سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳
۲۰:۰۱ - ۰۵ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۰۲۶۹
مجلس

محبی نیا: به جای صحبت، سراغ داغ و درفش رفته‌اند/ فقط در ادعا و توهم پیشتاز هستیم

نماینده مجلس: مردم زیر بار فشار‌های اقتصادی له شدند/ جنایت و مصرف مواد مخدر و طلاق افزایش پیدا کرده است

یحیی ابراهیمی,انتقادات نمایندگان مجلس از مسئولان
یحیی ابراهیمی نماینده مجلس می‌گوید: مردم زیر بار فشار‌های اقتصادی، له شدند. آمار‌ها حکایت از این دارد که بزه‌کاری‌های اجتماعی، جرم و جنایت، مصرف مواد مخدر و طلاق افزایش پیدا کرده است. یعنی این وضعیت اقتصادی، پیامد‌های ناگوار اجتماعی را به بار آورده و کرامت‌های انسانی، نشانه رفته و روز به روز هم، اوضاع وخیم‌تر می‌شود.

یحیی ابراهیمی نماینده دلفان با انتقاد از وضعیت اقتصاد به رویداد۲۴ می‌گوید: اینکه حال و روز اقتصاد کشور و معیشت مردم به این نقطه رسیده، دلیلش این است که دولت، کار را به کارشناسان نمی‌دهد و نمی‌داند که اقتصاد، دستوری نیست.

وی می‌گوید: دولت شعار‌هایی در حوزه اقتصاد داده که قابلیت اجرایی ندارد. هرچند تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، کار ما را با چالش روبرو کرده است، اما ۷۰ درصد وضعیت نابه‌سامان اقتصادی، ریشه در سوءمدیریت‌ها در تیم اقتصادی دولت دارد. خدا وکیلی این افراد نمی‌توانند مسیر را درست و منطقی طی کنند، کار را بگذارند زمین و بروند.

هنوز زمین تهیه نکرده‌اند چه رسد به ساخت مسکن

عضو مجمع نمایندگان استان لرستان می‌گوید: دولت از همان ابتدای کار که شعار ساخت چهار میلیون مسکن در چهار سال را داد، با انتقاد اهل فن روبرو شد و کارشناسان بار‌ها گفتند که این کار شدنی نیست. باید پرسید اصلاً چهار میلیون نفر ثبت‌نام شدند که حالا حرف از تحویل مسکن بزنیم؟ در حوزه انتخابیه من، هنوز زمین تهیه نشده است، چه برسد به ساخت مسکن. از طرفی در حوزه خودرو، افزایش قیمت‌هایی که صورت گرفته، با واقعیت‌ها کیلومتر‌ها فاصله دارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می‌گوید: در حوزه دارو، شاهد بازی با سلامت مردم هستیم و متاسفانه مدیران مربوطه گوش‌شنوایی هم برای شنیدن حرف‌ها و انتقادات ندارند. این رویه‌ها نشان می‌دهد، برآورد دولت از شرایط و شاخص‌های اقتصادی نادرست است و تیمی که باید به اقتصاد و معیشت مردم سر و شکل دهند، بیرون گود هستند و اگر هم این افراد حرفی می‌زنند، حرف‌شان نقش اصلی را ایفا نمی‌کند.

ابراهیمی می‌گوید: مردم زیر بار فشار‌های اقتصادی، له شدند. آمار‌ها حکایت از این دارد که بزه‌کاری‌های اجتماعی، جرم و جنایت، مصرف مواد مخدر و طلاق افزایش پیدا کرده است. یعنی این وضعیت اقتصادی، پیامد‌های ناگوار اجتماعی را به بار آورده و کرامت‌های انسانی، نشانه رفته و روز به روز هم، اوضاع وخیم‌تر می‌شود.

نماینده دلفان می‌گوید: سوءمدیریت در کشور بیداد می‌کند و تا ما حرفی می‌زنیم، آن را به مسائل سیاسی ربط می‌دهند، ولی قبول کنیم که دیگر مردم این اوضاع و احوال و حرف و شعار‌ها را نمی‌پذیرند. آقای رئیسی می‌تواند از افراد کارشناس و خبره که به او رای دادند و همفکرش هم هستند، مدیر انتخاب کند نه اینکه برود و بدترین حامیان خود را در بخش مدیریتی برگزیند.

مدیران شستا و تیپیکو و هلدینگ‌های بزرگ اقتصادی کسانی هستند که این‌کاره نیستند

وی می‌گوید: امروز در مجموعه شستا که زیرمجموعه دولت است، وضعیت بسیار بد و نگران‌کننده است. این نگرانی در مدیریت شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تیپیکو، نمایان است. قسمت‌های مختلف و هلدینگ‌های شرکت شستا، رها است و اکثر اعضای هیات مدیره‌های این مجموعه بزرگ اقتصادی، از افرادی انتخاب شدند که اصلاً این کاره نیستند.

***

محبی نیا: به جای صحبت، سراغ داغ و درفش رفته‌اند/ فقط در ادعا و توهم پیشتاز هستیم

جهانبخش محبی‌نیا استاد دانشگاه می‌گوید متاسفانه مسئولین به جای گفتگو و اقدام‌های فرهنگی برای اداره جامعه به سراغ «ترکه» و به جای صحبت درباره مسائل ریشه‌ای، به سراغ داغ و درفش رفته‌اند.

یحیی ابراهیمی,انتقادات نمایندگان مجلس از مسئولان

جهانبخش محبی‌نیا استاد دانشگاه در تحلیل شرایط کنونی جامعه به رویداد۲۴ می‌گوید: در سطح و لایه سیاست عملی به سر می‌بریم که یک مقدار پیچیدگی‌ها حالت مضاعفی پیدا کرده است و شفافیتی که به عنوان اکسیر درد‌های جامعه برای پرش و جابجایی نخبگان در پارلمان و ریاست جمهوری استفاده می‌کردیم، ظاهرا اکنون نقش مسموم‌کننده‌ای پیدا کرده است. یعنی هر اقدامی که در سطح ملی را شروع می‌کنند، کافی است از مسئولان سوال شود که منشا و مجوز آن را چه کسی داده است، هیچ‌کس مسئولیت آن را قبول نمی‌کند. این موضوع در سایر مسائل هم تسری پیدا کرده است و زمانی که از احزاب و جریان‌ها در خصوص برخی مسائل داخلی یا خارجی سوالی می‌پرسند، از اینکه نظراتشان را شفاف اعلام کنند، ابا دارند. در این شرایط نمی‌شود به راحتی شهروند را به سوی فهم محیطی که در آن زندگی می‌کند، سوق داد. این یک ظلم مضاعف به هموطنان است.

این استاد دانشگاه با اشاره به شروع به کار مجدد گشت ارشاد، گفت: بازهم مشخص نیست از کدام جایگاه فرمان عملیاتی آن صادر شده است و به نوعی بازهم به یک ابهام می‌رسیم. قرار بود اقدام‌های فرهنگی و آگاهی بخش را دنبال کنیم که متاسفانه بازهم به سراغ نقطه‌ای برای شروع رفتند که بخشی از مردم آن را قبول ندارند و طبیعتا حق هم با آن‌ها است. امروز برای دولت آنقدر مسئولیت و حوزه دخالت تعریف کرده‌ایم که از شدت انباشت این وظایف، شاکله آن آزاردهنده شده است. حاکمیت به جای صحبت و گفتگو درباره مسائل ریشه‌ای، متاسفانه بازهم به سراغ داغ و درفش رفته‌ است و مایه نگرانی نخبگان و خانواده‌هایی که برای آینده این کشور دلسوز هستند، شده‌اند.

وی در ادامه می‌گوید: با دلسوزی می‌گویم‌ای کاش مسئولین این عرصه‌ها یک مقدار نسبت به واقعیت ها، شخصیت مردم خصوصا جوانان و نحوه مدارا با شهروند، بیش از آنکه به ترکه و چوب دستی تکیه کنند، از زبان نرم که هم جنبه الهی دارد و پیامبران توصیه کرده اند، استفاده کنند. متاسفم در دورانی که ترکه‌ها به زمین گذاشته می‌شود، مسئولان برای اداره جامعه به سمت «ترکه» رفته‌اند. دوران زور گفتن، اختناق و بد گفتن برای زندگی جمعی و برای رسیدن به جامعه آباد، سال‌هاست که تمام شده است. 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه «این اتفاق می‌تواند یه سمت خودبراندازی هم برود» گفت: در اندیشه سیاسی که تدریس می‌کنیم، «کارل دویچ» یکی از متفکرین حوزه سیاست، واژه «خود نابودسازی» را برای برخی از نظام‌های سیاسی منتسب می‌کند. یک بررسی تاریخی و با تکیه بر سرگذشت نظام‌های سیاسی، می‌توان یک گزاره‌ای راتعریف کرد که برخی از سیستم‌ها در کارکرد اقدامات خودشان گیر می‌افتند و به مفهوم و منزله تار عنکبوتی است که برخی مواقع خودسازنده را متاسفانه خفه می‌کند. جدا از نگاه خارجی و مبنا بر دغدغه شخصی‌ام، نگران برخی از رفتار‌های هستیم که در حوزه سیاست، امنیت و فرهنگ و اقتصاد متوجه کشوری است که بسیار غنی‌تر از آن است که توسط افرادی کوچک و کوتوله اداره شود.

وی ادامه داد: امروز با نهایت تاسف باید بگویم که در موقعیت خاورمیانه از بسیاری از کشور‌ها عقب مانده‌ایم. در عرصه اقتصاد دیجیتال در داووس، عربستان از ما جلوتر است. در سال ۲۰۳۰ در صندوق توسعه ملی عربستان، نزدیک به ۲ هزار میلیارد دلار دارایی جمع می‌شود، در حالی که همین امسال دولت به صندوق نزدیک ۱۵۰ میلیارد دلار و شاید بیشتر بدهکار است. ما متاسفانه درحوزه ادعا و توهم پیشتاز هستیم. برخی مواقع خواسته‌ها و امیال شخصی را به نام احکام دینی و رسوم طرح می‌کنیم که مصیبت بزرگتری از آن روند خود نابودسازی سیاسی- فرهنگی است. کانون‌های علمی فرهنگی ما امروز نیاز به بازاندیشی دارند، مگرنه روند عقب‌افتادگی و توهم و شبه‌علم در رفتار و کردار‌ها چنان جایی پیدا می‌کند که آن زمان ده‌ها سال لازم است آثار عملکردمان را آیندگان پاک کنند. 

محبی نیا در پاسخ به این سوال که چه کسانی در پشت پرده این تندروی‌ها هستند، گفت: یک جریانی که نسبت به مفاهیم انقلاب نامحرم است. جریانی که در انقلاب مبارزه‌ای نداشته و در زمان جنگ تلاشی نکرده، جریانی که خودش را از رهبری و نیرو‌های واقعی، دلسوزتر می‌داند و فرصتی پیدا کرده‌اند روابط خارجی، شاکله فرهنگی و به طور کلی تجربه‌های کارآمد در حوزه‌های اقتصاد، فرهنگ، سیاست و ... را برهم میزنند. امور مهم مملکت هم در دستان آن‌ها است چرا که نیرو‌های دلسوز نظام خانه‌نشین شده‌اند و از سوی دیگر هم نگران آبروی خود هستند. در صورتی که در این سامان آمیخته به منطق و عقلانیت که سبقه هزاران ساله دارد، در همین اواسط شخصیت‌هایی همچون بهشتی یا مطهری و بزرگانی همچون مفتح آمدند و آبروی خودشان را برای جامعه اسلامی هزینه کردند. 

این فعال سیاسی در ادامه می‌گوید: اقدام ناشیانه‌ای که در زمینه نحوه پوشش بانوان را وقتی نگاه می‌کنم، یاد تحلیل‌های قبل از مرگ مهسا می‌افتم که می‌گفتند حجاب را به امر سیاسی تبدیل نکنند. چون در این شرایط حالت کاهنده پیدا نمی‌کند بلکه حالت تشدید مضاعفی را به خود می‌گیرد. در پشت سر پوشش اجازه ندهیم بی‌عرضگی‌های اقتصادی مسئولین و کمبود‌ها جمع شود. امروزه متاسفانه برخی از بچه‌ها تحت عنوان آمر به معروف در مراکز مربوطه حضور پیدا کرده اند، آنچنان فضا را مسموم کرده‌اند که در پشت سر سد پوشش، آبی به نام فرهنگ، سیاست، کمبود‌های اقتصادی و معیشتی، می‌تواند دیده شود. موضوع پوشش را به خود بانوان و کسانی واگذار کنیم که جامعه ایرانی را دوست دارند و شان و شوکت زنان ایرانی را درک می‌کنند و عفت زن را در پوشش خلاصه نمی‌کنند. مجددا با صراحت می‌گویم که شخصا برای زنانی که پوشش خود را رعایت می‌کنند احترام قائلم و از آن سمت هرگز به خودم چنین اجازه‌ای نمی‌دهم برای زنانی که تصمیم می‌گیرند به هر دلیلی حجاب را از سر بردارند، جسارت کنم. تعجب می‌کنم که لایحه‌هایی که برای زنان جامعه می‌نویسند که اساسا هیچ نیازی به آن‌ها نیست را مردان! می‌نویسند. اجازه دهید از لحاظ پدیدار شناسی و گفتمان، موضوع پوشش را در واقع بانوان تدوین کنند. 

وی ادامه می‌دهد: وقتی احزاب در جامع ما موضوعیت ندارد، وقتی کرسی‌های آزاداندیشی به درستی شکل نمی‌گیرد، وقتی زنان در نمازجمعه نمی‌توانند سخنرانی داشته باشند و ... طبعا احساس می‌کند که حقوقش نادیده گرفته شده است. در صورتی که نگاه امام و رهبری به زنان، هرگز محدودیت کننده نیست.

  • 11
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش