پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲
۱۷:۵۱ - ۰۱ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۰۰۸۳
نجوم و فضا

امکان دریافت داده‌ها و تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب برای همه وجود دارد

دریافت تصاویر جیمز وب,تصاویر جیمز وب
هر ستاره‌شناس یا هر شخص دیگری می‌تواند تصاویر جیمز وب را برای هر هدفی که می‌خواهد بارگیری و دریافت کند

گابریل برامر به‌عنوان یک ستاره‌شناس در«کازمیک داون سنتر» موسسه نیلزبور در کپنهاگ، معمولا کهکشان‌های بسیار دوری را بررسی می‌کند که به‌قدری کم‌نورند که حتی با قوی‌ترین تلسکوپ‌ها نیز فقط به‌ صورت نقاطی قرمز نمایش داده می‌شوند. اما وقتی که او روز دوشنبه، تصویر خام و جدید تلسکوپ فضایی جیمز وب از یک کهکشان نزدیک را دید، نتوانست در  برابر وسوسه پردازش رنگی و به‌اشتراک‌ گذاری تصویر آن در توییتر مقاومت کند.

دکتر برامر در مصاحبه با ایندیپندنت می‌گوید: «این تصویر را در مدت ۱۰ دقیقه در حالی که داشتم قهوه می‌نوشیدم درست کردم، بنابراین این یک تصویر علمی که با دقت ایجاد شده باشد نیست، اما مطابق با [واقعیت] علمی است.»

به‌ عنوان مثال، تصاویر قدیمی کهکشان «ان‌جی‌سی ۶۲۸» (NGC 628) در نور مرئی که تلسکوپ فضایی هابل آن را گرفته بود، بازوهای مارپیچی این کهکشان را پر از ستاره‌های بی‌شمار نشان می‌دهد که تا حدودی با رشته‌هایی از غبار و گاز سردتر پوشیده شده‌اند. اما اقدام دکتر برامر به پردازش تصویر جدید وب این رابطه را معکوس می‌کند و [بر خلاف تصویر تلسکوپ فضایی هابل،] ستاره‌ها را پنهان می‌کند و غبار درخشنده در ابزار فروسرخ را برجسته می‌کند.

این داده‌ها را در واقع تیم دیگری از دانشمندان جمع‌آوری کرده‌اند که روی «فیزیک با وضوح زاویه‌ای بالا» در کهکشان‌های نزدیک یا اصطلاحا «Phangs survey» کار می‌کنند، این تیم برای بررسی فیزیک شکل‌گیری ستاره و تکامل کهکشانی از تلسکوپ‌های متعددی استفاده می‌کند. این تیم همچنین تصاویری از دیگر کهکشان‌های مجاور را که تلسکوپ فضایی جیمز وب گرفته است، با ارسال آن‌ها در توییتر به‌ اشتراک گذاشته است.

دکتر برامر می‌گوید: «در حالی که این دقیقا [زمینه] پژوهش من نیست، این نوع تصاویر، [به ما نشان می‌دهند که] چگونه می‌توانیم جزئیات فیزیکی که [در کهکشان‌ها] در جریان است را درک کنیم.»

اما تصویری که دکتر برامر به‌ اشتراک گذاشته در مقایسه با ابزارهای قبلی مانند [تلسکوپ فضایی] هابل و تلسکوپ فضایی اسپیتزر که اکنون بازنشسته شده است، بیشتر وضوح استثنایی و حساسیت فروسرخ میانه تلسکوپ فضایی جیمز وب را برجسته می‌کند. این مثالی است از اینکه چگونه تلسکوپ فضایی جیمز وب در حال حاضر نحوه مواجهه حرفه‌ای‌ها و عموم مردم با تصاویر علمی اعماق کیهان را تغییر می‌دهد.

وب، پروژه مشترک ناسا، سازمان فضایی اروپا و سازمان فضایی کانادا، نخستین بار در سال ۱۹۹۶، تنها شش سال پس از ماموریت هابل، شکل گرفت. وب، به‌عنوان یک ابزار علمی، از دهه‌ها پیشرفت در فناوری تلسکوپ و فضاپیما در فاصله زمانی بین اواخر دهه ۱۹۹۰ و پرتاب آن در ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱ بهره برد.

اما ماموریت علمی مداوم تلسکوپ فضایی جیمز وب از فناوری زمینی نیز بهره می‌برد - برای مثال، در اواخر دهه ۱۹۹۰ هیچ رسانه اجتماعی که از طریق آن بتوان به‌ سرعت تصاویر متفاوت ثبت‌ شده هابل را منتشر کند، وجود نداشت.

بنابراین، اگرچه ناسا، سازمان فضایی اروپا و سازمان فضایی کانادا همگی در رونمایی زنده از نخستین پنج عکس تمام‌رنگی تلسکوپ جیمز وب در دوازدهم ژوییه همکاری کردند، اما عموم مردم مجبور نیستند منتظر انتشار رسمی تصاویر وب بمانند.

به گفته دکتر برامر، اکنون تلسکوپ به‌ طور فعال تقریبا بی‌وقفه در حال ثبت تصاویر است و آن‌ها را به آرشیو تلسکوپ‌های فضایی باربارا میکولسکی (MAST) ارسال می‌کند - وب تصویری را که او در ۱۷ ژوییه به اشتراک گذاشته بود، دریافت کرد و او آن را پردازش کرد و صبح روز بعد در توییتر منتشر کرد.

دکتر برامر می‌گوید: «بیشتر برنامه‌هایی که جیمز وب قرار است برای سال آینده انجام دهد، برنامه‌هایی‌اند که «جنرال آبزرورز» (General Observers) خوانده می‌شوند. اساسا هر کسی در دنیا می‌تواند آزمایش یا مشاهده‌ای را پیشنهاد دهد که دوست دارد تلسکوپ فضایی جیمز وب انجام دهد، و سپس جامعه اخترشناسی، سالی یک‌بار گرد هم می‌آید و همه آن پیشنهادها را بررسی می‌کند و تصمیم می‌گیرد.»

نکته مهم آنجا است که او یادآور می‌شود: «این داده‌ها به‌ خودی‌خود در دسترس همه در جهان‌اند، نه فقط در دسترس حرفه‌ای‌ها». دکتر برامر می‌گوید: «شما می‌توانید نسخه «Jpeg» این تصاویر را مستقیما از بایگانی دریافت کنید.»

او می‌افزاید هر کسی که یک نسخه از فتوشاپ و مهارت کافی برای ترکیب سه تصویر از یک تصویر هدف جیمز وب در یک کانال قرمز، سبز و آبی در نرم‌افزار پردازش تصویر داشته باشد، می‌تواند تصاویر تمام رنگی خود از تصاویر جیمز وب را بسازد و البته، دانشمندان نیز از این داده‌ها برای پژوهش استفاده می‌کنند و گاهی اوقات تصاویر پردازش‌ شده به دست‌ آمده را از طریق رسانه‌های اجتماعی و سایر تالارهای گفت‌وگو با دنیا به‌ اشتراک می‌گذارند.»

دکتر برامر می‌گوید: «از نظر علمی، بخشی از قدرت این ماموریت‌ها این است که این تصاویر می‌توانند برای چیزهای زیادی، فراتر از آن چه که تیم اصلی طراح مشاهدات ممکن است در نظر گرفته باشد، مفید باشد، زیرا هر کس، هر ستاره‌شناس یا هر شخص دیگری، می‌تواند تصاویر را برای هر هدفی که می‌خواهند دریافت کند و بررسی خود را روی آن‌ها انجام دهد.»

و هنگامی که نوبت به نتایج مشاهدات وب می‌رسد، در مقایسه با آنچه در گذشته در مورد هابل و سایر ابزارها رخ داده است، کشف و اکتشاف‌ها سرعت جدیدی خواهند گرفت. تلسکوپی جدید و متحول‌ کننده و قدرتمند که سیلی از تصاویری با کیفیت بالا از کیهان را به زمین می‌رساند تا هر کسی به‌ محض مشاهده آن بتواند آن تصاویر را پردازش کند و به‌ اشتراک بگذارد و تجزیه‌وتحلیل کند.

دکتر برامر می‌گوید: «هر تصویر [تلسکوپ وب] تا حدودی به این شکل خواهد بود، و فکر می‌کنم این بخشی از دلیل آن باشد که من تا این حد هیجان‌زده‌ام». «این تصاویر همچنین از نظر علمی، واقعا راه جدیدی برای مشاهده جهان تا دورترین کهکشان‌ها در اختیارمان می‌گذارد.»

independentpersian.com
  • 17
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
حامد آهنگی بیوگرافی حامد آهنگی، کمدین پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۷ تیر ۱۳۵۸

محل تولد: بندر انزلی، گیلان

حرفه: استندآپ کمدین، بازیگر، مجری، کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۸۱ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق

ادامه
جابر بن حجاج جابر بن حجاج یار با وفای امام حسین (ع)

محل تولد: کوفه

تاریخ شهادت: ظهر عاشورا 

محل شهادت: کربلا

طول عمر: حدود ۴۵ سال

دلیل شهرت: از یاران امام حسین (ع) 

ادامه
انوری زندگینامه انوری ابیوردی شاعر بزرگ قرن ششم

تاریخ تولد: اواخر قرن پنجم یا اوایل قرن ششم هجری قمری، ۱۱۲۶ میلادی

محل تولد: ابیورد، درگز

دوران زندگی: سلجوقیان

حرفه: شاعر، دانشمند، خوشنویس، موسیقی دان، ریاضی دان، ستاره شناس، فیلسوف

لقب: انوری ابیوردی، حجّة الحق

آثار: دیوان اشعار، البشارات فی شرح الاشارات

ادامه
مری بارا بیوگرافی مری بارا، مدیر اجرایی جنرال موتورز

تاریخ تولد: ۲۴ دسامبر ۱۹۶۱

محل تولد: رویال اوک، میشیگان

ملیت: آمریکایی

حرفه: مدیر عامل اجرایی شرکت جنرال موتورز 

آغاز فعالیت: از سال ۲۰۱۳

محل تحصیل: دانشگاه استنفورد

ادامه
ویژه سرپوش