پنجشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۹
۱۱:۳۰ - ۰۵ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۰۲۱۹
بین الملل

پوتین از چه می‌ترسد؟

مردم روسیه و بلاروس از حاکمانشان خسته شده‌اند/فراخوان اعتصاب سراسری در بلاروس

اخبار تظاهرات بلاروس,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
دولت های روسیه و بلاروس با اعتراضات مردمی روبه رو هستند و همین مسأله سبب شده رهبران این دو کشور به وحشت بیفتند. دولت روسیه و بلاروس باید در ابعاد گوناگون اقتصادی، سیاسی و فرهنگی اصلاحات فراوانی را ایجاد کنند، اما این مسئله فعلا غیر محتمل به نظر می رسد.

به گزارش سایت اتاق بازرگانی به نقل از اکونومیست، چیزی الهام‌بخش‌تر از تماشای مردمی نیست که به خیابان‌ها ریخته‌اند و مطالبه آزادی دارند و چیزی از این ترسناک‌تر هم برای دیکتاتوری که مقابل آن‌ها قرار گرفته وجود ندارد. مردم بلاروس، در میان صحنه‌‌هایی که یادآور شورش‌های ۱۹۸۹ است، در اعتراض به انتخابات مهندسی‌شده به خیابان‌ها ریخته‌اند و اهمیتی برای تهدیدهای دولت قائل نیستند. در شهر خاباروفسک روسیه هم ده‌ها هزار نفر هر هفته در اعتراض به دستگیری فرماندار منطقه و پیاده شدن اجباری قوانین مسکو، دست به اعتراض می‌زنند. ولادیمیر پوتین دچار ترس شده‌است. وگرنه چه دلیل دیگری وجود دارد که آلکسی ناوالنی، یک فعال ضدفساد مشهور و شناخته شده‌ترین رقیب پوتین، در حال حاضر به دلیل مسمومیت سمی در بیمارستانی در برلین خوابیده‌باشد؟

رژیم‌هایی که با وحشت حکومت می‌کنند، در وحشت حکومت می‌کنند. آن‌ها وحشت‌ دارند که یک روز مردم دیگر دروغ‌ها، دزدی‌ها و خشونتشان را تحمل نکنند. سعی می‌کنند به زور پروپاگاندا، ایجاد دادگاه و چیزهایی از این قبیل به مسیر خود ادامه دهند. حالا به نظر می‌رسد که دیگر پوتین حقه‌ای در آستین ندارد و مانند آلکساندر لوکاشنکو، متحد دردسرسازش در مینسک، دیگر مسیر خاصی پیش رویش قرار ندارد. به همین دلیل است که علیرغم تکذیبیه‌های کرملین آن‌ها باز هم به روش‌های قدیمی خود روی آورده‌اند. و به همین دلیل است که با ادامه اعتراضات، آن‌ها با این پرسش روبه‌رو هستند که آیا خشونت دولتی می‌تواند وضعیت رژیم‌هایشان را ایمن کند یا خیر.

هردوی این رهبرها با شعار مرتب کردن هرج‌ومرجی روی کار آمدند که پس از فروپاشی اتحاد شوروی ایجاد شده‌بود. پوتین به مردم کشورش وعده داد: از سیاست دوری کنید تا نظم و دستمزدهایی بیشتر داشته باشید. لوکاشنکو از سوی دیگر وعده یک تداوم سبک شوروی داد. پوتین خوش‌شانس بود که پس از به قدرت رسیدنش قیمت نفت بالا رفت و مردم چین از این مسئله سود بردند، گرچه نه به اندازه رفقای رژیم روسیه. پوتین یک دولت مافیایی ساخت و لوکاشنکو یک دیکتاتوری کلاسیک. هر دو مرد می‌خواهند از طریق رسانه‌ها تصویری از قدرت را برای مردم ارسال کنند و از سوی دیگر توهم تغییر را به مردم بفروشد، زیرا تغییر واقعی برای هردو رژیم بسیار دشوار است.

زیربنای کج

از بین تمام مشکلات این دو کشور که نیاز به اصلاح دارد اما خیلی هم قابل اصلاح نیست، برای مثال نگاهی به اقتصاد بیندازید. بلاروس بسیار شبیه پارک‌هایی است که تمشان شوروی است. صادرات این کشور عمدتا محصولات نفتی و پتاس است که با پالایش نفت روسیه‌ای به دست می‌آید که تا همین حالا با تخفیف در اختیار بلاروس قرار می‌گرفت. روسیه با بلاروس تفاوت دارد. اقتصاد این کشور بازتر و چندصدایی‌تر است. با این‌حال رئوس قدرت صنعتی و مالی در دستان الیگارش‌هایی قرار دارد که در حلقه معتمد کرملین قرار دارند. پوتین اگر بخواهد انرژی ناشی از رقابت اقتصادی را در کشورش بالا ببرد، قطعا با قدرت‌هایی درگیر می‌شود که باعث شده‌اند او در قدرت بماند. او در متنوع کردن وضعیت اقتصادی کشور خود و برداشتن تمرکز از محصولات هیدروکربنی ناموفق بود و به همین خاطر طی چند ماه اخیر از یک سو به دلیل پایین آمدن قیمت نفت و از سوی دیگر به دلیل موج سنگین بیماری کرونا، فشار بسیار زیادی به اقتصاد این کشور وارد شد. هرچه شرایط پیچیده‌تر هم شود او چیزی برای ارائه ندارد جز ملی‌گرایی و نوستالژیا.

جدای از اصلاحات اقتصادی، در سطح فرهنگی و ساختار سیاسی این کشور هم نیاز به اصلاحات هست. با این حال، مسموم کردن ناوالنی نشان می‌دهد که رژیم‌هایی مثل روسیه زمانی که راهشان تنگ شود، تا چه حد خشن خواهند شد. از سوی دیگر اما بلاروس نشان می‌دهد که چقدر در استفاده از ابزار خشونت به مشکل برخورد کرده‌است. لوکاشنکو ابتدا سعی کرد که با دستگیری و شکنجه معترضان، جلوی آن‌ها را بگیرد، اما تا اینجای کار، این مسئله تنها باعث جریح‌تر شدن مردم شده‌است و آن‌ها بیشتر با او برخورد جدی کرده‌اند. 

حالا مسئله اساسی این است که این دو رژیم کدر و تیره تا چند وقت دیگر دوام می‌آورند و پاسخش چیزی نیست که کسی بتواند بداند. حکومت‌های خودکامه ارتجاعی می‌توانند سال‌ها به حیات خود ادامه دهند. پوتین و لوکاشنکو در زمینه در دست گرفتن قدرت با دادن وعده احیای شکوه سابق کشور، تنها نیستند، اما الگوی چنین رفتار و منشی را می‌توان به راحتی و به صورت تکراری بین افراد مختلف دید. گرچه شاید این مسئله در ابتدا خوب به نظر برسد، اما مردم نهایتا به قول یکی از معترضان بلاروس، «از دست آن‌ها خسته می‌شوند» و این لحظه دقیقا همان لحظه‌ای است که دیکتاتورها باید از آن بترسند.

فراخوان اعتصاب سراسری در بلاروس

در پی سرکوب مجدد تظاهرات ضددولتی در مینسک، سوتلانا تیخانوسکایا، رهبر مخالفان، برای برقراری اعتصاب سراسری در بلاروس در روز دوشنبه فراخوان داده است.

اخبار تظاهرات بلاروس,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

خانم تیخانووسکایا پیش از این نیز به دولت هشدار داده بود در صورت ادامه خشونت ها و عدم پذیرش خواسته های معترضان، اعتصاب عمومی اعلام خواهد کرد.

خانم تیخانوسکایا در پیامی که در شبکه های اجتماعی منتشر کرد، نوشت: "امروز رژیم بار دیگر نشان داد که تنها کاری که با آن آشناست، خشونت است... بنابراین، از فردا، ۲۶ اکتبر، اعتصاب سراسری آغاز خواهد شد."

این پیام پس از آن منتشر شد که پلیس یکشنبه برای متفرق کردن تظاهرکنندگانی که به سوی کاخ ریاست جمهوری راهپیمایی می کردند، از نارنجک صوتی استفاده کرد.

به گزارش بعضی از منابع خبری، پلیس همچنین با گلوله پلاستیکی به سوی تظاهرکنندگان شلیک کرده است.

پلیس دست کم ۱۵۰ نفر از تظاهرکنندگان را بازداشت کرده است.

به گزارش رسانه های محلی، حدود یکصدهزار نفر در تظاهرات شهر مینسک حضور داشتند.

معترضان که به پیروزی آلکساندر لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری ماه اوت اعتراض دارند، در یازده هفته گذشته در روزهای یکشنبه تظاهرات کرده اند.

تظاهرکنندگان خواهان استعفای آقای لوکاشنکو هستند که در ۲۶ سال گذشته رییس جمهوری بوده است.

به گفته مخالفان، آقای لوکاشنکو با تقلب در انتخابات ماه اوت به پیروزی رسیده است.

سوتلانا تیخانوسکایا که رهبری معترضان را بر عهده دارد، خود را پیروز انتخابات می داند و به لیتوانی پناهنده شده است.

  • 20
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
لعنت خداوند له تمام دیکتاتورهای بی وجدان که ننگ بشریت هستن
لعنت خداوند له تمام ...
آمین
مشاهده کامنت های بیشتر
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
هانده دوغان دمیر,بیوگرافی هانده دوغان دمیر,تحصیلات هانده دوغان دمیر بیوگرافی هانده دوغان دمیر، بازیگر جوان ترکیه ای (+ تصاویر)

زاده: ۲۲ نوامبر ۱۹۸۵

زادگاه: آنکارا – ترکیه

قد: ۱۷۰ سانتیمتر 

مدرک: لیسانس رشته جامعه شناسی

شغل: بازیگر

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش