پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
۱۵:۳۸ - ۰۵ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۰۲۵۵
مجلس

نماینده مجلس: دولت دخل و خرج خود را با افزایش قیمت دلار تامین می‌کند/ به جای پاسخگویی، پشت رهبری قایم می‌شوند

دست دولت در جیب مردم,افزایش نرخ ارز
احمد علیرضابیگی گفت: به ناچار مردم دولت را رقیب خود در اقتصاد می‌دانند و دولت هم تلاش دارد هزینه تمشیت امور خود را از خون مردم بیرون بکشد.

دلار، مسکن، خودرو، بورس، کالاهای اساسی، و ... هر کدام روزهای ملتهبی را در سال گذشته سپری کردند. در عین حال نیز التهابات این بازارها نشان از آن داشت که دولت هیچ برنامه‌ای برای کنترل این بازارها ندارد.

بسیاری از کارشناسان علت این التهابات را ناکارآمدی تیم اقتصادی دولت می‌دانند، تیمی که نه تنها هیچ برنامه‌ای برای آرام کردن بازارها ندارد که خود عامل تشدید وضعیت این بازارها شده است.

احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز در این رابطه به اقتصاد۲۴ گفت: وضعیت اقتصادی کشور و معیشت مردم نامساعد است و این هم به خاطر رویکرد‌های نادرستی است که سنگ بنایش از مدت‌ها پیش گذاشته شده است.

وی افزود: نوسانات شدید و بی‌قاعده نرخ ارز مدت‌هاست کشور را درگیر معضلات و مشکلات مختلف کرده است، اما طی روز‌های اخیر این نوسانات به حدی بوده که بسیاری از معاملات خرد و کلان را تحت تاثیر خود قرار داده است و باعث ایجاد ناامنی‌های گسترده اقتصادی شده است. اتفاق‌های عجیب و غریبی در بازار ارز افتاده تا جایی که رئیس قوه مقننه گفته شاهد تکرار اتفاقات سال ۹۷ در حوزه ارزی هستیم که با مسیر درست و صحیح می‌توانیم آن را کنترل کنیم.

دیگ جوشان دلار را با ریختن دلار داخل آن آرام و سرد می‌کنند!

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها تصریح کرد: این حرف‌ها تکراری و نخ‌نما شده است که بعد از هر نوسانی و افزایش قیمت ارز توسط افراد در مسئولیت‌های مختلف بیان می‌شود؛ آنچه خیلی محرز و آشکار است این است که سیاست‌های ارزی ما مبتنی بر این است که می‌خواهیم این دیگ جوشان دلار را با ریختن دلار داخل آن، آرام و سرد کنیم.

علیرضابیگی با بیان اینکه این روش، آزموده شده است، افزود: این روش آزموده شده خطایی است که به واسطه همین تفکر ناصحیح، میلیارد‌ها دلار ثروت ملت ایران را بر باد داده است. راه اصلی برون‌رفت از یک چنین موضوعاتی، صرفاً تقویت حضور مردم در حوزه اقتصاد و خروج از اقتصاد دولتی است.

نماینده تبریز با اشاره به چگونگی این روش، تصریح کرد: با مشارکت دادن مردم در حوزه اقتصاد این اتفاق می‌افتد که البته متاسفانه هیچ‌گاه این اتفاق نمی‌افتد. همواره خودروسازی را به عنوان نماد اقتصاد دولتی نشان می‌دهیم؛ دولت بنا ندارد از حوزه خودروسازی خود را خلاص کند و در مقیاس بالاتر، اصلاً دولت بنا ندارد خود را از حوزه اقتصاد خارج کند.

این عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوار‌ها اظهار داشت: اگر دولت از حوزه خودروسازی خارج شود، از حوزه اقتصاد خارج می‌شود، اما منفعتش اقتضا می‌کند همچنان در حوزه اقتصاد حضور داشته باشد و به ناچار مردم، دولت را رقیب خود در اقتصاد می‌دانند و دولت نیز تلاش دارد هزینه تمشیت امور خود را از خون مردم بیرون بکشد.

ناامنی اقتصادی باعث فرار سرمایه می‌شود

وی در ادامه گفت: همین مسئله فجایع بسیاری به بار می‌آورد و باعث رکود فعالیت اقتصادی می‌شود. وقتی ناامنی اقتصادی به وجود می‌آید، شاهد فرار سرمایه هستیم، یعنی سرمایه‌ای که می‌تواند به منزله آب و حیات برای کشور باشد و منجر به ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی باشد که به واسطه سیاست‌های نادرستی که اتخاذ می‌شود، از کشور خارج می‌شود و نتیجه این می‌شود که جوان ایرانی، آینده و سعادت خود را در بوم و زادگاه خود جست و جو نکند و مدام کشور‌های پیرامون ما در حال آباد شدن هستند.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی با اشاره به روند قیمت ارز، تصریح کرد: با این روش، دولت برای تامین هزینه‌های خود ناچار است قیمت ارز را افزایش دهد و این بحران‌ها به وجود می‌آید. وقتی نگرش در تنظیم بودجه این است که می‌خواهیم دخل و خرج دولت را با افزایش قیمت دلار تامین کنیم، آن وقت است که دخل و خرج دولت روی کاغذ با هم می‌خواند و اهمیتی داده نمی‌شود که دخل و خرج زندگی مردم چه می‌شود.

علیرضابیگی افزود: زمانی که از رییس سازمان برنامه و بودجه سوال می‌شود وقتی میزان تولید روزانه نفت را برای فروش یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه و هر بشکه معادل ۸۵ دلار منظور کرده‌اید و هر دلار را ۲۳ هزار تومان در نظر گرفته‌اید، اگر یکی از این فاکتور‌ها محقق نشود و این مبلغی که پیش بینی کرده‌اید که از این محل مثلاً فلان ریال برای هزینه‌های کشور تامین می‌شود را چه کار می‌کنید، می‌گوید من قیمت ۲۳ هزار تومانی که برای هر دلار منظور کرده‌ایم را اعمال می‌کنم و این را افزایش می‌دهم که آن عدد درست دربیاید. بدون اینکه به این فکر کند چه بلا‌هایی ممکن است با این کار سر زندگی مردم بیاید. ما دخل و خرج دولت را روی کاغذ تنظیم می‌کنیم، اما این افزایش قیمت‌ها بلاهای مختلفی را سر خانواده‌ها می‌آورد، چون نمی‌توانند درآمد و هزینه‌های خود را با همدیگر هماهنگ و تنظیم کنند.

نماینده تبریز در مجلس با اشاره به حوادث و اعتراضات‌های پاییز و اثر این نوسانات شدید ارزی در بروز حوادث بعدی، گفت: حتماً این نوسانات باعث ایجاد نارضایتی، گرسنگی، افزایش آسیب‌های اجتماعی، سرقت و جنایات خواهد شد و در واقع برون‌داد طبیعیِ چنین رخدادی است. آقای رئیسی نزد رهبر انقلاب اسلامی وعده کردند تورم مهار و ارزش پول ملی تقویت خواهد شد، ولی این اتفاق افتاده است؟

می‌خواهند عواقب و تبعات اجرای ناموفق طرح مولدسازی دارایی ها را متوجه رهبر انقلاب کنند

وی افزود: بعد از اینکه مقام معظم رهبری در دیدار با مردم تبریز ضعیف شدن پایه پولی کشور را ملال‌آور و اسباب تاسف عنوان کردند، این دولت باید بگوید چه برنامه‌ای دارد و در این برنامه چه نقشی برای مردم دیده و چه انتظاری از مردم وجود دارد و چه کار‌هایی نیز باید مسئولان انجام دهند. دولت با موضوع مولدسازی می‌خواهد کسری درآمد یا منابع خود را با فروش اموال خود جبران کند.

علیرضابیگی با اشاره به مناظره اخیر خود با رییس سازمان خصوصی‌سازی راجع به مولدسازی، گفت: رییس سازمان خصوصی‌سازی که متولی همین موضوع مولدسازی است، از عهده سوالاتی که مطرح شد برنیامد و جلسه را ترک کرد و ما را حواله داد تا از رهبری سوال کنیم. یعنی بی‌مسئولیتی به این اندازه است که هنوز اتفاقی نیفتاده، می‌خواهیم عواقب و تبعات آن را متوجه رهبر انقلاب کنیم، به جای اینکه خودمان پاسخگو و دقیق و منضبط باشیم، می‌خواهیم پشت رهبری قایم شویم.

زهرا ظهروند

  • 12
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
مردم، دولت را رقیب خود در اقتصاد می‌دانند و دولت نیز تلاش دارد هزینه تمشیت امور خود را از خون مردم بیرون بکشد. حرف حق بی سواد ترین دولت
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش