پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۸۰۰۱۵

حکم شرعی دیدن فیلم مبتذل طبق نظر فقها و مراجع دینی

حکم شرعی مشاهده فیلم و عکس‌های مبتذل,قوانین و احکام شرعی دیدن فیلم مبتذل,حکم دیدن فیلم مبتذلنظر فقیهان درباره ی حکم شرعی دیدن فیلم مبتذل
امروزه شاهد رواج سایت ها و کانا لهای غیر اخلاقی و مستهجن باتوجه به دسترسی اسان به اینترنت و گسترش شبکه مجازی هستیم و گاهی وقت ها بعضی از افراد به قصد کنجکاوی به سایت هایی مراجعه می کنند ولی بعدا از این کاری که انجام میدهند ، پشیمان می شوند. از این رو جویای نظرات مراجع درباره ی حکم شرعی دیدن تصاویر و فیلم های مستهجن میشوند.

حکم شرعی دیدن فیلم مبتذل

غریزه جنسی به عنوان قدرتمند ترین نیاز و غریزه انسان شناخته میشود. نیاز جنسی از نیازهایی به شمار میرود که باید مانند نیاز به آب و غذا به روش صحیح ارضا شود. هم زمان با بلوغ جنسی، نیاز جنسی هم در انسان شکل میگیرد و در همین زمان برای نظامند کردن این نیاز فطری و غریزی به قوانینی نیاز داریم. همانگونه که باید از راه حلال و غذاهای مفید، نیاز به غذا را برطرف کرد؛ غریزه جنسی هم باید از راههای صحیح ارضا شود.

دیدن فیلم مبتذل چه حکمی دارد,حکم شرعی دیدن فیلم مبتذل در اسلام,حکم شرعی دیدن فیلم مبتذلمبتذلحکم شرعی دیدن فیلم مبتذل در اسلام

مشاهده تصاویر و فیلم های غیراخلاقی، طبق نظر فقها و علمای دینی در صورت تحریک و شهوت انگیز شدن، حرام است. سؤالاتی که ممکن است برای بسیاری از افراد در خصوص حکم شرعی تماشای فیلم های مبتذل و غیراخلاقی ایجاد شود، عبارتست از:آیا تماشای این فیلم ها به قصد یادگیری اعمال زفاف مجاز است؟ اگر دیدن فیلم های مبتذل هیچ اثر سوئی بر فرد نداشته باشد چطور؟ دیدن فیلم هایی با تصاویر زنان و مردان عریان یا نیمه عریان همراه با همسر مجاز است یا خیر؟ ما به این سوالات طبق احکام و استفتائات مراجع عظام تقلید پاسخ می دهیم.

* حکم نگاه کردن به تصویر زن نامحرم، مثل نگاه کردن به خود زن نامحرم نیست، بنابراین اگر بیننده بدون هیچ لذّتی به زن نگاه کند و ترس از به گناه نباشد و تصویر زن مسلمان ناشناس را ببیند، اشکال ندارد و احتیاط واجب آن است که به تصویر زن نامحرم که از تلویزیون بطور مستقیم پخش میشود، نباید نگاه کرد ولى اگر ریبه و خوف افتادن به گناه در پخش غیرمستقیم تلویزیونى نباشد، می توان آن را نگاه کرد.

* برنامه‏  های ماهواره  ‏هاى غربى و همچنین برنامه‏ هاى تلویزیونى بیشتر دولتهاى مجاور، محتوایی نظیر افکار گمراه‏ کننده و تحریف حقایق و لهو و فساد را اموزش میدهند و غالباً مشاهده ی آن ها، شما را دچار گمراهى و فساد و ارتکاب کارهاى حرام مى‏کند، به همین خاطر نباید چنین برنامه هایی را دید.

* حضور در سینما و تماشای فیملها با شهوت که محتوایش فاسد و عریان باشد، حرام است و همچنین اگر بیننده بدون شهوت نگاه کند و به موسیقی هایی گوش کند که برای مجالس لهو و لعب و خوشگذرانی مناسب است، بر اساس نظر فقها حرام می باشد.

حکم شرعی دیدن فیلم مبتذل با همسر,گناه دیدن فیلم مبتذل,احکام دیدن فیلم مبتذلقوانین و احکام شرعی دیدن فیلم مبتذل

* اگر بیننده به قصد ریبه به تصاویر مستهجن نگاه کند و یا انسان بداند که تماشای این فیلم، شهوت او را تحریک مى ‏کند و یا ترس از مرتکب شدن به گناه و فساد را داشته باشد، در این صورت نگاه کردن به آن ها حرام است و اگر دیدن این تصاویر موجب تسکین مقداری از شهوت انسان شود و بخاطر آن به حرام دیگرى نیفتد، مجوّز ارتکاب فعلى که شرعاً حرام است، نمى‏باشد.

* چنانچه انسان یا خانواده اش در اثر تماشای فیلم های مبتذل خارجی یا سریال ها که در آن خانم های بی حجاب بازی می کنند؛ به فساد کشیده شوند، جایز نیست و از این رو نباید به آن ها نگاه کند؛ ولی برنامه هایی که موجب فساد نمی شود، جایز است.

* مشاهده فیلم های ایرانی از سیمای جمهوری اسلامی ایران برای افردی که در داخل یا در خارج هستند؛ در صورتی جایز است که دارای صحنه و آهنگ های نامشروع نباشد وگرنه نباید چنین فیلم هایی را تماشا کرد و در مورد فیلم های خارجی در صورتی جایز است که صحنه های نامشروع سانسور شود.

* اگر در جشن‏هاى شادى حاضر شوید و فیلمبردارى مجالس مردان توسط مردان و از مجالس زنان توسط زنان انجام شود به شرطی که به گوش دادن به غنا یا موسیقى حرام و یا ارتکاب هر عمل حرام دیگر نیاز نباشد، بدون مانع است درحالیکه اگر فیلمبردارى از مجالس زنان توسط مردان یا مجالس مردان توسط زنان به نظر کردن به ریبه یا مفاسد دیگر نیاز باشد، جایز نیست و همچنین اگر از موسیقى مطرب لهوى که در مجالس لهو و گناه به کار رفته برای فیلم‏ها استفاده شود، حرام است.

حکم شرعی دیدن فیلم های پورن,دیدن فیلم مبتذل چه حکمی دارد,حکم شرعی دیدن فیلم مبتذل در اسلامحکم شرعی دیدن فیلم مبتذل از نظر علما و مراجع تقلید

* گوش دادن به موسیقی مناسب مجالس لهو وهم چنین نگاه به فیلمهای هندی همراه با موسیقی صحنه های عشقی خشونت و فساد که سبب افتادن در حرام می شود طبق نظر فقها جایز نیست.

* مجموعه ای از برنامه‏  های اجتماعی در تلویزیونها یا کانالهای پخش مستقیم ماهواره‏ای نمایش داده میشود که مسائل اجتماعی جامعه غربی را بیان می کند و افکار فاسدی نظیر تشویق به اختلاط زن و مرد و ترویج روابط نامشروع را ترویج می دهد، به طوریکه این برنامه‏  ها اثرات سوئی در برخی از مؤمنین داشته است. اگر بیننده از روى لذّت و یا خوف تأثیرپذیرى و فساد، به این برنامه‏  ها نگاه کند، جایز نیست. ولى چنانچه به منظور نقد و آگاه سازی مردم از خطرات و نکات منفى آن ها مشاهده شود و براى کسى که اهلیّتش را دارد و از عدم تاثیرگذاری برنامه  ‏ها بر خودش خاطرجمع است که دچار فساد نمى‏شود، اشکال ندارد؛ البته درصورت وجود مقرّرات، باید آن ها را رعایت کند.

* اگر فیلمهای سینمائی و شبکه های تلویزیونی شامل مقاطع لخت و کارهای منکر یا فساد شود، دیدن آن ها جایز نیست و حرام است.

* استفاده افراد از برنامه های ماهواره ای حتی در صورت خوب بودنش جایز نیست و برنامه هایی که ظاهراً خوب یا بی ضرر است؛ بیننده را به سمت برنامه های فاسد، سوق می دهد. نیرنگ دشمنان اسلام اینست که فساد را در میان مسلمانان، نشر دهند؛ به همین خاطر مسلمانان نباید از این حیله ها غافل شوند.

دیدن فیلم مبتذل چه حکمی دارد,حکم شرعی دیدن فیلم مبتذل در اسلام,حکم شرعی دیدن فیلم مبتذلشرح انواع حکم شرعی دیدن فیلم مبتذل

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 8
  • 7
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
ممنون
مشاهده کامنت های بیشتر
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
کارلو آنچلوتی بیوگرافی استاد فوتبال کارلو آنچلوتی و تاکتیک های او

تاریخ تولد: ۱۰ ژوئن ۱۹۵۹

محل تولد: رجیولو، ایتالیا

حرفه: فوتبالیست سابق، سرمربی

پست: هافبک

باشگاه کنونی: رئال مادرید

قد: ۱ متر و ۷۹ سانتی متر

ادامه
آناهیتا افشار بیوگرافی آناهیتا افشار، بازیگر سینما، تلویزون و تئاتر (+ تصاویر)

چکیده بیوگرافی آناهیتا افشار

نام کامل: آناهیتا افشار

تاریخ تولد: ۷ مرداد ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: لیسانس نقاشی

ادامه
غلامرضا تختی زندگینامه جهان پهلوان، غلامرضا تختی و ماجرای مرگ او

تاریخ تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، کارمند راه‌آهن

حزب سیاسی: جبهه ملی ایران

درگذشت: ۱۷ دی ۱۳۴۶

آرامگاه: گورستان ابن‌بابویه، شهر ری

ادامه
ویژه سرپوش