و آتش پاسخ می‌داد.

 

برلینگر می‌نویسد: «این اقدام به منزله امتیازی به پیونگ‌یانگ پیش از نشست رهبران دو کشور تلقی می‌شود.» اگر این دیدار برگزار شود، اولین دیدار میان رهبران دو کره از سال ۱۹۵۳ به این سو است؛ دو کشوری که تنها یک «معاهده آتش‌بس» و نه «صلح» میانشان برقرار است. سخنگوی وزارت دفاع کره‌جنوبی می‌گوید: «این تصمیم اتخاذ شد تا تنش نظامی میان دو کشور اندکی فروکش کند و محیطی صلح آمیز برای نشستی که در پیش است فراهم آورد.» در فوریه سال جاری میلادی نیز کره‌شمالی صدای بلندگوهایش را در مرز و پس از بازی‌های المپیک زمستانی در کره‌جنوبی که ورزشکارانش نیز در آن حضور داشتند، پایین آورد. توقف در تبلیغات مرزی بین دو کره درحالی صورت گرفته که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، نسبت به این نشست‌ها با کره‌شمالی محتاط‌تر رفتار کرده است. وی در توئیت روز یکشنبه خود نوشت: «ما راه طولانی برای نتیجه‌گیری درباره کره‌شمالی داریم و شاید باید برای این منظور تلاش دو چندان کنیم. زمان همه چیز را تعیین می‌کند.»

 

رئیس‌جمهوری آمریکا اظهار کرد، همچنان تا حل پرونده کره‌شمالی به‌رغم تعلیق آزمایش‌های هسته‌ای این کشور راه زیادی مانده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در دو توئیت روز یکشنبه در واکنش به اظهارات خبرنگار آمریکایی که گفته بود، آمریکا چشم‌پوشی‌های زیادی مقابل کره‌شمالی داشته درحالی‌که پیونگ‌یانگ از هیچ چیزی عقب‌نشینی نکرده است، نوشت: «عجب! در واقع ما از هیچ مساله‌ای کوتاه نیامدیم،‌ درحالی‌که مسوولان کره‌شمالی با خلع‌سلاح‌ هسته‌ای (گامی بزرگ برای کل جهان) و بستن سایت انجام آزمایش‌های هسته‌ای‌شان موافقت کردند.» ترامپ افزود: «ما همچنان فاصله بسیاری با حل پرونده کره‌شمالی داریم. ممکن است تلاش ما نتیجه بدهد و ممکن است نتیجه‌ ندهد. زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد.»

 

مقدمه چینی مقام‌های آمریکایی

مقام‌های دولت آمریکا نیز به نوبه خود در حال مقدمه‌چینی برای یک نشست غیرمنتظره میان رهبران آمریکا و کره‌شمالی هستند اما روی جزئیات اولیه شامل محل و زمان انجام این نشست و تاکتیک‌های مذاکره هنوز تصمیمات نهایی گرفته نشده است. گزارشگر سی‌ان‌ان می‌نویسد: «نفس این نشست و دیدار احتمالی میان کیم و ترامپ سال گذشته اقدامی غیرقابل تصور تلقی می‌شد زیرا دو طرف تنش‌های لفظی را به اوج رسانده بودند اما با تحولات رخ داده در چند هفته اخیر، احتمال دیدار میان آنها شدت گرفته است.» دیدار احتمالی میان کیم و ترامپ نخستین نشست میان یک رئیس‌جمهوری آمریکا و یک رهبر کره‌شمالی است. در این میان چندین موضوع بسیار مهم قرار است در نشست غیرمنتظره میان ترامپ و کیم جوان مطرح شود. رویترز و سی‌ان‌ان در گزارشی این موضوعات را چنین بر می‌شمارند:

 

۱- خلع‌سلاح اتمی: متقاعد کردن پیونگ‌یانگ برای متوقف کردن برنامه‌های اتمی از اهداف تمامی مذاکرات بین‌المللی با کره‌شمالی از اوایل دهه ۹۰میلادی بوده است. برخی مقام‌ها در ژاپن و کره‌جنوبی نگران این هستند که ترامپ در دیدارش با کیم جونگ اون به توافقی سریع درباره موشک‌های قاره‌پیمای بالستیک برسد و تهدید موشک‌های کوتاه برد برای متحدان را کنار بگذارد. ۲- رهایی از تحریم‌ها و دریافت کمک: کره‌شمالی به دنبال رهایی یافتن از تحریم‌های اقتصادی جامعه بین‌الملل است. در توافق‌های ناکام پیشین، این کشور موافقت کرده بود تا در ازای دریافت کمک، برنامه‌های تسلیحاتی خود را کنار بگذارد. یکی از سخنگوهای شورای امنیت ملی کاخ سفید در این باره گفت: «ما به‌دنبال یک خلع‌سلاح اساسی در برنامه‌های اتمی کره‌شمالی هستیم و تا زمانی که این خلع‌سلاح اتمی به‌دست نیاید، کمپین فشارهای حداکثری بر این کشور ادامه خواهد داشت.» ۳- آمریکایی‌های بازداشتی در کره‌شمالی: کاخ سفید گفته است که مساله سه شهروند کره‌ای- آمریکایی بازداشتی در کره‌شمالی موضوعی مهم پیش از نشست است. ترامپ هفته گذشته گفته بود که واشنگتن درحال مذاکره برای آزادی این سه مرد است و فرصت خوبی برای این کار وجود دارد. ۴- معاهده صلح: کره‌شمالی مدت‌هاست که به‌دنبال جایگزینی معاهده صلح به جای آتش‌بس جنگ ۱۹۵۳ کره است. دو کره مذاکرات را از سر گرفته اما کره‌جنوبی بیشتر ترجیح می‌دهد تا از «سیستم صلح» یا «یک توافق برای پایان دادن به اقدامات خصمانه» به جای «معاهده صلح» استفاده کند.

 

چینی‌ها می‌ترسند

بحث مذاکره میان کره‌شمالی و آمریکا از موضوعاتی است که ترس همراه با خشم چینی‌ها را به‌دنبال داشته است. آنها می‌ترسند مذاکره مستقیم کره‌شمالی با آمریکا در نهایت موجب شکل‌گیری معامله‌ای میان آنها شود که به این ترتیب، این دو کشور چین را دور زده و در نهایت مانعی بزرگ در راه امیال و اهداف چینی‌ها در شبه‌جزیره به‌وجود آورند. «جین پرلز»، گزارشگر نیویورک‌تایمز در ۲۲ آوریل، نوشت: «با فعال شدن مثلث آمریکا، کره‌جنوبی و کره‌شمالی، چینی‌ها احساس می‌کنند در خلأ می‌زیند و از حاشیه و کنار گود تنها نظاره گر اوضاع هستند.» بدتر اینکه، بسیاری از تحلیلگران چینی این ترس را دارند که کره‌شمالی ممکن است «چانه زنی» یا «معامله بزرگ»ی را با آمریکا ترتیب دهد که نه تنها موجب نزدیکی این کشور به دشمن و البته همسایه جنوبی اش می‌شود بلکه موجب کاهش وابستگی امنیتی- تجاری این کشور به چین هم خواهد شد. گزارشگر نیویورک‌تایمز می‌نویسد چینی‌ها احساس می‌کنند که از متن این دیپلماسی کنار گذاشته شده‌اند و از اهداف «کیم» در نزدیک شدن به دشمنان سابق خود می‌ترسند.  تحلیلگران چینی می‌گویند این کشور باید خود را برای «بدترین احتمالات» آماده سازد. شاید به همین دلیل بود که رئیس‌جمهور چین به کره‌شمالی رفت تا اطمینان یابد این کشور از مدار پکن خارج نمی شود یا دست کم به منافع پکن پشت نمی کند. «ژانگ بائوهی»، استاد روابط بین‌الملل در دانشگاه لینگنان در هنگ کنگ، می‌گوید: «از دست رفتن پرستیژ مشکل بزرگی برای چین و رئیس‌جمهور این کشور است که می‌کوشد تا پکن را بازیگری جدی در روابط بین‌الملل به ویژه در حوزه تحولات شبه‌جزیره کره‌جا اندازد.» او می‌افزاید: «اکنون به نظر می‌رسد دیگر چین جایگاهی نداشته باشد.»

 

 

  • 13
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.1 stars from 16 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
علیرضا طلیسچی,بیوگرافی علیرضا طلیسچی,عکسهای علیرضا طلیسچی بیوگرافی علیرضا طلیسچی + عکسهای فوق‌العاده جذاب او

نام کامل: علیرضا طلیسچی

تاریخ تولد: ۷ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

فعالیت:خواننده، ترانه سرا و آهنگساز

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم عمران و لیسانس موسیقی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
آناهیتا درگاهی,بیوگرافی آناهیتا درگاهی,عکسهای آناهیتا درگاهی بیوگرافی آناهیتا درگاهی + ماجرای طلاق جنجالی‌اش

نام کامل: آناهیتا درگاهی

تاریخ تولد: ۷ بهمن ۱۳۶۵

زمینه فعالیت: نقاشی، بازیگری، تهیه کنندگی

تحصیلات: فوق لیسانس رشته نقاشی

همسر: اشکان خطیبی

همسر سابق: محمد پروین

ادامه
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌ زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌ زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید