سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۱۱۱

بیوگرافی شهید حسن صوفی و وصیتنامه اش (+ تصاویر)

شهید حسن صوفی,بیوگرافی شهید حسن صوفی,زندگینامه شهید حسن صوفیشهید حسن صوفی فرمانده دلاور و خوش فکر سپاه اسلام و انقلاب بود
شهید حسن صوفی بعنوان تئوریسین و مغز متفکر تیپ ویژه شهدا و قائم مقام لشکر حضرت حجت( عج) شناخته میشد؛ او به حدی دوست داشت گمنام شود که عاقبت تنها یک پایش، بعد از ۱۴ سال مفقودالاثری به وطن بازگشت. در این مطلب از سرپوش  بیوگرافی شهید حسن صوفی آورده شده است.

چکیده ای از بیوگرافی شهید حسن صوفی

نام:حسن صوفی

زاده:سوم آذر ۱۳۴۱

زادگاه:همدان

ملیت:ایرانی

شهادت:۲۶ اسفند ۱۳۶۳

تحصیلات:دیپلم

بیوگرافی شهید حسن صوفی

حسن صوفی، متولد سوم آذر ۱۳۴۱ در همدان می باشد. او در خانواده ای مذهبی پرورش یافت. فعالیت های اصلی حسن و سایر برادران و خواهرانش در دوران کودکی و نوجوانی بدین صورت بود که در هیأت های حسینی و کلاس های اموزش قرآن و احکام شرکت میکردند؛ چون پدر و مادرشان به موضوعات معنوی و مذهبی، اعتقادات عمیقی داشتند. روح و جان حسن، پس از شرکت در هیأت ها و جلسات، با مکتب امام حسن مجتبی( ع) و قیام عاشورای حسینی( ع) اشنا شد.

ویژگی های اخلاقی شهید حسن صوفی

از خصوصیات شهید حسن صوفی می توان به اخلاق بسیار خوب و متانت و ادب بالای او اشاره کرد. او کارهای خداپسندانه انجام میداد و به دیگران کمک میکرد. وی نیز به پدر و مادر و سایر افراد خانواده در امور خانه نیز کمک می کرد.

تحصیلات شهید حسن صوفی

شهید حسن صوفی به جهت تحصیل در سن شش سالگی به مدرسه رفت و توانست مدرک دیپلم خود را با موفقیت بگیرد. درسال پایانی تحصیلات متوسطه، معدل نمرات او نوزده بود.

فعالیت های شهید حسن صوفی

شهید حسن صوفی پس از گرفتن مدرک دیپلم خود، مشغول به انجام فعالیت های اجتماعی و حل مشکلات مردم بود؛ به گونه ای که فرصتی برای تحصیل در دانشگاه پیدا نکرد و همچنین سال های نوجوانی و جوانی وی هم زمان با روزهای پر شور و شعف انقلاب سپری شد.

شهید حسن صوفی، پس از ملحق شدن به صف انقلابیون در راهپیمایی ها و تظاهرات شرکت میکرد و همچنین از برنامه ریزان حرکت های انقلابی در همدان محسوب میشد. او پس از پیروزی انقلاب اسلامی، عضو بسیج مستضعفین شد و سپس عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۰ گردید. از زمانی که شهید حسن صوفی وارد نیروی عظیم و نوپای سپاه پاسداران شد؛ به کرمانشاه اعزام شد تا دوره های اموزشی تخصصی را در آن جا بگذراند.

شهید حسن صوفی بعنوان ارزیاب پادگان شهدای کرمانشاه به دلیل توانایی برنامه ریزی بالا و نظم و کاردانی در امور محوله، انتخاب شد و مسئولیت واحد ارزشیابی این مرکز اموزشی را پس از گذشت مدتی به عهده گرفت. سپس مسئولیت اداری و سازمان دهی تیپ ویژه شهدا را به درخواست مسئولان سپاه منطقه ۷ بر عهده گرفت.

حسن صوفی در این مدت بخاطر عملکردش مورد توجه فرماندهان و یگان های برنامه ریزی اجرایی و عملیاتی سپاه قرار گرفت. او پس از ساماندهی تیپ ویژه شهدا، با سمت مسئول اداری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همدان به زادگاه خود بازگشت و خدمت خود را ادامه داد. زمانی که حسن صوفی در سپاه همدان، حضور داشت؛ طرح های خلاقانه ای را اجرا کرد و همچنین طرح ها و بخش هایی در سپاه استان راه اندازی گردید که بعضی از آن طرح ها هنوز قابل اجراست.

یک سال بعد، شهید حسن صوفی در همدان، فرماندهی بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را برعهده گرفت. او خدمات ارزنده و شایسته ای را در این مسئولیت مانند گذشته از خود نشان داد و با وجود داشتن مسئولیت امور اداری تیپ ویژه شهدا که مجوز ورود به خط مقدم را نداشت؛ در نقش فرماندهی دلاور در زمان عملیات های رزمندگان اسلام در مناطق غرب و جنوب، ظاهر می شد و نقش ارزنده ای در خط مقدم جبهه و هدایت نیروها داشت.

شهید حسن صوفی نیز حضور مؤثر و فعالی در عملیات ها و مناطق عملیاتی مختلف داشت که از آن ها می توان به دربندیخان عراق، والفجر ۲، والفجر ۵ و میمک اشاره کرد.

بیوگرافی شهید حسن صوفی,تصاویر شهید حسن صوفی,عکس شهید حسن صوفیشهید حسن صوفی از متانت و ادب بالایی برخوردار بود

شهادت شهید حسن صوفی

شهید حسن صوفی در تاریخ ۲۶ اسفند ماه ۱۳۶۳ و در زمان انجام عملیات بدر در جبهه های جنوب بهمراه بسیجیان و رزمندگان به مقابله با تانک های دشمن برخواست و پس از ۱۹ ساعت درگیری به مقام والای شهدات در شرق دجله نائل آمد.

وصیتنامه شهید حسن صوفی

بسم الله الرحمن الرحیم

اینجانب حسن صوفی فرزند محمد علی, شماره شناسنامه ۴۶۷ متولد ۱۳۴۱، لازم دیدم که این وصیتنامه را در آستانه عزیمتم به میدان عمل بنویسم.

انشاء الله که توفیق حاصل شود و به دیدار دوست بروم؛ بدین دلیل كه در زمانی که در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فعالیت میکردم؛ دنیا را به شکل آزمایشگاهی دیدم که چون ازمایش می كنند باید تلاش بیشتری داشته باشیم و هیچ چیزی موجب رضایت من نمیشود و هیچ مقصدی به غیر از مطلب اصلی، مرا قانع نمی كند.

گاهی اوقات باید در پشت جبهه به دلیل ضرورت كاری، حضور داشته باشم، با این که از نظر من ضروری بود ولی دلم جای دیگر بود و روح من با غیر جبهه ناسازگار بود.

در هر حال، قبل از بیان مطلب فرعی باید در مورد مسائل زندگانی ام بگویم. پدر و مادرم برای من، زحمت های فراوانی كشیده اند و متأسفانه كارهای سپاه به من اجازه نمی داد که آن ها را بمدت چند روز به زیارت ببرم، ولی درخواست من از برادر عزیز و سرور گرامیم اینست که ترتیبی دهد تا مادرم سالیانه یكبار به زیارت برود. همچنین از خداوند سبحان و والدینم به خاطر عدم ادای دینم نسبت به پدر و مادرم، تقاضای بخشش دارم.

بنده هیچگونه نفعی در مدت خدمتم در سپاه به این نهاد خون بار و جوشیده از خون نداشته ام و بعد از رحلتم، هیچگونه چشم داشتی ندارم. از پدر و مادرم، خواهران و برادرانم تقاضای عفو دارم.

خواهش من از مادر عزیزم و خواهرانم و سایر اقوام اینست که حجاب اسلامی را بطور کامل رعایت کنند. از عباس و جعفر و سعید می خواهم که وقتی به سن قانونی رسیدند؛ در جنگ یا غیر جنگ در جبهه های دفاع از انقلاب، شرکت کنند.

تقاضایم از پدر و مادرم اینست که هیچگونه غم و اندوهی بخاطر نبودن من نداشته باشند و دعا در حق سلامتی پیامبر زمانمان و بنمایند.

از پدر و مادرم می خواهم وقتی که شهید شدم؛ به جای مراسم عزا با سینه ی ستبر و روحیه باز، جشن بگیرند و از خدا بخاطر نعمتش به خانواده ما سپاسگذاری كنند.

همچنین اعلام کنید در مراسم که مسأله اصلی جنگ است و آرزو داشتم خانواده شهدا و مفقودین، پیروزی اسلام بر كفر صدامی را ببینند كه انشاء الله به وقوع خواهد پیوست.

از پدر و مادرم تمنا دارم که خواندن دعای كمیل و نماز جمعه را ترك نكنند و در مراسم عزاداری امام حسین( ع) و ائمه اطهار شرکت كنند و بچه ها را برای شركت در مراسم ترغیب كنند، به این دلیل كه توسل به امام حسین( ع) رمز پیروزی ماست.

زمانی كه بنیاد شهید وسایل رفاهی را در اختیار خانواده ها میگذارد، شما به هیچ وجه این وسایل را نگیرید و بنده حاضر نیستم دولت جمهوری اسلامی كه به عنوان دولت مستضعفین است، به هیچ وجه تحت فشار قرار گیرد.

اللهم الرزقنی توفیق الشهاده فی سبیلك ۲۵/۱۲/۶۲ساعت ۵/۷ بعدازظهر

حسن صوفی

زندگینامه شهید حسن صوفی,نحوه شهادت شهید حسن صوفی,تصاویر شهید حسن صوفیشهید حسن صوفی یکی از تاثیرگذاران در پیروزی انقلاب اسلامی بوده است

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 15
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
دمیتری مندلیف,زندگینامه دمیتری مندلیف,بیوگرافی دمیتری مندلیف دمیتری مندلیف دانشمند بزرگ و پایه گذار جدول تناوبی

تاریخ تولد: ۸ فوریه ۱۸۳۴

محل تولد: دهکده Verhnie Aremzyani، نزدیک توبولسک، امپراتوری روسیه

ملیت: روس

حرفه: شیمی دان

شهرت: پایه گذاری جدول عناصر شیمیایی مندلیف

محل تحصیل: دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
ویژه سرپوش
X