شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
۱۷:۵۱ - ۰۱ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۰۰۸۳
نجوم و فضا

امکان دریافت داده‌ها و تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب برای همه وجود دارد

دریافت تصاویر جیمز وب,تصاویر جیمز وب
هر ستاره‌شناس یا هر شخص دیگری می‌تواند تصاویر جیمز وب را برای هر هدفی که می‌خواهد بارگیری و دریافت کند

گابریل برامر به‌عنوان یک ستاره‌شناس در«کازمیک داون سنتر» موسسه نیلزبور در کپنهاگ، معمولا کهکشان‌های بسیار دوری را بررسی می‌کند که به‌قدری کم‌نورند که حتی با قوی‌ترین تلسکوپ‌ها نیز فقط به‌ صورت نقاطی قرمز نمایش داده می‌شوند. اما وقتی که او روز دوشنبه، تصویر خام و جدید تلسکوپ فضایی جیمز وب از یک کهکشان نزدیک را دید، نتوانست در  برابر وسوسه پردازش رنگی و به‌اشتراک‌ گذاری تصویر آن در توییتر مقاومت کند.

دکتر برامر در مصاحبه با ایندیپندنت می‌گوید: «این تصویر را در مدت ۱۰ دقیقه در حالی که داشتم قهوه می‌نوشیدم درست کردم، بنابراین این یک تصویر علمی که با دقت ایجاد شده باشد نیست، اما مطابق با [واقعیت] علمی است.»

به‌ عنوان مثال، تصاویر قدیمی کهکشان «ان‌جی‌سی ۶۲۸» (NGC 628) در نور مرئی که تلسکوپ فضایی هابل آن را گرفته بود، بازوهای مارپیچی این کهکشان را پر از ستاره‌های بی‌شمار نشان می‌دهد که تا حدودی با رشته‌هایی از غبار و گاز سردتر پوشیده شده‌اند. اما اقدام دکتر برامر به پردازش تصویر جدید وب این رابطه را معکوس می‌کند و [بر خلاف تصویر تلسکوپ فضایی هابل،] ستاره‌ها را پنهان می‌کند و غبار درخشنده در ابزار فروسرخ را برجسته می‌کند.

این داده‌ها را در واقع تیم دیگری از دانشمندان جمع‌آوری کرده‌اند که روی «فیزیک با وضوح زاویه‌ای بالا» در کهکشان‌های نزدیک یا اصطلاحا «Phangs survey» کار می‌کنند، این تیم برای بررسی فیزیک شکل‌گیری ستاره و تکامل کهکشانی از تلسکوپ‌های متعددی استفاده می‌کند. این تیم همچنین تصاویری از دیگر کهکشان‌های مجاور را که تلسکوپ فضایی جیمز وب گرفته است، با ارسال آن‌ها در توییتر به‌ اشتراک گذاشته است.

دکتر برامر می‌گوید: «در حالی که این دقیقا [زمینه] پژوهش من نیست، این نوع تصاویر، [به ما نشان می‌دهند که] چگونه می‌توانیم جزئیات فیزیکی که [در کهکشان‌ها] در جریان است را درک کنیم.»

اما تصویری که دکتر برامر به‌ اشتراک گذاشته در مقایسه با ابزارهای قبلی مانند [تلسکوپ فضایی] هابل و تلسکوپ فضایی اسپیتزر که اکنون بازنشسته شده است، بیشتر وضوح استثنایی و حساسیت فروسرخ میانه تلسکوپ فضایی جیمز وب را برجسته می‌کند. این مثالی است از اینکه چگونه تلسکوپ فضایی جیمز وب در حال حاضر نحوه مواجهه حرفه‌ای‌ها و عموم مردم با تصاویر علمی اعماق کیهان را تغییر می‌دهد.

وب، پروژه مشترک ناسا، سازمان فضایی اروپا و سازمان فضایی کانادا، نخستین بار در سال ۱۹۹۶، تنها شش سال پس از ماموریت هابل، شکل گرفت. وب، به‌عنوان یک ابزار علمی، از دهه‌ها پیشرفت در فناوری تلسکوپ و فضاپیما در فاصله زمانی بین اواخر دهه ۱۹۹۰ و پرتاب آن در ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱ بهره برد.

اما ماموریت علمی مداوم تلسکوپ فضایی جیمز وب از فناوری زمینی نیز بهره می‌برد - برای مثال، در اواخر دهه ۱۹۹۰ هیچ رسانه اجتماعی که از طریق آن بتوان به‌ سرعت تصاویر متفاوت ثبت‌ شده هابل را منتشر کند، وجود نداشت.

بنابراین، اگرچه ناسا، سازمان فضایی اروپا و سازمان فضایی کانادا همگی در رونمایی زنده از نخستین پنج عکس تمام‌رنگی تلسکوپ جیمز وب در دوازدهم ژوییه همکاری کردند، اما عموم مردم مجبور نیستند منتظر انتشار رسمی تصاویر وب بمانند.

به گفته دکتر برامر، اکنون تلسکوپ به‌ طور فعال تقریبا بی‌وقفه در حال ثبت تصاویر است و آن‌ها را به آرشیو تلسکوپ‌های فضایی باربارا میکولسکی (MAST) ارسال می‌کند - وب تصویری را که او در ۱۷ ژوییه به اشتراک گذاشته بود، دریافت کرد و او آن را پردازش کرد و صبح روز بعد در توییتر منتشر کرد.

دکتر برامر می‌گوید: «بیشتر برنامه‌هایی که جیمز وب قرار است برای سال آینده انجام دهد، برنامه‌هایی‌اند که «جنرال آبزرورز» (General Observers) خوانده می‌شوند. اساسا هر کسی در دنیا می‌تواند آزمایش یا مشاهده‌ای را پیشنهاد دهد که دوست دارد تلسکوپ فضایی جیمز وب انجام دهد، و سپس جامعه اخترشناسی، سالی یک‌بار گرد هم می‌آید و همه آن پیشنهادها را بررسی می‌کند و تصمیم می‌گیرد.»

نکته مهم آنجا است که او یادآور می‌شود: «این داده‌ها به‌ خودی‌خود در دسترس همه در جهان‌اند، نه فقط در دسترس حرفه‌ای‌ها». دکتر برامر می‌گوید: «شما می‌توانید نسخه «Jpeg» این تصاویر را مستقیما از بایگانی دریافت کنید.»

او می‌افزاید هر کسی که یک نسخه از فتوشاپ و مهارت کافی برای ترکیب سه تصویر از یک تصویر هدف جیمز وب در یک کانال قرمز، سبز و آبی در نرم‌افزار پردازش تصویر داشته باشد، می‌تواند تصاویر تمام رنگی خود از تصاویر جیمز وب را بسازد و البته، دانشمندان نیز از این داده‌ها برای پژوهش استفاده می‌کنند و گاهی اوقات تصاویر پردازش‌ شده به دست‌ آمده را از طریق رسانه‌های اجتماعی و سایر تالارهای گفت‌وگو با دنیا به‌ اشتراک می‌گذارند.»

دکتر برامر می‌گوید: «از نظر علمی، بخشی از قدرت این ماموریت‌ها این است که این تصاویر می‌توانند برای چیزهای زیادی، فراتر از آن چه که تیم اصلی طراح مشاهدات ممکن است در نظر گرفته باشد، مفید باشد، زیرا هر کس، هر ستاره‌شناس یا هر شخص دیگری، می‌تواند تصاویر را برای هر هدفی که می‌خواهند دریافت کند و بررسی خود را روی آن‌ها انجام دهد.»

و هنگامی که نوبت به نتایج مشاهدات وب می‌رسد، در مقایسه با آنچه در گذشته در مورد هابل و سایر ابزارها رخ داده است، کشف و اکتشاف‌ها سرعت جدیدی خواهند گرفت. تلسکوپی جدید و متحول‌ کننده و قدرتمند که سیلی از تصاویری با کیفیت بالا از کیهان را به زمین می‌رساند تا هر کسی به‌ محض مشاهده آن بتواند آن تصاویر را پردازش کند و به‌ اشتراک بگذارد و تجزیه‌وتحلیل کند.

دکتر برامر می‌گوید: «هر تصویر [تلسکوپ وب] تا حدودی به این شکل خواهد بود، و فکر می‌کنم این بخشی از دلیل آن باشد که من تا این حد هیجان‌زده‌ام». «این تصاویر همچنین از نظر علمی، واقعا راه جدیدی برای مشاهده جهان تا دورترین کهکشان‌ها در اختیارمان می‌گذارد.»

independentpersian.com
  • 17
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش