یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۱۳۲

آشنایی با مجلس دومای روسیه

مجلس دومای روسیه,مجلس دوما,مجلس دومای روسیه چیستیکی از اختیارات دوما، طرح اتهام علیه رئیس‌جمهوری روسیه است
به پارلمان کشور روسیه تزاری، دوما میگویند. شروع فعالیت این پارلمان در بازه زمانی میان واژگونی تزار ها تا بر سر کار آمدن لنین بود. همچنین این پارلمان در زمان فروپاشی شوروی در آن کشور، افتتاح شد. امروزه نحوه ی انتخاب نمایندگان « دومای دولتی» بر اساس رأی شهروندان فدراسیون روسیه میباشد که پس از آن باید در طول مدت ۵ سال، فعالیت کنند.

مجلس دومای روسیه

معنای واژه دوما، فکر کردن است. در واقع به دومای دولتی یا مجلس سفلای مجمع فدرال روسیه، قوه مقننه روسی ها می گویند که شورای فدرال روسیه به عنوان مجلس علیایش محسوب میشود. مقر دوما در چند قدمی میدان مانگه در مرکز مسکو واقع شده است و اعضای آن را نماینده می گویند. در پی بحران قانون اساسی ۱۹۹۳، دوما با تائید قانون اساسی پیشنهادی بوریس یلتسین، جایگزین شورای عالی روسیه شد.

تاریخچه مجلس دومای روسیه

به نخستین نهاد پارلمانی روسیه، مجلس دوما میگویند که براثر فشار جناح های لیبرال دولت روسیه در سال ۱۹۰۶ تاسیس گردید و تا انقلاب بلشویکی در چهار دوره در سال ۱۹۱۷ تشکیل شد. نخستین دوره دوما، ۷۲ روز طول کشید که استیضاح ها و سؤالات زیادی را در این مدت کوتاه از نخست وزیر و اعضای کابینه پرسیدند. از این رو تزار روسیه بر اثر کشمکش بین دوما و دولت، مجبور شد دومای دوره اول را پیش از این که دوره کاری اول، تمام شود؛ منحل و دستور انتخابات زودرس را صادر کند.

برخلاف انتظار تزار روسیه، دومای دوم به مراتب، گرایش های شدیدتری در مخالفت با تزار و دولت داشت و اکثریت در اختیار جریان چپگرا بودند و مجدداً در صحن دوما بین نمایندگان و اعضای دولت، اختلافاتی بوجود آمد. در نهایت تزار روسیه برای خاتمه ی این درگیری، مجبور شد دوما را در ژوئن ۱۹۰۷ منحل کند. شروع دومای دوره سوم از نوامبر ۱۹۰۷ بود و تا ژوئن ۱۹۱۲ تداوم یافت. نمایندگان، صرفا در این دوره توانستند بطور حرفه ای، کار خود را در طول مدت پنج سال انجام دهند. اکثریت نمایندگان در این دوره متشکل از هواداران دولت بودند و اپوزیسیون دولت در اقلیت قرار داشت.

در ماه نوامبر سال ۱۹۱۲ چهارمین و آخرین دوره دوما در زمان تزارها شروع شد و هم زمان با پیروزی انقلاب بلشویکی در اکتبر ۱۹۱۷ این دوره به رهبری لنین در روسیه پایان یافت. انحلال دومای روسیه، یکی از اولین دستورات صادر شده توسط لنین در روزهای اول پیروزی انقلاب بود.

مجلس دوما,وظایف مجلس دومای روسیه,عکس مجلس دومای روسیهدومای دولتی روسیه مسئولیت‌های خطیری را از جمله تصویب قانون اساسی و ... برعهده دارد

به قدرت رسیدن« میخائیل گورباچف» و طرح ایده های اصلاحات سیاسی و اقتصادی، باعث احیای قدرت و جایگاه مجلس و برگزاری انتخابات آزادتر در اتحاد جماهیر شوروی شد. وی برای برگزاری انتخابات آزادتر در سال ۱۹۸۹ اصلاحاتی در قانون اساسی به وجود آورد و خلق با ۲۲۵۰ نماینده، راه را برای تشکیل مجلس نمایندگان هموار ساخت.

رییس جمهوری وقت روسیه به نام« بوریس یلتسین» و رئیس شورای عالی در زمان فروپاشی اتحاد شوروی و تشکیل کشور روسیه، دچار اختلافاتی بر سر اختیارات و تقسیم قدرت شدند و در نهایت پارلمان منحل شد و دومای روسیه به شکل امروزی با اصلاح قانون اساسی در سال ۱۹۹۳ جایگزین شورای عالی شد و به این ترتیب، نخستین دوره آن در سال ۱۹۹۳ بوجود آمد.

وظایف و اختیارات دوما

از مسئولیت ها و اختیارات دومای دولتی روسیه می توان به تصویب قانون اساسی و قوانین فدرال، موافقت با انتصاب نخست وزیر پیشنهادی رییس جمهوری، انتصاب رئیس شورای حقوق بشر، تصویب پذیرش استعفای اعضای دولت، طرح اتهام علیه رییس جمهوری به منظور استیضاح و برکناری وی، انتصاب و عزل رییس بانک مرکزی و رئیس دیوان محاسبات فدراسیون روسیه، اعلام عفو عمومی، قراردادها و موافقت نامه های بین المللی و غیره اشاره کرد.

مجلس دومای روسیه چیست,تاریخچه مجلس دومای روسیه,اختیارات مجلس دومای روسیهدومای دولتی یا مجلس سفلای مجمع فدرال روسیه در واقع قوه مقننه روسی‌ها است

در صورتی که مصوبه ای در دوما بتواند توسط شورای فدراسیون مورد تائید قرار گیرد اما رییس جمهوری در مهلت قانونی ۴۱ روزه مخالف این مصوبه باشد و آن را نپذیرد، باید برای بررسی مجدد به دوما بر گردد و چنانچه دوما قادر به حل اختلافات از طریق کمیسیون ویژه ای که به همین منظور تشکیل می شود؛ نباشد باید حمایت دوم سوم اعضای دوما و دوسوم اعضای شورای فدراسیون را برای لازم الاجرا شدن این مصوبه، داشته باشد. بنابراین وظیفه ی رئیس جمهوری، امضاء و انتشار این قانون می باشد.

طرح اتهام علیه رئیس جمهوری روسیه، از دیگر اختیارات دوما به شمار می رود. مراحل تشریفاتی این کار در فصل بیست و یکم آیین نامه داخلی دوما تعيين شده است که حمایت حداقل یک سوم نمایندگان دوما بر اساس آن برای در دستور کار قرار گرفتن اتهام، لازم است. لذا کمیته ویژه ای پس از این که اتهام واردشده در دستور کار قرار گرفت، توسط نمایندگان دوما تشکیل و به موضوع موارد اتهامی رسیدگی میشود. چنانچه دوسوم کل نمایندگان دوما، این اتهام را تصویب کنند؛ برکناری رییس جمهور به شورای فدراسیون روسیه بعنوان نهاد مسئول ارسال می شود. بنابراین اگر دوسوم اعضای شورای فدراسیون روسیه تائید کنند، رییس جمهوری معزول میشود.

مجلس دوما,عکس مجلس دومای روسیه,مجلس دومای روسیه,اختیارات مجلس دومای روسیهبه اعضای مجلس دومای روسیه نماینده گفته می‌شود

گردآوری: بخش سیاست سرپوش

  • 10
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش