دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۰۸:۵۸ - ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۲۱۶۲۷
نجوم و فضا

احتمال برخورد سلطان هرج و مرج با زمین! | چه زمانی انتظارش را داشته باشیم؟

آپوفیس,سیارک «نوع S» متشکل از سیلیکات و نیکل-آه
آپوفیس، یک سیارک «نوع S» متشکل از سیلیکات و نیکل-آهن، کاملا با سیارک غنی از کربن «نوع C» بننو در تضاد است. پس از در نظر گرفتن چندین مقصد بالقوه، از جمله زهره و دنباله‌دارهای مختلف، ناسا به دلیل نزدیک شدن آپوفیس به زمین، آن را به عنوان مقصد بعدی اسیریس انتخاب کرد.

همشهری آنلاین- : بررسی ها حاکی از آن است از زمانی که بشر امکان اندازه‌گیری فواصل و بررسی پدیده‌های نجومی را پیدا کرده تاکنون هیچ سیارکی به اندازه آپوفیس تا این حد به کره زمین نزدیک نشده است. وزن این سیارک ۴۰ تا ۵۰ میلیون تن تخمین زده می‌شود و فاصله آن نیز با کره زمین در روز ۱۳ آوریل ۲۰۲۹ کمتر از ۳۲ هزار کیلومتر خواهد بود.

مطالعه و بررسی سیارک‌ها

فضاپیمای «اسیریس-رکس» ماه سپتامبر گذشته نمونه‌هایی از سیارک بونو را به زمین منتقل کرد. ماموریت این فضاپیما نیز مطالعه و بررسی سیارک‌هاست.

این سیارک که قبلاً با نام موقت ۲۰۰۴ ام ان ۴ نامیده می‌شد یک سیارک نزدیک به زمین است. داده‌های اولیه نشان می‌داد که این سیارک در ۱۳ آوریل ۲۰۲۹ با فاصله خطرناکی از کنار زمین خواهد گذشت یا با احتمال ۲٫۷ درصد با زمین برخورد خواهد کرد.

احتمال برخورد با زمین

البته در سال ۲۰۱۳، براساس آخرین مطالعات صورت گرفته، احتمال برخورد آپوفیس رد شد. این سیارک قطری نزدیک به ۳۲۵ متر دارد که از کمربند کویپر به سمت زمین حرکت می‌کند. نیروی نظامی ایالات متحده آمریکا و روسیه به فکر منحرف کردن این سیارک بوده‌اند

سیارک آپوفیس از زمان کشف خود در سال ۲۰۰۴ که «خدای آشوب» نامیده می شود، موضوع جذاب و همچنین نگرانی برای ستاره شناسان در سراسر جهان بوده است. نزدیکی قریب الوقوع آن به زمین در سال ۲۰۲۹ نیز علاقه شدید و بررسی دقیق را برانگیخته است. 

ردیابی آپوفیس ؛ مسیر اطمینان بخش

آپوفیس به‌عنوان یک شیء نزدیک به زمین (NEO) با قطر تقریبی ۳۳۵ متر، به‌خاطر برخوردهای نزدیک آینده‌اش با سیاره ما، به‌ویژه در سال‌های ۲۰۲۹ و ۲۰۳۶، شهرت زیادی پیدا کرده است.

در ۱۳ آوریل ۲۰۲۹ در فاصله ۳۷۳۹۹ کیلومتری از سطح زمین حرکت خواهد کرد. فاصله ای که در مقیاس کیهانی به طرز نگران کننده ای نزدیک به نظر می رسد .

این پرواز قریب الوقوع فرصت بی سابقه ای برای دانشمندان به شمار می رود . آنها بدون نیاز به ماموریت فضایی اختصاصی، می توانند سیارکی به این بزرگی را از نزدیک رصد و مطالعه کنند. ضمن آنکه مشاهده مستقیم بینش هایی را در مورد ترکیب، ساختار و دینامیک آسمانی آن نوید می دهد.

بررسی نگرانی ها در مورد آپوفیس

با وجود نگرانی های اولیه، مطالعات گسترده هر گونه ترس از برخورد احتمالی با سیاره ما را رد کرده است. محاسبات مسیر دقیق، بر اساس سال‌ها مشاهده و تحلیل‌، تأیید می‌کند که آپوفیس هیچ تهدیدی برای زمین برای آینده قابل پیش‌بینی ندارد.

پل ویگرت، نویسنده اصلی مطالعات اخیر می گوید: آپوفیس از زمان کشف خود در سال ۲۰۰۴ ما را مجذوب خود کرده است. چون این اولین تهدید واقعی از طرف سیارک برای سیاره ما به نظر می رسد . به عقیده ویگرت این سیارکی است که ما نمی توانیم از تماشای آن دست برداریم.

  

برخورد غیرمستقیم

اما چگونه محققان می توانند از این خطر ناچیز مطمئن باشند؟ مسیر یک سیارک در فضا تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله برهم کنش های گرانشی با دیگر اجرام آسمانی است.

هایت، دانشجوی کارشناسی در واترلو که در این تحقیق مشارکت داشت نیز در این خصوص می گوید : با توجه به نزدیک شدن آپوفیس به زمین، این خطر قابل تصور وجود دارد که انحراف در مسیر فعلی آن بتواند آن را به منطقه برخورد نزدیک‌تر کند.

خطرات احتمال برخورد

به این ترتیب به طور فرضی، برخورد یک سیارک دیگر با آپوفیس می تواند باعث ایجاد چنین انحرافی شود و ما را وادار به مطالعه این سناریو، هر چند غیرمحتمل کند.

به طور خلاصه، رویکرد آپوفیس در سال ۲۰۲۹ نقطه عطف مهمی در مطالعات سیارک ها به شمار می رود . اما با رد احتمال یک برخورد مخرب، محققان با اطمینان تایید کرده اند که مسیر آپوفیس هیچ تهدید قریب الوقوعی برای زمین نخواهد بود. 

  • 17
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش