پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳
۲۱:۲۷ - ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۱۳۵۵
نجوم و فضا

قدیمی‌ترین و دورترین 'ماده تاریک جهان' رصد شد

ماده تاریک,قدیمی‌ترین و دورترین ماده تاریک جهان
محققان برای اولین بار موفق به رصد قدیمی‌ترین و دورترین 'ماده تاریک جهان' شدند.

جمعی از محققان ژاپنی و آمریکایی با موفقیت توانستند ماده تاریک اطراف کهکشان هایی متعلق به ۱۲ میلیارد سال پیش را رصد کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از آی ای، هنگامی که دانشمندان به داده های به دست آمده از تلسکوپ هایی مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب نگاه می کنند، در حال نگاه کردن به گذشته هستند. از آنجایی که نور با سرعت محدودی حرکت می کند، آنچه امروز می بینیم رویدادهایی هستند که میلیون ها و حتی میلیاردها سال قبل روی داده اند.

برای درک بهتر این موضوع باید گفت که نور با سرعت ۳۰۰ هزار کیلومتر بر ثانیه حرکت می کند. نوری که از یک جرم آسمانی دور از زمین ساطع می شود با توجه به مسافتی که باید برای رسیدن به کره ی ما طی کند سال ها در راه خواهد بود. ستاره ای را تصور کنید که در فاصله یک سال نوری از زمین قرار دارد. هنگامی که نور این ستاره پس از یک سال به زمین برسد ما می توانیم ستاره را همان طور که یک سال قبل بوده رصد کنیم و زمان حال آن را نمی بینیم.

اندازه گیری ماده تاریک از این هم دشوارتر است زیرا ماده تاریک  (Dark matter) هیچ نوری از خود ساطع نمی کند.

بنابراین، محققان نظریه نسبیت اینشتین را مورد استفاده قرار دادند و تحریف نور کهکشان های دور را برای تعیین میزان ماده تاریک یک کهکشان در پیش زمینه اندازه گرفتند. هرچه خمش نور بیشتر باشد، مقدار ماده تاریک در کهکشان" عدسی" که باعث ایجاد این تحریف می شود نیز بیشتر است. این روش اثر هم گرایی گرانشی نام دارد. کهکشان های عدسی، دیسک هستند ولی به علت زیاد بودن غبار میان ستاره ای شکل عدسی به خود گرفته و البته زایش ستارگان در این دسته کهکشان ها زیاد است.

اجرام پرجرم آسمانی همچون سیاهچاله ها نور سایر کهکشان ها و ستاره ها را منحرف می کنند و اخترشناسان از این روش برای رصد بهتر اجرام استفاده می کنند اما این بار آنها از این اثر نه برای رصد سایر کهکشان ها بلکه برای بررسی خود ماده تاریک استفاده کرده اند.

مشکل کهکشان های دور

همان طور که به کهکشان هایی که دورتر هستند نگاه می کنیم، نوری که از آن ها می آید ضعیف تر می شود و بنابراین اثر همگرایی گرانشی ضعیف تر و تشخیص آن سخت تر می شود. دانشمندان تلاش کرده اند که از سیگنال های نوری چندین کهکشان برای حل این مشکل استفاده کنند، اما ناتوانی در تشخیص بسياري از کهکشان های دور به این معنا بوده که ماده تاریکِ متعلق به تنها هشت تا ۱۰ میلیارد سال تاکنون مورد مطالعه قرار گرفته است.

ماده تاریک,قدیمی‌ترین و دورترین ماده تاریک جهان

از آنجایی که جهان در حدود ۱۳.۷ میلیارد سال پیش آغاز شد، ناشناخته های زيادي در مورد زمان شروع آن و اتفاقات که پس از آن رخ داد، وجود دارد. برای درک بهتر این دوره زمانی، محققان دانشگاه ناگویا (Nagoya) و دانشگاه توکیو در ژاپن با رصدخانه نجوم ژاپن و دانشگاه پرینستون در آمريکا همکاري کردند تا از منبع متفاوتی از نور پس زمینه، یعنی امواج مایکروویو ناشی از مه بانگ استفاده کنند.

چگونه محققان به ماده تاریکی متعلق به ۱۲ میلیارد سال پیش نگاه کردند؟

در این همکاری دانشمندان از داده های نور مرئی برای شناسایی ۱.۵ میلیون کهکشان عدسی متعلق به ۱۲ میلیارد سال پیش استفاده کردند. آن ها سپس از تابش زمینه کیهانی (CMB) مه بانگ برای غلبه بر کمبود نور کهکشان هایی که حتی دورتر بودند استفاده کردند.

محققان با استفاده از داده های تشعشعات مایکروویو دریافت شده توسط ماهواره پلانک آژانس فضایی اروپا (ESA)، توانستند همگرایی امواج مایکروویو توسط این کهکشان ها را اندازه گیری کنند.

یویچی هاریکان (Yuichi Harikane)، استادیار دانشگاه توکیو، در بیانیه ای مطبوعاتی گفت: بیشتر محققان از کهکشان های مبدا برای اندازه گیری توزیع ماده تاریک از زمان حال تا هشت میلیارد سال پیش استفاده می کنند.

با این حال، ما می توانیم بیشتر به گذشته نگاه کنیم. ما از تابش های زمینه ای کیهانی دورتر برای اندازه‌گیری ماده تاریک استفاده کردیم. برای اولین بار ، ما ماده تاریک را تقریباً در اولین لحظات تشکیل کیهان اندازه گیری کردیم.

تجزیه و تحلیل اولیه نشان داد که محققان داده های کافی برای تعیین توزیع ماده تاریک داشتند و توانستند ماده تاریک متعلق به ۱۲ میلیارد سال پیش را شناسایی کنند.

کهکشان هایی که ۱.۷ میلیارد سال پس از مه بانگ ایجاد شدند، هنوز در مراحل اولیه کیهانی خود بودند. در همین زمان، اولین خوشه های کهکشانی نیز شروع به شکل شکل گیری کرده بودند. خوشه های کهکشانی از مجموع ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ کهکشان تشکیل شده اند که حاوی مقادیر زيادي ماده تاریک هستند.

تاکنون، این گروه تنها یک سوم از داده های موجود از تابش زمینه کیهانی را تجزیه و تحلیل کرده اند. تجزیه و تحلیل بیشتر به محققان اجازه می دهد تا بیشتر از این به گذشته نگاه کنند.

  • 18
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش