پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
۰۲:۴۵ - ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۶۰۴۳۳۹
حج و عتبات عالیات

اربعین ۹۷ بیش از ۳‌ برابر سال ۹۶ هزینه دارد

هزینه اربعین سال 97,اخبار مذهبی,خبرهای مذهبی,حج و زیارت
در صورت تحقق گمانه‌زنی‌ها مبنی‌بر تصویب نرخ ۲۲۰ هزار تومانی جهت اخذ ویزای عراق از ابتدای محرم تا انتهای صفر و کنترل و نظارت بر قیمت بلیت اتوبوس‌ها می‌توان بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های مسافران اربعین را که اکثرا از طبقات متوسط رو به پایین جامعه هستند، کاهش داد.

به گزارش فرهیختگان آنلاین، به چهره‌شان نمی‌خورد، نه اینکه من هم همین برداشت را داشته باشم، رفتارمتعجب بقیه این را نشان می‌داد. اما دغدغه‌شان، هنوز محرم نیامده، پیاده‌روی در مراسم اربعین بود. اینکه اربعین را از همین حالا هماهنگ کنند، کارهایشان را درست کنند و آماده شوند. اما همه‌اش این نبود، یعنی اوضاع از نگاه آنها آنقدرها هم مرتب و باثبات نبود، برای سفر هشت‌شان گرو نه‌شان بود. فروشنده و تولید‌کننده لباس بودند، نه از آن گردن‌کلفت‌ها، از همین تولیدی‌های کوچک اطراف میدان امام حسین (ع) و فردوسی، بازارشان کساد بود؛ بدهی پشت بدهی، اما با این حال و لابه‌لای تمام صحبت‌هایی که درباره کارشان داشتند، نگران اربعینی بودند که انگار امسال نمی‌توانستند بروند یا رفتن برایشان سخت شده بود.

 

اصلا همین که یک فروشنده و یک تولیدکننده، ساعت ده شب مسافرکشی می‌کند و در مسیر رفتن به خانه و رساندن دوستش مسافر هم می‌زند، یعنی اوضاع خوب نیست. از قیمت‌ها اطلاع نداشتند، همین را می‌دانستند که دینار و دلار گران شده و قطعا خرج سفرشان چند برابر هم می‌شود.

 

دو مسافر دیگر که عقب ماشین کنار من نشسته بودند، باورشان نمی‌شد از حالا این دو جوانی که به قول همین مسافرها به قیافه‌شان نمی‌خورد دغدغه محرم و بعد از آن اربعین را داشته باشند. ولی خب این موضوع برایشان خیلی اهمیت داشت.

 

می‌گفتند حاج آقا صراف در یکی از روضه‌ها، زیارت حسین(ع) را حتی با قرض، در  بدترین شرایط مالی هم واجب دانسته. صحت و سقمش با خودش، ولی خب به نظر من هم واجبه، به نظر هرکسی که رفته هم واجبه، لذتی که هست رو باید تجربه کرد، نباید حسرت خورد.

 

اما همین هم از آنها برنمی‌آید، بدهی‌هایی که داشتند راه قرض گرفتن را بر آنها بسته بود، می‌ترسیدند با نام حسین(ع) هم گمان بد به آنها برود و بگویند که دروغ گفته‌اند، به قول خودشان نوسانات بازار و بی‌ثباتی اعتماد را از ایشان گرفته بود، نه به آنها اعتماد می‌شد و نه به کسی اعتماد داشتند، با این همه اما تا لحظه پیاده شدن من، اول و آخر صحبت‌هاشان، با یک آه حسرت، سفر کربلا بود و اربعین.

 

همین دیالوگ خوب و اما سخت، مقدمه‌ای شد برای یک گزارش قبل‌از فرارسیدن اربعین. محرم نزدیک شده و دغدغه پیمایش مسافت بین‌الحرمین در این ماه و دغدغه پیمایش عمودها در اربعین از ملزومات فکری و آرزوی روز و شب خیلی‌هاست.

 

هرکسی که تجربه سفر اربعین را داشته باشد، از زیر و بم مخارج این سفر کمابیش اطلاعاتی دارد، مخارجی که به اذعان خیلی‌ها و شاید همه در این طرف مرز یعنی در ایران، چند برابر است. این گزارش هم بر همین مدار و با این پیش‌فرض نوشته شده است که حجم بالایی از مخارج نظیر غذا و تغذیه حین طی مسیر توسط مردم عراق تامین می‌شود و...

 

اما در ایران و پیش از آغاز سفر اربعین، هر زائر با موضوعات مختلفی درگیر است و هزینه‌های گوناگونی را متقبل می‌شود که در ادامه به آنها اشاره می‌کنم.

 

هزینه دریافت یا تمدید گذرنامه

کسانی که تا به‌حال از کشور خارج نشده‌اند یا به هر دلیلی گذرنامه ندارند یا اعتبار گذرنامه‌شان به پایان رسیده است، ناگزیر به مراجعه به دفاتر پلیس+ ۱۰ هستند تا مراحل دریافت یا تمدید گذرنامه را سپری کنند. این اقدامات همچون سایر خدمات این دفاتر هزینه‌های گوناگونی را دربردارد که متناسب با آن و ذیل عناوین مختلفی از افراد دریافت می‌شود.

 

تهیه فرم و شناسه گذرنامه هزار تومان

هزینه گذرنامه یک، سه هزار و ۷۵۰ تومان و یک ۱۰۰ هزار تومان به اضافه ۳۶ هزار و ۹۸۰ تومان هزینه ارائه خدمات.

 

هزینه اخذ ویزا

بعد از گذراندن مراحل دریافت یا تمدید گذرنامه، مرحله اخذ ویزا پیش‌روی زائران قرار دارد. موضوعی که با ایجاد سامانه سماح سعی در بهبود ارائه آن بود و با وجود ایجاد فضای مناسب، مشکلات جدی‌ای را هم پیش‌روی متقاضیان قرار می‌داد. با وجود این با تعیین محل دقیق دریافت ویزا در این سامانه، متقاضی و زائر ‌باید با پرداخت مبلغی حدود ۴۳ دلار به سفارت عراق ویزا را دریافت کند.

 

سال گذشته هزینه دریافت ویزا حدود ۴۰ دلار بود اما اصل چالش دریافت ویزا روی ارزش ریالی آن است. سال گذشته این مقدار حدود ۱۶۰ هزار تومان می‌شد، درحالی‌که امسال این مبلغ به بیش از۴۰۰ هزار تومان می‌رسد و هزینه‌کرد زائران برای دریافت ویزا را چندبرابر بیشتر می‌کند.

 

پیگیری این موضوع از سوی «فرهیختگان» سبب آگاهی از این موضوع شد که طی گمانه‌زنی‌های صورت گرفته و توافقات پیش‌رو، هزینه دریافت ویزا از ابتدای محرم تا پایان صفر، ۲۲۰ هزار تومان خواهد بود.

 

هزینه دریافت ویزا، حدود ۴۳ دلار / بیش از ۴۰۰ هزار تومان و کارمزد صدور ویزا بیش از ۱۲ هزار تومان است.

 

از آنجایی که برخی هزینه‌ها هنوز به صورت قطعی اعلام نشده، بنابراین به صورت تخمینی محاسبه شده است؛ مثل هزینه کارمزد دریافت ویزا.

 

هزینه بیمه

موضوع دیگری که باید زائران نسبت به تامین هزینه آن و دریافتش اقدام کنند، بیمه است. این هزینه هم در سال گذشته ۱۸ هزار و ۸۰۰ بود که احتمالا امسال حدود ۲۰ هزار تومان  خواهد ‌شد. با وجود این حسین ذوالفقاری، رئیس ستاد مرکزی اربعین اردیبهشت امسال هزینه بیمه زائران اربعین را حدود ۱۶ هزار تومان اعلام کرد.

 

 هزینه خدمات درمانی

مضاف‌بر هزینه بیمه، هلال‌احمر نیز به‌منظور ارائه خدمات درمانی خود، سال گذشته ۶ هزار و ۲۰۰ تومان از هر نفر دریافت کرد که این مبلغ  احتمالا در اربعین امسال افزایش یافته و به بیش از ۷ هزار تومان خواهد ‌رسید.

 

هزینه بلیت رفت‌وبرگشت از مرزها

یکی از اصلی‌ترین هزینه‌های سفر به عتبات آن هم در ایام اربعین هزینه مربوط به حمل‌ونقل است. به هرحال سوای افرادی که به وسیله اتومبیل‌های شخصی خود به سمت مرز حرکت می‌کنند یا آنهایی که در مسیر عزیمت، عده‌ای را نیز صلواتی و خیرخواهانه به مرز می‌رسانند، اکثریت افراد و زائران به وسیله اتوبوس و وسایل حمل‌ونقل عمومی عازم مرز‌ها می‌شوند. سال گذشته قیمت بلیت اتوبوس‌ها نوسانات بسیاری داشت و توجیهاتی نیز برای این نوسانات اعلام شد، یکی از اصلی‌ترین توجیهات، رفت با مسافر و برگشت بدون آن قبل از اربعین و برگشت با مسافر و رفت بدون مسافر بعد از اربعین بود. اما نوسانات آنقدر زیاد بود که گاهی نرخ بلیت‌ها به سه تا چهار برابر همان مبلغ اعلامی و افزایش یافته رسید.

 

اگر امروز قیمت بلیت را در سامانه فروش بلیت آنلاین پایانه‌ها جست‌وجو ‌کنیم، هزینه خرید بلیت اتوبوس به سمت مرز مهران حدود ۴۶ هزار تومان است که با افزایش صد در صدی و با توجیه تعدیل بازار عرضه و تقاضا به حدود ۹۲ هزار تومان می‌رسد. البته این درشرایط عادی است و سال‌های گذشته و ذیل بی‌توجهی و عدم نظارت‌ها گاهی قیمت بلیت‌ها به بیش از ۲۰۰ هزار تومان و در مقاطعی در روزهای بازگشت به بیش از ۳۰۰ هزار تومان هم رسیده است.

 

بعد از گذشتن از مرز

تا به اینجا هزینه‌های زائران تا رسیدن به مرز جهت حضور در مراسم اربعین مورد بررسی قرار گرفت. از اینجا به بعد هم هزینه‌های ایجابی زائران از قبیل حمل‌ونقل از مرز تا نجف، از کربلا تا سامرا و از آنجا تا کاظمین و سپس بازگشت به نجف مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

تصور و پیش‌بینی این است که هزینه‌های طرف عراقی دچار تغییرات زیادی نشود اما آن چیزی که باعث تفاوت زیاد ریالی هزینه‌هاست، افزایش نرخ دینار و کاهش ارزش ارز ملی است.

 

 هزینه حمل‌ونقل زائران بعد از گذشتن از مرز

تاکسی، اتوبوس و ون، در بین این سه، هزینه اتوبوس از همه کمتر است اما از آنجایی که تعداد اتوبوس‌ها هم به نسبت مسافر کم است، معمولا زائران ون را انتخاب می‌کنند؛ چون هم صندلی بیشتری دارد و هم هزینه کمتری نسبت به تاکسی دارد.

 

با این تفاسیر هزینه رفت‌وبرگشت به نجف در آغاز و پایان مراسم اربعین برای هرطرف چیزی حدود ۲۵ تا ۳۰ دینار می‌شود که در سال گذشته این میزان حدود ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان بود اما امسال این هزینه با احتساب نرخ جدید حدودا سه برابر می‌شود و تقریبا  ۳۰۰هزار تومان هم افزایش پیدا می‌کند.

 

هزینه حمل‌ونقل از کربلا تا سامرا حدود ۴۰ دینار یا درحال حاضر ۲۰۰ هزار تومان و از سامرا تا کاظمین هم تقریبا همین حدود می‌شود.

 

اینها بخشی از هزینه‌های سفر به کربلا در ایام اربعین است و خارج از بررسی بسیاری از هزینه‌های دیگر حین سفر است که برای هر گروه و فردی بسته به احتیاجات متفاوت است. با وجود این با یک جمع‌بندی ساده مشخص می‌شود هزینه یک زائر برای رسیدن به مرز و  سپس ورود به خاک عراق، نجف، کربلا، سامرا و کاظمین و شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین و بازگشت به تهران، چیزی بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌شود. درحالی‌که در مراسم سال گذشته، هر نفر با مبلغی حدود ۵۰۰ هزار تومان در این مراسم حاضر شد و به کشور بازگشت.

 

البته بیشتر یا کمتر از این هزینه‌ها هم شده است، چه بسا زائرانی که مسیر مرز تا نجف یا بازگشت‌شان  را به وسیله کامیون‌ها طی کردند و در مقابل افرادی هم بودند که هزینه‌های بیشتری برای تامین غذا، جای خواب و وسیله حمل‌ونقل و... داشتند.

هزینه اربعین سال 97,اخبار مذهبی,خبرهای مذهبی,حج و زیارت

 

ابوالقاسم رحمانی

 

 

  • 231
  • 289
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱۰۷
در انتظار بررسی: ۱۲۷
غیر قابل انتشار: ۱۳۴
جدیدترین
قدیمی ترین
با سلام اگر طیق محاسبات بالا حساب کنیم نفری ۲ میلون تومان هزینه شده که اگر به دلار روز حساب کنیم نفری ۳۰۰ دلار. و حدود ۶ میلیون نفر به کربلا رفت (انشا الله در سال اینده ۱۰ برابر شوند) پس حدود ۱۸۰۰۰۰۰۰۰۰ دلار می شود می شود. حال در نظر بگیرید کنسرت گوگوش در دبی . طبق نظر خود رابرت مرداک یهودی بانی این کنسرت ۶۰۰۰۰۰۰۰۰۰ لار به جیب زده یا به عبارت دیگر هزینه اربیعین کمتر از یک سوم هزینه بلیت کنسرت گوگوش بود تازه هزینه های ریزی مانند بلیت هواپیما اقامت در هتل خورد وخوراک و مشروبات الکلی و ..... بماند حال خود انصاف دهید
این مقاله بیشتر تلاش داره کربلا رفلتن رو به یک کار صعب و پر هزینه تبدیل کنه نه یک حرکت جهانی و معنوی و دلی ، چطور برای هر طور خوشگذرونی و بطالت حاضرید میلونها صرف کنین و ایرادی نیست، برای حتی سگ گربه تون و ... حالا مسئله دین پیش اومده به فکر زلزله زده ها و گرسنه ها افتادین .... واقعا که من به لطف خدا امسال برای اولین بار مشرف شدم، هزینه های سفرم با ویژا نهایتا ۷۰۰ شد، نمی دونم این رقم ها رو از کجا می یارین...
همه جان ومالمان فدای حسین
من امسال سال پنجم بود که مشرف شدم فقط بخاطر بی تدبیری دولت دو روز تو صف دینار بودم در یک صرافی در کربلا در کربلا فقط یک صرافی با جمعیت میلیونی زوار ایرانی اکثرا توصف دینار بودند تا زیارت
من امسال سال پنجم بو...
سلام.ببخشید امسال قیمت کالاها توی عراق نسبت به سال پیش خیلی گرون شده؟
من امسال سال پنجم بو...
ما که همان اول دیدیم شرایط اینطوری دندون دینار رو کشیدیم و رفتیم زیارت
ماشاالله مردم میگن نداریم دومیلیون دومیلیون به کربلا میرن گوشی آنچنانی دارن درثبت
باید حساب کرد ۲۰۰۰۰۰۰نفر میرن کربلا هرکدام ۲۰۰۰۰۰۰تومان هزینه دارند میشه ۴۰۰۰میلیارد تومان شاید همین مقدار هم هزینه های جانبی به کشور تحمیل میشه میشه ۸۰۰۰میلیارد تومان، حدود سی هزار خانه در زلزله پارسال سرپل ذهاب ویران شد و هنوز هم زیر چادر یا کانکس هستند با این پول میشد به هر خانوار بیش از ۲۵۰میلیون تومان پول داد تا خودشان زندگیشان را از نو بسازند بخدا امام حسین هم دعاگوی شما خیرها میشد
باید حساب کرد ۲۰۰۰۰۰...
شما ها اگر خیلی اهل خیر هستید، به کسانی توصیه کنین که میلیونها صرف میکاپ و ظاهر و ماشین و کفش و لباس می کنن نه کسانی که عاشقانه صرف زیارت آقا امام حسین (ع) می کنند.
باید حساب کرد ۲۰۰۰۰۰...
عزیزم بنا نیست یک اصولی فدای امور دیگری بشن مثلا هزینه تحصیل وزارت آموزش و پرورش رو بدیم به زلزله زده ها این عاقلانست؟ درسته که باید هزینه اسکان عزیزان زلزله زده فراهم بشه ولی از کجا؟ از حقوقای نجومی ارزهای مسافرتی آنتالیا و تایلند از اختلاسها از هزینه جشنهای شهرداری تهران والا این هزینه ای که میفرمایید رو همونهایی دارن برا امام حسین میدن که خیلیاشون از جون و دل و در عین نداری به زلزله زده ها هم دادن
باید حساب کرد ۲۰۰۰۰۰...
من با خانوادم سه نفری رفتیم و اومدیم هزینمون ۱۳۰۰۰۰۰ تومان شد . تو زیارت نباید ولخرجی کرد
باید حساب کرد ۲۰۰۰۰۰...
یک مشت مزخرف برو بیشتر مطالعه کن
آقا من اگه یکشنبه برم میرسم ویرام یکشنبه جوره
آقا یکی جواب من وب ده من ویرام یکشنبه جور میشه برم میتونم برسم زیارت کنم ازکرج به این سفرنیازدارم
سلام برادرها وخواهرانی که میخواهند بروند کربلا و نشد سال آینده شب احیا شبی که یکسال سرنوشتشان بدست آقا امام زمان مهر میخوره برات کربلا رو از آقا بگیرید اونشب بخواهید مطمعنه باشید که هر اتفاقی بیفته اگه عاشق باشید میرید کربلا انشالله یا علی التماس دعا
سلام برادرها وخواهرا...
سلام، من این رو امسال دقیقا تجربه کردم، باروتون میشه یک نوری تو دلم روشن شده بود که هیچ مشکلی رو جدی نمی گرفتم و به مدد آقام هر طور بود خودم رو به حرم رسوندم . ازشون تقاضا می کنم باز هم نصیبم کنن. یا علی
نرخهای بلیط و حمل و نقل این جدول بر اساس ارزش اسمی پول عراق تعیین شده اما عملا صرافیها در هرسال دینار عراقی را به ۴ برابر قیمت اصلی به زوار میفروشند. یعنی هر زائر بابت هر هزار دینار، به جای ۳۵۰۰ تومان، باید ۱۳ تا ۱۴۰۰۰ تومان به صرافیها بپردازد! متاسفانه این معضل هرساله برقرار است و هردفعه مسئولین را غافلگیر میکند!
ما با وجود هزینه ها به زیارت حسین (ع) میریم و چون خدای مهربون رو روزی رسون خودمون میدونیم مطمئنیم که چندین برابرش بهمون برمیگرده و خدا به مالمون برکت میده جان و مالمون همه فدای حسین (ع)
ما با وجود هزینه ها ...
ما چهارشنبه وارد عراق شدیم.کرایه مهران نجف صدهزارتومان اتوبوس کولر روشن.ون ۱۳۰هزارتومن هست.مناسب هست.۲۲۰هزترتومن شایعه است.و نیاز به پول دینار نیست.بر سوار شدن بر تودرو.تو ایران دینار درشت میدن خرد کردنش بر راننده اتوبوس بر تعداد بیست یا بیشتر سخته.همهرو اسکناس ریال دادیم.
بله تابعدازاربعین باپول ماکارمیکنن‌بعدش بهمون‌برمیگردونن این اربعین واسه ی سری خوب دکان دستگاهی شده
من چندسال درتلاشم که برم امسال همه چی جور شد اونوقت این مشکل هزینه پیدا شد خدا ما چقد بدبختیم
دلم هوایی بین الحرمین است...
آقا این جدول هزینه رو بروز کن ،اشتباهه ملت رو میترسونی....
سلام.چرا هزینه ی برگشت از نجف به مرز در جدول نیامده است؟
سلام.چرا هزینه ی برگ...
آقامارفتیم وامروزمدزمهرانیم کلابا۷۰۰هزارتومن
امام حسین همه دارای خودش رو داد ما هم در راه حسین جانمان را میدهیم لبیک یا حسین
اشتباه حساب کرده ای
با سلام اربعین پارسال بخاطر نداشتن ویزا جاماندم یکسال حسرت کشیدم شکر خدا شهریور امسال توفیق زیارت حرم ارباب نصیب شد. خیلی مشتاق حظور در پیاده روی اربعین هستم ولی چه کنم دستم خالیه... اقاجان بطلب همه عاشقانت را....
پس ماکه ۳۸۰۰۰۰۰دادیم تکلیف چیی
پس ماکه ۳۸۰۰۰۰۰دادیم...
با سلام نظر به موافقت ریاست محترم جمهوری با پیشنهاد بانک مرکزی مبنی بر تخفیف در نرخ ارز روادید زایرین اربعین، به اطلاع آن دسته از زایرین معزز که قبل از کاهش هزینه ثبت نام نموده و هزینه مربوطه را پرداخت کرده اند می رساند، ان شاءالله مابه التفاوت هزینه کاهش یافته پس از ایام اربعین به ایشان مسترد خواهد شد.
پس ماکه ۳۸۰۰۰۰۰دادیم...
الان ویزا ۲۳۳۸۷۵۰ ریال شده الباقی بعد ازایام اربعین به حساب شما عودت داده خواهد ش... نگران نباشد التماس دعا
سلام. هر کسی از کرایه های داخل عراق اطلاع دقیق تری داره لطفا بگه ،بتونیم براورد هزینه کنیم. ممنون
سلام. هر کسی از کرای...
محض احتیاط عابر بانک خودتون رو همراه خود داشته باشید اگر کم آوردید از عابر بانک خودتون استفاده کنید فروشگاه های مهم و صرافان دستگاه پز یا همان کارت خوان دارند التماس دعا
محض احتیاط عابر بانک...
الان پول ایرانم میشه برد
محض احتیاط عابر بانک...
سلام حداقل ۱۰۰.۰۰۰ دینار لازمه
سلام. هر کسی از کرای...
الان یکی از دوستان کربلا هست تودش گفت کلا کرایهای ماشین رایگان چیزی پرداخت نکردم
سلام. هر کسی از کرای...
شهریور امسال ازمرز مهران تا نجف اشرف ون ۱۷۰۰۰۰تومان البته ایام اربعین بعلت ازدحام کرایه ها گرانتره
سلام. هر کسی از کرای...
پارسال من از مهران تا کاظمین ۳۲۰۰۰تومن دادم از کاظمین تا سامرا ۲۵۰۰۰تومن از سامرا تا کوفه با تاکسی ۷۰۰۰۰تومن و برگشت از کربلا تا مرز مهران ۸۰۰۰۰تومن به جز یکی بقیه رو با ون رفتم
١٠ برابر هم بشه اگه آقام بطلبه بازم ميريم، لبيك ياحسين
١٠ برابر هم بشه اگه ...
قربونت برم من معلولم برا شفا آرزومه برم بامادرم وقتی ایقد گرونشون کردن چکاربایدکردکجااورد...نفری یک ملیون و۲۰۰
١٠ برابر هم بشه اگه ...
انشالاه امسال هم بدون پاسپورت و ویزا میریم که دیگه اینا باز پول پول نکنن همش. باید پشت این دولت زور باشه
کلا هزینه پارسال ۵۰۰تومن شد با رفتن به سامرا و کاظمین ولی امسال حساب کردم نزدیک یک میلیون در میاد نمی تونم برو اینم بگم گذرنامه دارم ما آبادان هستیم نزدیک مرز هستیم
خدالعنتشون کنه بیچاره کارگران مهاجرین افغانی که فقط درطول سال فقط اربعین اجازه رفتن به کربلا روداشتن اونم روازشون گرفتین
اقاحقیقت روسما میفرمایید.من سال گذشته اربعین کربلا بودم موقع برگشت از مربلا تا مهران ۲۰۰هزارتومن می گرفت راننده عراقی خا بخیر کنه ازامسال خداکنه مسئولین یک رخمی به این دوستداران اهلبیت بکنن.امین
اقاحقیقت روسما میفرم...
اوه چ خبره ما پارسال ۷۰ دادیم ی سری از اقواممون ۳۰تومن دادن
خدا لعنت کند افرادی که در مدیریت کشور سستی میکنند اگر دولت گذاشته بود دلار زیر ۵ هزار تومان می شد لیکن وقتی به بانک ها میگوید حدود ۱۰ هزار تومان بخرید یعنی پشت ان یک شیطنت است شما هم هزینه ها را خیلی بالا محاسبه کردید
اینها همه آزمایش الهی است. در سال ۶۱ هجری باید از مال ، جان و زن و بچه می گذشتی و سال ۹۷ شمسی باید فقط از مال بگذری. دلم برای عشاقی میسوزه که پول ویزا را هم ندارن. من نائب الزیاره همه شما هستم. راستی منم به سختی هزینه اش را جور کردم(با قرض) یاحسین می دونی برای چه حاجتی میام و .......
شده قرض میکنیم و کربلا میریم البته شما کمی سیاهنمایی کردین. لبیک یا حسین(ع)
با این هزینه های سر سام آور امسال تعدا زائرا خیلی کتمر از پارسال میشه خدا ازشون نگذره
با این هزینه های سر ...
اگر بیشتر هم بشه میریم به کوری یزیدیان
اگر بیشتر هم بشه میر...
اگه زندگیم را بفروشم این سفر از دست نمیدم یک ریال در حسین خرج کنی ۱۰ برابر میدن از کرمشون
فقط،میگم لعنت
خدا لعنتشون کنه که کربلا هم دارن از ما میگیرن
خدا لعنتشون کنه که ک...
اخ گفتی جوری شده آدم دست و بال کار کردنم نداره یا اباعبدالله
اگر بعضیها دخالت نمیکردند دلار پایینتر هیامد ولی چه کنیم که بدهی بانک مرکزی که هیچ درامدهای دیگری رو باید دربیاورند
برای مسافرتهای ترکیه و آنتالیا و... ۱۰۰۰ دلار جهانگیری میدادن. ولی به عراق که رسید چی شد قطعش کردن؟ مگه هر دو مسافرت خارج از کشور نیست؟ شاید عده ای هستن که چشم دیدن بزرگترین اجتماع جهانی رو ندارن.
دلم ریخت.... خدا ازشون نگذره.... یه اربعین فقرا می تونستند به آرزوی زیارت امام حسین علیه السلام برسند که دولت محترم اینم از ما گرفت
هزینه هاش کمرشکنه ولی به عشق امام حسین ویارانش و هم دردی با حضرت زینب باید برم یاحسین خودت قسمتون کن ایشالله هر کی که دلش پیش امام حسین امسال اربعین کربلا قسمتش بشه لبیک یا حسین
تورو خدا دعا کنید برم کربلا
ما هم میریم ان شاءالله . بابی انت و امی یا اباعبدالله
دعاکنیدبرایششمینبارکربلابروم
به نظر من دولت باید کمک کند چون اربعین اجتماعشیعیانجهاناست
به نظر من دولت باید ...
دولت جیب ما رو نرنه کمک پیشکش
منم میخوام قرض کنم و برم پابوس اربابم
سلام انشاالله همه بتونیم بریم هر کی مشتاق اقامون امام حسین هست
ما که میریم پابوس اقای غریبمان امام حسین
حتی به قرض هم که شده ان شاالله میرم، چه ارزان و گران. سر میدهیم در راه مولا.
من دوباراربعین رفتم کربلا.پارسال ازکاروان پیاده روی جاموندم.پولم کم بود.امسال هرتورشده میرم.شده فرض کنم میرم.ازآقا میخوام .امسال هیچ کی جا نمونه.
من دوباراربعین رفتم ...
انشالله قسمت همه بشه
حالیکه دلار ارزان شدن چرا قیمت ویزا را نمیذارن پایین
حالیکه دلار ارزان شد...
دولت باملت نیست، متاسفانه
حالیکه دلار ارزان شد...
سلام چون با دلار۸۰۰۰جساب کردند
دلار اومد پایین ولی هزینه ویزا رفت بالا!میخوان چه جوابی به زائرین بدن،رو که نیست.
لبیک حسین لبیک إنشاءالله اگرآقالخواد اگرآقابخواد میروم
اره به لطف تلاش های دولت تدبیر و امید در جهت کم رنگ کردن اربعین حسینی و نگاه منفعت طلبانه نسبت به این قضیه، متاسفانه اربعین پرهزینه شده برای مردمی که اکثرا با جیب خالی و فقط بله عشق امام حسین میرفتند.
اره به لطف تلاش های ...
به امام حسین نروید امسال رانروید حل میشه امتحانش مجانیس
به امام حسین نروید ا...
سلام دوست عزیز از کجا معلوم که تا سال دیگر زنده باشم و بتوانم بروم
جالبه این مردم جور حرف میزنن که انگار اونایی که میرن اربعین حقشونو خوردن!! نه بابام جان حقتو اون دزد بیت المالی خورده که میلیاردی وام گرفته و داداشش فرموده ایشون اختلاس نکرده که فقط معوقات بانکی داره! خوبه فقیر و فقرا اربعین رو با پس انداز یکسالشون که به پای هزینه ی یک شب هتل معترض هایی که به ترکیه و غیره ذلکشون نتونستن برسن میرن. با این حال اونجای بعضی ها میسوزه. انشالله اونا مشکلشون با خود امام حسین نباشه!!!!
جالبه این مردم جور ح...
به امام حسین نروید امسال رانروید حل میشه امتحانش مجانیس تازه قیمت ویزا افزایش داده شد بیایید دست به دست هم بدهیم نرویم
به امام حسین نروید ا...
ببین داداش شده زندگیمون رو بفروشبم میریم ما با حکومت کار مداریم میریم پیش اقای غریبمون حسین
حالا یطور اعتراض میکنن که انگار همه ی مشکلات کشور مال همین زیارت اربعینه که اونم فقیر و فقرا با حدالقل پول و امکانات و با سختی میرن!!! اونی که اربعین میره از مهریه دخترت ندزدیده که! پول اونو برو از دزد بیت المال بگیر که خودتونم خوب میدونین کیان این همه رئیس روسا اختلاس و دزدی میلیاردی میکنن و توی کجاهای اروپا گشت میزنن حرفی نیست! اونوقت یه عده بدبخت بیچاره پس انداز یه سالشونو که اندازه قیمت یه شب هتل ۵ ستاره آقازاده ها هم نمیشه بر می دارن میبرن زیارت امام حسین و غصه دلشونو اونجا خالی میکنن اونجای شما سوخته؟؟! والا به خدا شما با خود امام حسین مشکل دارید!!!!
لبیک یا حسین
لبیک یاحسین
من خیلی مشتاقم برم
شماها اگه واقعا برای امام حسین میرفتید حداقل کمی از مرام ارباب رو رعایت میکردی آقایی که میگی با کامیون بدون ویزا میری این یعنی دزدی با کار دزدی میری زیارت امام حسین آقایی که با ارز دولتی میری زیارت امام حسین وقتی من نوعی راضی نباشم که چرا این ارز به شما تعلق مییگره برای زیبارت ولی بار من برای خرید جهزیه با حقوق بازنشستگی نعلق نمی گیره یعنی زیارتت قبول نیست بازهم مثال بیاورم یا دارید خودتان را گول میزنید
شماها اگه واقعا برای...
برادر دولت کدوم ارز دولتی رو واسه مسافران اربعین در نظر گرفته همه هزینه ها با ارز آزاد هستش.اون ارز دولتی که میگی واسه افرادی هستش که میرن تایلند و ترکیه اکثرا فحشاگری بکنن.این دولت خیانتکار به ظاهر تدبیر و امید هرچی خیانت از دستش بر میومد واسه این کشور و اسلام کرده.تازه شما اومدی از زائرای امام حسین(ع) طلبکار شدی.همین بی بصیرت بودن افرادی مثل شماست که مملکت ما رو به این روز انداخته.ابوموسی عشری و عمروعاص های زمانه ات رو خوب بشناس تا خودتو نبازی قارداش
شماها اگه واقعا برای...
کدوم ارز دولتی ؟ یه ۴۱ دلار ارز نیمایی اونم فقط برای اخذ ویزا که منت نداره حالا کسی بخواد تایلند و مالزی بره خوب بهش یورو بدن به زایر امام حسین حتی دینار عراق هم بهش نمی فروشن باید بره چهار راه استامبول
شماها اگه واقعا برای...
واقعابرای شماهم دلم میسوزه که نمتونی جهزیه تهیه کنی واقعا سختس قبول دارم
شماها اگه واقعا برای...
چه دزدی که باکامیون بری دزدیس نه برادرپول زورنمیدیم
عزیزان مگه واجبس نمیریم بیایید مردومردانه همه نرویم شده کاسبی برای دوطرف عراقی وایرانی
عزیزان مگه واجبس نمی...
عراقی ها که تمام امکانات رو در اختیار زوار قرار میدن دولت ایرانه که کاسبی را انداخته
عزیزان مگه واجبس نمی...
بله برادر من طبق گفته ی امام صادق بیشتر از سه سال نباید رفتن به کربلا را تعویق بیندازید، پولدارها سالی دوبار و فقرا سالی یک بار باید بروند حتی اگر قرض کنند..دوست من حتما حکمتی در این زیارت است چرا برای حج این را نگفته اند..در حج اگر همسایه ات فقیر باشد اول باید به او کمک کنی..ولی زیارت امام حسین چون پیش زمینه ی ظهور است بر هر مسلمانی واجب و لازم است.
عزیزان مگه واجبس نمی...
من که میرم مجردم باکامیونا میرم ویزا وگذرنامه هم نمیگیرم ولی میرم
عزیزان مگه واجبس نمی...
به نظرمن هم نباید بریم امام حسینم به این امرراضی نیست موافقم
به نظرمن هم نباید بر...
خوده ائمه که گفتند با پول قرضی هم برید خدا کسایی که با زبان و عمل سعی در کمرنگ کردن اربعین رو دارند رو لعنت کنه
عزیزان مگه واجبس نمی...
موافقم یاعلی
با این هزینه مگه میشه رف کربلا خیلی از زائرا جوانان هستند دستمان با این وضع اقتصادی تنگ است امسال میخواستیم بریم کربلا ولی نشد عراقی ها هم شعور ندارند اگر شعور داشتند با این همه همراهی در جنگ با داعش باید مرزها را به روی مان باز کنن لابد اگر عراقی ها هم ویزا نگیرند و هزینه حمل و نقل را برای زائران کم کنن و به دلار محاسبه نکنن مطمئن باشید مسئولین خائن و وطن فروش چوب لای چرخمان خواهند کرد شک نکنید مطمئن باشید
با این هزینه مگه میش...
مجردی میتونی باکامیونا بری
با سلام هزینه ای که دوستمون حساب کرده برای سال قبل تقریبا نزدیک هست در مورد امسال بیشتر به قیمت کرایه ها مخصوصا در عراق که نظارتی بران نیست بر می گرده که البته بیشتر مشکل زوار هم در انجا هست درضمن قیمت ۷۰۰۰ تومان برا ویزا در نظر گرفته شده
چرا عوارض خروج برای خارج کشور ۲۲۰ تومان ولی برای عراق و امام حسین خیلی کم هست چه فرقی داره اینوطری می خواهید اسلام رو ترویج دهید
یقین داشته باشید اگر هزینه ها این وضع باشه خیلی ها نمیتونن برن کربلا...یعنی باکدوم پول وازکجا بیارن
من تومحل ازهرکه پرسیدم میگن اگر قرار باشه ویزا گرون بشه وهزینه ها بره بالا نمیتونیم بریم اربعین
با این شرایط کی میتونه اربعین بره
سلام آقا سجادایشالله که بودجه داری به آرزوتم میرسی ولی قبل سفریه سربه صرافی هم بزن ببین دینارچقدر شده پارسال تومرز چهارتومن ولی امسال دینار۱۰ تومن شده که توایام اربعین صددرصدمیره بالا
با سلام بر سرور و سالار شهیدان دوست گرامی از آنجایی که من بلاخره پس از دوسال تصمیم امسال اگر خدا قسمت کند به ارزوی خودم میرسم چندی روزی هس که پیگیر شرایط و چگونگی این سفر رو مطاله کردم. هزینه های حساب شده توسط شما دارای اشکالاتی هس که اولین اشکال در نرخ ارز هست هزینه ویزا با ارز دولتی ۴۲۰۰ حساب خواهد شد که بهمراه بیمه و هلال احمر همان نرخ سال قبل خواهد بود ۲۲۰ تومن. البته هزینه سواری ،اتوبوس و.. تا مرز برای هرکسی متفاوت هس که در کل اون هزینه به صورت رفت و برگشت ۳۰۰ حساب کردم. در ضمن هر هزار دینار عراقی در این لحظه تقریبا ۳۶۰۰ تومن هس . مثلا ۲۵هزار دینار برای کرایه مهران تا نجف حدودا ۹۰ تومن . پس فکر نکنم چنین چیزی صحت داشته باشه که سه برابر شده
با سلام بر سرور و سا...
دلارثانویه۸۰۰۰تومان حساب میشه کی گفته۴۲۰۰ آدما هم برویم ازانجاویزابگیریم
با سلام بر سرور و سا...
سلام اقا هر هزار دینار عراق الان، ۱۱۲۰۰تومن هستس
مشاهده کامنت های بیشتر
صابر کاظمی,فعالیت های ورزشی صابر کاظمی,صابر کاظمی و افراد پشت خط زن بیوگرافی صابر کاظمی بازیکن والیبال (+جدیدترین تصااویر)

تاریخ تولد:  ۳ دی ماه سال ۱۳۷۷

محل تولد: شهرستان آق قلای استان گلستان

قد ۲:  متر و ۵ سانتی متر 

وزن: ۸۷ کیلوگرم 

پست:پشت خط زن

ادامه
امانوئل سویدنبرگ,تصاویر امانوئل سویدنبرگ,عکسهای امانوئل سویدنبرگ زندگینامه امانوئل سویدنبرگ فیلسوفی باهوش تر از انیشتین (+تصاویر)

زاده:۲۸ ژانویهٔ ۱۶۸۸

زادگاه:استکهلم،  امپراتوری سوئد

دوره:فلسفه قرن هجدهم

علایق اصلی:الهیات, علم, فلسفه

درگذشت:۲۹ مارس ۱۷۷۲ 

ادامه
آریا برزگر,بازیهای لیگ برتر آریا برزگر,بازی های تیم ملی آریا برزگر بیوگرافی آریا برزگر بازیکن فوتبال ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۸ مهر ۱۳۸۱   

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پست:مهاجم

قد:۱٫۸۹ متر

ادامه
XXXXXXXXXXXX بیوگرافی آرمان درویش کارگردان و بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد:ملایر

حوزه فعالیت:کارگردانی و بازیگری

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
گابریل پین,گابریل پین مربی فوتبال ایتالیایی,بیوگرافی گابریل پین زندگینامه گابریل پین مربی فوتبال ایتالیایی (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژانویه ۱۹۶۲

زادگاه:ویتوریو ونتو، ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱.۷۴ m

پست:هافبک

ادامه
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
ویژه سرپوش