شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۱۳۵

جهان سوم چیست؟ (+ تاریخچه)

جهان سوم,کشورهای جهان سوم,منظور از کشورهای جهان سومجهان سوم از رایجترین عناوین بین المللی برای تعریف شرایط مختلف حاکم بر جهان میباشد
جهان سوم در اشاره به ممالک غیرمتعهّد به ناتو و بلوک شرق در نیمهٔ دوم قرن بیستم به کار گرفته شد، در واقع کشورهایی که در جهان اول و جهان دوم نمی گنجند. در این مطلب از سرپوش دریاره واژه ی جهان سوم توضیحاتی داده شده است.

جهان سوم

اصطلاح جهان سوم که به مجموعهٔ کشورهای تازه استقلال یافتهٔ قاره های آسیا و آفریقا اطلاق میشد در دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰، مرسوم گردید و این اصطلاح برای مجموعه کشورهای توسعه یافتهٔ سرمایه داری و کشورهای توسعه یافتهٔ کمونیست نبود.

پیشینه جهان سوم

در سال های ۱۹۴۷ تا ۱۹۴۹ جهان سوم و پایگاه سوم در فرانسه رواج پیدا کردند. در آوریل ۱۹۴۹ شخصی به نام پیتر ورسی به استفاده کلود بورده از این اصطلاح اشاره کرد ولی عقیده و باور ژوزف لاو این بود که در اصطلاح موقعیت سوم می توان منشأ این واژه را پیدا کرد. این کلمه در سال ۱۹۴۹ توسط خوان پرون مورد استفاده قرار گرفت. کاربرد عام جهان سوم از نظر ژوزف لاو به دوران پس از کنفرانس باندونگ ۱۹۵۵ برمیگردد.

یک جمعیت نگار و تاریخ دان ایرانی به نام احد محبوبی، کاربرد امروزین این واژه را شرح داد ؛ به این صورت که او در مقاله ای در مجله ابزرواتور در ۱۴ اوت ۱۹۵۲ به منظور نام گذاری کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه ی خارج از دو بلوک قدرت، از این واژه استفاده کرد.

جهان، پس از جنگ جهانی دوم و آغاز جنگ سرد به دو بلوک تقسیم شد که از آن ها می توان به جهان شرق و غرب اشاره کرد. کشورهایی به جهان سوم معروف میشدند که توسعه نیافته بودند و جایگاهی در قالب این دو جهان نداشتند. برخی از این کشورها به این دلیل ، نام کشورهای غیر متعهد را برای خود انتخاب کردند که به هیچ کدام از دو بلوک، متعهد نبودند.

دسته بندی کشورهای جهان سوم

دسته بندی کشورهای جهان سوم براساس فاکتورهای مختلف، نظیر درآمد ناخالص ملی و فقر کشورها، حقوق سیاسی و آزادی های مدنی، رشد انسانی کشورها و آزادی اطلاعات در داخل کشور می باشد.

چهار جهان

جهان، پس از جنگ جهانی دوم به دو بلوک و حوزه نفوذی بزرگ تقسیم شد که دیدگاه های آن درمورد دولت و جامعه سیاسی، متفاوت میباشد :

- جهان اول به بلوک کشورهای دموکراتیک- صنعتی در حوزه نفوذی امریکایی اطلاق میشود.

کشورهای جهان سوم,پیشینه جهان سوم,دسته بندی کشورهای جهان سومجهان سوم و پایگاه سوم تعابیری بودند که در سال های ۱۹۴۷ تا ۱۹۴۹ در فرانسه رایج شدند

- جهان دوم، نام بلوک شرق یا کشورهای کمونیست- سوسیالیست است.

کشورهایی که همردیف با هیچ یک از دو بلوک مذکور نبودند؛ حدود سه چهارم باقی مانده از جمعیت دنیا را تشکیل میدادند که به آن ها جهان سوم می گفتند.

- در دهه ی هفتاد، واژه جهان چهارم ابداع شد و این واژه متعلق به ملت هایی بود که ناشناخته( نهادهای فرهنگی) از افراد بومی و همچنین ملت های جهان اول ساکن در داخل یا سراسر مرزهای دولت ملی بودند.

مسائل و مشکلات کشورهای جهان سوم

کشورهای جهان سوم، شرایط مناسب سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ندارند با این که از بیشترین امکانات مادی و انسانی و منابع عظیم ثروت برخوردارند. درواقع در طی قرون گذشته سیاست های کشورهای استعمارگر و قدرتمند را در این کشورها، به اجرا گذاشتند که در اثر این سیاست ها چنین مشکلاتی بوجود آمد. با وجود دستیابی کشورهای جهان سوم به استقلال سیاسی ولی هنوز بطور غیرمستقیم به کشورهای استعماگر، وابسته هستند.

با وجود این که خصوصیات مشترک کشورهای جهان سوم، زیاد است اما این کشورها به خاطر ویژگی های جغرافیای، منابع مادی و انسانی و فرهنگی و آداب و سنن و ساختار سیاسی، دارای تفاوت های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، و اجتماعی زیادی با یکدیگر می باشند. البته این خصوصیات و ویژگی های مشترک در کشورها متفاوت می باشند.

در واقع نظام های سنتی کشورهای جهان سوم، متحول شد ولی این تحول با گذشته ی سنتی هیچ نسبتی نداشت و علاوه‌براین با معیارها و وضعیت جدید، وجه اشتراک کافی برقرار نمی کرد. معضلات و مشکلاتی در اثر نتیجه ی این تحولات رخ داد که این کشورها با آن روبرو بودند. از این مشکلات می توان به بحران بدهی ها، وابستگی مالی، مشکلات شهری، وابستگی صنعتی، اقتصاد تک محصولی و وضع نامساعد بهداشت، رشد ضعیف اقتصادی، آموزش و رشد روزافزون صنعت مونتاژ و وابسته، بالا بودن نرخ بیکاری، افزایش تورم، نبود تخصص و ... اشاره کرد.

جهان سوم در نظر عامّه

اصطلاح جهان سوم در تداول عامّهٔ اواخر قرن چهاردهم هجری خورشیدی به کشورهایی با وضعیت اقتصادی ضعیف در زبان فارسی اشاره کرده است. امروزه کشور ها از نظر برخی از افراد برپایه کیفیت، جهان بندی می شود؛ مثلا کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی از نظر اکثر افراد جامعه، جهان اول هستند درحالیکه جهان دوم، متعلق به کشور های آسیای شرقی و اروپای شرقی و آمریکای جنوبی و برخی از کشور های عربی است. همچنین برخی از کشورهای خاورمیانه و آفریقا از نظر کیفیت، جهان سومی محسوب میشوند.

ویژگی کشورهای جهان سوم,مشکلات کشورهای جهان سوم,منظور از کشورهای جهان سوممفهوم جهان سوم بیشینهٔ کشورهای امریکای لاتین و کشورهای آسیایی و آفریقایی را در برمی‌گیرد

گردآوری: بخش سیاست سرپوش

  • 19
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
لیلا حاتمی,بیوگرافی لیلا حاتمی,عکس های لیلا حاتمی بیوگرافی لیلا حاتمی فرزند مرحوم علی حاتمی

تاریخ تولد: ۹ مهر ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع به کار: سال ۱۳۶۱ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته برق

همسر: علی مصفا

ادامه
عسجدی,زندگینامه عسجدی,آثار عسجدی زندگینامه عسجدی شاعر دربار غزنویان

دوران زندگی: قرن چهارم و پنجم هجری

پادشاهی: پادشاهای غزنوی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۴۳۲ هجری قمری

عسجدی,زندگینامه عسجدی,عسجدی شاعرزندگینامه عسجدی

ادامه
مهدی پاکدل,بیوگرافی مهدی پاکدل,عکس های مهدی پاکدل بیوگرافی مهدی پاکدل و ماجرای ازدواجش

تاریخ تولد: ۱۰ تیر ۱۳۵۹

محل تولد: اصفهان

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر، خواننده، مدل

شروع فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی گرافیک

نام همسر: رعنا آزادی ور

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش