شنبه ۰۱ آبان ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۷۰۲۰۰۰۳۳

زندگینامه امام زمان (عج)

امام زمان,زندگینامه امام زمان,زندگینامه حضرت مهدی امام زمان (عج) امام دوازدهم شیعیان می باشد
امام زمان (عج) یگانه فرزند امام عسکری علیه السلام یازدهمین امام شیعیان است. امام مهدی(عج) در سحرگاه نیمه شعبان ۲۵۵ ق در سامرّا چشم به جهان گشود و پس از پنج سال زندگی تحت سرپرستی پدر، و مادر بزرگوارشان نرجس خاتون، در سال ۲۶۰ ق به دنبال شهادت حضرت عسکری علیه السلام ـ همچون حضرت عیسی علیه السلام و حضرت یحیی علیه السلام که در سنین کودکی عهده دار نبوّت شده بودند ـ در پنج سالگی منصب امامت شیعیان را عهده دار شدند. آن بزرگوار پس از سپری شدن دوران غیبت با تشکیل حکومت عدل جهانی احکام الهی را در سرتاسر زمین حاکمیت خواهد بخشید.

زندگینامه امام زمان (عج):

نقش: امام دوازدهم شیعه

نام: محمد بن حسن

کنیه: ابوالقاسم، احمد و ...

زادروز: نیمهٔ شعبان سال ۲۵۵ یا ۲۵۶ هـ.ق

زادگاه:  سامرا

پدر:  حسن عسکری

مادر: نرجس خاتون یا صیقل

لقب ها:  حجت، مهدی، قائم، بقیةالله، حجةالله، صاحب‌الزمان، المنتظَر، غائب، صاحب‌الأمر، ولی عصر، منصور، منتقم و ...

امام زمان,زندگی نامه امام زمان,زندگینامه حضرت مهدیپدر امام زمان (عج)، امام حسن عسگری می باشد

امام زمان (عج) کیست؟

محمد بن الحسن العسکری معروف به حجت بن الحسن، بنابر اعتقاد شیعیان دوازده‌امامی دوازدهمین و آخرین امام و همان مهدی موعود است. امام زمان فرزند حسن بن علی عسکری (امام یازدهم شیعیان) و همچون پیامبر اسلام نامش محمد و کنیه‌اش ابوالقاسم است. «امام زمان»، «صاحب الزمان»، «ولی عصر»، «قائم آل محمد» و «مهدی موعود» از القاب مشهور اوست.

پس از درگذشت حسن عسکری (امام یازدهم شیعیان) در سال ۲۶۰ هجری و سن ۲۸ سالگی، از آنجا که حسن عسگری برخلاف سایر امامان شیعه —که در زمان حیاتشان جانشین بعدی را تعیین کرده بودند— بطور علنی جانشینی برای خود برجای نگذاشته بود، بحران فکری و اعتقادی بزرگی در میان پیروان امام شیعه بوجود آمد. در این دوران که به «سال‌های حیرت» موسوم است، شیعیان به فرقه‌های متعددی منشعب شدند. عده‌ای از شیعیان اعتقاد داشتند که از حسن عسکری فرزندی باقی نمانده‌است یا این فرزند در گذشته‌است؛ بسیاری از شیعیان امامت جعفر برادر حسن عسکری را پذیرفتند و گروه‌هایی نیز متوجه فرزندان و نوادگان امامان نهم و دهم شیعه شدند. اما اصحابی از حسن عسکری چنین گفتند که «وی پسری داشته که جانشینی مشروع برای امامت است». طبق گفتهٔ عثمان بن سعید، نایب و وصی حسن عسکری، این پسر مخفی نگاه داشته شده بود، چرا که ترس آن می‌رفت که توسط دولت دستگیر شود و به قتل برسد. دیدگاه این گروه که در ابتدا دیدگاه اقلیت شیعه بود، به‌مرور به دیدگاه تمامی شیعیان امامی تبدیل شد که شیعیان دوازده امامی فعلی هستند.

در باور کنونی شیعه دوازده امامی، حجت بن حسن در نیمهٔ شعبان سال ۲۵۵ یا ۲۵۶ ه.ق. در سامرا به دنیا آمد؛ او در پنج سالگی و پس از وفات پدرش به امامت رسید. پس از وفات حسن عسکری، مهدی تنها از طریق چهار سفیر یا نائب با شیعیان تماس می‌گرفت. البته بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهد که از آغاز تعداد وکلا محدود به چهار تن نبوده و اصطلاح نیابتِ خاص در قرن‌های چهارم و پنجم هجری توسط علمای شیعه مانند شیخ توسی و برای تبیین غیبت صغری ایجاد شده‌است. پس از یک دوره هفتاد ساله (موسوم به غیبت صغری) و با مرگ علی بن محمد سمری، چهارمین نائب امام دوازدهم شیعه، بار دیگر حیرت شیعیان را فراگرفت. آن‌ها در نهایت در سده پنجم به تبیینی عقلی در کلام شیعه از غیبت امام دست یافتند. به باور شیعیان، پس از دوران سفرا، شیعیان با مهدی در ارتباط نیستند و این دوران را اصطلاحاً غیبت کبری می‌نامند. پس از پایان دورهٔ غیبت، وی با عنوان مهدی قیام خواهد کرد و او کسی خواهد بود که از طریق وی حق و عدالت بار دیگر به پیروزی خواهد رسید.

اعتقاد به امام غائب، برکات متعددی برای شیعیان تحت آزار و ستم داشت. از آنجا که امام غائب پتانسیل تهدید کمتری نسبت به یک امام حاضر داشت تنش‌ها با حاکمان سنی مذهب کاهش یافت. اعتقاد به ظهور امام غائب باعث شد که انتظار بتواند جایگزین چالش مستمر نظام سیاسی حاکم شود. امام غائب باعث عامل وحدت شیعیانی شد که پیش از آن، هر گروه، دور یکی از امامان حاضر گرد می‌آمدند و دچار انشقاق شده بودند. به علاوه اعتقاد به ظهور امام غایب (به عنوان مهدی)، شیعیان را در تحمل شرایط دشوار یاری نموده و به آن‌ها امید آینده‌ای سرشار از دادگری داده است.

خانواده امام زمان (عج)

پدر امام زمان (عج):

به باور شیعیان، پدر امام زمان (عج)، امام حسن عسکری(ع)، امام یازدهم است. اهل سنت، بر اساس احادیثی که عالمان شیعه آن را ضعیف دانسته‌اند، نام پدر امام زمان را عبدالله ذکر کرده‌اند.

مادر امام زمان (عج):

مادر امام زمان(ع) به نام‌های متعددی خوانده شده است: نرجس، سوسن، صقیل یا صیقل، حدیثه، حکیمه، ملیکه، ریحانه و خمط. در مجموع چهار گونه روایت درباره سرگذشت و ویژگی‌های مادر امام زمان نقل شده است؛ بر اساس روایتی که ابتدا شیخ صدوق در کمال الدین و تمام النعمة آن را نقل کرده، مادر امام زمان (عج) شاهزاده‌ای رومی دانسته شده و در روایت‌هایی دیگر، بدون اشاره به سرگذشت او، تنها به تربیت مادر امام زمان در خانه حکیمه، دختر امام جواد(ع) اشاره شده است. بنابر دسته سوم ـ روایاتی که مسعودی در اثبات الوصیة آنها را نقل کرده ـ مادر امام زمان علاوه بر تربیت در خانه عمه امام یازدهم، در همان خانه هم به دنیا آمده است. روایات دسته چهارم تفاوت اساسی با سه دسته اخیر دارند. در این روایات مادر امام زمان (عج)، کنیزی سیاه‌پوست دانسته شده است. سه دسته اول روایات را می‌توان به نوعی تکمیل‌کننده یکدیگر دانست، اما دسته چهارم روایات درباره مادر امام زمان، قابل جمع با دیگر نقل‌ها نیست. با این حال برخی برای هماهنگ کردن این چهار دسته، گفته‌اند که می‌توان این روایت را درباره مادر با واسطه یا مربی مادر امام زمان تلقی کرد.

عمه پدر امام زمان (عج):

حکیمه، دختر امام جواد(ع) و عمه امام حسن عسکری(ع)، همزمان با چهار امام زندگی کرده و بر اساس منابع شیعی، شاهد و راوی ولادت امام زمان(ع) بوده است، مادر امام زمان در خانه او تربیت شده و بسیاری از روایات درباره ولادت امام زمان، از او نقل شده است.

جده امام زمان(عج):

جدّه، مادر امام حسن عسکری(ع) و مادربزرگ امام زمان(ع) که در روایات به همین نام خوانده شده است. بر اساس منابع، پس از شهادت امام حسن عسکری(ع) امور شیعیان به طور عمده بر دوش او قرار گرفته و نقش مهمی در نگهداری شیعه ایفا کرده است.

عموی امام زمان (عج) :

جعفر بن محمد، عموی امام زمان پس از درگذشت امام حسن عسکری، مدعی امامت شد و به همین دلیل جعفر کذاب خوانده می‌شود. منابع روایی، او را اهل فسق و فجور و گناهان بزرگ دانسته‌اند. او علاوه بر ادعای امامت و انکار وارث امام عسکری(ع)، دولتمردان وقت را بر ضد امام دوازدهم تحریک کرد بر اساس برخی منابع، او تا پایان زندگی بر ادعای خود باقی ماند و خود را امام می‌دانست. برخی دیگر از منابع نوشته‌اند که او از ادعای خود دست برداشت و توبه کرد و شیعیان به جای جعفر کذاب، او را جعفر تائب می‌خواندند. جعفر کذاب در ۴۵ سالگی در سامرا درگذشت.

خواهر و برادر امام زمان (عج):

در بیشتر منابع شیعه و سنی از امام زمان عج به عنوان تنها فرزند امام حسن عسگری(ع) یاد شده است. هر چند اقوال دیگری هم آمده است که ایشان دو برادر و سه خواهر دارد.

همسر و فرزند امام زمان (عج):

در سالهای اخیر بحثی جدید مطرح شده است که سابقه ایی در کتب شیعه ندارد که آیا در زمان غیبت و حتی زمان ظهور، امام زمان(عج) همسر و فرزند دارند یا خیر. سه نظر پیرامون این ماجرا وجود دارد. موافقانی مثل علامه مجلسی و سید محمد صدر عمدتا به تعدادی از روایات و ادعیه استناد می کنند که در آنها به فرزندان و همسر امام زمان(عج) اشاره می شود.

مخالفان ازدواج امام زمان(عج) می گویند کسی که ازدواج می کند نمی تواند ناشناخته باقی بماند در حالیکه غیبت امام برای ناشناخته بودن ایشان است. همچنین به روایاتی استناد می کنند که صراحتا می فرمایند امام عصر (عج) در زمان غیبت و ظهور فرزندی ندارند.

گروه دیگری مانند سید جعفر مرتضی عاملی این قضیه را محل شک و تردید می داند و ترجیح می دهند که در این مورد سکوت کنند.

دوران زندگی امام زمان ( عج ):

دوران زندگی امام زمان(عج) به چهار دوره تقسیم می شود:

۱ ـ از تولد تا غیبت:

حضرت مهدی(عج) پس از تولد حدود پنج سال تحت سرپرستی پدر بزرگوارشان امام عسکری علیه السلام به صورت نیمه مخفی زندگی کردند. یکی از کارهای بسیار مهمی که حضرت امام حسن عسکری علیه السلام در این دوره انجام دادند این بود که امام مهدی(عج) را به بزرگان شیعه معرفی کردند تا در آینده در مسئله امامت دچار اختلاف نشوند.

۲ ـ غیبت صغری:

پس از شهادت حضرت امام حسن عسکری علیه السلام در سال ۲۶۰ ق دوره غیبت صغری آغاز شد و تا سال ۳۲۹ ق ادامه پیدا کرد. در این دوره حضرت مهدی(عج) از طریق چهار نائب به ادامه امور مردم می پرداختند.

۳ ـ دوره غیبت کبری:

این دوران از سال ۳۲۹ ق شروع شد و تا زمانی که خداوند مصلحت بدانند ادامه خواهد داشت در این دوره پاسخ به پرسش ها و احکام مردم بر عهده نایبان عام آن حضرت است و حضرت نایب خاصی برای این دوره معرفی نکرده اند.

۴ ـ دوره حکومت:

پس از ظهور، امام زمان(عج) بر اساس احکام اسلام حکومت واحد جهانی تشکیل خواهند داد که در سایه آن سرتاسر عالم پر از عدل و داد خواهد شد.

امام زمان,زندگینامه امام زمان,زندگینامه حضرت مهدیامام زمان (عج) دستور ساخت مسجد جمکران را داده است

مسجد جمکران میعادگاهی برای منتظران حضرت صاحب الزّمان(عج):

بعد از گذشت ۱۱۳ سال از شروع غیبت (صغرا و کبرا) در سال ۳۷۳ ه‍. ق. برای اوّلین مرتبه وجود مقدّس امام عصر(عج) مستقیم و بدون واسطه، خودشان دست به کار شدند و در تشرّفی در عالم بیداری دستور ساخت مسجد مقدّس جمکران را ابلاغ فرمودند تا کعبه ای بنا شود که عاشقی و انتظار را تفسیر کند و در این میان، میعادگاهی برای چشم انتظاران حضرت موعود(عج) شود، دل سوختگانی که گرد هم آیند تا با نماز و دعا برای فرج، طواف عشق به جای آورند.

در شب سه شنبه ۱۷ ماه رمضان سال ۳۷۳ ه‍. ق. حسن بن مثله جمکرانی به دستور مولایش فرا خوانده شد و در همین مکان فعلیِ مسجد، حضرت را با جمعی از همراهان ملاقات کرده و دستور بنای مسجد را با تشریفات خاصّی دریافت کرد. همچنین حضرت امر فرمودند که مردم به این مکان روی بیاورند و اعمال خاصّی نیز برای آن مشخّص فرمودند که نتیجه آن توجّه مردم به حضرت و درخواست ظهور ایشان است.

چرا مسجد جمکران را چهارشنبه شب‌ها زیارت می‌کنیم؟

بیشتر کاروانها و برنامه ریزی های زیارت مسجد جمکران  در شبهای چهارشنبه انجام می شود که شاید بسیاری از ما دلیل آن را ندانیم.

حضرت بقیةاللَّه(عج) فرمودند: فردا شب که شب چهارشنبه است، آن بز را به همین جایگاه بیاور و ذبح کن و روز چهارشنبه که هجدهم ماه رمضان است، گوشت آن را به بیماران صعب‏العلاج انفاق کن که خداوند، همه‏شان را شفا عنایت می‌‏کند. همین تعیین زمان از جانب امام عصر(عج) روز دیدار عشقان را هم مشخص کرد و فضیلت بخشید.

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 639
  • 160
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۵۲
در انتظار بررسی: ۷۴
غیر قابل انتشار: ۷۲
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام برمهدی موعودامام زمان ع) میتونم بگم عاشقشم بی صبرانه منتظرم به وجودش آمدنش خاک زیرپاشیم الهی هرچه زودتربیاید
عاللللللللللی دست اونیکه این رو نوشته درد نکنه
دست شما درد نکند.خدا اجرتون بده.عالللللللللل
واقعا ،ب پظر شما امام ؟؟؟؟زمان هستش،؟؟
برای ظهور امام زمان دعا کنید.این ظهور حل مشکلات همه ما و برآورده شدن آرزوهامون خواهد بود.با ترک گناه و انجام اعمال شایسته هم زمینه ظهور آقا رو فراهم کنیم.قلب نازنین ایشان را با گناهانمان نشکنیم.جهت تعجیل در ظهور صلوات
با این همه گناهی که ما داریم میکنیم فقط قلب امام زمانو میرنجونیم باید کاری بکنیم که قلب امام زمان از ما راضی وخشنود بشه بیایید از همین امروز شروع کنیم به خاطر امام زمان گناه نکنیم.خدا قوت
برای تعجیل در فرج آقا امام زمان عج سه صلوات بفرستیم
سلام مطالبتون خیلی زیبا بود ابشالله ما هم یکی از یاران واقعیامام زمان باشیم
امام زمان کی میایی منتظرتیم خیلیا براشون سوال پیش که چرا امام زمان ظهور نمیکنه دلیل اصلی آن این است که ۱_بسیاری از مردم واقعا در ماه یک بار هم فکر آقا امام زمان تو ذهشون نمی آید.۲_بی عدالتی... امروزه بیشتر مردم سرشون به کار خودشونه این حرفی که زدم رو جدی بگیرید اصلا هم ادعا ندارم فقط گفتم که بدونید که بیشتر مردم اصلا درک نمیکنن مثلا میگن که امام زمان وجود نداره این خیلی حرف اشتباه نامربوطی امام زمان وجود دارد اما اصلا مشخص نیست کی ظهور میکند چند ساعت یا چند روز دیگه یا چند سال دیگه و... امام زمان اگر ظهور کند جمعه و در مکه طلوع خورشید از طرف مغرب است ☆الهم عجل لولیک فرج☆
باسلام برای من که اطلاعاتم کم بود عالی بود. میخوام بشم غلام امام زمان عج من خیلی خوشحالم از اینکه امام زمان رو میخوام بشناسم.
داشتم بر هیتمون مطلب جمع اوری میکردم که کمی خوندم دیدم عالیه .گفتم اول تشکر کنم بعد مطلب رو بخونم. عالی است
وقتی آدمی دلش گرفته و وقتی عاشق امام زمانش هست دل گرفته باز میشود
وقتی آدمی دلش گرفته ...
واقعن
میشود معلومات:تعجیل در امام زمان بدهند?
خیلی خیلی اموزنده و مفید بود هرکی موافقه برای ظهور هرچه زود تر ایشان یه صلوات بفرسته
باسلام مطالب مختصرومفیدبود...اجرتان باامام زمان(عج)به امیدظهورهرچه زودترایشان...
سلام اجرتون بااقاامام زمان ع یاعلی
سلام اجرتون بااقااما...
موافقم
موافقم...
ممنون
سلام اجرتون بااقااما...
ایشالاه
ایشالاه...
وااااااااااااای بهتر از این نمیشه
سلام اجرتون بااقااما...
عااااااااااااااااااالی
عااااااااااااااااااا...
خیلی مطالب خوبی بودبه امیدفرج اقامون
با سلام به پیشگاه امام عصر (عج) و خسته نباشید خدمت شما عزیزان و عرض تشکر بابت این مطالب آموزنده
با سلام به پیشگاه ام...
درست گفتی گلممم
با سلام به پیشگاه ام...
تشکر ازمعلومات مطالب اموزنده
با سلام به پیشگاه ام...
روز هجری شمسی چه کسی رانامیدند؟
باسلام باآرزوی سلامتی وتعجیل در ظهور این منجی عالم بشریت آقا جان امام زمانم عجل الله تعالی فرجه الشریف اللهم عجل الولیک الفرج عاجلا قریبا وجعلنا من انصاره واعوانه
ممنون اد اینکه این متن را گزاشتید من که خیلی استفاده کردم باز هم ممنون و سپاس فراوان اجتون با امام زمان(عج)
ممنون اد اینکه این م...
جدایی ما از امام زمان طبق ایه۲۴تا۲۶ قران از گناهانمون هست باید استغفار کنیم واز خدا بخواهیم که امام رو برامون برسونه
بسیار عالی و اموزنده بود ممنون
بسیار عالی و اموزنده...
خیلی زیبا و آموزنده بود
خیلی زیبا و آموزنده ...
دقیقا
بسیار عالی و اموزنده...
جدی
بسیار زیبا بود
بسیار زیبا بود...
درسته
عالی بودممنون اززحمات شما
عالی بودممنون اززحما...
عالی
عالی ...
ممنون عالی بود
بسیارزیباودلپسندبود انشالله اقابیادودل همه شادبشه امین
بسیارزیباودلپسندبود ...
درسته
عالی بود
بسیارزیبا وعالی به امید ظهور آقا صلوات
به راستی نائب اصلی ایشان در زمان غیبت چه کسی هست؟ لطفا بدون تعصب و واقعی توضیح دهید
با سلام و تشکر بابت مطالب مفیدتون موفق باشید
مطالب خوبی بود منتظر مطالب درباره انتظار حضرت از شیعیانش هستیم
بسیار مطالب زیبایی است
سلام بسیار مفید بود مرسی
ممنون از مطالب در مورد امام زمان عج منتظر مطالب جامع تری هستیم
ممنون از مطالب در مو...
خواهش میکنم شما خیلی لطفکردی
خیلی خوب
باسلام ممنونم ازبابت موضوع اقاامام زمان دوست دارم مطالب بیشتروجدیددراین موردبزارین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
ویژه سرپوش