پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۰۸

اعمال روز شهادت حضرت فاطمه (س) چیست؟

اعمال روز شهادت حضرت فاطمه س,اعمال روز شهادت حضرت زهرا س,اعمال شب و روز شهادت حضرت فاطمه سروز شهادت حضرت فاطمه (س) یکی از روز‌های مهم در صفحه‌های کتاب تاریخ است
در روز شهادت حضرت فاطمه( س) یکی از وظایف اصلی شیعیان، برگزاری مراسم های عزاداری است. بسیاری از بزرگان و کارشناسان حوزه دین اشاره کرده اند که چه اعمالی مناسب سال روز شهادت حضرت زهرا( س) است. در این مطلب از سرپوش اعمال روز شهادت حضرت فاطمه (س) ذکر شده است.

اعمال روز شهادت حضرت فاطمه( س)

یکی از روز های مهم در صفحه های کتاب تاریخ، روز شهادت حضرت فاطمه( س)  می باشد که دارای اعمال مستحب و مخصوصی می باشد. در ادامه با چند نمونه از این اعمال اشنا شوید:

> اقامه عزا:

اقامه عزا یعنی هر کس بسته به میزان توانایی و وسعش، مراسم عزایی را در روز شهادت حضرت فاطمه( س) برگزار کند که دارای فواید بسیاری میباشد که برخی از آن ها نظیر ترویج فرهنگ شیعی و گراميداشت حضرت فاطمه( س) است. ریشه های اسلام با حفظ حرمت برای چنین بزرگانی پایدارتر میشود و بازگو کردن این وقایع تلخ باعث میشود که حقیقت های تاریخی در اذهان عمومی ثبت شود.

فرموده ی حضرت محمد ( ص) درباره حضرت فاطمه( ص) به شرح زیر میباشد :

شایسته است که شیعیان به خاطر مقام حضرت فاطمه( س) نزد پدر گرامی شان و حساسیت نبی مکرم نسبت به دخترشان در هر سال، عزای فاطمی را بعنوان یکی از اعمال روز شهادت حضرت فاطمه( س)  برگزار کنند تا مرحمی بر زخم های جگر امام زمان( عج) بگذارند.

> زیارت حضرت فاطمه( س)  :

علما و بزرگان دین بر قرائت زیارت حضرت فاطمه( س)، تأکید بسیاری کرده اند. زیارتی به نقل از سید ابن طاووس برای وجود مبارک حضرت زهرا( س) در کتاب« اقبال» ذکر شده است که مربوط به اعمال روز شهادت حضرت فاطمه( س) و ماه جمادی الثانی است. 

 السَّلاَمُ عَلَیکِ یا سَیدَهَ نِسَآءِ العَالَمینَ السَلاَمُ عَلَیکِ یا وَالِدَهَ الحُجَجِ عَلَی النَّاسِ اَجمَعینَ السَّلاَمُ عَلَیکِ اَیتُهَا المَظلُومَهُ المَمنُوعَهُ حَقَّهَا ...( مفاتیح الجنان. فصل دهم. در اعمال ماه جمادی الثّانی).

به یقین روایت شده است:هرکس به این شیوه حضرت فاطمه( س) را زیارت کند و طلب آمرزش از خدا بنماید، حق تعالی علاوه بر بخشش گناهانش، او را داخل بهشت میکند.

> گریه بر فاطمه( س):

گریه بر مصائبی مستحب است که بر معصومین( ع) وارد شده است و در میان شیعیان از سنت های رایج به شمار می رود. یکی از روایات وارد شده در این باره ، از این قرار است:

مفضل به امام صادق ( ع) گفت:پاداش و ثواب گریه چیست؟ حضرت فرمودند:اگر گریه بر حق باشد، ثواب آن قابل احصا نیست. مفضل، پس از گریه ی شدید و طولانی گفت:ای پسر رسول خدا ! روز انتقام شما[ از جنایتکاران] از روز محنت و غصه شما بزرگتر خواهد بود.

اعمال شب و روز شهادت حضرت فاطمه س,اعمال روز شهادت حضرت فاطمه س,اعمال روز شهادت حضرت زهرا سیکی از اعمال روز شهادت حضرت فاطمه (س)، قرائت زیارت برای او میباشد

> نماز شهادت حضرت زهرا( س):

سید بن طاووس، زیارت مخصوص روز شهادت حضرت فاطمه( س) را در کتاب زوائد الفوائد، اینگونه نقل کرده است :در ابتدا باید نماز خود آن حضرت که دو رکعت است و پس از حمد در هر رکعت، ۶۰ مرتبه سوره قل هو الله احد خوانده میشود را به جا آوری و اگر توانایی خواندن چنین نمازی را نداری باید بعد از حمد در رکعت اول، سوره" قل هو الله احد" را بخوانی و در رکعت دوم سوره" قل یا ایها الکافرون" را بخوانی و زیارت حضرت فاطمه را پس از گفتن سلام نماز بخوانی. طبق روایتی، هر کس با این زیارت، آن مظلومه را زیارت کند و طلب آمرزش از خدا بنماید؛ حق تعالی پس از امرزش گناهانش او را به بهشت میبرد.

همچنین سیّد ابن طاووس، پس از ذکر وفات آن حضرت در این روز، در کتاب" اقبال" برای آن بانوی‏ بزرگ، زیارت زیر را ذکر تکرده:

" السَّلامُ عَلَیْکِ یَا سَیِّدَةَ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا وَالِدَةَ الْحُجَجِ عَلَی النَّاسِ أَجْمَعِینَ السَّلامُ عَلَیْکِ أَیَّتُهَا الْمَظْلُومَةُ الْمَمْنُوعَةُ حَقَّهَا پس بگو اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی أَمَتِکَ وَ ابْنَةِ نَبِیِّکَ وَ زَوْجَةِ وَصِیِّ نَبِیِّکَ صَلاةً تُزْلِفُهَا فَوْقَ زُلْفَی عِبَادِکَ الْمُکَرَّمِینَ مِنْ أَهْلِ السَّمَاوَاتِ وَ أَهْلِ الْأَرَضِینَ "

" سلام بر تو ای بانوی بانوان جهانیان، سلام بر تو ای مادر حجت های الهی بر همه‏ مردم.

سلام بر تو ای ستمدیده محروم گشته از حق خویش. پس بگو:خدایا درود فرست‏ بر کنیزت و دختر پیامبرت و همسر جانشین پیامبر،  درودی که بر فراز جایگاه بندگان گرامی‏ات از اهل اسمان ها و زمین ها جایش دهد.

بنابر  روایتی هرکسی که به این روش، حضرت فاطمه را زیارت کند و طلب آمرزش از خدا کند، حق تعالی با امرزش گناهانش او را داخل بهشت میبرد.

> دعاى بعدازظهر روز جمعه:

حضرت زهرا علیها السلام به نقل از رسول گرامى اسلام صلى الله علیه و آله درباره ی دعاى روز جمعه فرمود: 

قالت:ان فى الجمعه لساعه لا یوافقها رجل مسلم یسال الله عزوجل فیها خیرا الا اعطاه ایاه

فقلت یا رسول الله اى ساعه هى ؟

قال:اذا تولى نصف عین الشمس للغروب

( هر خواسته خیر و نیکوئى در ساعت مشخصى از روز جمعه داشته باشی به اجابت مى رسد. پرسیدم یا رسول الله! کدام ساعت است. ایشان فرمودند:زمانی که نصف قرص خورشید در افق پنهان شود)

حضرت زهرا علیها السلام از آن زمان به بعد، برای دعا و خیر خواهى مسلمانان در این ساعت از غروب جمعه همت مى نمود و فردى را مى گماشت تا او را از غروب خورشید مطلع کند.

اعمال روز شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها,نماز شهادت حضرت زهرا سیکی از اعمال روز شهادت حضرت فاطمه (س)، عزاداری برای ایشان میباشد

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 11
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش