دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹
۰۹:۰۹ - ۳۰ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۱۶۹۷
بین الملل

ترکیب هواداران و مخالفان بایدن و ترامپ در دنیا/ معادلاتي كه مي‌تواند ترامپ را پيروز كند

انتخابات 2020 آمریکا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
تقریبا دو هفته به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده و طبیعی است که در این دو هفته تب انتخابات در آمریکا افزایش یابد و این تب در جغرافیای آمریکا محدود نخواهد بود و بخش‌های عمده‌ای از کل جهان را فرا خواهد گرفت.

تقریبا دو هفته به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده و طبیعی است که در این دو هفته تب انتخابات در آمریکا افزایش یابد و این تب در جغرافیای آمریکا محدود نخواهد بود و بخش‌های عمده‌ای از کل جهان را فرا خواهد گرفت.

آنچه که حائز اهمیت است شناسایی دقیق‌تر مخالفان هر یک از دو نامزد در داخل و خارج ایالات متحده است که برای شناسایی آنها می‌توان داخل و خارج آمریکا را به سه دسته عمده به ترتیب زیر تقسیم کرد :

الف:آمریکایی‌ها- ب:ایرانیان- ج:جهان خارج از آمریکا.

آمریکایی‌ها:در داخل آمریکا و قبل از کرونا، ترامپ در حوزه اقتصادی موفق شده بود تغییر و تحولی ایجاد کند و بهبود نسبی در کسب و کار به‌وجود آورد و از تعداد بیکاران بکاهد و درآمد شهروندان را بالنسبه افزایش بدهد.

آن دسته از آمریکایی‌ها، خصوصا سفیدپوستان که از مواهب اقتصادی ترامپ برخوردار شدند، از انتخاب مجددش خوشحال و استقبال خواهند کرد و وجود او را در کاخ سفید به نفع خودشان می‌دانند و در این روز بازار انتخابات ترامپ را گرم می‌کنند . در مقابل گروه فوق، دانشگاهیان و روشنفکران، طرفداران حقوق بشر و حقوق زنان و طرفداران محیط‌زیست، اقلیت‌های نژادی و دینی و آن‌هایی که برای افزایش اعتبار آمریکا در سطح جهانی ارزش قائلند و به دمکراسی آمریکایی اعتقاد و باور دارند را می‌توان نام برد . این گروه نمی‌توانند از انتخاب مجدد ترامپ خوشحال و راضی باشند و انتخاب مجددش را سمی مهلک برای حیات و بقای این کشور قلمداد می‌کنند و ایجاد گسل در جامعه آمریکا را حاصل حضور مجددش در کاخ سفید بر می‌شمارند.

ایرانیان: ایرانیان را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد:۱-حاکمیت جمهوری اسلامی و طرفدارانش.۲-مخالفان قسم‌خورده جمهوری اسلامی و براندازان.

با توجه به فشارهای حداکثری ناشی از تحریم‌های اقتصادی شدید و کم‌سابقه بر ایران تا جایی که جمهوری اسلامی را با مشکلاتی مواجه ساخته، طبیعی است که حاکمیت جمهوری اسلامی و طرفدارانش شدیداً با انتخاب مجدد ترامپ مخالف باشند و به مصداق «ستون به ستون فرج است» بایدن را ترجیح می‌دهند.

به هر حال، بایدن معاون رئیس اوباما بود که برجام را امضا کرد و چنین شخصی نمی‌تواند نسبت به برجام مخالفتی سخت ابراز کند، شاید بخواهد تجدید نظری ملایم و نرم داشته باشد و در مجموع به نفع تهران است.

در نقطه مقابل، ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی چه در داخل و خارج کشور هستند. آن‌هایی که تمام آمال و آرزوهای براندازانه خود را در وجود ترامپ و کابینه‌اش بارور می‌بینند و معتقدند با ورود بایدن به کاخ سفید دوران اوباما احیا می‌شود و بر عکس با انتخاب مجدد ترامپ، فشارها تا حد براندازی یا تغییر ماهیت بر جمهوری اسلامی ادامه خواهد یافت.

جهان خارج از آمریکا:در خارج از آمریکا هم می‌توان به نوعی مبنای تقسیم‌بندی را موافقت و یا بی‌طرفی نسبت به جمهوری اسلامی از یک سو، و مخالفان جمهوری اسلامی از دیگر سو، تقسیم کرد.

کشورهای اروپایی، روسیه و چین نسبت به جمهوری اسلامی موضع بی‌طرفانه یا موافقت دارند و از یکجانبه‌گرایی آمریکا و شعار «اول آمریکا» و روش قلدرمآبانه ترامپ که پروتکل‌ها در روابط بین‌المللی را نادیده می‌گیرد و نسبت به سازمان‌های بین‌المللی که حاصل سال‌ها تلاش رجال صاحب‌نام قدیم و معاصر دنیا است، بی‌اعتنا است، ناراحت و ناراضی و نگران هستند و او را تهدیدی جدی برای نظم حاکم بر جهان می‌دانند که فقط به حفظ منافع و برتری ایالات متحده فکر می‌کند و گام بر می‌دارد.

گروه دیگر، کشوهایی هستند که در تخاصم و تقابل با جمهوری اسلامی قرار دارند و برخی از کشورهای عربی و اسرائیل را می‌توان ذکر کرد.

کشورهایی که در دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» چندان مورد توجه کاخ سفید قرار نداشتند. این کشورها خوف آن را دارند که با انتخاب بایدن، دوران اوباما تکرار شود و واشنگتن به برجام تعدیل شده بر گردد و همه آنچه را که در چهار سال اخیر بافتند پنبه شود و حتی «معامله قرن» که «جراد کوشنر» داماد ترامپ برای انزوای فلسطینی‌ها در همکاری با نتانیاهو مطرح کرده به زباله‌دان تاریخ فرستاده شود

معادلاتي كه مي‌تواند ترامپ را پيروز كند

انتخابات 2020 آمریکا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

کمتر از دو هفته به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مانده و در حال حاضر با هر معیاری می‌توان انتظار داشت که «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات برنده انتخابات سوم نوامبر شود. اما هنوز یک مناظره در راه است و در این روزهای منتهی به انتخابات ممکن است اتفاقات غیرمنتظره‌ای رقم بخورد و «دونالد ترامپ» رقیب جمهوری‌خواهش را در کاخ سفید ماندنی کند. به گزارش وب‌سایت پولیتیكو، با تجربه انتخابات ۲۰۱۶ باید پذیرفت که در شرایط فعلی، پیروزدانستن بایدن از هر زمان دیگری دشوارتر است و بر همین اساس دموکرات‌ها در تلاش‌اند تا متغیرهای پنهانی را که هنوز هم می‌تواند نامزد آنها را به سرنوشت «هیلاری کلینتون» دچار کند، نادیده نگیرند.

در روزها و هفته‌های گذشته ثبت‌نام رأی‌دهندگان جمهوری‌خواه در ایالت‌های مهم افزایش یافته است و هم‌زمان با این آمادگی جمهوری‌خواهان، دموکرات‌ها ظاهرا در خواب زمستانی به سر می‌برند. با اینکه انتظار می‌رود در روزهای پیش‌رو مشارکت رأی‌دهندگان دموکرات افزایش یابد اما هنوز مشخص نیست که آیا این شتاب دموکرات‌ها می‌تواند هجوم قابل انتظار جمهوری‌خواهان به صندوق‌های رأی در روز سوم نوامبر را جبران کند یا نه. درباره صحت و سلامت رأی‌گیری در برخی ایالت‌ها که ترامپ و بایدن رقابت می‌کنند، تردید وجود دارد. در کنار آن، اثر تلاش‌های رأی‌دهندگان جمهوری‌خواه برای تأثیرگذاری بر رأی دیگران و جوسازی در روز انتخابات و نیز تعداد رأی‌های معتبری که از طریق پست ارسال می‌شوند، از دیگر عوامل تأثیرگذار بر نتیجه انتخابات سوم نوامبر محسوب می‌شوند.

 «تام بوینر» مدیرعامل شرکت داده‌پردازی TargetSmart به پولیتیکو می‌گوید: «در حال حاضر ما شناخت بیشتری نسبت به عوامل و متغیرهای ناشناخته تأثیرگذار بر انتخابات پیدا کرده‌ایم. ابزارهایی که ما باید برای شناخت بهتر این رقابت در نظر داشته باشیم، شامل نظرسنجی و مدل‌های پیش‌بینی‌کننده است. اما مشکل این است که همه این ابزارها در مورد انتخابات عادی کاربرد دارد و انتخابات امسال اصلا انتخاباتی عادی نیست». بوینر یک چشم‌انداز مثبت برای جو بایدن در انتخابات پیش‌رو ترسیم می‌کند اما هم‌زمان هشدار می‌دهد که حتی تغییرات کوچک می‌تواند تأثیری اساسی بر نتیجه انتخابات داشته باشد. «مت بنت» از اعضای گروه مطالعاتی «راه سوم» که متمایل به چپ‌گرایان حزب دموکرات است هم می‌گوید: «نسبت به دو هفته پیش‌رو باید بسیار هوشیار باشیم. ترامپ هر لحظه می‌تواند کاری کند که ورق برگردد. در سال ۲۰۱۶ این موضوع را تجربه کردیم».

انتخابات 2020 آمریکا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

روزهای خوب دموكرات‌ها

از میان تمام عواملی که باعث تردید و نگرانی دموکرات‌ها نسبت به نتیجه انتخابات می‌شود، نگران‌کننده‌ترین موضوع این است که در حال حاضر همه چیز برای آنها بسیار خوب پیش می‌رود: میزان مشارکت فراتر از انتظار دموکرات‌هاست. بر اساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده از سوی مؤسسه «پروژه انتخابات ایالات ‌متحده» بیش از ۲۷ میلیون نفر تا روز یکشنبه در سراسر آمریکا رأی داده بودند و در برخی حوزه‌ها رأی‌دهندگان ساعت‌ها در صف ایستادند. هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات تأیید کرده‌اند که تاکنون رأی‌دهندگان اولیه بیشتر به سمت حزب دموکرات گرایش داشته‌اند. اما تحلیلگران سیاسی هنوز نمی‌دانند که دموکرات‌ها در رأی‌گیری زودهنگام تا چه اندازه می‌توانند نسبت به جمهوری‌خواهان مزیت ایجاد کنند.

آیا برتری احتمالی بایدن در رأی‌گیری زودهنگام می‌تواند موج هواداران ترامپ در روز رأی‌گیری را مهار کند؟ این سؤال یکی از تردیدهای بزرگ دموکرات‌ها به شمار می‌آید. یکی از استراتژیست‌های برجسته انتخاباتی در گزارشی که اوایل اکتبر برای مقام‌های ارشد حزب دموکرات نوشت، هشدار داد که «علائم واضح و روشنی وجود دارد که نشان می‌دهد در این دوره تعداد رأی‌دهندگان سفیدپوست و فاقد مدرک دانشگاهی در ایالت‌های میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین افزایش قابل توجهی خواهد یافت و این قشر دقیقا همان پایگاه اصلی رأی دونالد ترامپ محسوب می‌شود». سه ایالت ویسکانسین، میشیگان و پنسیلوانیا هم ایالت‌هایی هستند که بایدن و ترامپ رقابت نزدیکی در آنها دارند. این استراتژیست در انتها هشدار می‌دهد: «با وجود اینکه تاکنون هیچ سابقه‌ای از جبران این اختلاف رأی در نظرسنجی‌ها وجود ندارد اما نمی‌توان با اطمینان گفت که بایدن پیروز انتخابات است».

چالش آرای پستی

از نقطه نظر دموکرات‌ها، عدم اطمینان در مورد اینکه چه کسانی در انتخابات شرکت می‌کنند، تنها بخشی از یک معادله است. در حال حاضر مشخص نیست که در نهایت چه تعداد رأی و از کدام ایالت‌ها، رد یا تأیید می‌شوند. این موضوع کوچکی نیست. ماه گذشته دادگاه عالی پنسیلوانیا رأی داد كه آرای برهنه (آرای بدون پاکت) هیچ اعتباری ندارند و در شمارش محسوب نمی‌شوند. با این رأی انتظار می‌رود حدود ۱۰۰ هزار رأی بدون پاکت در این ایالت باطل شود. رقم ۱۰۰ هزار رأی دقیقا دو برابر اختلاف آرای ترامپ و هیلاری کلینتون رقیب دموکراتش در سال ۲۰۱۶ در پنسیلوانیا بود. جمهوری‌خواهان در سایر ایالت‌ها هم برای جلوگیری از شمارش آرای پستی که پس از روز انتخابات به مقصد می‌رسند، موفقیت‌هایی در دادگاه‌های ایالتی کسب کردند و این امر نمی‌تواند خبر خوشی برای بایدن باشد.

مسیر پیروزی برای بایدن تنها زمانی میسر می‌شود که دموکرات‌ها روند رأی‌دادن را در دو هفته پیش‌رو هم با صحیح‌ترین روش‌های ممکن انجام دهند. «مایکل مک دونالد» تحلیلگر مؤسسه «پروژه انتخاباتی» می‌گوید: «نسل جوان حزب دموکرات یکی از چالش‌های این حزب در انتخابات امسال به شمار می‌آیند. معمولا جوانان با سرعت و دقت کمتری آرای پستی را ارسال می‌کنند و برخی آرای آنها بعد از سوم نوامبر به مقصد می‌رسد و این به ضرر دموکرات‌ها خواهد بود. بنابراین پیش‌بینی می‌كنم كه در هفته‌های آینده روایت پیروزمندانه دموكرات‌ها کمی تغییر کند و با نگرانی همراه شود. چراکه این نگرانی وجود دارد كه تعداد زیادی از رأی‌دهندگان جوان برگه‌های رأی‌گیری خود را ارسال نکرده باشند».

در هر زمان دیگری دموکرات‌ها برای رفع این نگرانی خود، می‌توانستند هزاران داوطلب و سازمان‌دهنده را روانه آدرس‌های رأی‌دهندگان کنند تا از آنها بخواهند پاکت‌های رأی خود را زودتر پس دهند اما بایدن به دلیل نگرانی در مورد شیوع ویروس کرونا این حربه را کنار گذاشت و فعلا میدان را به رقیب جمهوری‌خواه واگذار کرده است. اما این احتمال هنوز وجود دارد که جمهوری‌خواهان در چندین ایالت از جمله فلوریدا موفق به کسب برتری بر دموکرات‌ها قبل از روز انتخابات شوند. «نیک ترینر» یکی از مدیران کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ می‌گوید: «یک عامل ناشناخته اما بسیار مهم برای کمپین ما این است که چه تعداد دموکرات آرای پستی خود را پس می‌دهند. در مورد رأی‌دهندگان جمهوری‌خواه ما کمتر از دموکرات‌ها نگرانی بازگرداندن برگه‌های رأی را داریم». البته بسیاری از دموکرات‌ها به پای صندوق‌های رأی خواهند رفت.

اما در این صورت هم نگرانی دیگری بروز می‌کند. دموکرات‌ها میلیون‌ها دلار صرف آموزش رأی‌دهندگان و برنامه‌های حمایت از رأی‌دهندگان می‌کنند. اما ترامپ در مناظره اول خود با بایدن از هوادارانش خواست تا «پای صندوق‌های رأی حاضر شوند و با دقت همه چیز را زیر نظر بگیرند». این فراخوان ترامپ با استقبال پارتیزان‌های طرفدار رئیس‌جمهور آمریکا روبه‌رو شد. «متیو لیتمن» نویسنده پیشین سخنرانی‌های بایدن به همین نکته اشاره می‌کند و می‌گوید: «من نگران مشارکت مردم هستم. نگران تهدیدشدن مردم هنگام مراجعه به صندوق‌های رأی هستم. این گروه‌های شبه‌نظامی و پارتیزان‌ها می‌توانند در روز رأی‌گیری یا در روزهای بعد از آن، برای مردم دردسر درست کنند».

انتخابات 2020 آمریکا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

یک دلیل که باعث شده تا استراتژیست‌های سیاسی به شدت بر مکانیسم انتخابات - از جمله مشارکت در انتخابات و شمارش آرا - متمرکز شوند این است که در خارج از این روند عوامل بسیار کمی هستند که می‌توانند باعث تغییر روند کارزار انتخاباتی رقبا شوند.

جمهوری‌خواهان همه امید خود را برای یک تغییر چشمگیر پس از همه‌گیری ویروس کرونا یا برای انتشار خبرهای اقتصادی خوب رها کرده و تمام تمرکز خود را بر انتخابات گذاشته‌اند. انتخابات سوم نوامبر رفراندومی حیاتی برای ترامپ و جمهوری‌خواهان است. اگر شش ماه پیش انتخابات برگزار می‌شد ترامپ بدون تردید بازنده بود اما امروز آنها نمی‌خواهند امید خود برای حفظ کاخ سفید را از دست بدهند.

hamdelidaily.ir
sharghdaily.com
  • 19
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آنگلا مرکل,زندگینامه آنگلا مرکل,زندگی نامه آنگلا مرکل زندگینامه آنگلا مرکل (+ تصاویر)

زاده:۱۷ ژوئیهٔ ۱۹۵۴

زادگاه:هامبورگ، آلمان غربی

شغل:صدراعظم آلمان 

اقامتگاه:برلین،  آلمان

محل تحصیل:دانشگاه لایپزیگ ( لیسانس علوم)

ادامه
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش