سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۸۰۰۰۸

آشنایی با وظایف و اعضای شورای عالی محیط زیست (+ تاریخچه)

پیشینه شورای عالی محیط زیست,مصوبات شورای عالی حفاظت محیط زیست,هدف شورای عالی محیط زیسترياست شورای عالی محیط زیست با رئيس‌جمهور میباشد
سازمان محیط زیست بر اساس قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست به ریاست جمهوری وابسته است و شورای عالی حفاظت محیط زیست بر امور آن ها نظارت می کند.

شورای عالی محیط زیست

طبق قوانین و مقررات زیست محیطی در مناطق پارک ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده، صدور هرگونه پروانه اکتشاف و بهره برداری از مواد معدنی به شرط موافقت شورای عالی حفاظت محیط زیست امکان پذیر است. گفتنی است در صورت موافقت شورای عالی حفاظت محیط زیست ، تأییدیه وزیر صنعت و معدن برای طرح های اکتشافی و بهره برداری از مواد معدنی صادر می شود.

پیشینه شورای عالی محیط زیست

در سال ۱۳۳۵ کوشش دست اندرکاران باعث شد تا دستگاه مستقلی به نام کانون شکار ایران بوجود آید، که هدف از ساخت چنین دستگاهی، نظارت بر اجرای مقررات مربوط به شکار و حفظ نسل شکار بود. سازمان شکاربانی و نظارت بر صید در پی تصویب قانون شکار و صید در سال ۱۳۴۶( قانون شکار و صید، مصوب ۱۳۴۶/۳/۱۶)، جایگزین کانون شکار ایران شد. سازمان شکاربانی و نظارت بر صید بر اساس قانون اخیر، از وزیرانی نظیر وزیران کشاورزی، دارایی، جنگ و شش نفر از اشخاص با صلاحیت تشکیل شد.

وظایف سازمان شکاربانی و نظارت بر صید طبق ماده ۶ قانون شکار و صید، علاوه بر نظاره گری و اجرای مقررات ناظر بر شکار فراتر رفت و درواقع به انجام امور تحقیقاتی و مطالعاتی می پرداخت که این امور به حیات وحش ایران، تعيين مناطقی بعنوان پارک وحش و موزه های جانورشناسی، تکثیر و پرورش حیوانات وحشی و حفاظت از زیستگاه آن ها مربوط میشد. کانون شکار بر طبق تلاش های اسکندر فیروز، تبدیل به سازمان شکاربانی و نظارت بر صید شد که در حفاظت از طبیعت ایران تأثير به سزایی داشت؛ سازمانی که از دستاوردهای فعالیت های آن می توان به برگزاری کنوانسیون رامسر اشاره کرد.

نام سازمان شکاربانی و نظارت بر صید در سال ۱۳۵۰ به سازمان حفاظت محیط زیست تغییر یافت و همچنین نام شورای عالی شکاربانی و نظارت بر صید، تبدیل به شورای عالی حفاظت محیط زیست شد و امور زیست محیطی به اختیارات قبلی آن افزوده شد که از آن ها می توان به پیشگیری از اقدام های زیان آور برای تعادل و تناسب محیط زیست اشاره کرد.

پس از این که کنفرانس جهانی محیط زیست در استکهلم برگزار شد و قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست در ۲۱ ماده به تصویب رسید، در سال ۱۳۵۳ اختیارات قانونی این سازمان، جدید شد( قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست ، مصوب ۱۳۵۳/۳/۲۸) و تا اندازه ای از ابعاد و کیفیت سازگار با ضرورت های برنامه های رشد و توسعه از نظر تشکیلاتی برخوردار شد. در مرداد سال ۱۳۵۶ اسکندر فیروز، از ریاست سازمانی استعفا داد که خودش موسس آن بود. پس از آن منوچهر فیلی تا پائیز سال بعد، به عنوان رییس دستگاه محیط زیست ایران بود. زمزمه هایی از تعطیلی این سازمان پس از انقلاب ۵۷ شنیده شد ولی گروهی از فعالان، مانع از انجام این خواسته شدند.

اعضای شورای عالی محیط زیست

از اعضای شورای عالی محیط زیست می توان به وزرای صنایع و معادن، جهادكشاورزی، بهداشت و درمان، اقتصاد و دارایی، كشور، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی، سازمان حفاظت محیط زیست و ۴ نفر از اشخاص یا مقامات ذیصلاح اشاره کرد كه انتخاب این اعضا به پیشنهاد رئیس سازمان و تصویب رییس جمهور برای مدت ۳سال می باشد.

سازمان حفاظت محیط زیست,تاریخچه شورای عالی محیط زیست,وظایف شورای عالی محیط زیستوظایف شورای عالی محیط زیست، گسترش آگاهی زیست‌محیطی و ... میباشد

اهداف شورای عالی محیط زیست

در ادامه با مهم ترین اهداف شورای عالی محیط زیست به ترتیب اهمیت اشنا شوید:

>> حفاظت از تنوع زیستی کشور، وسعت بخشیدن به منابع طبیعی.

>> پیشگیری و ممانعت از تخریب و الودگی محیط زیست.

>> تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به منظور حفاظت از محیط زیست و تضمین بهره مندی درست و مستمر از محیط زیست و همسو با توسعه پایدار.

وظایف اساسی شورای عالی محیط زیست

وظایف اساسی شورای عالی محیط زیست عبارتست از:

- شورای عالی محیط زیست باید میزان اگاهی خود در زمینه ی زیست محیطی را افزایش دهد.

- شورای عالی محیط زیست موظف است که عوامل مخرب و آلاینده های مختلف محیط زیست را مطالعه کند.

- وظیفه ی شورای عالی محیط زیست اینست که باید زیستگاه های بحرانی با ارزش زیست بومی بالا را شناسایی و تعيين کند.

- شورای عالی محیط زیست مکلف است که برای مدیریت و بهره برداری از منابع آب، هوا، خاک، مدیریت پسماندها و زباله های شهری، صنعتی و کشاورزی، روستایی، کنترل دخالت در اکوسیستمها بر حسب ظرفیتهای طبیعی آن ها ضوابط و استانداردهای زیست محیطی را تهیه و تدوین کند.

- یکی دیگر از وظایف شورای عالی محیط زیست اینست که برای مکان یابی محل استقرار واحدهای صنعتی بزرگ، کشاورزی و سکونت گاه های انسانی، دستورالعملهای زیست محیطی ارائه دهد و از فناوریهای سازگار با محیط زیست استفاده کند.

- از دیگر مسئولیت های شورای عالی محیط زیست در زمینه محیط زیست می توان به گسترش همکاریهای منطقه ای و بین المللی اشاره کرد.

- شورای عالی محیط زیست باید با ایجاد موزه‌ها و نمایشگاه های مختلف، گونه های گیاهی و جانوری را جمع آوری و نگهداری کند، سپس آن ها را نمایش دهد.

- وظیفه ی شورای عالی محیط زیست برای پیشگیری و منع ورود آلاینده ها به منابع زیست محیطی اینست که بطور قانونی دخالت و نظارت گری کند.

وظایف شورای عالی محیط زیست,حفاظت محیط زیست,شورای عالی محیط زیستهدف شورای عالی محیط زیست پیش‌گیری و ممانعت از تخریب و آلودگی محیط زیست میباشد

گردآوری: بخش سیاست سرپوش

  • 12
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
حضرت شیث,بیوگرافی حضرت شیث,زندگینامه حضرت شیث بیوگرافی حضرت شیث، فرزند حضرت آدم علیه السلام

پدر:آدم

مادر:حوا

کنیه:هبة الله

سن:بیش از ۹۰۰ سال

محل دفن:کوه ابوقبیس

ادامه
عنصری بلخی,زندگینامه عنصری بلخی,آثار ابوالقاسم حسن عنصری بلخی زندگینامه عنصری بلخی (ملک الشعرا) و آثار او

نام:ابوالقاسم حسن بن احمد عنصری بلخی

لقب:عنصری بلخی

زاده:۳۵۰ هجری قمری

زادگاه:بلخ

سمت:شاعر پارسی گوی بلخ

وفات:۴۳۱ هجری قمری

ادامه
ابومعشر بلخی,بیوگرافی ابومعشر بلخی,زندگینامه ابومعشر بلخی زندگینامه ابو معشر بلخی بهمراه فعالیت هایش

زادگاه:بلخ

سمت:منجم ایرانی

دوره:خلافت المعتز بالله تا خلافت معتمد رییس منجمان بغداد

ملیت:ایرانی

وفات:واسط

ادامه
تریپل اچ,بیوگرافی تریپل اچ,زندگینامه تریپل اچ بیوگرافی تریپل اچ قهرمان کمربند wwe سنگین‌وزن جهان (+ تصاویر)

زاده:۲۷ ژوئیهٔ ۱۹۶۹

زادگاه:Nashua, New Hampshire

پیشه:کشتی گیر حرفه ای آمریکایی

ملیت:آمریکایی

قد:۱۹۳ سانتیمتر

ادامه
فعالیت های صالح حردانی,صالح حردانی تیم ملی,صالح حردانی و برادرش بیوگرافی صالح حردانی فوتبالیست دفاع راست کشور (+ تصاویر)

زاده:۲۴ شهریور ۱۳۷۷

زادگاه:دیشموک

ملیت:ایرانی

پیشه:فوتبالیست

قد:۱۷۶ سانتی متر

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش