سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
۱۴:۰۵ - ۰۵ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۴۴۵
مجلس

انتقاد تند نماینده مجلس از رئیسی؛ حرف‌هایش در دولت صاحب ندارد/ منِ نماینده که نباید پاسخگوی حرف‌های رئیس‌جمهور باشم

شهریار حیدری,حوادث سیستان بلوچستان
حیدری گفت: رئیس‌جمهور آمده است کرمانشاه و گفته وام‌های زلزله را یک سال استمهال می‌کنیم ۸ ماه است که رئیس‌جمهور به کرمانشاه آمده و صحبت کرده است. ۸ ماه گذشته است، من به عنوان نماینده منطقه رصد می‌کنم و می‌بینم یک نفر در دولت صاحب این حرف رئیس‌جمهور نیست.

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: یکی از مشکلات حرف‌های رئیس‌جمهور این است که حرفی که می‌زند در دولت صاحب ندارد که بتواند آن را اجرایی کند.

به گزارش ایلنا، شهریار حیدری، درباره این‌که چقدر رفتار‌هایی مانند فرستادن یک هیات از سوی مقام معظم به سیستان و بلوچستان و یا تشکیل کمیته‌هایی مشابه این می‌تواند از بروز برخی از اتفاقاتی که امروز در کشور وجود دارد جلوگیری کند، گفت: اگر روز اول رویکرد اینچنینی با مسائل داشتیم اصلاً منجر به تنش در فضای جامعه نمی‌شدیم. من امروز نمی‌خواهم کسی را محکوم و حاکم کنم، زیرا مرجع قضایی نیستم، اما آنچه که تحلیل و تجربه بنده در مسائل امنیتی به عنوان عضو کمیسیون امنیت می‌گوید این است که می‌توانستند بسیار بسیار بهتر از این عمل کنند که منجر به تجمعات و تنش‌ها نشود.

نماینده مردم قصر شیرین با بیان این‌که از اول هم گفتم نیروی انتظامی یک نهادی برای تامین امنیت داخلی است اصلاً مرجعی برای ارشاد نیست، ادامه داد: نیروی انتظامی آنقدر ماموریت‌های مختلف دارد که اضافه کردن یک امر بسیار مهم و اسلامی به نیروی انتظامی کار صلاحی نبود. نیروی انتظامی به موضوعی ورود کرد که در تخصص ناجا نبود و مسائلی که متاثر از این موضوع بود، پدید آمد. نیروی انتظامی به جای اینکه درخواست کند و واکنش جامعه را به دولت منعکس کند که مردم نمی‌پذیرند، مقاومت کرد.

وی تاکید کرد: اگر مردم نمی‌پذیرند این کار‌ها به زور نمی‌شود، زیرا لسان امر به معروف و نهی از منکر لسان متفاوتی است. امر به معروف برگرفته از قرآن، دین و اسلام است خود خدا هم به پیامبر تاکید و توصیه می‌کند به چه نحوی باید امر به معروف کند. بالاتر از پیامبر در جهان بشری نداریم که با زبان آن‌هایی که قابل ارشاد هستند و می‌پذیرند ارشاد کند، قرار نبوده کسی که نمی‌پذیرد با شمشیر بپذیرد. مگر اینکه کافر بودند و خداوند را انکار می‌کردند آن وقت پیامبر شمشیر می‌کشید، اما صرفاً به خاطر ابراز عقیده هیچ موقع برخورد‌هایی در صدر اسلام نداشتیم.

حیدری یادآور شد: مقام معظم رهبری هم بار‌ها طی ۳۰ سال گذشته به دستگاه‌های فرهنگی تأکید کردند کار فرهنگی انجام دهید، هیچ زمان به نیروی انتظامی و نهاد‌های نظامی نگفتند امر به معروف و نهی از منکر کنید، تاکید ایشان بر کار‌های فرهنگی بود.

وی خاطرنشان کرد: با کمال تأسف هنگامی که پلیس وارد مسئله امر به معروف می‌شود و بلد هم نیست امر به معروف و نهی از منکر کند، منجر به تنش می‌شود. از روز اول می‌توانستند کار‌ها را مدیریت و عذرخواهی کنند، یا اینکه به فرض می‌گوییم مقصر نیروی انتظامی نبوده است، اما به خاطر حفظ امنیت جامعه و تنش‌زدایی مسائل اجتماعی می‌توانستند عذرخواهی کنند چراکه گاهی یک عذرخواهی ساده مسائل را جمع و جور می‌کند بعد هم تبیین می‌کردند اگر عذرخواهی کردیم به خاطر جامعه بوده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بعد از حدود دوماه تنش و درگیری که این مسائل بر مردم، فضای اجتماعی و امنیتی اثر گذاشت که نیرو‌های پلیس، اطلاعات و بسیج تابه‌حال این وقایع را جمع و جور کرده‌اند، اعتقاد دارم باید دولت جمهوری اسلامی ایران با یک نگاه واقعی به بازنگری درباره رفتار اداری و مدیریتی مسائل را در کشور پیگیری کند، از جمله رفع بیکاری، تورم و حذف پیچیدگی‌های اداری که خودش آفت مدیریتی در جامعه شده است این‌ها می‌تواند کمک کند تا در آینده شاهد چنین مسائلی نباشیم.

وی درباره این‌که رسیدگی به وضعیت معیشتی و اقتصادی مرزنشینان چقدر می‌تواند کشور را از بروز وقایعی که این روز‌ها کشور تهدید می‌کند در امان دارد، گفت: تعریفی که از مرز‌ها داریم این است که می‌گوییم مرز یا تهدید است یا فرصت، همیشه متاسفانه به جای این‌که فرصت باشد یک تهدید هم در کنارش برای مردم بوده است. معتقدم با ایجاد بازارچه‌ها و با دادن امتیاز به مرزنشینان باید مدیریت کنیم. در همه دنیا هم این قاعده امتیازدهی وجود دارد و برای حذف قاچاق، ایجاد اشتغال و انضباط بر مرز‌ها از این امتیازدهی‌ها استفاده و این‌گونه مشکلات مرز‌ها را حل کرده‌اند.

نماینده مردم قصرشیرین خاطرنشان کرد: کشور‌های اروپایی، آمریکایی و حتی آسیایی بهترین امکانات را در اختیار مرزنشینان قرار داده‌اند، اما در کشور ما محروم‌ترین قشر با کمال تأسف مرزنشینان هستند آن وقت مرزنشینان متهم به قاچاقچی بودن می‌شوند این رفتار درست نیست. من اعتقاد دارم دولت جمهوری اسلامی ایران باید یک بازنگری جدی از فرصت مرز داشته باشد و فکری برای معیشت آنان کند.

وی ادامه داد: طرح مشترک بین مجلس و دولت آمده بود، رئیس کمیته هم من بودم طرحی تهیه کردیم که در کوتاه‌ترین زمان بهترین وضعیت برای مرزنشینان اجرا شود، در واقع جایگزین کولبری بود عنوانش هم "طرح ساماندهی معیشت مرزنشینان" بود خود آقای رئیس‌جمهور گفتند به زودی این طرح در سران قوا تصویب می‌شود، اما از زمانی که رئیس‌جمهور گفته است به زودی تصویب می‌شود یک سال می‌گذرد.

حیدری خاطر‌نشان کرد: حرفی که رئیس‌جمهور می‌زند در دولت باید صاحب داشته باشد، یکی از مشکلات حرف‌های رئیس‌جمهور این است که وقتی حرفی می‌زند در دولت صاحب ندارد که بتواند آن را اجرایی کند. به طور مثال رئیس‌جمهور آمده است کرمانشاه و گفته وام‌های زلزله را یک سال استمهال می‌کنیم ۸ ماه است که رئیس‌جمهور به کرمانشاه آمده و صحبت کرده است. ۸ ماه گذشته است، من به عنوان نماینده منطقه رصد می‌کنم و می‌بینم یک نفر در دولت صاحب این حرف رئیس‌جمهور نیست. معلوم است اعتراض، تنش و انتقاد داریم و خیلی از مسائل پیش می‌آید. من همین الان باید به جای دولت پاسخگوی حرف‌های رئیس‌جمهور باشم در صورتی که من وظیفه نظارتی دارم و مطالبه‌گری از خود رئیس‌جمهور، عرایض و صحبت‌های‌های ایشان دارم؛ حرف‌هایی که با کمال تاسف اجرایی و عملیاتی نمی‌شود.

وی بیان کرد: حرفی که رئیس‌جمهور می‌زند را مردم مشاهده می‌کنند که این حرف عملیاتی می‌شود یا خیر که اگر عملیاتی شود مردم اعتماد پیدا می‌کنند و نسبت به دولت صادق می‌شوند و دولت هم نسبت به آن‌ها صادق می‌شود وقتی نتیجه نمی‌بینیم طبیعی است که مردم هم به دیگر حرف‌ها توجه نمی‌کنند.

  • 16
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
دمیتری مندلیف,زندگینامه دمیتری مندلیف,بیوگرافی دمیتری مندلیف دمیتری مندلیف دانشمند بزرگ و پایه گذار جدول تناوبی

تاریخ تولد: ۸ فوریه ۱۸۳۴

محل تولد: دهکده Verhnie Aremzyani، نزدیک توبولسک، امپراتوری روسیه

ملیت: روس

حرفه: شیمی دان

شهرت: پایه گذاری جدول عناصر شیمیایی مندلیف

محل تحصیل: دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
X