چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۹۵

زندگینامه شهید مهدی زین الدین (+ تصاویر)

شهید مهدی زین الدین,بیوگرافی شهید مهدی زین الدین,وصیت نامه شهید مهدی زین الدینپس از انقلاب ۵۷ مهدی زین‌الدین به واحد اطلاعات سپاه پاسداران پیوست
از فرماندهان مشهور پس از پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی می توان به شهید مهدی زین الدین اشاره کرد که با برخورداری از بینش عمیق سیاسی، نقش موثری در خنثی کردن حرکت های انحرافی و ضدانقلابی گروهک های تروریستی داشته است.

چکیده ای از بیوگرافی شهید مهدی زین الدین

نام:مهدی شیخ زین الدین

زاده:۱۳۳۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

محل دفن:قم

تاریخ شهادت:۲۷ آبان ۱۳۶۳

بیوگرافی شهید مهدی زین الدین

مهدی زین الدین، متولد سال ۱۳۳۸ در تهران می باشد. شهید مهدی زین الدین از نبوغ و استعدادی برخوردار بود که قرآن را بدون معلم و استاد در ابتدای كودكی یاد گرفت و بطور مداوم آن را قرائت کرد. پدر مهدی زین الدین در کتاب فروشی، مشغول به فعالیت بود؛ به همین خاطر، او در دوران نوجوانی، بیشتر اوقات فراغتش را در کتابفروشی به فروش کتاب می گذراند.

تحصیلات شهید مهدی زین الدین

شهید مهدی زین الدین، گرایش های سیاسی در دوران دبیرستان پیدا کرد و رابطه ی او با سید اسدالله مدنی نزدیک بود. زین الدین بهمراه خانواده اش در این زمان ، ساکن شهر خرم آباد بودند و پدرش در حیطه ی سیاسی، فعالیت هایی داشت و همین امر موجب شد تا او را به شهر سقز منتقل کنند و فعالیت های سیاسی او در این شهر، باعث اخراجش از دبیرستان شد. وقتی که از دبیرستان، اخراج شد؛ رشته ی خود را از ریاضی به علوم تجربی تغییر داد و مدرک دیپلم تجربی اش را گرفت.

عکس شهید مهدی زین الدین,مزار شهید مهدی زین الدین,زندگی نامه ی شهید مهدی زین الدین,شهید مهدی زین الدین زندگینامهشهید مهدی زین‌الدین فرماندهی بود كه از علم اخلاق اسلامی برخوردار بود

شهید مهدی زین الدین در سال ۱۳۵۶ با شرکت در کنکور سراسری توانست در میان پذیرفته شدگان دانشگاه شیراز، رتبه چهارم را به دست آورد ولی پدرش هم زمان با قبولی وی در دانشگاه، مجددا از خرم آباد به سقز تبعید شد و زین الدین به خاطر پدرش ترک تحصیل کرد. پدرش پس از گذشت مدتی از سقز به اقلید تبعید شد و خانواده اش که در این زمان در خرم آباد ساکن بودند به قم نقل مکان کردند.

فعالیت های شهید مهدی زین الدین

یکی از نخستین كسانی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به نهاد مقدس جهادسازندگی جذب شد؛ شهید مهدی زین الدین بود. او برای حفظ و حراست از دست آوردهای خونین انقلاب و انجام وظیفه شرعی و اجتماعی خود، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قم را تشكیل داد و به آن ملحق شد.

در ابتدا شهید مهدی زین الدین، فعالیت هایی در قسمت پذیرش داشت ولی پس از آن فعالیت خود را در سمت مسئول واحد اطلاعات سپاه قم شروع كرد. وی با ابراز نقش فعال خود و با برخورداری از بینش عمیق سیاسی در زمان مسئولیتش در واحد اطلاعات( كه هم زمان با غائله خلق مسلمان و توطئه های پیچیده ضدانقلاب در شهر خونین و قیام قم بود)، نقش موثری در خنثی كردن حركتهای انحرافی و ضدانقلابی گروهكهای آمریكایی داشت.

مهدی زین الدین با آغاز جنگ تحمیلی، وقتی که دوره اموزشی كوتاه مدت نظامی خود را گذراند؛ بهمراه یك گروه صدنفره به جبهه رفت و با كفار بعثی جنگید. سپس بعنوان مسئول شناسایی یگانهای رزمی انتخاب گردید و سرانجام مسئول اطلاعات- عملیات سپاه دزفول و سوسنگرد شد.

شهید مهدی زین الدین با شجاعت، ایمان و قوت قلب در این مسئولیتها تا عمق مواضع دشمن نفوذ می كرد و ضربات كوبنده ای را با شناسایی دقیق و هدایت رزمندگان اسلام، بر پیكر لشكریان صدام وارد می کرد. در عملیات فتح المبین، رزمندگان اسلام، موفقیتهایی را به دست آورده اند که نتیجه ی تلاش و زحمات مهدی و همكارانش به شمار می رفت؛ در زمانی که مسئولیت اطلاعات- عملیات سپاه دزفول و محورهای عملیاتی را بر عهده داشتند.

مسئولیت اطلاعات- عملیات قرارگاه نصر در عملیات بیت المقدس برعهده شهید مهدی زین الدین بود و این رزمنده بخاطر داشتن خصوصیاتی همچون لیاقت، ایمان، خلوص، استعداد رزمی و شجاعت فراوان، توانست بعنوان فرمانده تیپ علی بن ابیطالب( ع) در عملیات رمضان، انتخاب گردید.

تیپ علی بن ابیطالب( ع) در عملیات رمضان، جزء یگانهای مانوری و خط شكن محسوب میشد و با قدرت فرماندهی و هدایت وی به لشكر تبدیل گردید. در تمام صحنه های نبرد سپاهیان اسلام( عملیات محرم، والفجرمقدماتی، والفجر۳ و والفجر۴)، لشكر مقدس علی بن ابیطالب( ع)، نقش حساس و تعيين كننده ای را بعنوان یكی از یگانهای همیشه موفق داشت.

خصوصیات اخلاقی شهید مهدی زین الدین

شجاعت و شهامت از خصوصیات بارز شهید مهدی زین الدین به شمار می رفت. شهید مهدی زین الدین علاوه بر تلاش بی وقفه ، به انجام مستحبات می پرداخت. عقیده ی او چنین بود كه یکی از مكان های مقدس، جبهه های نبرد است که موجب تقرب انسان به خدا میشود. پرداختن به تزكیه نفس و جهاد اكبر، یکی از سفارشهای او به رزمندگان بود. او دائم الوضو بود و همیشه به دیگران تاكید میکرد كه همیشه وضو داشته باشند.

خصوصیات اخلاقی شهید مهدی زین الدین,شهید مهدی زین الدین,محل شهادت شهید مهدی زین الدینشهید مهدی زین الدین در قطعه ۵ گلزار شهدای قم به خاک سپرده شده است

شهید مهدی زین الدین  توجه ویژه ای به نماز اول وقت داشت و با قرآن مجید مانوس بود و آیات آنرا حفظ می کرد. او نمازش را به خاطر توجه به مسائل معنوی، با خلوص مخصوصی به جا می آورد. همچنین این رزمنده از همان دوران كودكی به دعا، نماز و جلسات مذهبی اهمیت میداد.

شهید مهدی زین الدین، بسیجی ها را دوست داشت. او به واحدها، یگانها و مقرهای لشكر برای رسیدگی به وضعیت نیروها و مطلع شدن از احوال برادران رزمنده خود سركشی می نمود و به رفع مشكلات آنان می پرداخت. سفارش او به برادرانش اینگونه بود كه نسبت به رزمندگان، احترام قائل شوند و همیشه خودشان را مدیون آن ها بدانند و مطمئن باشند كه آن ها بر گردن ما حق دارند.

شهید مهدی زین الدین به اهل بیت عصمت و طهارت( ع)، علاقه ویژه ای نشان میداد. او به امام خمینی( ره) از صمیم قلب عشق می ورزید. او از دستورات و فرامین آن حضرت با قبلی مملو از اخلاص، ایمان و علاقه تبعیت می نمود و پیامها و سخنرانیهای ایشان را به دقت گوش می داد و برای ملاك قرار دادن عملش در تلاش بود و به هیچ وجه از حدود تعيين شده تجاوز نكند.

محل شهادت شهید مهدی زین الدین,سردار شهید مهدی زین الدین,قبر شهید مهدی زین الدینمهدی زین الدین نظامی ایرانی و فرمانده لشکر ۱۷ علی ابن ابیطالب بود

شهادت مهدی زین الدین

شهید زین الدین همراه با برادرش، در ۲۷ آبان ۱۳۶۳ از کرمانشاه برای شناسایی منطقه بسوی سردشت حرکت کردند و به مبارزه با دشمن بعثی پرداختند و در نهایت شهید شدند. پیکر شهید مهدی زین الدین را در قطعه ۵ گلزار شهدای علی بن جعفر قم دفن کردند.

نشانی مزار شهید مهدی شیخ زین الدین:

قم/ گلزار :علی ابن جعفر(علیه السلام)/ قطعه: ۵/ ردیف:۸/ شماره:۶۶۶

فرازی از وصیتنامه شهید مهدی زین الدین

فرازی از وصیتنامه کوتاه شهید مهدی زین الدین به شرح زیر میباشد :به کسی در زمان غیبت کبری، منتظر می گویند و کسی میتواند زندگی کند که منتظر شهادت و منتظر ظهور امام زمان( عج) باشد و خداوند از ما همت، اراده و شهادت طلبی می خواهد.

مزار شهید مهدی زین الدین,زندگی نامه ی شهید مهدی زین الدین,شهید مهدی زین الدین زندگینامهشهید مهدی زین الدین در درس‌های اخلاق و احکام شرکت می‌کرد

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 9
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
یکی از بهترین فرماندهان جنگ بودند
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
عکس های فرانسوا پینو,بیوگرافی فرانسوا پینو,بیوگرافی میلیارد معروف فرانسوا پینو زندگی نامه فرانسوا پینو؛ کارآفرین و بازرگان میلیاردر فرانسوی

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۳۶

محل تولد: کوت-دارمور، فرانسه

حرفه: کارآفرین و بازرگان فرانسوی

دارایی: ۱۵ میلیارد دلار

فرزندان: فرانسوا هنری پینو

ادامه
دوئین جانسون,فیلم های دوئین جانسون,زندگی نامه دوئین جانسون بیوگرافی دوئین جانسون معروفترین بازیگر هالیوود + عکس همسر و فرزندانش

تاریخ تولد: ۲ مه ۱۹۷۲

محل تولد: هیوارد، کالیفرنیا، ایالات متحده

حرفه: کشتی‌گیر حرفه‌ای، بازیگر و تهیه ‌کننده

قد: ۱۹۶ سانتی متر

وزن: ۲۶۰  پوند

ادامه
ویژه سرپوش