سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۰۲۱

بیوگرافی سردار اروند و فرازی از وصیتنامه اش (+ تصاویر)

سردار اروند,بیوگرافی شهید سردار اروند,عکس های سردار اروندسردار اروند به نماز اول وقت بسیار اهمیت می داد
شهید حاج قاسم سلیمانی، لقب سردار اروند را به یکی از شهدای دفاع مقدس به نام حسن یزدانی راد داده است. نماز اول وقت برای این شهید، بسیار مهم بود به گونه ای که در هر وقت و هر جایی که بود؛ نماز اول وقتش را می خواند.

چکیده ای از بیوگرافی شهید سردار اروند

نام:حسن یزدانی راد

نام پدر :اکبر

تاریخ تولد :۱۳۴۸

تاریخ شهادت :۴/۱۲/۱۳۶۴

زادگاه :کرمان

محل شهادت :مشهد مقدس

بیوگرافی شهید سردار اروند

زمان و محل تولد شهید حسن یزدانی به سال۱۳۴۸ و شهر كرمان برمیگردد. او بهمراه خانواده اش در سال ۱۳۵۹ به شهر قم رفت و سپس در اواخر سال۱۳۶۰، به كرمان برگشت و به قصد تحصیل علوم دینی در سن ۱۲ سالگی به حوزه علمیه كاشان رفت.

فعالیت های شهید سردار اروند

سردار اروند که آگاهی کاملی نسبت به شرایط روز و حمله ارتش بعثی به ایران داشت؛ در تابستان سال ۱۳۶۰ به کرمان آمد و درخواست او از پدرش، شرکت در جبهه های نبرد حق علیه باطل بود ولی پدرش چنین درخواستی را نپذیرفت و در جواب به او گفت که الان باید درس بخوانی. سردار اروند، فرموده ی امام را برای پدرش شرح داد :هر کس توانایی رفتن به جبهه را دارد، باید برود. پدرش نیز گفت:بهتر است که در این زمان ، درس و حوزه را ادامه دهی و بیشتر به خواندن احادیث محمد و آل محمد مشغول شوی. اما او به خاطر اشتیاق زیاد برای رفتن به جبهه و نبرد با مزدوران بعثی به پدرش اصرار کرد و سرانجام او را راضی کرد و به مناطق عملیاتی اعزام شد.

او در زمان حضور در جبهه های نبرد حق علیه باطل به لشکر ۴۱ ثارالله ملحق شد و بخاطر هوش بالایی که داشت با صلاح دید فرماندهان در واحد اطلاعات عملیات لشکر ۴۱ ثارالله عضو شد و به عنوان مسئول محورهای شناسایی مناطق عملیاتی انتخاب گردید.

سردار اروند,بیوگرافی شهید سردار اروند,شهید حسن یزدانیسردار اروند يکي از شهداي دفاع مقدس بود

سردار اروند بهمراه شهید محمدحسین یوسف الهی، عملیات لشکر ۴۱ ثارالله عملیات های شناسایی را در واحد اطلاعات به خوبی انجام می داد. طبق گفته ی همرزمانش، وقتی که او موقعیت را در جلسات، تشریح میکرد به قدری دقیق و سنجیده سخن می گفت که فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله به نام حاج قاسم سلیمانی، کار را بر روی گزارش او انجام می داد.

سردار اروند در عملیات والفجر ۸ و نحوه ی شهادت سردار اروند

در بهمن ماه ۱۳۶۴ عملیات مهم و با ارزش والفجر ۸ اجرا شد اما تلاطم های بسیار امواج اروند رود ، مانع بزرگی بر سر راه اجرای عملیات بود. حسن توانست به عنوان یک فرد باهوش، یک روش کاربردی و استراتژیک طراحی کند و ۳۰ بار از اروند رود عبور کند و خطوط دشمن را شناسایی کند.

شهید حسن یزدانی در کنار سایر رزمندگان، شب عملیات والفجر ۸ به آب می زند و با شنا کردن از عرض اروند رود می گذرد. آب اروند رود در آن شب، بسیار متلاطم و خروشان بود ولی رزمندگان، نام حضرت زهرا( س) را با صدای بلند تکرار می کنند تا خود را به خطوط دشمن برسانند.

حسن و همرزمانش با قدرت به طرف ساحل دشمن، شنا می کند. نخستین نفری که به ساحل دشمن رسید و به رزمندگان نگاه کرد؛ سردار اروند بود که فریاد زد حضرت زهرا( س) را دیدید که چگونه بچه های اسلام و قرآن را از امواج سهمگین نجات داد.

یکی از چند عملیات بزرگ ایران، عملیات والفجر ۸ بود که از روز ۲۰ بهمن ماه سال ۱۳۶۴ آغاز شد و اتمام این عملیات در تاریخ ۲۹ فروردین سال ۱۳۶۵ بود. رزمندگان بسیاری از نیروهای اطلاعات در این بین شهید شدند. دشمن بعثی مقر اطلاعات در ۲۳ بهمن ۱۳۶۴ عملیات را شناسایی کرد و آن جا را با بمباران شیمیایی هدف قرار داد. حسن، پس از شنیدن این خبر برای نجات جان رزمندگان، سریعا خود را به آن جا رساند که گازهای شیمیایی در حین انجام این عملیات، وارد بدنش شد و شیمیایی شد.

در این زمان ، شهید حسن یزدانی را فورا به بیمارستان امام رضا( ع) در مشهد منتقل و بستری کردند تا بهبود پیدا کند ولی یازده روز پس از آن در تاریخ ۲۴/۱۱/۶۴ به علت عوارض بسیار گازهای شیمیایی به درجه ی شهادت نائل آمد. پیکر این شهید در بهشت رضای شهرستان مشهد دفن شده است.

سردار اروند,زندگینامه سردار اروند,عکس های سردار اروندسردار اروند در عملیات والفجر ۸ بشهادت رسید

سخنان شهید حاج قاسم سلیمانی درباره شهید حسن یزدانی

شهید یزدانی از نظر سردار سپهبد پاسدار شهید حاج قاسم سلیمانی، فاتح اروند و عملیات والفجر ۸ میباشد و اظهارات قاسم درباره او چنین است:حسن در عملیات والفجر ۸ به عنوان یک طلبه ۱۷ ساله و قهرمان محسوب میشد. این طلبه قوی الروح توانست به صورت داوطلبانه از اروند عبور کند. او همچنین به عنوان پیش نماز لشکر شناخته میشد و در اروند با این که یک رودخانه وحشی محسوب میشود ، ۳۰ مرتبه شنا کرد و بسوی دشمن رفت و پس از شناسایی آن ها، برای لشکرش اطلاعات آورد. پس از شهادت او، فکر ما درگیر این مسأله شده که آیا حسن به سن تکلیف رسیده بود که ما نماز جماعت هایی را پشت سرش خواندیم؟

بیانات همرزم دیگر حسن یزدانی درباره ویژگی های او به این شرح میباشد :گاهی اوقات حسن مریض می شد و تب میکرد ، در چنین مواقعی برنامه ریزی ما این بود که بدون حسن به شناسایی برویم، به او می گفتیم که استراحت کند تا زود خوب شود اما او در زمان حرکتمان، جلوتر از ما آماده رفتن است و رفتارش بگونه ای بود که اصلاً مریض و تب دار نیست.

شجاعت و دلاوری حسن یزدانی، به گفته ی محمد مهدی زند اینگونه بود:هدایت نیرو های خط شکن، سعادت بزرگی محسوب میشد که هر کسی نمیتوانست چنین کاری را انجام دهد. حسن یزدانی با برادر متصدی در شب عملیات والفجر ۸ بعنوان نخستین گروه خط شکن از اروند عبور کرد و موفق به شکست خط دشمن گردید.

فرازی از وصیت نامه شهید سردار اروند

مادرم برای تو نویدی را دارم و آن اینست كه یقینا خدای بزرگ، فرزندت را قبول خواهد كرد و این برای تو نویدی بس مهم است كه می توانی مانند مادران شهید در صحرای محشر، سربلند باشی و توسط پیامبر و ائمه تحسین شوی و تو ای خواهرم از تو می خواهم كه وقتی من شهید شدم، زینب وار در خط امام، گام برداری و دچار غفلت در راه اسلام نشوی و تربیت فرزندانت بگونه ای باشد كه بتوانند در آینده مولایمان حسین را بطور حقیقی بشناسند و جان و سرشان را در راه او تقدیم كنند.

سردار اروند,بیوگرافی شهید سردار اروند,وصیت نامه شهید سردار اروندسردار اروند اولین کسی بود که پیشتاز و داوطلب عبور از اروند بود

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 18
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
دمیتری مندلیف,زندگینامه دمیتری مندلیف,بیوگرافی دمیتری مندلیف دمیتری مندلیف دانشمند بزرگ و پایه گذار جدول تناوبی

تاریخ تولد: ۸ فوریه ۱۸۳۴

محل تولد: دهکده Verhnie Aremzyani، نزدیک توبولسک، امپراتوری روسیه

ملیت: روس

حرفه: شیمی دان

شهرت: پایه گذاری جدول عناصر شیمیایی مندلیف

محل تحصیل: دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
ویژه سرپوش
X