یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۲۰۰۵۲

فمینیست و باورهای آن چیست؟

جنبش‌های فمینیستی,نشانه های فمینیست چیست,زنان فمینیستفمینیست‌ها برای یکپارچه‌سازی اجتماعی برای زنان تلاش کرده‌اند
فمینیست به این منظور بوجود آمد که در برابر تجاوز جنسی، آزار جنسی و خشونت خانگی از زنان و دختران، محافظت کند. معمولاً از جنبش های فمینیستی می توان به تغيير در نوع پوشش و نوع نگاه جامعه به فعالیت های فیزیکی اشاره کرد.

فمینیست

شکل گیری تفکر فمینیسم بر مبنای برابری میان زن و مرد می باشد. به این معنی که مردان و زنان، باید از حقوق و موقعیت های برابری، بدون توجه به جنس برخوردار باشند. ادعای عموم مخالفان با تمسک به تفاوت های بین زن و مرد اینست که حرف زدن از تساوی بین جنس ها اشتباه است. آنها همواره سعی می کنند تفاوت های فیزیکی میان جنس نر و ماده ی انسان را بیان کنند و زن را به گونه ای جلوه دهند که ضعیف تر و بالطبع در رده ی دوم قرار گرفته است. درصورتی بعنوان یک فمینیست شناخته میشوید که بپذیرید حقوق و موقعیت های افراد فارغ از جنس باید با هم برابر باشد.

جنبش های فمینیستی در تلاشند که برای حقوق زنان نظیر حق رأی، حق مالکیت، حق کار، حق کار دولتی، حق تحصیل، درامد یکسان، حق امضای قرارداد، پرداختی برابر میان زنان و مردان و از بین بردن فاصله موجود در این مسئله، حقوق برابر در ازدواج و حق مرخصی زایمان، مبارزه کنند. فمینیست ها همچنین برای زنان در تلاش برای یکپارچه سازی اجتماعی و تضمین حق سقط جنین قانونی هستند.

تاریخچه فمینیسم

در سال ۱۸۳۷ میلادی واژه فمینیسم برای نخستین بار به زبان فرانسه وارد شد؛ به همین خاطر منشأ این واژه به فرانسه برمی گردد و ریشه آن Feminine میباشد که دارای معانی ماده، زنانه و مونث میباشد درحالیکه معنای کلمه Female، جنس ماده، مونث و زن می باشد. از معانی واژه فمینیسم در زبان فارسی می توان به زن گرایی، زن سالاری، زنانه نگری، زن وری، زن مداری، زن محوری، جانبداری از حقوق زنان، نهضت زنان، عقیده به برابری زن و مرد و... اشاره کرد. فمینیسم در اصطلاح به معنی آیینیست که قصد دارد حقوق و نقش زن را در جامعه گسترش دهد.

جنبش‌های فمینیستی,نشانه های فمینیست چیست,زنان فمینیستتفکر فمینیسم بر مبنای برابری میان زن و مرد شکل گرفته است

در اواخر دوره قاجاریه، جنبش های برابری خواهانه در ایران شکل گرفت. در اواخر قرن نوزده و اوایل قرن بیست، حقوق زنان در ایران با انطباق این کشور با ارزش های غربی، تغییراتی کرد و بهبود یافت. جنبش های سکولار، لیبرال، ناسیونالیست و چپ گرا در طول قرن بیستم، به مطرح کردن حقوق زنان بعنوان بخشی از دغدغه هایشان پرداختند ولی مانع اصلی بهبود حقوق زنان در ایران، واکنشی بود که بنیادگران و محافظه کاران مذهبی نسبت به این مسأله نشان دادند. از نظر نظام حاکم بر ایران از زمان انقلاب ۱۳۵۷، فمینیسم با« بی عفتی » برابری می کند ولی سیاست های جمهوری اسلامی، میزان آگاهی جنسیتی در میان مردم ایران را به صورت ناخواسته افزایش داده است.

دین

الهیات فمینیستی به عنوان جنبشی شناخته میشود که قصد دارد از دیدی فمینیستی، سنت ها ، اعمال، نوشته های مقدس مذهبی و الهیات را مورد بازبینی قرار دهد. الهیات فمینیستی به این خاطر بوجود آمد تا در میان روحانیون و مقامات دینی، نقش زنان را افزایش دهد، به بازبینی تصویر مردانه ای بپردازد که از خدا ارائه شده است، در رابطه با شغل و مادری، جایگاهی را برای زنان تعيين کند و در متون مقدس ادیان به پژوهش دربارهٔ تصویر زنان بپردازد.

یکی از شاخه های الهیات فمینیستی تحت عنوان فمینیسم مسیحی شناخته میشود که قصد دارد مسیحیت را تفسیر و برداشت کند تا قادر به رسمیت شناختن برابری زنان و مردان باشد و همچنین برای درک کامل از مسیحیت، چنین تفسیری الزامیست. با این که باورهای فمینیست های مسیحی یکسان نیست ولی عقیده ی اکثرشان اینست که خداوند بر پایه جنسیت تبعیض قائل نمی شود. از زمینه ی فعالیت های این نوع فمینیست می توان به سلطه مردان بر و بالانسی در فرزندپروری در ازدواج مسیحی، رفتار کلی کلیسا با زنان فعال، ورود زنان به مراتب دینی، ادعای نقص اخلاقی زنان و جایگاه پایین تر زنان نسبت به مردان اشاره کرد.

فمینیسم اسلامی در چارچوب اسلامی به دنبال حقوق زنان، برابری جنسیتی و عدالت اجتماعی می باشد. فمینیست های مسلمان، قصد پر رنگ کردن آموزه های برابری عمیق در قرآن را دارند و به بازبینی برداشت های پدرسالارانه اسلامی از آموزه های قرآن، حدیث و شریعت می پردازند تا جامعه ای پایه ریزی شود که عدالت و برابری بیشتری در آن وجود دارد. باتوجه به منشأ این جنبش در اسلام، رهبرانش به پیروی از گفتمان های سکولار و فمینیستی غربی می پردازند و از نظر آن ها فمینیسم اسلامی به عنوان بخشی از جنبش جهانی فمینیسم شناخته میشود.

فمینیست,فمینیست های نوین,معنای فمینیستواژه فمینیست نخستین بار در سال ۱۸۳۷ میلادی وارد زبان فرانسه شد

ادبیات فمینیستی

اغلب آثار در ادبیات فمینیستی، حول سه محور اعتراض، نارضایتی و تلاش برای رسیدن به هدف به هر قیمتی، حرکت می کنند. یعنی خانواده در چنین ادبیاتی نفی می شود. زن بعنوان کسی شناخته میشود که مشغول بیگاری است؛ درواقع نقش یک زن در خانواده، فراهم کردن موجبات رضایت و آسایش همسرش از هر جهتی میباشد و درصروت عدم انجام این کار، به صورت وحشتناکی تنبیه می شود. پس علت محصور کردن زن در حصاری چون خانه و خانواده چیست؟ آزادی و رهایی زنان باید بگونه ای باشد که توانایی تصمیم گیری برای خودشان را داشته باشند و درصورت فراهم کردن این آزادی و رهایی، بسیاری از آن ها بدون حضور مردان به زندگی آزادانه رضایت می دهند.

حضور زن در این نوع ادبیات به این معنی نیست که او بعنوان یک همسر و مکمل شوهرش بوده و موجب رشد و تعالی خانواده می شود. درواقع در این نوع ادبیات از وظیفه مادری زن نیز غفلت میشود و چنین برداشت می شود که درصورت مادر شدن زنی در خانواده، بهتر است که برای تربیت فرزندان، به خصوص دخترانش از این وظیفه به صورت افرادی ناراضی استفاده کنند. ادبیات فمینیستی در تلاش است تا در زندگی و سرنوشت زنان به کمرنگ جلوه دادن حضور مردان بپردازد و علاوه بر آن چهره هایی خشن و حریص را از مردان بسازد.

جایگاه نقش مادری در اسلام و فمنیسم

خصوصیات زن و مرد از نظر جسمانی و روحانی در آفرینش خداوند، متفاوت است. زن به عنوان یک موجود لطیف شناخته میشود که مسئولیت مقدس مادری را بر عهده دارد ولی در ایدئولوژی فمنیسم، نقش مادری متفاوت است؛ بدین دلیل که باور نوع افراطی و رادیکال فمنیسم اینست که باید به کتمان و انکار این تفاوت ها برای رسیدن به برابری پرداخت.

اصل جنسیت توسط فمنیست های افراطی و تند رو، تائید نشده است و باورشان اینست که نقش های جنسیتی در اثر بیولوژیک و زیست و موجودیت انسان بوجود نمی آید بلکه در اثر پذیرش جامعه بوجود می آید. عامل اصلی تحت سلطه بودن زنان و تقسیم کار جنسی از نظر آنان تولید مثل می باشد؛ به همین علت تمایل به رواج ازدواج با همجنس و همنجس بازی دارند.

باورهای فمنیستی

عقیده ی فمینیست ها اینست که مرد به عنوان یک انسان« برتر» شناخته نمیشود بلکه حقوق او با زن، برابری میکند. در جامعه کنونی بطور هولناکی، زن به عنوان« جنس دوم» و« انسانی فرومایه تر» از یک مرد، نهادینه و پذیرفته شده است و تنها راهش اینست که زنان و مردان دانا، برای از بین بردن سنت ها و رفتارهای ناشایست در جامعه با هم دیگر مشغول به فعالیت شوند تا چنین مبارزاتی منتهی به آزادی و برابری واقعی شود.

درصورت تذکر به دختران برای نحوه ی رفتارشان، باید به پسران هم به همان اندازه تذکر داده شود که نحوه ی رفتارشان با دختران انسانی به چه صورت باشد. هر دو جنس با وجود تفاوت هایی که با هم دارند باید بدانند که در هر صورت« انسان» هستند؛ انسان هایی که از پس هر کاری بطور مساویانه برمی آیند، این قابلیت ها از« زنانگی» و« مردانگی» آنها چیزی کم نمیکند. بدین ترتیب، مقاله ها و سخنرانی های افراد در خصوص زنان و شعارها در دادخواهی های جمعی زمانی با ارزش و فمینیستی هستند که حقوق برابر اول در خانه های شان حاکم باشد.

فمینیست چیست,فمینیست,فمینیست های نوینسعی جنبش‌های فمینیستی در مبارزه برای حقوق زنان است

گردآوری: بخش سیاسی سرپوش

  • 16
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش