شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
۱۵:۵۲ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۳۰۰۹۳۵
بین الملل

توقف مهاجرت به استرالیا به دلیل کرونا/ قطع دومین درآمد کشور

استرالیا برای رشد اقتصادی خود به ورود  ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار مهاجر در سال  نیاز دارد.

ویروس کرونا درآمدهای مداوم و بی‌وقفه ناشی از مهاجرت در استرالیا را متوقف کرد. در یک دهه گذشته درآمدهای ناشی از مهاجرت یکی از بزرگترین منابع درآمدی این کشور بوده است.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، استرالیا با بستن زودهنگام مرزها و با مدیریت شیوع ویروس کرونا موفق به بازگشایی به موقع اقتصاد ۱.۳۳ هزار میلیارد دلاری (۲ هزار میلیارد دلار استرالیا) خود شد اما این سیاست، مهاجرت انبوه به این کشور را متوقف کرد.

مهاجرت یکی از منابع پردرآمد استرالیا است. این صنعت یک منبع کلیدی برای تقاضای مصرف، نیروی کار و رشد اقتصادی و جمعیتی محسوب می‌شود و برای اولین بار پس از دهه ۱۹۹۰ با رکود مواجه شده است.

استرالیا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین المللسالن غذاخوری رستوران هندی در استرالیا که پس از شیوع ویروس کرونا خالی مانده است/ عکس: رویترز

مهاجرت خالص در این کشور شامل دانشجویان بین‌المللی و صدور ویزا برای کارگران ماهر است. پیش‌بینی می‌شود مهاجرت این افراد به استرالیا تا ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ حدود ۸۵ درصد کاهش یابد. این موضوع تعادل عرضه و تقاضا در بسیاری از امور مانند خرید خودرو، خانه، ملک، آموزش و حتی خرید حلقه برای ازدواج را بر هم خواهد زد.

"گورمیت تولی" صاحب مغازه جواهرفروشی در "پاراماتا" حومه "سیدنی" در این باره گفت: در حال حاضر ضرر زیادی کرده‌ام. مغازه او در محله مهاجران قرار دارد و بیش از هزاران مهاجر در این منطقه زندگی می‌کنند.

وی افزود: مشتریان اصلی من جوانانی هستند که برای تحصیل به استرالیا می‌آیند. آنها در اینجا کار پیدا کرده، مستقر می‌شوند، عاشق شده و تصمیم به ازدواج می‌گیرند.

استرالیا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل "جیوتی تولی" طراح جواهر که با همسرش یک فروشگاه را در منطقه مهاجرنشین استرالیا در حومه سیدنی اداره می‌کند- درآمدهای آنها پس از شیوع کرونا بسیار کم شده است/ عکس: رویترز 

وی با اشاره به اینکه درآمدهای او در سال جاری حدود ۴۰ درصد کاهش یافته، افزود: در دو ماه گذشته حتی یک حلقه الماس هم نفروخته‌ام.

کارشناسان، مسئله مهاجرت به استرالیا را حیاتی می‌دانند. آنها یکی از دلایل بحران و رکود اقتصادی سال گذشته این کشور را کاهش ورود مهاجران و توقف رشد جمعیت عنوان کرده‌اند.

"شن اولیور" مدیر موسسه اقتصادی AMP  پیش‌بینی کرده است که رشد جمعیت در سال‌های اخیر باعث رشد یک درصدی اقتصاد شده است.

از سال گذشته تا کنون بخش مهاجرت، آموزش، ملک و توریسم بیشترین آسیب را به دلیل سیاست‌های استرالیا و بیماری کرونا دیده است.

استرالیا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل " "گورمیت تولی" صاحب جواهر فروشی در منطقه مهاجران استرالیا در حومه "سیدنی" در حال صحبت با صاحبان یک مغازه هندی- کسب و کار این اقراد در طول شیوع کرونا راکد شده است/ عکس: رویترز

در سال‌های گذشته ورود دانشجویان بین‌المللی به استرالیا حدود ۴۰ درصد کاهش یافت. این کاهش باعث ضرر ۳۷ میلیارد دلار استرالیا به بخش آموزش شده است. درآمد حاصل از پذیرش دانشجو در این کشور دومین منبع بزرگ درآمد پس از گردشگری است.

کاهش ورود دانشجویان جدید، حوزه ملک و مسکن و ساخت‌وساز در استرالیا را تحت تاثیر قرار داده است. معمولا بخش‌های مهمی از شهرهای بزرگ ملبورن و سیدنی توسط مهاجران اجاره یا خریده می‌شود.

ضربات واقعی

حتی اگر مهاجرت در استرالیا موضوع مورد اختلاف سیاسی باشد، درک واحدی از نیاز این کشور به مهاجران در میان مسئولین و بنگاه‌های بزرگ اقتصادی استرالیا وجود دارد. بسیاری از مسئولین و کارشناسان بر این باورند که استرالیا برای رشد مصرف، افزایش تقاضا و افزایش نیروهای کار ماهر به ورود  ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر مهاجر در سال  نیاز دارد.

استرالیا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل "طراح جواهر در منطقه مهاجرنشین حومه سیدنی در دوماه گذشته یک حلقه الماس نفروخته است/ عکس: رویتز

بخش بزرگی از مهاجران در ابتدا ویزای موقت دارند، این افراد در طولانی مدت اقامت دائم و اشتغال به دست می‌آورند. آنها در طول زمان به رشد جمعیت نیز کمک خواهند کرد.

براساس آخرین پیش‌بینی‎های رسمی در سال ۲۰۱۸، جمعیت استرالیا به صورت متوسط سالانه حدود  درصد ۱.۶ تا سال ۲۰۲۷ رشد خواهد کرد. این رشد سالانه بدون ورود مهاجران به ۰.۵ درصد می‌رسد.

"الیور" مدیر موسسه اقتصادی AMP در این باره می‌گوید: در زمان رکود و افزایش نرخ بیکاری، فشارهای مردمی برای کاهش مهاجرت وجود دارد. اما اگر ما خواهان رشد دوباره اقتصادی در استرالیا هستیم، به بازگشت مهاجران نیاز داریم.

استرالیا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل چند مشتری در حومه سیدنی پس از کاهش قواعد مقررات قرنطینه به رستورانی هندی رفته‌اند/ عکس: رویترز

شکایت‌های مربوط به مهاجرت بیشتر حول محور پایداری اقتصاد، قیمت ارزان خانه و ملک، شکایت‌های عوام فریبانه در مورد یکپارچگی اجتماعی و اختصاص شغل‌های داخلی به خارجیان چرخ می‌خورد.

"اسکات موریسون" نخست وزیر استرالیا در هفته گذشته اعلام کرد: استرالیا برای حفظ سرانه تولید ناخالص داخلی به ورود ۱۶۰ تا ۲۱۰ هزار مهاجر نیاز دارد.

او افزود: بحران کنونی کرونا ضربه بزرگ دیگری بر موج مهاجرت به استرالیا است و مرزهای این کشور به این زودی‌ها باز نخواهد شد.

استرالیا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین المللرشد تولید ناخالص داخلی استرالیا به نسبت رشد جمعیت در این کشور خط آبی رشد جمعیت و خطوط زرد نسبت رشد تولید ناخالص داخلی در هر فصل را نشان می‌دهد آمار بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۲۰ ارزیابی شده است

برخی از رهبران سیاسی و صاحبان بنگاه‌های بزرگ اقتصادی خواستار ارائه راه‌حل‌های فوری در این زمینه شده‌اند.

"کلدی برجیکلیان" رئیس ایالت "نیو ساوت ولز"  در حال لابی کردن با همتایان فدرال خود است تا اجازه ورود دانشجویان بین‌المللی را برای نجات دانشگاه‌ها بگیرد. این موضوع حدود ۱۳ میلیارد دلار استرالیا به اقتصاد  پرجمعیت‌ترین  ایالت این کشور کمک خواهد کرد.

استرالیا همچنین در تعامل  گسترده با نیوزیلند همسایه خود است تا بتواند "حباب سفر" ایجاد کند. بازگشایی سفر بین دو کشور همسایه روابط اقتصادی میان دو کشور را تقویت می‌کند.

نیوزیلند یکی از منابع بزرگ کار برای استرالیاست و خانه حدود ۶۰۰ هزار مهاجر استرالیایی محسوب می‌شود.

  • 11
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
رضا بهرام,زندگینامه رضا بهرام,رضا هلاورجانی بیوگرافی رضا بهرام از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

نام هنری: رضا بهرام

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۷۰

محل تولد: یزد

شغل: خواننده

سبک: پاپ

ادامه
شهریار مقانلو,عکس های شهریار مقانلو,شهریار مقانلو بازیکن فوتبال بیوگرافی شهریار مقانلو، اقای گل لیگ ازادگان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ماه ۱۳۷۳

محل تولد: زنجان

ملیت: ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۷ سانتی متر

ادامه
رضا صادقی,همسر رضا صادقی,آهنگ های رضا صادقی بیوگرافی رضا صادقی محبوب ترین خواننده مشکی پوش (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: پادشاه مشکی

تولد: ۲۵ مرداد ماه ۱۳۵۸

ملیت: ایرانی

سبک( ها): موسیقی پاپ ایرانی

ساز( ها): گیتار، پیانو، کیبورد

ادامه
صادق محرمی,صادق محرمی و خانواده اش,بیوگرافی صادق محرمی بیوگرافی صادق محرمی (+جدیدترین تصاویر)

زادروز: ۱۱ اسفند ۱۳۷۴

زادگاه: هشتپر، ایران

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۴ متر

پست: دفاع راست

ادامه
فرزاد فرزین,تصاویر فرزاد فرزین,مصاحبه با فرزاد فرزین بیوگرافی فرزاد فرزین خواننده و بازیگر محبوب (+ جدیدترین تصاویر)

تاریخ تولد: ۳ تیر ۱۳۶۰ 

ملیت: ایرانی

سبک ها: پاپ، راک، الکترونیک، جاز

حرفه ها: خواننده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه سرا، بازیگر

سازها: گیتار، پیانو، کیبورد

وضعیت تأهل: متاهل

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش