دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۷۰۰۰۲۰

جنگ سرد چیست؟ (+ ویژگی های جنگ سرد)

جنگ سرد,جنگ سرد یعنی چه,جنگ سرد چیستعبارت جنگ سرد پیش از سال ۱۹۴۵ به ندرت کاربرد داشت
جنگ سرد را احتمالا بتوان نوعی مبارزه از طریق نفوذ روانی و اثرات تبلیغاتی برای مبارزه دانست. در بین وقایع قرن بیستم، جنگ سرد و شروع کشمکش و رقابت طولانی مابین امریکا و شوروی از اهمیت خاصی بهره مند است. 

جنگ سرد چیست؟

ﺟﻨﮓ ﺳﺮﺩ ﺍﺻﻄﻼﺣﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻧﺨﺴﺘﯿﻦ ﺑﺎﺭ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺟﻨﮓ ﺭﻭﺍﻧﯽ ﻭ ﺗﺒﻠﯿﻐﺎﺗﯽ ﺑﯿﻦ ﺷﻮﺭﻭﯼ ﻭ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ ﮐﻤﻮﻧﯿﺴﺖ ﺍﺯ ﯾﮏ ﻃﺮﻑ ﻭ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ ﺑﻠﻮﮎ ﻏﺮﺏ ﺍﺯ ﺳﻮﯼ ﺩﯾﮕﺮ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﺑﺮﺩﻩ ﺷﺪ یا ﺑﻪ ﺑﯿﺎﻥ ﺩﯾﮕﺮ جنگ سرد نوعی درگیری بین ملت هاست که باعث فعالیت نظامی مستقیم نمی شود ولی در درجه اول فعالیت های اقتصادی و سیاسی، تبلیغاتی، اعمال جاسوسی یا جنگ نیابتی را بهمراه دارد که توسط جایگزین ها یا نایب هایی انجام می شود. این اصطلاح معمولاً برای اشاره به جنگ سرد آمریکا و شوروی استفاده می شود. مخالفان در جنگ سرد اکثراً کمک های اقتصادی یا نظامی مثل سلاح، پشتیبانی تاکتیکی یا مشاوران نظامی را در اختیار کشورهایی که در درگیری کم تری با کشور دشمن هستند، می گذارند.

جنگ سرد اصطلاحی است که به دوره ای از رقابت، تنش و درگیری های سیاسی و ژئوپلیتیکی بین بلوک شرق (اتحاد جماهیر شوروی و دولت های اقماری اش) و بلوک غرب (ایالات متحده و متحدان ناتو) پس از جنگ جهانی دوم گفته می شود.

مورخان در تاریخ شروع و پایان جنگ سرد کاملاً موافق یکدیگر نیستند، ولی در دورهٔ زمانی بین سال های ۱۹۴۷ تا سال ۱۹۹۱ فروپاشی شوروی نظر مشترک دارند. در طول این دوره رقابت بین این دو ابرقدرت در عرصه های مختلف مثل اتحاد نظامی، ایدئولوژی، روانشناسی، جاسوسی، ورزش، تسلیحات، صنعت و توسعه فناوری ادامه داشت. این رقابت ها پیامدهایی مثل مسابقه های فضایی، پرداخت هزینه های گزاف دفاعی، مسابقات جنگ افزار هسته ای و تعدادی جنگ های غیرمستقیم به دنبال داشت.

جنگ سرد دوم

جنگ سرد دوم که هم با نام جنگ سرد جدید و جنگ سرد ۲٫۰ شناخته می شود، اشاره به تجدید تنش وضعیت سیاسی و نظامی بین قدرت های جغرافیای سیاسی است که در یک جبهه ی آن روسیه یا چین قرار دارد در حالیکه رهبری جبهه دیگر با آمریکا یا ناتو می باشد. این تنش ها شبیه به تنش های دوره جنگ سرد است که در آن بلوک غرب به رهبری ایالات متحده آمریکا در برابر بلوک شرق به رهبری اتحاد جماهیر شوروی که اینک به روسیه تبدیل شده، قرار داشتند.

نماد جنگ سرد,جنگ سرد,شروع جنگ سرداولین اقدام نظامی جنگ سرد در ژوئن ۱۹۵۰ آغاز شد

پایان جنگ سرد

پس از جنگ در حالیکه آمریکا در سعی بود تا کمونیسم را در جهان محدود کند گستره جنگ سرد به خیلی از نقاط جهان به خصوص اروپای غربی، خاورمیانه و جنوب شرقی آسیا کشیده شد. در این دوره جهان با بحران های مکرر مثل ساخت دیوار برلین (۱۹۸۹–۱۹۶۱)، جنگ کره (۱۹۵۰–۱۹۵۳)، جنگ ویتنام (۱۹۵۹–۱۹۷۵)، بحران موشکی کوبا (۱۹۶۲) و جنگ شوروی در افغانستان (۱۹۷۹–۱۹۸۸) روبرو شد که هر لحظه امکان یک جنگ جهانی را ایجاد میکرد ولی در آخر این اتفاق رخ نداد.

یکی از علل مهم دوری طرفین از ایجاد یک جنگ مستقیم دسترسی آنها به جنگ افزار هسته ای و ترس از استفاده طرف مقابل از این سلاح ها بود. عاقبت در پایان دهه ۱۹۸۰ و با دیدارهای مقام های بلندمرتبه به وسیله آخرین رهبر شوروی میخائیل گورباچف، ترتیب داده شد. جنگ سرد با سقوط کمونیسم و فروپاشی و تجزیه اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ به پایان رسید. رویدادهای این دوره، حادثه چرنوبیل(۱۹۸۶)، پاییز ملت ها شامل سقوط دیوار برلین (۱۹۸۹) بود، عملیات کودتای ۱۹۹۱ شوروی سابق و سقوط شوروی (۱۹۹۱)، پیاده سازی سیاست های گلاسنوست و پرسترویکا، نارضایتی عوام از جنگ شوروی در افغانستان و اثرهای اقتصادی سیاسی حادثه چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ است.

مهمترین ویژگی های جنگ سرد

برخی از ویژگی های جنگ سرد عبارتند از:

- فناوری

یک ویژگی اصلی جنگ سرد، مسابقه جنگ افزاری بین کشورهای عضو پیمان ورشو و کشورهای عضو ناتو بود این رقابت منجر به کشف های علمی عمده در زمینه های فناوری و نظامی شد. بعضی از پیشرفت های انقلابی خاص، در حوزه سلاح های هسته ای و راکت انجام شد که منجر به مسابقه فضایی شد (خیلی از راکت هایی که برای فرستادن انسانها و ماهواره ها بکار میرفتند اصولا برمبنای طراحی های نظامی این دوره ساخته شده بودند.)

پایان جنگ سرد امریکا,جنگ سرد معمولی,جنگ سردجنگ سرد از تنش‌ها، کشمکش‌ها و رقابت‌ها در روابط آمریکا و شوروی سابق بوجود آمد

حوزه های دیگری که در آن مسابقه جنگ افزاری رخ داد عبارت اند از:جنگنده های جت، بمب افکن ها، سلاح های شیمیایی، سلاح های بیولوژیک، جنگ افزار ضد هوایی، موشک های زمین به زمین (شامل اس آر بی ام ها)، موشک های ضد بالیستیک، سلاح های ضد تانک، زیردریایی ها، جنگ افزارهای ضد زیردریایی، موشک های بالیستیک پرتاب شونده از زیر دریایی، هوش الکترونیکی، هوش سیگنال ها، هواپیمای شناسایی، ماهواره های جاسوسی.

- تضمین نابودی دو طرف 

یکی از ویژگی های اصلی مسابقه جنگ افزاری هسته ای (به ویژه بعد از استفاده گسترده از آی سی بی امهای هسته ای با این فرض اشتباه که بمب افکن دارای خدمه، بطور مرگباری در مقابل موشک های زمین به هوا/اس ای ام آسیب پذیر هستند) مفهوم ترس از «نابودی تضمین شده» و بعداً نابودی تضمین شده هر دو طرف یا MAD بود.

مفهوم این ایده این بود که بلوک غرب به بلوک شرق حمله نمی کند و برعکس؛ به دلیل آن که هر دو طرف برای نابودی کامل طرف دیگر و غیرقابل سکونت کردن سیاره زمین به اندازه کافی جنگ افزار هسته ای دارند؛ بدین ترتیب شروع حمله از سوی هر دو طرف به معنای خودکشی بود و در نتیجه هیچ شخصی این کار را انجام نمی داد. با افزایش تعداد و دقت سامانه های آفندی بالاخص در مراحل نهایی جنگ سرد، امکان پذیری نظریه اولین حمله، نظریه خودداری را ضعیف کرد. هدف نخستین حمله این است که نیروهای هسته ای دشمن را به اندازه ای تضعیف کنند که پاسخ تلافی جویانه خسارت های «قابل قبولی» را داشته باشند.

جنگ سرد,مفهوم جنگ سرد,جنگ سرد عادیاتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ فرو پاشید و جنگ سرد به پایان رسید

گردآوری: بخش سیاست سرپوش

  • 11
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
بشار رسن,بیوگرافی بشار رسن,بشار رسن فوتبالیست عراقی بیوگرافی بشار رسن فوتبالیست عراقی + تصاویر

ملیت: عراق

باشگاه: پرسپولیس

تاریخ تولد: ۲۲ دسامبر ۱۹۹۶

محل تولد: بغداد

پست: هافبک

قد: ۱۷۵ سانتی متر

ادامه
ریحانه پارسا,ازدواج ریحانه پارسا با مهدی کوشکی,حواشی ریحانه پارسا بیوگرافی ریحانه پارسا بازیگر جوان سینمای ایران+ تصاویر

تاریخ تولد: ۴ اسفند ۱۳۷۷

ملیت: ایرانی 

محل تولد: تهران

پیشه: بازیگر

فعالیت: تئاتر ۱۳۹۶ تاکنون

قد: ۱۷۸ سانتی متر

ادامه
حضرت نوح (ع),حضرت نوح زندگینامه (ع),زندگینامه حضرت نوح (ع) زندگی نامه حضرت نوح (ع) نخستین پیامبر از پیامبران اولو العزم

زادگاه: بین النهرین (کوفه)

آرامگاه: اختلافی (نجف، کوفه، کرک بعلبک،  نخجوان)

نام قوم: کلده و آشور

پیش از: سام

پس از: ادریس

ادامه
صائب تبریزی,شعر صائب تبریزی,مقبره صائب تبریزی زندگی نامه صائب تبریزی (میرزا صائب) یکی از غزلسرای قرن یازدهم هجری

زاده: ۱۰۰۰ (هجری قمری)

زادگاه: تبریز

پیشه: شاعر

ملیت: ایرانی

سبک نوشتاری: سبک اصفهانی

زمینه کاری: شعر

ادامه
پژمان پشتام,بیوگرافی پژمان پشتام,زندگینامه پژمان پشتام زندگینامه پژمان پشتام کشتی گیر فرنگی کار تهرانی (+ تصاویر)

زاده:۲۱ دی ۱۳۷۲

زادگاه: باقرشهر، تهران  

پیشه: ورزش‌کار

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش