جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۰۸

اعمال روز شهادت حضرت فاطمه (س) چیست؟

اعمال روز شهادت حضرت فاطمه س,اعمال روز شهادت حضرت زهرا س,اعمال شب و روز شهادت حضرت فاطمه سروز شهادت حضرت فاطمه (س) یکی از روز‌های مهم در صفحه‌های کتاب تاریخ است
در روز شهادت حضرت فاطمه( س) یکی از وظایف اصلی شیعیان، برگزاری مراسم های عزاداری است. بسیاری از بزرگان و کارشناسان حوزه دین اشاره کرده اند که چه اعمالی مناسب سال روز شهادت حضرت زهرا( س) است. در این مطلب از سرپوش اعمال روز شهادت حضرت فاطمه (س) ذکر شده است.

اعمال روز شهادت حضرت فاطمه( س)

یکی از روز های مهم در صفحه های کتاب تاریخ، روز شهادت حضرت فاطمه( س)  می باشد که دارای اعمال مستحب و مخصوصی می باشد. در ادامه با چند نمونه از این اعمال اشنا شوید:

> اقامه عزا:

اقامه عزا یعنی هر کس بسته به میزان توانایی و وسعش، مراسم عزایی را در روز شهادت حضرت فاطمه( س) برگزار کند که دارای فواید بسیاری میباشد که برخی از آن ها نظیر ترویج فرهنگ شیعی و گراميداشت حضرت فاطمه( س) است. ریشه های اسلام با حفظ حرمت برای چنین بزرگانی پایدارتر میشود و بازگو کردن این وقایع تلخ باعث میشود که حقیقت های تاریخی در اذهان عمومی ثبت شود.

فرموده ی حضرت محمد ( ص) درباره حضرت فاطمه( ص) به شرح زیر میباشد :

شایسته است که شیعیان به خاطر مقام حضرت فاطمه( س) نزد پدر گرامی شان و حساسیت نبی مکرم نسبت به دخترشان در هر سال، عزای فاطمی را بعنوان یکی از اعمال روز شهادت حضرت فاطمه( س)  برگزار کنند تا مرحمی بر زخم های جگر امام زمان( عج) بگذارند.

> زیارت حضرت فاطمه( س)  :

علما و بزرگان دین بر قرائت زیارت حضرت فاطمه( س)، تأکید بسیاری کرده اند. زیارتی به نقل از سید ابن طاووس برای وجود مبارک حضرت زهرا( س) در کتاب« اقبال» ذکر شده است که مربوط به اعمال روز شهادت حضرت فاطمه( س) و ماه جمادی الثانی است. 

 السَّلاَمُ عَلَیکِ یا سَیدَهَ نِسَآءِ العَالَمینَ السَلاَمُ عَلَیکِ یا وَالِدَهَ الحُجَجِ عَلَی النَّاسِ اَجمَعینَ السَّلاَمُ عَلَیکِ اَیتُهَا المَظلُومَهُ المَمنُوعَهُ حَقَّهَا ...( مفاتیح الجنان. فصل دهم. در اعمال ماه جمادی الثّانی).

به یقین روایت شده است:هرکس به این شیوه حضرت فاطمه( س) را زیارت کند و طلب آمرزش از خدا بنماید، حق تعالی علاوه بر بخشش گناهانش، او را داخل بهشت میکند.

> گریه بر فاطمه( س):

گریه بر مصائبی مستحب است که بر معصومین( ع) وارد شده است و در میان شیعیان از سنت های رایج به شمار می رود. یکی از روایات وارد شده در این باره ، از این قرار است:

مفضل به امام صادق ( ع) گفت:پاداش و ثواب گریه چیست؟ حضرت فرمودند:اگر گریه بر حق باشد، ثواب آن قابل احصا نیست. مفضل، پس از گریه ی شدید و طولانی گفت:ای پسر رسول خدا ! روز انتقام شما[ از جنایتکاران] از روز محنت و غصه شما بزرگتر خواهد بود.

اعمال شب و روز شهادت حضرت فاطمه س,اعمال روز شهادت حضرت فاطمه س,اعمال روز شهادت حضرت زهرا سیکی از اعمال روز شهادت حضرت فاطمه (س)، قرائت زیارت برای او میباشد

> نماز شهادت حضرت زهرا( س):

سید بن طاووس، زیارت مخصوص روز شهادت حضرت فاطمه( س) را در کتاب زوائد الفوائد، اینگونه نقل کرده است :در ابتدا باید نماز خود آن حضرت که دو رکعت است و پس از حمد در هر رکعت، ۶۰ مرتبه سوره قل هو الله احد خوانده میشود را به جا آوری و اگر توانایی خواندن چنین نمازی را نداری باید بعد از حمد در رکعت اول، سوره" قل هو الله احد" را بخوانی و در رکعت دوم سوره" قل یا ایها الکافرون" را بخوانی و زیارت حضرت فاطمه را پس از گفتن سلام نماز بخوانی. طبق روایتی، هر کس با این زیارت، آن مظلومه را زیارت کند و طلب آمرزش از خدا بنماید؛ حق تعالی پس از امرزش گناهانش او را به بهشت میبرد.

همچنین سیّد ابن طاووس، پس از ذکر وفات آن حضرت در این روز، در کتاب" اقبال" برای آن بانوی‏ بزرگ، زیارت زیر را ذکر تکرده:

" السَّلامُ عَلَیْکِ یَا سَیِّدَةَ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا وَالِدَةَ الْحُجَجِ عَلَی النَّاسِ أَجْمَعِینَ السَّلامُ عَلَیْکِ أَیَّتُهَا الْمَظْلُومَةُ الْمَمْنُوعَةُ حَقَّهَا پس بگو اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی أَمَتِکَ وَ ابْنَةِ نَبِیِّکَ وَ زَوْجَةِ وَصِیِّ نَبِیِّکَ صَلاةً تُزْلِفُهَا فَوْقَ زُلْفَی عِبَادِکَ الْمُکَرَّمِینَ مِنْ أَهْلِ السَّمَاوَاتِ وَ أَهْلِ الْأَرَضِینَ "

" سلام بر تو ای بانوی بانوان جهانیان، سلام بر تو ای مادر حجت های الهی بر همه‏ مردم.

سلام بر تو ای ستمدیده محروم گشته از حق خویش. پس بگو:خدایا درود فرست‏ بر کنیزت و دختر پیامبرت و همسر جانشین پیامبر،  درودی که بر فراز جایگاه بندگان گرامی‏ات از اهل اسمان ها و زمین ها جایش دهد.

بنابر  روایتی هرکسی که به این روش، حضرت فاطمه را زیارت کند و طلب آمرزش از خدا کند، حق تعالی با امرزش گناهانش او را داخل بهشت میبرد.

> دعاى بعدازظهر روز جمعه:

حضرت زهرا علیها السلام به نقل از رسول گرامى اسلام صلى الله علیه و آله درباره ی دعاى روز جمعه فرمود: 

قالت:ان فى الجمعه لساعه لا یوافقها رجل مسلم یسال الله عزوجل فیها خیرا الا اعطاه ایاه

فقلت یا رسول الله اى ساعه هى ؟

قال:اذا تولى نصف عین الشمس للغروب

( هر خواسته خیر و نیکوئى در ساعت مشخصى از روز جمعه داشته باشی به اجابت مى رسد. پرسیدم یا رسول الله! کدام ساعت است. ایشان فرمودند:زمانی که نصف قرص خورشید در افق پنهان شود)

حضرت زهرا علیها السلام از آن زمان به بعد، برای دعا و خیر خواهى مسلمانان در این ساعت از غروب جمعه همت مى نمود و فردى را مى گماشت تا او را از غروب خورشید مطلع کند.

اعمال روز شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها,نماز شهادت حضرت زهرا سیکی از اعمال روز شهادت حضرت فاطمه (س)، عزاداری برای ایشان میباشد

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 11
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X