سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
۱۶:۴۲ - ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۱۲۹۳
احزاب، تشکل ها، شخصیت ها

محمد مهاجری: الان هم احمدی‌نژاد رییس‌جمهور است

محمد مهاجری, انتخابات مجلس,قانون جدید انتخابات مجلس
محمد مهاجری فعال سیاسی در جلسه حزب ندای ایرانیان، به بررسی و نقد قانون جدید انتخابات مجلس، اختلاف بین جریان قالیباف و دولتی ها، شرایط اصلاح طلبان در انتخابات و ... پرداخت.

 روزنامه اعتماد در تشریح جزئیات این جلسه نوشت: محمد مهاجری از چهره‌های شناخته شده رسانه‌ای کشور در جلسه با شورای سیاستگذاری حزب ندای ایرانیان به بررسی ابعاد مختلف «قانون جدید انتخابات مجلس» پرداخت. مهاجری ضمن انتقاد از برخورد دولت به خاطر نادیده گرفتن سخنان رهبری انقلاب در خصوص برگزاری پرشور انتخابات مجلس، عنوان کرد که دولت به‌طور غیرمستقیم برای ضعیف شدن مجلس اقداماتی انجام می‌دهد.

بایکوت سخنان رهبری در زمینه انتخابات مجلس

محمد مهاجری در تفسیر و بررسی انتخابات پیش روی مجلس، معتقد است که با توجه به تاکید رهبری انقلاب در سخنرانی‌شان در اول فروردین ۱۴۰۲ در مشهد مقدس، باید زودتر روند انتخابات شروع می‌شد. در ادامه مهاجری با بررسی تغییر قوانین انتخابات مجلس خاطرنشان کرد: اصلاح قانون انتخابات در حد دو تا سه درصد می‌تواند به بهتر شدن انتخابات کمک کند که البته این قانون بیشتر مناسب شهر تهران است. قانون جدید انتخابات مجلس از دو جنبه باعث افزایش قدرت شورای نگهبان می‌شود. اول اینکه شورای نگهبان حتی بعد از تصویب اعتبارنامه افراد، امکان رد کردن فرد را دارد. دوم اینکه از این پس وزیر کشور برای تمدید ساعت انتخابات باید از شورای نگهبان اجازه بگیرد. مهاجری در تفسیر جنبه دوم بیان کرد که جایگاه وزیر کشور در حد کارمند شورای نگهبان تنزل پیدا کرده است.

مهاجری در بررسی موضوع پیش‌ثبت‌نام کاندیدا‌ها گفت: در واقع مجلس کاری کرد که با اضافه کردن زمان انتخابات در بحث پیش‌ثبت‌نام، خودبه‌خود زمان کافی در جمع‌آوری اطلاعات برای ساخت پرونده ایجاد شود.

افزایش تعداد کاندیدا‌ها برای شورای نگهبان یک چالش است

موضوع دیگری که مهاجری به آن پرداخت، رشد سه برابری تعداد کاندیدا‌ها بود. او این افزایش تعداد کاندیدا‌ها از ۱۶ به ۴۹ هزار نفر را برای شورای نگهبان ناخوشایند دانست و در اقامه دلیل خود برای این موضوع عنوان کرد که تعداد زیاد کاندیدا‌ها با توجه به اینکه در قانون جدید، شورای نگهبان نمی‌تواند بگوید: «من صلاحیت این فرد را احراز نکردم.» شرایط کابوس‌واری در هنگام بررسی صلاحیت تمامی این افراد برای شورای نگهبان رقم خواهد زد.

وی ادامه داد: در این شرایط دو حالت رخ می‌دهد یا اینکه شورای نگهبان با استفاده از پرونده‌سازی‌هایی که از قبل صورت گرفته افراد را ردصلاحیت کند یا اینکه درست مانند دفعات قبل بعد از رد افراد بگوید: «من نمی‌توانم بگویم عدم احراز صلاحیت، اما طبق قانون موظف هستم دلیلش را هم بگویم و می‌گوید.»

او این حالت را ردصلاحیت فله‌ای خواند، همچنین افزود: نه تقریبا که تحقیقا شورای نگهبان حتی طبق قانون اساسی به هیچ مقامی حتی به رهبری پاسخگو نیست حتی در مقام عمل به خدا هم پاسخگو نیست. در ادامه او هشدار داد که اگر مانند سال‌های قبل ردصلاحیت فله‌ای انجام شود دوباره شلوغی و اعتراض عمومی در فضای سیاسی به خصوص احزاب اصلاح‌طلب یا اعتدالی یا کسانی که ردصلاحیت خواهند شد، مواجه خواهیم شد.

شاید اصلاح‌طلبان چهره‌های اصلی خود را وارد انتخابات نکنند

مهاجری در ادامه افزود: شورای نگهبان برای اینکه بهانه اعتراض به جریان اصلاحات ندهد ۲۰ نفر اصولگرا را هم ردصلاحیت می‌کند که اکثرا مسائل مالی دارند. همچنین ممکن است جریان اعتدال و اصلاحات به این نتیجه برسند که بهتر است چهره‌های اصلی مانند لاریجانی و جهانگیری وارد انتخابات نشوند.

وی برای این موضوع این‌گونه استدلال کرد که ممکن است این افراد ثبت‌نام کنند و تایید صلاحیت شوند، اما سایر افراد همسو رد شوند و این افراد حتی اگر وارد مجلس هم بشوند با تعداد کم همراهان، در مجلس تاثیرگذار نخواهند بود و حتی نمی‌توانند نقش یک اقلیت قدرتمند را ایفا کنند و از طرفی دیگر چنین شرایطی زمینه را برای حملات اعضای تند اصولگرا به آن‌ها به خاطر اقبال کم مردم از اصلاح‌طلبان و اعتدالیون فراهم می‌کند.

او با بیان این نکته که دولت، صداوسیما و همچنین فضای مجازی نقش مهمی در داغ شدن فضای انتخابات دارند؛ ادعا کرد که مردم در حال حاضر علاقه‌ای به موضوعات پیرامون انتخابات ندارند و این‌گونه استدلال کرد: به نظرم بخش عمده‌ای از مردم شاید تا ۱۰، ۱۵ سال قبل به دلیل تکلیف شرعی پای صندوق‌های رای می‌آمدند، یک عده هم به خاطر تکلیف ملی می‌آمدند، مردم آمدند و به تکلیف‌شان عمل کردند، اما دیدند مجلسی که تشکیل شد به تکلیفش عمل نمی‌کند و کاری در راستای مطالبات مردم انجام نمی‌دهد. مردم در سال ۱۳۹۲ به آقای روحانی رای دادند که شعارش تعامل با جهان بود. می‌خواست برجام را به نتیجه برساند، جریان سیاسی که پشتوانه‌های اقتصادی قدرتمند دارد جلوی برجام می‌ایستد و اجازه نمی‌دهد. خب مردم می‌گویند مگر ما مریض هستیم وقت‌مان را تلف و تلاش کنیم که آقای روحانی رای بیاورد، آقای ظریف مذاکره کند و یک عده را از بین ببرند.

احمدی‌نژاد در حال حاضر رییس‌جمهور است

او ضمن اینکه تحریم انتخابات توسط اصلاح‌طلبان را نوعی خودکشی دانست، نکاتی را پیرامون جریان آقای احمدی‌نژاد و نزدیکانش بیان کرد. مهاجری معتقد است که آقای احمدی‌نژاد و حلقه افراد نزدیک به او که قبلا با عنوان حلقه انحرافی تعبیر می‌شد هیچ نیازی به حضور در انتخابات ندارد، چون دولت رییسی به تمام معنا، رفتار‌های احمدی‌نژاد را ترجمه می‌کند و جبهه پایداری، عکس‌برگردان کامل آقای احمدی‌نژاد را انجام می‌دهد. الان آقای احمدی‌نژاد در مملکت رییس‌جمهور است یا در مجلس حکمرانی می‌کند بنابراین واقعا نیازی به آمدن خودش وجود ندارد.

مهاجری در ادامه به بررسی رابطه دولت با جریان آقای قالیباف پرداخت و عنوان کرد که قطعا دعوایی بین آنهاست و این دعوا زرگری هم نیست. در این زمینه وی افزود: جریانی در دولت می‌خواهند آقای قالیباف از مجلس حذف شود و شخص خاصی جایگزین او شود که در نتیجه آقای رییسی دو سال آخر ریاست‌جمهوری را با خیال راحت‌تری سپری کند، چون دو سال آینده، برای آقای رییسی سخت‌تر خواهد بود.

مهاجری در ادامه در مورد اقدامات و برنامه‌های جریان آقای حسن روحانی اظهار بی‌اطلاعی کرد، ولی از سوی دیگر ادعا کرد که حزب اعتدال و توسعه خیلی جدی به فضای انتخاباتی ورود کرده است. همچنین در مورد ایجاد ائتلاف بین این جریان با آقای لاریجانی اعلام بی‌اطلاعی کرد. وی در پاسخ به این سوال که چه سیاستی مناسب است تا طی چند ماه باقیمانده با پیروی از آن عملکرد مناسبی ارایه داد، گفت: جبهه اعتدال در حال حاضر به دنبال سیاست صبر و انتظار است تا معلوم شود سیاست اصلی کشور برای انتخاب چیست. خیلی از گروه‌ها و احزاب منتظر بودند تا ببینند رهبری در سخنرانی ۱۴ خرداد در حرم امام، چه چیزی در مورد انتخابات می‌گویند. ایشان خیلی گذرا گفتند: «بعدا در مورد انتخابات صحبت خواهم کرد.» این موضوع خودبه‌خود باعث دامن زدن به سیاست صبر و انتظار شد. از طرفی آقای رییسی هم در چند ماه گذشته هیچ اظهارنظری در مورد انتخابات نداشته‌اند.

رهبری، تنها عامل افزایش گسترش حضور در انتخابات

مهاجری در انتها عنوان کرد: برای گسترش حضور و مشارکت مردم در انتخابات، حتی در حد بسیار کم، هیچ کس به‌اندازه رهبری نمی‌تواند اثرگذار باشد. مهاجری اضافه کرد که اگر شورای نگهبان در این انتخابات هیچ‌گونه مداخله‌ای نکند و حتی تمامی کاندیدا‌ها را تایید صلاحیت کند باز هم مشارکت بالا نخواهد رفت، اما راه برای آینده باز خواهد شد.

  • 17
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش