شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۰۶

طریقه ی انجام غسل جبیره (احکام)

غسل جبیره چگونه است,غسل جبیره ای,نحوه ی غسل جبیرهدر غسل جبیره به جای شستن محل زخم و شکستگی روی آن مسح می کنند
انجام وضو و غسل جبیره در زمانی واجب می شود که چیزی روی سطح پوستتان باشد که مانع از رسیدن آب به آن سطح در هنگام وضو یا غسل شود. شما می توانید از احکام و شرایط جبیره در موقعیت های مختلف استفاده کنید. در این مطلب از سرپوش نحوه انجام غسل جبیره و احکام آن ذکر شده است.

غسل جبیره

کلمه ی جبیره( بر وزن نبیره) برگرفته از ریشه جبر میباشد و به چیزهایی نظیر پارچه، گچ، پلاستیک، باند یا چسب اطلاق میشود که زخم ها و شکستگی ها را با آن می بندند. توجه کنید که منظور از “زخم”، صرفا زخم های باز نیست بلکه زخم هاییست که علت درونی دارند و مانند دمل ها می شوند. 

به جای شستن محل زخم و شکستگی در غسل جبیره باید بر روی آن مسح کنند. غسل جبیره به وضوی جبیره شباهت دارد یعنی اگر کسی، زخم یا شکستگی در برخی از اعضای غسل داشته باشد و موظف به انجام غسل باشد باید به کیفیت وضوی جبیره، غسل جبیره کند.

طریقه غسل جبیره ای

طریقه ی انجام غسل جبیره مشابه وضوى جبیره‏اى است، ولى احتیاط واجب این است که به صورت ترتیبى، آن را به جا آورید نه این که به صورت ارتماسى‏ انجام دهید. آن قسمت هایی از بدن که در غسل جبیره ای باز است را باید طبق معمول غسل دهید و به همه قسمت های محل غسل، آب برسانید. در زمان رسیدن به جبیره( یعنی پوششی که روی زخم و مثل آن است)، باید با دست مرطوب بر روی همه قسمت های جبیره مسح نمایید که همین کار، کفایت می کند و غسل صحیح است.

احکام غسل جبیره در توضیح المسائل مراجع

در ادامه با احکام غسل جبیره در توضیح المسائل مراجع تقلید اشنا شوید:

- اگر چیزی در جای غسل، چسبیده است و امکان برداشتن آن وجود ندارد، یا مشقت آن به حدیست که قابل تحمل نیست، موظفید که به دستور جبیره عمل کنید.

- کسی که وظیفه ی خود را نسبت به تیمم یا وضوی جبیره ای نمی داند، احتیاط واجب اینست که هر دو را به جا آورد.

طریقه انجام غسل جبیره,احکام غسل جبیره,غسل جبیره چگونه استغسل جبیره‏اى مثل وضوى جبیره‏اى است، ولى بنا بر احتیاط واجب باید آنرا ترتیبى بجا آورند

- کسی که باید نمازش را با وضو یا غسل جبیره ای بخواند؛ اگر عذرش تا آخر وقت، برطرف نشود میتواند نمازش را در اول وقت بخواند در غیر این صورت اگر امید دارد که عذر او تا آخر وقت برطرف میشود، بنابر احتیاط واجب باید صبر کند ولی چنانچه برطرف نشد باید نماز خود را در آخر وقت با وضو یا غسل جبیره ای به جا آورد.

- اگر در برخی از اعضای بدن شخص تیمم کننده، زخم یا دمل یا شکستگی باشد؛ باید تیمم جبیره ای را به دستور وضوی جبیره ای انجام دهد.

- نحوه ی غسل کردن بیماران دارای زخم باز، مانند زخمهاى شکمى که مرتباً ترشح به خارج مى کند اینگونه است که درصورت عدم مضر بودن آب براى بدنشان، حکم سالم را دارد و باید غسلشان را بطور معمول انجام دهند ولی درصورت مضر بودن آب برای بدن آن ها، موظفند که به قصد غسل، اطراف زخمها را بشویند و اگر ضرر ندارد که دست تر بر زخمها بکشند؛ به این صورت که بنابر احتیاط باید دست تر خود را بر آن ها بکشند و بعد با قرار دادن پارچه پاکى روى آن ها، دست تر بر روى پارچه هم بکشند و درصورت مضر بودن این مقدار یا نجس بودن زخم باید اطراف زخمها را بشوید. بطور معمول به ترتیب اول سر و گردن بعد طرف راست و بعد طرف چپ را بشویند و بنابراحتیاط، تیمم بدل از غسل هم بکنند.

- اگر چند جبیره در صورت یا دستها باشد، موظفید که بین آن ها را بشویید و چنانچه در سر یا روی پاها چند جبیره باشد، باید بینشان را مسح کنید. دستور جبیره برای جاهایی که جبیره است انجام میشود.

- درباره حکم شرعی ژلیش ناخن باید گفت وجود لاک و یا ژلیش و کاشت ناخن بر روی ناخن هایتان، نوعی جرم به شمار می رود و این مشکل، صرفا با وضو و غسل جبیره برطرف نمیشود و عقیده ی مراجع اینست که تیمم باید با وجود ژلیش روی ناخن ها انجام شود. برخی از مراجع تقلید میگویند که اگر نتوانید مانع را تحت هر شرایطی بردارید یا موجب حرج و سختی غیر قابل تحمل شوید و یا ضرر قابل توجهى داسته باشد، باید وضو یا غسل را در وقت نماز انجام دهید سپس نماز بخوانید و همچنین به صورت جبیره وضو و غسل هاى بعدى را انجام دهید.

چنانچه برداشتن ناخن برای کسی که ناخن کاشته، ممکن نیست باید موقع غسل و وضو بگوید که غسل جبیره ای می کنم قربتا الی الله. وضوی جبیره ای می گیرم قربتا الی الله. یعنی به نیت وضو و غسل در هنگام انجام این عمل، بر روی ناخن مصنوعی، دست تر بکشد. در نظر داشته باشید که چنانچه شخص بتواند ناخن مصنوعی را بردارد ولی چنین کاری را انجام ندهد و جبیره بگیرد، جبیره ی او باطل است.

غسل جبیره با لاک ناخن,نحوه انجام غسل جبیره,طریقه انجام وضو و غسل جبیره ایدر غسل جبیره ای آب را بجز محل جبیره، به همه قسمت های محل غسل برسانید

- نحوه ی انجام غسل برای کسی که دست یا پایش در گچ است، به این صورت میباشد که باید پس از پیچیدن آن در یک پلاستیک، غسل کند و اطراف گچ یا پانسمان را بلافاصله بعد از برداشتن پلاستیک، به نیت غسل بشوید.

- اگر كسى كه باید غسل جبیره ‏اى کند؛ می داند که عذرش تا آخر وقت برطرف نمی شود باید نمازش را در اوّل وقت بخواند در غیر این صورت، اگر برای برطرف شدن عذرش تا آخر وقت، امید دارد باید بنابر احتیاط واجب، صبر كند.

- وظیفه ی شخصی که غسل جبیره ای بوده اما به خاطر نا آگاهی، تیمم کرده است باید به صورت تدریجی، نمازهای گذشته را قضا کند.

کسی كه قسمتی از پایش را در یک دوره ی طولانی، گچ گرفته است( از سر انگشتان تا نیمی از ساق پا) و با همسرش در این مدت، رابطه داشته باید برای نماز، وضو و غسل جبیره ای به این صورت عمل کند که اگر گچ در قسمت چپش است، همان قسمت را به صورت جبیره انجام دهد و در غیر این صورت، باید آن قسمت را بعد از شستن سر و گردن و طرف راست، به صورت جبیره انجام دهد سپس سمت چپ را غسل دهد. برای انجام جبیره، اگر گچ پای شخص، پاک است باید دست تر خود را بر روی گچ بکشد ولی اگر نجس است، به جای شستن پا روی پارچه ای که روی گچ قرار گرفته، باید مسح نماید؛ به این معنی که باید روی پارچه را به جای مسح پا در وضو مسح نماید و همچنین در غسل به جای شستن پا روی پارچه را مسح نماید.

اگر در زمان غسل نمیتوانید چنین کاری را انجام دهید، یا آب برای بدنتان مضر است باید تیمم بدل از غسل جنابت را به جای غسل جنابت انجام دهید و همچنین تیمم بدل از غسل حیض را به جای غسل حیض به جا آورید. سپس غسل جنابت و حیض را پس از رفع شدن مانع انجام دهید.

نحوه ی غسل جبیره,غسل جبیره با لاک ناخن,روش غسل جبیرهجبیره در لغت از ریشه جبر می آید

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 16
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش