جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۱۰۵۲

فضایل و کیفیت خواندن نماز والدین چیست؟

نماز والدین,چگونگی نیت نماز والدین,سند نماز والدینپایه و اساس نماز والدین بر طلب مغفرت و بخشش برای خود فرد و پدر و مادر او بنا شده است
خواندن نماز والدین یکی از حقوقیست که والدین چه در زمان حیات و چه پس از وفات شان بر گردن فرزندان خود دارند. این نماز را بخوانید تا هم والدینتان را شاد کنید و هم فرزندانتان بعدها برای خودتان بخوانند.

نماز والدین

می گویند دست انسانها پس از مرگ، از دارِ دنیا کوتاه میشود، شاید این جمله از یک زوایه درست باشد ولی قطعاً یک حکم عمومی و فراگیر نیست زیرا انسان زرنگ با انجام برخی از کارها می تواند پس از مرگ هم چنان از دنیا استفاده و ثواب برای خود کسب کند. پس از مرگ آدمی، آثار و نتایج این قبیل کارها قطع نمیشود، به همین علت در معارف اسلامی به« باقیات الصالحات» تعبیر میشود. غیر از باقیات الصالحات که به دست خود شخص و قبل از مرگش کِشت میشود، کارهای دیگری هم هست که پس از مرگ و توسط باقی ماندگان شخص متوفی انجام شده و در آن دنیا ثوابش به روح مرده میرسد. نماز والدین  یکی از همین کارهاست که برطبق روایات ما، در زندگی برزخی پدر و مادر اثرات عجیبی دارد و گرفتاری های عجیبی را از پیش پای آن ها برمیدارد.

نماز والدین توسط فرزندان خوانده میشود و در کتاب مکارم الاخلاق تحت عنوان نماز پدر برای فرزند وارد شده است ولی طبق فرمایش آیت الله بهجت،  مادران نیز میتوانند برای شفای مرض اولاد خودشان به این نماز ملتزم باشند و بخوانند. در کتاب مستدرک الوسیله و مستنبط المسائل این نماز هم ذکر شده است.

محتوای نماز والدین

پایه و اساس نماز والدین بر طلب مغفرت و بخشش برای خود فرد و پدر و مادر او بنا شده است. مضمون و ترجمه نماز والدین بیانگر اینست که به نوعی در تمامی اذکار، طلب مغفرت برای پدر و مادر از درگاه خدا است. ادعیه ای که در این نماز میخوانیم از دعاهای معروف قرآنی است که می توان در قنوت نمازها و دیگر وقت ها نیز خواند ولی خواندن آن ها با همین شکل و دستوری که در منابع از جمله مفاتیح الجنان آمده، برای روح پدر و مادرهایمان در عالم برزخ اثرات عحیبی دارد.

نماز والدین در مفاتیح الجنان,نماز والدین,نحوه خواندن نماز والدیندر شب جمعه برای نماز والدین ثواب های فراوانی ذکر شده است

کیفیت نماز والدین

نماز والدین، در روایات به چند شیوه ذکر شده است که مرحوم حاج شیخ عباس قمی( ره) در مفاتیح الجنان، به نقل از کتاب مکارم الاخلاق چنین بیان کرده اند:

نماز والدین دو رکعت است، که نخست باید نیت کنید:« دو رکعت نماز والدین به جا می آورم قربه إلی الله» و پس از خواندن سوره حمد در رکعت اول، ده مرتبه  آیه ۴۱ سوره ابراهیم خوانده می شود:« رَب اغْفِرْ لی وَ لِوَلِدَی وَ لِلْمُؤْمِنِینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِساب»« پروردگارا، من و پدر و مادرم و تمامی مؤمنان را، در آن روز که حساب برپا می شود بیامرز.»

در رکعت دوم نماز والدین، پس از خواندن سوره حمد باید ده مرتبه  آیه ۲۸ سوره نوح را خواند:« رَّب اغْفِرْ لی وَ لِوَلِدَی وَ لِمَن دَخَلَ بَیْتیَ مُؤْمِناً وَ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ» «پروردگارا مرا، و پدر و مادرم و تمام کسانی را که با ایمان وارد منزل من شدند، و جمیع مردان و زنان با ایمان را بیامرز.»

بعد از این که سلام نماز والدین را دادید، ده مرتبه آیه ۲۴ سوره اسرا را بخوانید:« رَّب ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانی صغِیراً»،« پروردگارا همان گونه که آن ها مرا در کوچکی تربیت کردند، مشمول رحمتشان قرار ده.»

در نماز والدین احتیاجی به خواندن سوره پس از سوره فاتحه نیست.

خواندن نماز والدین به روش های دیگر

نماز والدین در کتاب مکارم الاخلاق به اینصورت نیز آورده شده است که نخست یک نماز دو رکعتی بخوانید و در هر رکعت پس از حمد ۲۰ مرتبه آیه «رَبِّ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانِی صَغِیرًا» را بخوانید. پس از سلام نماز هم به سجده بروید و همین آیه را ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

زمان خواندن نماز والدین

در شب جمعه، ترتیب خواندن نماز والدین در منابع مختلف متفاوت است ولی شبخ عباس قمی در کتاب مفاتیح الجنان به نقل از کتاب مکارم الاخلاق برای خواندن این نماز توصیه کرده است که برترین وقت برای خواندن این نماز شب جمعه و بین نماز مغرب و عشاست.

محتوای نماز والدین,خواندن نماز والدین,نماز والدینچنانچه والدینتان فوت کرده باشند با خواندن نماز والدین خداوند آنها را می آمرزد

فضایل نماز والدین

با توجه به آیات مندرج در نماز والدین، این نماز مخصوص پدر و مادر است اما میتوان دو رکعت نماز مستحبی برای ارج نهادن به زحمات پدر بزرگ و مادربزرگ خواند و چنانچه آن دو رکعت، مشابه نماز والدین هم باشد، ایرادی نخواهد داشت. در شب جمعه برای نماز والدین ثواب های فراوانی ذکر شده است که عبارتست از:

- در صورتیکه پدر و مادرتان زنده باشند و نماز والدین برایشان بخوانید، مورد رحمت خدا قرار می گیرند.

- چنانچه والدینتان فوت کرده باشند با خواندن نماز والدین خداوند آنها را می آمرزد.

- خواندن نماز والدین باعث گشایش درهای رحمت الهی می شود.

- به دلیل آیه ۲۸ سوره نوح( ع) که در رکعت دوم نماز والدین خوانده می شود هر مهمانی که وارد خانه شما شود مورد لطف خداوند قرار می گیرد.

- نماز والدین مثل یک داروی ضد افسردگی عمل می کند. پس اگر به شما مصیبتی وارد شده و دچار افسردگی شده اید خواندن این نماز باعث میشود حالتان بهبود یابد.

- در صورتیکه هنوز قانع نشده اید که نماز والدین چه نماز معرکه ای است کافیست بدانید چنانچه پدر و مادر کسی که این نماز را می خواند از دنیا رفته باشند آرزو می کنند که زنده شوند و پای فرزندشان را بخاطر خواندن این نماز ببوسند.

نماز والدین,متن نماز والدین,نماز والدین چگونه خوانده می شودخواندن نماز والدین باعث گشایش درهای رحمت الهی می شود

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 18
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فرشته حسینی,عکس فرشته حسینی,بیوگرافی فرشته حسینی بیوگرافی فرشته حسینی بازیگر افغانستانی ساکن ایران (+ تصاویر خانوادگی)

زاده:۶ اردیبهشت ۱۳۷۶

زادگاه:تهران، ایران

سال های فعالیت:۱۳۸۸–تاکنون

پیشه:بازیگر

جایزه( ها):برندهٔ تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن در جشنوارهٔ فیلم مراکش

ادامه
 نواک جوکوویچ,زندگینامه نواک جوکوویچ,بیوگرافی نواک جوکوویچ بیوگرافی نواک جوکوویچ تنیس باز حرفه ای (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: نولی

کشور: صربستان

تاریخ تولد: ۲۲ مهٔ ۱۹۸۷

محل تولد: بلگراد، صربستان( یوگوسلاوی سابق)

قد: ۱/۸۸ متر

ادامه
مجید تخت روانچی,بیوگرافی مجید تخت روانچی,عکس مجید تخت‌روانچی بیوگرافی مجید تخت روانچی سیاستمدار و دیپلمات ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ مهر ۱۳۳۷

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:دیپلمات

ادامه
عبید زاکانی,زندگینامه عبید زاکانی,سبک و ویژگی عبید زاکانی زندگینامه عبید زاکانی، شاعر و نویسنده ی قرن هشتم هجری

زاده:۷۰۱ ه.ق

زادگاه:توابع قزوین

ملیت:ایرانی

مذهب:اسلام سنی شافعی

لقب:ارباب الصدور

بیوگرافی عبید زاکانی

طبق قرینه هاى موجود، ولادت عبید زاکانی در پایان قرن هفتم و آغاز قرن هشتم رخ داده است. او برخاسته از خاندان زاکانیان قزوینی است که برای خود، نام عبیداللّه زاکانی را انتخاب کرده است ( گر کنی با دگران جور و جفا/ با عبیدالله زاکانی مکن). خاندان زاکان از اعرابی محسوب میشدند که به ایران مهاجرت کرده بودند و در نزدیکی شهر همدان زندگی کردند و از آنجا در دیگر نقاط ایران پراکنده شدند.

ادامه
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
بیوگرافی رعنا آزادی ور,همسر رعنا آزادی ور,رعنا آزادی ور و همسرش مهدی پاکدل بیوگرافی رعنا آزادی ور و ماجرای ازدواجش با مهدی پاکدل (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۷ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
ویژه سرپوش