چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۲۶

روشهای خواندن نماز استغاثه به امام زمان (عج)

زمان خواندن نماز امام زمان,طریقه خواندن نماز استغاثه به امام زمان,نماز استغاثه امام زمانبرای استغاثه به امام زمان (عج) در هر جایی که هستید ۲ رکعت نماز بخوانید
در بین نماز های مستحبی وارد شده بر شیعیان، نماز امام زمان( عج)، بسیار محبوب و رایج است. مسلمانان می توانند این نماز را علاوه بر زمان هایی که در مسجد جمکران می خوانند، در زمان داشتن حوائج خاص در خانه بخوانند.

نماز استغاثه به امام زمان

معنای کلمه ی استغاثه، کمک خواستن در زمان بلا و گرفتاری می باشد.

زمان خواندن نماز امام زمان(عج)

بهترین زمان خواندن نماز امام زمان براساس کتاب مفاتیح الجنان، نیمه شب جمعه میباشد و برطبق گفته ی چند کتاب معتبر دیگر، زمان سفارش شده برای خواندن این نماز، شب جمعه است. اگر برای توسل و گرفتن حاجت به دنبال راهی هستید؛ یکی از مطمئن ترین راهها نماز استغاثه امام زمان( عج) است.

منبع نماز استغاثه امام زمان(عج)

در کتاب« الکلم الطیب»، نماز استغاثه به امام زمان توسط سید علی خان نقل شده است. البته خواندن این نماز توسط علمای دیگری توصیه شده که از آن ها می توان به شیخ کفعمی، علامه مجلسی، سید بن طاووس، علامه نهاوندی، شیخ محمود عراقی، شیخ عباس قمی و محدث نوری اشاره کرد.

نماز استغاثه به امام زمان در شب جمعه,اثر استغاثه امام زمان,خواندن نماز استغاثه به امام زماننیمه‌شب جمعه برای اقامه‌ نماز استغاثه به امام زمان سفارش شده است

طریقه خواندن نماز استغاثه به امام زمان(عج)

نماز استغاثه به امام زمان، ۲ رکعت است. برطبق گفته ی برخی از منابع باید پس از خواندن حمد در رکعت اول، سوره فتح را بخوانید و همچنین در رکعت دوم، پس از خواندن حمد، سوره نصر را بخوانید. یکی از آداب این نماز، بنابر گفته ی بعضی از علما، غسل کردن پیش از نماز می باشد.

بعد از خواندن نماز استغاثه به امام زمان باید در زیر اسمان رو به قبله بایستید و ذکر زیر را بگویید:

« سَلامُ اللَّهِ الْکَامِلُ التَّامُّ الشَّامِلُ الْعَامُّ وَ صَلَوَاتُهُ الدَّائِمَةُ وَ بَرَکَاتُهُ الْقَائِمَةُ التَّامَّةُ عَلَى حُجَّةِ اللَّهِ وَ وَلِیِّهِ فِی أَرْضِهِ وَ بِلادِهِ وَ خَلِیفَتِهِ عَلَى خَلْقِهِ وَ عِبَادِهِ وَ سُلالَةِ النُّبُوَّةِ وَ بَقِیَّةِ الْعِتْرَةِ وَ الصَّفْوَةِ صَاحِبِ الزَّمَانِ وَ مُظْهِرِ الْإِیمَانِ وَ مُلَقِّنِ[ مُعْلِنِ‏] أَحْکَامِ الْقُرْآنِ وَ مُطَهِّرِ الْأَرْضِ وَ نَاشِرِ الْعَدْلِ فِی الطُّولِ وَ الْعَرْضِ وَ الْحُجَّةِ الْقَائِمِ الْمَهْدِیِّ الْإِمَامِ الْمُنْتَظَرِ الْمَرْضِیِّ[ الْمُرْتَضَى‏] وَ ابْنِ الْأَئِمَّةِ الطَّاهِرِینَ الْوَصِیِّ ابْنِ الْأَوْصِیَاءِ الْمَرْضِیِّینَ الْهَادِی الْمَعْصُومِ ابْنِ الْأَئِمَّةِ الْهُدَاةِ الْمَعْصُومِینَ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا مُعِزَّ الْمُؤْمِنِینَ الْمُسْتَضْعَفِینَ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا مُذِلَّ الْکَافِرِینَ الْمُتَکَبِّرِینَ الظَّالِمِینَ؛ 

سلام کامل، تمام، همه‏جانبه و فراگیر خدا و درود همیشگى و برکات پاینده‏ و برازنده حق بر حجت خدا و جانشین او در زمین و تمامى سرزمین ها و خلیفه او بر همه خلق و بندگان، آن‏ که از نسل نبوّت و باقیمانده عترت و از برگزیدگان است، صاحب زمان و آشکار کننده ایمان و معلّم احکام قرآن و پاک کننده زمین و گستراننده عدالت در طول و عرض جهان‏ و حجّت پایدار، مهدى، آن امام مورد انتظار، پسندیده و فرزند امامان پاک، جانشین و فرزند جانشینان پسندیده، رهبر معصوم و فرزند پیشوایان راهبر معصوم، سلام بر تو اى عزّت‏بخش اهل ایمان و همه آنان‏ که ناتوان شان شمردند، سلام بر تو اى خوار کننده کافران‏ گردنکش و ستمکار،

السَّلامُ عَلَیْکَ یَا مَوْلایَ یَا صَاحِبَ الزَّمَانِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا ابْنَ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا ابْنَ فَاطِمَةَ الزَّهْرَاءِ سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا ابْنَ الْأَئِمَّةِ الْحُجَجِ الْمَعْصُومِینَ وَ الْإِمَامِ عَلَى الْخَلْقِ أَجْمَعِینَ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا مَوْلایَ سَلامَ مُخْلِصٍ لَکَ فِی الْوِلایَةِ أَشْهَدُ أَنَّکَ الْإِمَامُ الْمَهْدِیُّ قَوْلا وَ فِعْلا وَ أَنْتَ الَّذِی تَمْلَأُ الْأَرْضَ قِسْطا وَ عَدْلا بَعْدَ مَا مُلِئَتْ ظُلْما وَ جَوْرا فَعَجَّلَ اللَّهُ فَرَجَکَ وَ سَهَّلَ مَخْرَجَکَ؛

سلام بر تو اى سرورم، اى صاحب الزّمان، سلام بر تو اى فرزند رسول خدا ، سلام بر تو اى فرزند امیر مؤمنان، سلام بر تو اى فرزند فاطمه‏ زهرا، سرور بانوان جهان، سلام بر تو اى فرزند امامان، آن حجّت هاى معصوم و اى پیشواى همه خلایق، سلام بر تو اى سرورم، سلامى با کمال خلوص به تو در ولایت و پیروى، گواهى می دهم که همانا تو امام راه یافته در گفتار و کردارى و تویى آن‏ که زمین را با عدل ‏وداد پر کنى، پس از آن که از ستم و جور پر شد پس خدا در گشایش کارت شتاب ورزد و آمدنت را اسان نماید.

وَ قَرَّبَ زَمَانَکَ وَ کَثَّرَ أَنْصَارَکَ وَ أَعْوَانَکَ وَ أَنْجَزَ لَکَ مَا وَعَدَکَ فَهُوَ أَصْدَقُ الْقَائِلِینَ وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ یَا مَوْلایَ یَا صَاحِبَ الزَّمَانِ یَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ حَاجَتِی کَذَا وَ کَذَا.

و زمانت را نزدیک فرماید، و بر یاران و یاورانت بیفزاید و به آنچه به تو وعده داده وفا کند که خدا راستگوترین گویندگان است که در قرآن فرموده:« و ما مى‏خواهیم‏ بر کسانى که در زمین ناتوان شمرده شده‏اند منّت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان قرار دهیم» اى سرورم‏ اى صاحب الزّمان، اى فرزند رسول خدا ، حاجت من این و آن است. 

و بجاى کذا و کذا حاجات خود را بیان کند و بگوید:فَاشْفَعْ لِی فِی نَجَاحِهَا فَقَدْ تَوَجَّهْتُ إِلَیْکَ بِحَاجَتِی لِعِلْمِی أَنَّ لَکَ عِنْدَ اللَّهِ شَفَاعَةً مَقْبُولَةً وَ مَقَاما مَحْمُودا فَبِحَقِّ مَنِ اخْتَصَّکُمْ بِأَمْرِهِ وَ ارْتَضَاکُمْ لِسِرِّهِ وَ بِالشَّأْنِ الَّذِی لَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ بَیْنَکُمْ وَ بَیْنَهُ سَلِ اللَّهَ تَعَالَى فِی نُجْحِ طَلِبَتِی وَ إِجَابَةِ دَعْوَتِی وَ کَشْفِ کُرْبَتِی؛ 

در برآورده شدن حاجاتم نزد خدا واسطه شو، من با حاجاتم به سوى تو رو نمودم، چون مى‏دانم شفاعت تو نزد خدا پذیرفته‏ مى‏شود و مقام تو در بارگاهش بس ستوده است، پس به حق آن‏که شما را به امر خویش خاص گرداند و براى بیان اسرارش برگزید و به حق جایگاهى که شما در پیشگاه خدا دارید که تنها بین شما و اوست، برآوردن خواهشم و اجابت دعایم و برطرف شدن اندوهم را از خدا بخواه.»

سپس حوائجتان را از خدا بخواهید تا انشاء الله که برآورده می شود.

روش دیگر نماز استغاثه به امام زمان (عج)

براساس روایت صدرالاسلام همدانی در کتاب« تکالیف الانام فی غیبة الامام»، برای استغاثه به امام زمان( عج) باید ۲ رکعت نماز بر بالای پشت بام در زیر آسمان و با سر برهنه بخوانید و  امام زمان ( عج) را پس از تمام شدن نمازتان، به تعداد عدد ابجدش یعنی ۵۹۵ مرتبه با لفظ« یا حُجَّةُ الْقآئِمُ» صدا بزنید.

اثر استغاثه امام زمان (عج)

روایت علامه شیخ محمود عراقی درمورد اثر استغاثه امام زمان( عج) در کتاب دارالسلام به این شرح میباشد : « من این عمل را تجربه کرده ام و شاهد آثار عجیب آن بوده ام، برخی از علما این نماز را به نااهلان یاد نمی دادند…»

اثرات و فواید نماز امام زمان (عج)

اقامه ی نماز استغاثه به امام زمان در شب جمعه ها براساس روایت چندین کتاب معتبر، به منظور مشکل گشایی و برآورده شدن حاجات بزرگ می باشد. به عنوان مثال یکی از جمله کتاب های بسیار معتبر ادعیه، مفاتیح الجنان می باشد. در این کتاب آورده شده که هرکسی از مرد و زن با خلوص نیت، این دعا را به درگاه خداوند مهربان بخواند و از صمیم قلب زاری کند، مطمئنا در های اسمان برای استجابت دعایش بر روی او باز خواهد شد. 

نماز استغاثه به امام زمان در شب جمعه,اثر استغاثه امام زمان,خواندن نماز استغاثه به امام زماناستغاثه به معنی کمک خواستن در زمان بلا و گرفتاری است

همچنین از دیگر اثرات نماز امام زمان (عج) می توان به دور کردن چشم زخم و اثرات بد افراد خراب کار اشاره کرد. این نماز دارای سند های نسبتا معتبری می باشد. مثلا این نماز در دانش‌نامه امام مهدی (عج)، از نماز های معتبر و کارامد به شمار می رود. بنابراین نماز امام زمان( عج) به عنوان یکی از نماز های با سندیت برای رفع مشکلات، بخشش گناهان، برآورده شدن حاجات و دفع شر، سفارش شده است.

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 11
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین تارخ,بیوگرافی امین تارخ,عکس امین تارخ بیوگرافی امین تارخ و علت درگذشت او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۳۳۲/۵/۲۰

محل تولد: تهران

تاریخ درگذشت: ۱۴۰۱/۰۶/۲۸

تحصیلات: مدرس رشته بازیگری 

همسر: منصوره شادمنش

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
پوریای ولی,زندگینامه پوریای ولی,بیوگرافی پوریای ولی زندگینامه پوریای ولی اسطوره جوانمردی و از نامدارترین پهلوانان ایران

تاریخ تولد: ۶۵۳ هجری قمری

محل تولد: گرگانج خوارزم

محل زندگی: خوارزم

شهرت: پوریای ولی

درگذشت: ۷۲۲ هجری قمری

آرامگاه: خوی

ادامه
امو بند,بیوگرافی امو بند,عکس های امو بند بیوگرافی و تصاویر اعضای امو بند + دانستنی های جالب درباره این گروه

حرفه: نوازندگی و خوانندگی

تاریخ شروع فعالیت: سال ۱۳۹۱ تا کنون

سبک موسیقی: پاپ

نخستین آلبوم: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ به نام آرام

نخستین کنسرت: ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ در هتل نارنجستان شهر نور

ادامه
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
حضرت شعیب,زندگی نامه حضرت شعیب,خصوصیات حضرت شعیب زندگینامه حضرت شعیب در قران و روایات

سن: ۲۴۲

محل زندگی: مدین، ایکه

نام قوم: قوم مدین، قوم ایکه

آرامگاه: مکه؛ یمن؛ فلسطین؛‌ تستر

تکرار نام در قرآن: ۱۱

ادامه
مایکل دل,بیوگرافی مایکل دل,زندگینامه مایکل دل زندگینامه مایکل دل بنیانگذار شرکت رایانه ای دل

تاریخ تولد: ۲۳ فوریه ۱۹۶۵

محل تولد: هیوستون، تگزاس، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

تحصیلات: مدرک دانشگاهی ندارد

حرفه: مؤسس، رئیس و مدیر عامل شرکت دل

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش