پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۱۰۰۰۰۴۰

نحوه خواندن نماز امام زمان (عج)

نماز امام زمان (عج),تصاویر از نماز امام زمان (عج),نماز امام زمان (عج) برای گرفتن حاجتنماز امام زمان (عج) شیوه‌ اقامه‌ متفاوتی، نسبت به نماز‌های روزانه، دارد
نماز امام زمان (عج) از نمازهای مستحبی شیعیان است. در آداب مسجد جمکران به خواندن این نماز توصیه شده است. این نماز را سید بن طاووس در دو کتابش نقل کرده و در یکی از آن ها، سند این نماز را یکی از توقیعات امام زمان بیان نموده است.

نماز امام زمان (عج)

در کتاب مفاتیح الجنان خواندن نماز امام زمان (عج) در شب جمعه برای اجابت دعای حاجت مندان سفارش شده است. مولایمانامام زمان (عج) فرمودند: مردم باید به این مکان رغبت کنند (بیایند) آنرا عزیز و بزرگ دارند و در این جا چهار رکعت نماز گذارند؛ دو رکعت برای تحیت و احترام مسجد که در هر رکعت یک مرتبه سوره «حمد» و هفت مرتبه سوره «اخلاص» و در هر رکوع و سجده ذکر آنرا هفت مرتبه بگویند. بعد از آن دو رکعت برای امام زمان صلوات الله علیه انجام دهند:

هركس را به خداى تعالى حاجتى پیش آید باید پس از نیمه شب جمعه غسل كند و به جایگاه نماز خود برود و دو ركعت نماز امام زمان (عج) بخواند، در ركعت اول وقتى كه به آیه «ایاك نَعْبُدُ وَ ایاك نستعین» رسید صد مرتبه آنرا بگوید.

سپس سوره (حمد) را به پایان برساند و یك مرتبه «توحید» بخواند و ركوع و دو سجده را به جا آورد، «سُبْحانَ رَبِّى العظیم وَ بِحَمْدِهِ» را در ركوع هفت مرتبه، «سُبْحانَ رَبِّى الاعلى وَ بِحَمْدِهِ » را در هر سجده هفت مرتبه بخواند و ركعت دوم را نیز به همین كیفیت به جا آورد و پس از پایان نماز امام زمان (عج) تسبیحات حضرت زهرا (س) خوانده شود بعد این دعا را بخواند، به درستى كه حق تعالى حاجت او را مستجاب مى سازد هر حاجتى كه باشد به جز آن كه حاجت او در قطع كردن پیوند خویشان باشد.

و دعای نماز امام زمان (عج) این است:

اَللّهُمَّ اِنْ اَطْعَتُكَ فَالْمَحْمِدَةُ لَكَ وَ اِنْ عَصَیْتُكَ فَالْحُجَّةُ لَكَ مِنْكَ الرَّوْحُ وَ مِنْكَ الْفَرَجُ سُبْحانَ مَنْ اَنْعَمَ وَ شَكَرَ سُبْحانَ مَنْ قَدَّرَ وَ غَفَرَ اللّهُمَّ اِنْ كُنْتُ عَصَیْتُكَ فَاِنّى قَدْ اَطَعْتُكَ فى اَحَبِّ الاَْشْیآءِ اِلَیْكَ وَ هُوَ الاْ یمانُ بِكَ لَمْ اَتَّخِذْ لَكَ وَلَداً وَ لَمْ اَدْعُ لَكَ شَریكاً مَنّاً مِنْكَ بِهِ عَلَىَّ لا مَنّاً مِنّى بِهِ عَلَیْكَ وَ قَدْ عَصَیْتُكَ یا اِلهى عَلى غَیْرِ وَجْهِ المُكابَرَةِ وَ لاَ الْخُروُجِ عَنْ عُبُودِیَّتِكَ وَلاَ الْجُحُودِ لِرُبُوبِیَّتِكَ وَلكِنْ اَطَعْتُ هَواىَ وَ اَزَلَّنىِ الشَّیْطانُ فَلَكَ الْحُجَّةُ عَلَىَّ وَ الْبَیانُ فَاِنْ تُعَذِّبْنى فَبِذُنُوبى غَیْرُ ظالِمٍ لى وَ اِنْ تَغْفِرْلى وَ تَرْحَمْنى فَاِنَّكَ جَوادٌ كَریمٌ.

خدایا اگر اطاعتت كردم، پس ستایش توراست، و اگر نافرمانى ات نمودم پس حجّت توراست، نسیم رحمت و گشایش از جانب توست، منزّه است كسى كه نعمت داد، منزّه است كسى كه تقدیر كرد و آمرزید، خدایا چنانچه نافرمانى ات كرده باشم، پس به یقین در محبوب ترین چیزها به نزد تو اطاعتت نمودم، و آن ایمان به توست، برایت فرزندى نگرفتم، شریكى نخواندم، این ایمان منّتى است از جانب تو بر من، نه از سوى من بر تو، نافرمانى كردم تو را اى معبود من نه از روى دشمنى، و نه از روى بیرون رفتن از بندگى ات، و نه از روى انكار ربوبیّتت، بلكه هواى نفسم را پیروى كردم، و شیطان مرا لغزاند، تو را بر من حجّت و بیان است، پس اگر عذابم كنى بخاطر گناهان من است، و تو ستمكار بر من نیستى، و اگر مرا بیامرزى، و به من رحم كنى به یقین تو بخشنده و بزرگوارى.

نماز امام زمان (عج) چگونه است,نماز امام زمان (عج),نماز امام زمان (عج) در شب جمعهآخرین مرحله ی نماز امام زمان (عج) اینست که به سجده رفته و صد بار صلوات فرستاده ‌شود

پس از این دعای نماز امام زمان (عج) تا نفس او وفا كند یا كریم، یا كریم را تكرار كند و پس از آن بگوید:

یا آمِناً مِنْ كُلِّ شَیْى ءٍ وَ كُلُّ شَیْى ءٍ مِنْكَ خآئِفٌ حَذِرٌ اَسْئَلُكَ بِاَمْنِكَ مِنْ كُلِّ شَیْى ءٍ وَ خَوْفِ كُلِّ شَیْى ءٍ مِنْكَ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اَنْ تُعْطِیَنى اَماناً لِنَفْسى وَ اَهْلى وَ وَلَدى وَ سآئِرِ ما اَنْعَمْتَ بِهِ عَلَىَّ حَتّى لااَخافَ وَ لا اَحْذَرَ مِنْ شَیْى ءٍ اَبَداً اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَیْى ءٍ قَدیرٌ وَ حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَكیلُ یا كافِىَ اِبْراهیمَ نُمْرُودَ وَ یا كافِىَ مُوسى فِرْعَوْنَ اَسْئَلُكَ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اَنْ تَكْفِیَنى شَرَّ فلان بن فلان.

اى ایمن از هرچیز و هرچیز از تو هراسان و در حذر، از تو مى خواهم به ایمنى ات از هرچیز، و هراس هرچیز از تو، اینكه بر محمد و خاندان محمّد درود فرستى، و به من امان دهى، براى خود و خاندان و فرزندانم، و سایر چیزهایى كه به من عنایت كردى، تا هرگز از چیزى نهراسم و حذر نكنم، به درستى كه تو بر هرچیز توانایى، و خدا ما را بس است، و چه خوب كارگشایى است، اى كفایت كننده ابراهیم از نمرود، و اى كفایت كننده موسى از فرعون، از تو مى خواهم بر محمد و خاندان محمّد درود فرستى، و از من كفایت كنى شرّ فلان پسر فلان را.

و به جاى (فلان بن فلان) نام شخصى را كه از شرّ او مى ترسد، و نام پدرش را بگوید و از خدا بخواهد كه زیان او را دفع و وى را از او كفایت كند، به درستى كه حق تعالى گزند او را كفایت خواهد كرد انشاء اللّه تعالى و بعد از آن به سجده رود و حاجت خویش را بخواهد و به سوى حق تعالى زارى كند، به درستى كه مرد مؤمن و زن مؤمنه اى نیست، كه نماز امام زمان (عج) را بجا آورد و این دعا را از روى اخلاص بخواند، مگر اینكه درهاى آسمان براى او در برآمدن حاجاتش گشوده مى شود و در همان زمان و همان شب دعاى وی نسبت به هرگونه حاجتى كه باشد مستجاب مى شود و این به دلیل فضل و انعام حق تعالى بر ما و بر مردم است.

فضیلت نماز امام زمان (عج),نماز امام زمان (عج) در شب جمعه,نماز امام زمان (عج)نماز امام زمان (عج) در شب جمعه برای اجابت دعای حاجتمندان سفارش شده است

اثرات و فواید نماز امام زمان (عج)

در چند کتاب معتبر، اقامه ی نماز امام زمان (عج) در شب جمعه ها برای مشکل گشایی و برآورده شدن حاجات بزرگ سفارش شده است. به عنوان مثال در کتاب مفاتیح الجنان که از کتاب های بسیار معتبر ادعیه است بیان شده که از مرد و زن، هرکسی که این دعا را با خلوص نیت به درگاه خداوند مهربان بخواند و از صمیم قلب زاری کند، مطمئنا درهای آسمان برای برآوردن حاجاتش بر روی او باز خواهد شد. همینطور دور کردن چشم زخم و اثرات بد افراد خرابکار، از جمله اثرات نماز امام زمان (عج) است.

نماز امام زمان (عج) جزء عباداتی است که سند های نسبتا معتبری دارد. به عنوان مثال در دانش‌نامه امام مهدی (عج)، این نماز جزء نماز های معتبر و کارآمد معرفی شده است. بعد از این توضیحات، به این نتیجه می رسیم که نماز امام زمان (عج) از نماز های با سندیت به شمار می آید که برای رفع مشکلات و برآورده شدن حاجات، آمرزش گناهان و دفع شر بسیار مجرب است. در حکایت حسن بن مثله در ساخت مسجد جمکران، ثواب خواندن نماز امام زمان در این مسجد معادل خواندن آن در خانه خدا بیان شده است.

سند نماز امام زمان (عج)

سید بن طاووس (درگذشته به سال ۶۶۴ق) نماز امام زمان (عج) را در دو کتاب خود نقل کرده است: در کتاب جمال الاسبوع بدون ذکر سند در کتاب مهج الدعوات مستند به یکی از توقیعات امام زمان (عج) در کتاب کنوز النجاح، نوشته امین الاسلام طبرسی. سند این توقیع در کنوز النجاح چنین است: احمد بن الدَّربِی از خَزامَه از ابی عبدالله حسین بن محمد بزوفری از ناحیه مقدسه.

نماز امام زمان (عج),سند نماز امام زمان (عج),طریقه نماز امام زمان (عج)ثواب خواندن نماز امام زمان (عج) در مسجد جمکران معادل خواندن آن در خانه خداست

علامه مجلسی نیز در بحارالانوار ضمن حکایت حسن بن مثله و ساخت مسجد جمکران، نماز امام زمان (عج) را از کتاب تاریخ قم نقل می کند.

نماز امام زمان (عج)، نماز حاجت

دستور نماز امام زمان (ع) در دو جا آمده است: یکی در نماز حاجتی که از ناحیه مقدسه وارد شده و دومی در دستور نماز مسجد جمکران وارد شده است. در مهج الدعوات و البلد الامین توقیعی از ناحیه مقدسه به این مضمون گفته شده است: هرکس حاجتی از خدا دارد، شب جمعه پس از نیمۀ آن غسل کرده و این نماز را به جای آورد و بعد از آن، دعای خاص این نماز را خوانده و حاجت خود را از خدا بخواهد که همه حاجات او مستجاب خواهد شد.

سید بن طاووس در جمال الاسبوع گفته است پس از نماز امام زمان (عج)، دعای «الهی عَظُمَ البَلاء» خوانده شود. نویسندگان «دانش‌نامه امام مهدی» معتقد هستند این نماز و دعا هر کدام سند خود را داشته و ترکیب آن به اینصورت از طرف خود سید بن طاووس است.

تصاویر از نماز امام زمان (عج),نماز امام زمان (عج),نماز امام زمان (عج) برای گرفتن حاجتدور کردن چشم زخم و اثرات بد افراد خرابکار، از جمله اثرات نماز امام زمان (عج) است

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 18
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
ویژه سرپوش