چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
۱۴:۲۰ - ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۲۱۴۰۲
مجلس

مجلس یازدهم برخورد با تخلفات دولت را تف سربالا می‌داند

علیرضابیگی,تخلفات دولت,انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۴
احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز می‌گوید: معتقدیم نهاد انتخابات تضعیف شده و نتیجه آن مشارکت ۴۰ درصدی است که بخش عمده آن هم آرای باطله بود .پایگاه اجتماعی دولت آسیب جدی دیده، اما از آنجایی که به نظر می‌رسد در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۴ هم بر همان پاشنه انتخابات مجلس بچرخد، مردم در انتخابات شرکت نخواهند کرد.  

به گزارش رویداد۲۴ ؛در آستانه آغاز به کار مجلس دوازدهم، عملکرد مجلس یازدهم به عنوان مجلسی همسو با دولت باید مورد ارزیابی قرار بگیرد. آیا مجلس موفق شده جلوی محاسبات غلط دولت را بگیرد؟ احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز در گفت‌وگو با رویداد۲۴ می‌گوید:دولت دچار ضعف بینشی در حوزه سیاست است و برای همین است که می‌گوید ما در مسیر رشد اقتصادی هشت درصد هستیم یا مثلاً به عددسازی‌ها در نرخ دلار توجه نکنید. اما مجلسی که برای ریاست جمهوری رئیسی امضا جمع کرده، نمی تواند بر دولت نظارت کند. 

علیرضابیگی می‌گوید: مجلس یازدهم فکر می‌کرد اگر با تخلفات دولت برخورد کند، تف سربالاست و در نهایت پایگاه اجتماعی دولت رئیسی آسیب جدی دیده است.

در ادامه می‌توانید مهم‌ترین بخش‌های این مصاحبه را بخوانید:

* قبیله‌گرایی حزبی، یک بیماری مزمنی است که متاسفانه در کشور ما وجود دارد. در دولت آقای روحانی، مجلس دهم که ناظر به کار دولت بود و باید جلوی خطا‌های دولت می ایستاد، بسیار ضعیف عمل کرد و در برابر موضوعاتی از قبیل ماجرای بورس، افزایش ناگهانی قیمت بنزین، خصوصی‌سازی‌ها و حادثه قطار تبریز و برخورد با آقای آخوندی، واکنش لازم را نشان نداد

* همین قبیله‌گرایی در مجلس یازدهم با شدت بیشتر رخ داد. مماشات مجلس یازدهم با دولت سیزدهم بسیار زیاد بود، چون همین مجلس با امضای بالا از آقای رئیسی خواست وارد صحنه انتخابات شود.

مجلس یازدهم برخورد با تخلفات دولت را تف سربالا می‌داند

 * مجلس یازدهم به این نتیجه رسیده که اگر با تخلفات، کوتاهی و سهل‌انگاری‌های دولت برخورد کند، تف سر بالاست و از این‌رو، ترجیح داد فقط یک وزیر را استیضاح کند. این مشکل مزمن سیاست کشور ماست و به این خاطر اتفاق می‌افتد که مردم در فرآیند دموکراسی، حضور جدی نمی‌توانند پیدا کنند و جای خالی احزاب دیده می‌شود. اگر تشکل‌هایی هم وجود دارد، بیشتر وصل به باند‌های قدرت است.

* برخورد صدا و سیما به اتفاقات در دولت رئیسی را با دولت آقای روحانی مقایسه کنید. کاملاً مشخص است که آن زمان از روی عصبیت سیاسی و امروز از روی جانبداری، برخورد متفاوتی دارند.

* دولت به واسطه ضعف بینشی که در حوزه سیاست دارد، مرتکب خطا‌هایی می‌شود و برای همین است که می‌گوید ما در مسیر رشد اقتصادی هشت درصد هستیم یا مثلاً به عددسازی‌ها در نرخ دلار توجه نکنید. 

* چه دولت آقای رئیسی و چه هر دولت‌های دیگر که وضع را خوب جلوه می‌دهند، باید بدانند که برای استمرار کارشان به مردم نیاز دارند. مردمی که وضعیت اقتصادی خوبی ندارند و از شرایط موجود ناراضی هستند، آیا با این شعارها به استمرار حضور آقای رئیسی در نهاد ریاست‌جمهوری رای خواهند داد؟

پایگاه رئیسی آسیب دیده اما در صورت استمرار وضع موجود مردم در انتخابات ریاست جمهوری هم شرکت نمی‌کنند

* پایگاه اجتماعی آقای رئیسی، آسیب جدی دیده است. حال اگر مردم حس کنند از رهگذر انتخابات، قرار است تغییر جدی رخ دهد، حتما مشارکت جانانه‌ای خواهند کرد؛ ولی اگر مردم حس کنند مشارکت‌شان تاثیری در سرنوشت انتخابات ندارد، طبیعتاً وارد عرصه نخواهند شد. این چیزی است الان مردم حس می‌کنند. ما در انتخابات مجلس هم این پیش‌بینی را داشتیم، چون معتقدیم نهاد انتخابات تضعیف شده و نتیجه شد، مشارکت ۴۰ درصد که بخش عمده آن آرای باطله بود.

* مشارکت در انتخابات اخیر ایران را با مشارکت در انتخابات کشور همسایه (ترکیه)، که ۷۷ درصد بوده، مقایسه کنید. در آن‌جا حزب حاکم، خیلی از کرسی‌های خودش را از دست داد. رییس حزب که رییس‌جمهور است بعد از انتخابات اعلام کرد ما صدای مردم را شنیدیم و می‌رویم تا در کارهایمان تجدیدنظر کنیم. آیا این نگرش در انتخاباتی که پشت سر گذاشتیم، وجود دارد؟

قرار است در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۴ بر همان پاشنه انتخابات مجلس بچرخد

* به نظر می‌رسد قرار بر این است که در انتخابات ۱۴۰۴ هم، در بر همان پاشنه بچرخد. نتیجه این رویکرد، به مخاطره افتادن امنیت کشور، تضعیف پشتوانه ملی، دراز شدن زبان بیگانه به روی ما است. در نهایت قدرت حاکمیت و دولت در رویارویی با حوادث، تضعیف می‌شود.

 * عملیات وعده صادق، انتظار می رفت توده‌های مردم حاکمیت را تحسین کنند اما این تحسین آن‌طور که باید و شاید اتفاق نیفتاد؛ چون انسجام ملی ما دچار خدشه و آسیب شده است و بیگانگان هم روی این نقطه ضعف، حساب باز کرده‌اند. تنها راه برون‌رفت از این وضعیت، تقویت صندوق رای و انتخابات است.

  • 9
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
اصولا مجلس هائى که بر آمده از دل ملت نباشند و برگزيده نهادى باشند که انتصابى عمل مى کنه اين گونه مجلس ها صرفا در جهت منافع شخصى گروه تماميت خواه عمل مى کنند
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش