یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۱۳۲

آشنایی با مجلس دومای روسیه

مجلس دومای روسیه,مجلس دوما,مجلس دومای روسیه چیستیکی از اختیارات دوما، طرح اتهام علیه رئیس‌جمهوری روسیه است
به پارلمان کشور روسیه تزاری، دوما میگویند. شروع فعالیت این پارلمان در بازه زمانی میان واژگونی تزار ها تا بر سر کار آمدن لنین بود. همچنین این پارلمان در زمان فروپاشی شوروی در آن کشور، افتتاح شد. امروزه نحوه ی انتخاب نمایندگان « دومای دولتی» بر اساس رأی شهروندان فدراسیون روسیه میباشد که پس از آن باید در طول مدت ۵ سال، فعالیت کنند.

مجلس دومای روسیه

معنای واژه دوما، فکر کردن است. در واقع به دومای دولتی یا مجلس سفلای مجمع فدرال روسیه، قوه مقننه روسی ها می گویند که شورای فدرال روسیه به عنوان مجلس علیایش محسوب میشود. مقر دوما در چند قدمی میدان مانگه در مرکز مسکو واقع شده است و اعضای آن را نماینده می گویند. در پی بحران قانون اساسی ۱۹۹۳، دوما با تائید قانون اساسی پیشنهادی بوریس یلتسین، جایگزین شورای عالی روسیه شد.

تاریخچه مجلس دومای روسیه

به نخستین نهاد پارلمانی روسیه، مجلس دوما میگویند که براثر فشار جناح های لیبرال دولت روسیه در سال ۱۹۰۶ تاسیس گردید و تا انقلاب بلشویکی در چهار دوره در سال ۱۹۱۷ تشکیل شد. نخستین دوره دوما، ۷۲ روز طول کشید که استیضاح ها و سؤالات زیادی را در این مدت کوتاه از نخست وزیر و اعضای کابینه پرسیدند. از این رو تزار روسیه بر اثر کشمکش بین دوما و دولت، مجبور شد دومای دوره اول را پیش از این که دوره کاری اول، تمام شود؛ منحل و دستور انتخابات زودرس را صادر کند.

برخلاف انتظار تزار روسیه، دومای دوم به مراتب، گرایش های شدیدتری در مخالفت با تزار و دولت داشت و اکثریت در اختیار جریان چپگرا بودند و مجدداً در صحن دوما بین نمایندگان و اعضای دولت، اختلافاتی بوجود آمد. در نهایت تزار روسیه برای خاتمه ی این درگیری، مجبور شد دوما را در ژوئن ۱۹۰۷ منحل کند. شروع دومای دوره سوم از نوامبر ۱۹۰۷ بود و تا ژوئن ۱۹۱۲ تداوم یافت. نمایندگان، صرفا در این دوره توانستند بطور حرفه ای، کار خود را در طول مدت پنج سال انجام دهند. اکثریت نمایندگان در این دوره متشکل از هواداران دولت بودند و اپوزیسیون دولت در اقلیت قرار داشت.

در ماه نوامبر سال ۱۹۱۲ چهارمین و آخرین دوره دوما در زمان تزارها شروع شد و هم زمان با پیروزی انقلاب بلشویکی در اکتبر ۱۹۱۷ این دوره به رهبری لنین در روسیه پایان یافت. انحلال دومای روسیه، یکی از اولین دستورات صادر شده توسط لنین در روزهای اول پیروزی انقلاب بود.

مجلس دوما,وظایف مجلس دومای روسیه,عکس مجلس دومای روسیهدومای دولتی روسیه مسئولیت‌های خطیری را از جمله تصویب قانون اساسی و ... برعهده دارد

به قدرت رسیدن« میخائیل گورباچف» و طرح ایده های اصلاحات سیاسی و اقتصادی، باعث احیای قدرت و جایگاه مجلس و برگزاری انتخابات آزادتر در اتحاد جماهیر شوروی شد. وی برای برگزاری انتخابات آزادتر در سال ۱۹۸۹ اصلاحاتی در قانون اساسی به وجود آورد و خلق با ۲۲۵۰ نماینده، راه را برای تشکیل مجلس نمایندگان هموار ساخت.

رییس جمهوری وقت روسیه به نام« بوریس یلتسین» و رئیس شورای عالی در زمان فروپاشی اتحاد شوروی و تشکیل کشور روسیه، دچار اختلافاتی بر سر اختیارات و تقسیم قدرت شدند و در نهایت پارلمان منحل شد و دومای روسیه به شکل امروزی با اصلاح قانون اساسی در سال ۱۹۹۳ جایگزین شورای عالی شد و به این ترتیب، نخستین دوره آن در سال ۱۹۹۳ بوجود آمد.

وظایف و اختیارات دوما

از مسئولیت ها و اختیارات دومای دولتی روسیه می توان به تصویب قانون اساسی و قوانین فدرال، موافقت با انتصاب نخست وزیر پیشنهادی رییس جمهوری، انتصاب رئیس شورای حقوق بشر، تصویب پذیرش استعفای اعضای دولت، طرح اتهام علیه رییس جمهوری به منظور استیضاح و برکناری وی، انتصاب و عزل رییس بانک مرکزی و رئیس دیوان محاسبات فدراسیون روسیه، اعلام عفو عمومی، قراردادها و موافقت نامه های بین المللی و غیره اشاره کرد.

مجلس دومای روسیه چیست,تاریخچه مجلس دومای روسیه,اختیارات مجلس دومای روسیهدومای دولتی یا مجلس سفلای مجمع فدرال روسیه در واقع قوه مقننه روسی‌ها است

در صورتی که مصوبه ای در دوما بتواند توسط شورای فدراسیون مورد تائید قرار گیرد اما رییس جمهوری در مهلت قانونی ۴۱ روزه مخالف این مصوبه باشد و آن را نپذیرد، باید برای بررسی مجدد به دوما بر گردد و چنانچه دوما قادر به حل اختلافات از طریق کمیسیون ویژه ای که به همین منظور تشکیل می شود؛ نباشد باید حمایت دوم سوم اعضای دوما و دوسوم اعضای شورای فدراسیون را برای لازم الاجرا شدن این مصوبه، داشته باشد. بنابراین وظیفه ی رئیس جمهوری، امضاء و انتشار این قانون می باشد.

طرح اتهام علیه رئیس جمهوری روسیه، از دیگر اختیارات دوما به شمار می رود. مراحل تشریفاتی این کار در فصل بیست و یکم آیین نامه داخلی دوما تعيين شده است که حمایت حداقل یک سوم نمایندگان دوما بر اساس آن برای در دستور کار قرار گرفتن اتهام، لازم است. لذا کمیته ویژه ای پس از این که اتهام واردشده در دستور کار قرار گرفت، توسط نمایندگان دوما تشکیل و به موضوع موارد اتهامی رسیدگی میشود. چنانچه دوسوم کل نمایندگان دوما، این اتهام را تصویب کنند؛ برکناری رییس جمهور به شورای فدراسیون روسیه بعنوان نهاد مسئول ارسال می شود. بنابراین اگر دوسوم اعضای شورای فدراسیون روسیه تائید کنند، رییس جمهوری معزول میشود.

مجلس دوما,عکس مجلس دومای روسیه,مجلس دومای روسیه,اختیارات مجلس دومای روسیهبه اعضای مجلس دومای روسیه نماینده گفته می‌شود

گردآوری: بخش سیاست سرپوش

  • 10
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش