یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
۱۶:۰۹ - ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۸۱۶۲
نجوم و فضا

رخدادهای نجومی مهرماه ۹۸

رخدادهای نجومی,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا
بروز اعتدال پاییزی، رویت هلال شامگاهی صفر ۱۴۴۱، هم‌نشینی مه و مشتری، امکان رصد سیاره تیر و بارش شهابی جباری؛ از جذاب‌ترین پدیده‌های نجومی مهر ماه ۹۸ هستند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران روز یکشنبه در آستانه بازگشایی مدارس در سراسر کشور و ضمن تبریک بهار علم و تربیت به کلیه شیفتگان علم و دانش به خبرنگار ایرنا گفت: برای بسیاری از محققان و نویسندگان، رخدادهای نجومی هر ماه از اهمیت خاصی برخوردار است. ضمن آنکه علاقه‌مندان تازه‌کار با آگاهی از این رویدادها با مفاهیم نجومی و اجرام آسمانی بیش از پیش آشنا شده و فرصتی نیز برای عکاسان نجومی و آماتورهای با سابقه ایجاد می‌شود تا از زمان هر رخداد آگاهی یافته و خود را برای رصد و عکاسی از پدیده‌های جذاب آسمانی آماده کنند.

وی افزود: بر این اساس ثبت این وقایع در وبگاه انجمن نجوم آماتوری ایران و انتشار آن در خبرگزاری رسمی کشور یک مستندسازی از اتفاقات نجومی است که از افراد تازه‌کار گرفته تا محققان علمی از آن بهره‌مند می‌شوند و برای همیشه در دسترس پژوهشگران حتی در سالیان دور و بعد از این تاریخ نیز خواهد بود.

عتیقی در مورد رویدادهای نجومی مهر ماه ۹۸ گفت: دوشنبه اول مهر ساعت ۱۰ صبح کره ماه به گره صعودی می‌رسد و برای دو هفته بالاتر از مدار زمین قرار خواهد داشت، همچنین ساعت ۱۱:۲۰ دقیقه همین روز مهر تابان به نقطه اعتدال پاییزی رسیده و فصل پاییز در نیم کره شمالی آغاز می‌شود. علاقه‌مندان توجه داشته باشند که فصول در دو نیم‌کره زمین عکس یکدیگر بوده و در روز دوشنبه اول مهر، فصل بهار در نیم‌کره جنوبی آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: سه‌شنبه دوم مهر ساعت ۳:۰۴ بامداد ستاره مشهور «سر پیکر پسین» (پولوکس) در صورت فلکی دو پیکر ۵.۹ درجه شمال هلال کاهنده محرم قرار دارد. چهارشنبه سوم مهر ساعت ۴۵ دقیقه بامداد این تاریخ خوشه ستاره‌ای باز «کندوی عسل» تنها ۰.۴ درجه جنوب هلال ماه قرار دارد. این اجرام ساعت ۲ بامداد از افق شرق - شمال‌شرق طلوع کرده و جلوه زیبایی برای عکاسان نجومی فراهم می‌کند. پنجشنبه چهارم مهر ساعت ۱۲ ظهر (در وضعیت نور روز) ستاره مشهور «دل شیر» ۳.۳ درجه جنوب ماه قرار دارد و نزدیک‌ترین فاصله این اجرام با یکدیگر در بامداد این روز قبل از روشنی هوا قابل مشاهده است.

به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، شنبه ششم مهر، کره ماه ساعت ۵:۵۷ دقیقه بامداد به کمترین فاصله با زمین می‌رسد و ۳۵۷ هزار و ۸۰۳ کیلومتر با زمین فاصله خواهد داشت. ساعت ۲۱:۵۶ دقیقه همین تاریخ ماه نو خواهد شد. یکشنبه ۷ مهر سیاره تیزپای «تیر» که این شب‌ها در آسمان شامگاهی است، ساعت ۷:۴۵ دقیقه صبح به جدایی ۱.۲ درجه‌ای ستاره «بی ژوبین» (سماک اعزل) در صورت فلکی خوشه و یا سمبله می‌رسد که پس از غروب خورشید در شامگاه این روز هم‌نشینی این سیاره با ستاره مورد اشاره قابل مشاهده است.

عتیقی افزود: ضمن آنکه در این شامگاه فرصت خوبی برای روَُیت هلال شامگاهی صفر ۱۴۴۱ است که قدری بالاتر و سمت راست ملکه آسمان یعنی سیاره «ناهید» دیده می‌شود. پنجشنبه ۱۱ مهر ساعت ۲۳:۵۳ دقیقه، زمان هم‌نشینی مه و مشتری است که برای برخی از مردم خوبمان از اهمیت خاصی برخوردار است. در این شب سیاره غول‌پیکر برجیس ۱.۹ درجه جنوب هلال افزاینده ماه قرار دارد. حدود ساعت ۲۱ این اجرام هم‌دوش با یکدیگر در افق جنوب غربی غروب خواهند کرد. شنبه ۱۳ مهر کره ماه در ساعت ۲۰:۱۷ دقیقه به وضعیت تربیع اول می‌رسد و در ساعت ۲۲:۱۹ دقیقه همین شب ماه در گره نزولی خواهد بود. همچنین ساعت ۱۸ دقیقه بامداد یکشنبه سیاره کیوان تنها ۰.۳ درجه جنوب ماه است و این اجرام قبل از ساعت ۲۳ شنبه ۱۳ مهر غروب می‌کنند.

وی ادامه داد: پنجشنبه ۱۸ مهر ساعت ۲۱:۵۹ دقیقه ماه به اوج زمینی رسیده و ۴۰۵ هزار و ۹۰۲ کیلومتر با زمین فاصله دارد. دوشنبه ۲۲ مهر، ماه ساعت ۳۸ دقیقه بامداد این تاریخ به وضعیت بدر (ماه کامل) می‌رسد. جمعه ۲۶ مهر ستاره چشم گاو (دبران) ساعت ۱:۲۱ دقیقه بامداد، ۲.۹ درجه جنوب کوژ ماه افزاینده قرار دارد. یکشنبه ۲۸ مهر ساعت ۷:۳۰ دقیقه صبح سیاره تیر به حداکثر کشیدگی شرقی خود رسیده و ۲۴.۶ درجه با خورشید جدایی دارد، بنابراین در شامگاه این روز بهترین فرصت برای تماشای این جرم ستاره‌مانند کم‌سو در افق جنوب غرب است. همچنین در ساعت ۱۰:۵۸ دقیقه صبح این تاریخ ماه به گره صعودی می‌رسد.

دوشنبه ۲۹ مهر ساعت ۱۶:۰۹ دقیقه، ماه به وضعیت تربیع آخر خواهد رسید و بالاخره در پایان بخش رخدادهای اولین ماه پاییز، سه‌شنبه ۳۰ مهر، بارش شهابی جباری روی می‌دهد که این بارش ساعت ۲:۳۰ دقیقه بامداد سه‌شنبه به اوج می‌رسد. در ضمن در این بامداد (سه‌شنبه ۳۰ مهر) خوشه باز M۴۴ جنوب ماه قرار داشته و بسیار نزدیک ماه دیده می‌شود.

irn​a.‎​ir
  • 17
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مجتبی میرزاجانپور,بیوگرافی مجتبی میرزاجانپور,زندگینامه مجتبی میرزاجانپور بیوگرافی مجتبی میرزاجانپور(+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ مهر ۱۳۷۰

زادگاه: بابل ، ایران

ملیت : ایرانی

شغل: بازیکن والیبال

پست در والیبال: دریافت کننده قدرتی زن

قد: ۲۰۵ سانتی متر

ادامه
کارل ایکان,بیوگرافی کارل ایکان,زندگینامه کارل ایکان زندگینامه کارل ایکان سرمایه گذار موفق

تاریخ تولد: ۱۶ فوریهٔ ۱۹۳۶

زادگاه: کویینز، نیویورک، ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:دانشگاه پرینستون، مدرسه پزشکی دانشگاه نیویورک

شغل: بنیانگذار آیکان اینترپرایسز

همسران: لیبا تریبال،  گیل گولدن

فرزندان: برت آیکان، میشل آیکان

ادامه
سعید واسعی,سعید واسعی فوتبالیست,بیوگرافی سعید واسعی بیوگرافی سعید واسعی و فعالیت های ورزشی آن (+ تصاویر)

تاریخ تولد: دوشنبه ۲۸ آذر ۱۳۷۳

محل تولد: مشهد

ملیت: ایران

پست بازی: هافبک

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
محمدرضا موذن,بیوگرافی محمدرضا موذن,زندگینامه محمدرضا موذن بیوگرافی محمدرضا موذن(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۳۷۰

زادگاه: تهران، ایران

شغل: بازیکن والیبال

پست در والیبال: لیبرو

قد:۱۷۵  سانتی متر

وزن: ۷۵ کیلوگرم

ادامه
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
ایمان سلیمی,ایمان سلیمی فوتبالیست,ایمان سلیمی بازیکن فوتبال بیوگرافی ایمان سلیمی، بازیکن فوتبال ایرانی (+تصاویر)

ملیت: ایرانی

تاریخ تولد: ۱۲ خرداد ماه سال ۱۳۷۵

محل تولد: بندرعباس

قد: ۱٫۸۷ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
علی شفیعی,بهترین بازیکن والیبال جهان,خانواده علی شفیعی بیوگرافی علی شفیعی، دومین لژیونر ایران در پست سرعتی زن (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

لقب: شفیعی جوان

متولد: ۳۰ شهریور ماه ۱۳۷۰

محل تولد: آمل، مازندران

قد: ۱۹۹ سانتیمتر 

پست: دفاع وسط

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
محمدحسین مرادمند,بیوگرافی محمدحسین مرادمند,زندگینامه محمدحسین مرادمند بیوگرافی محمد حسین مرادمند (+ عکس)

تاریخ تولد: ۱ تیر ۱۳۷۲

زادگاه: اصفهان، ایران

شغل: بازیکن فوتبال

پست در فوتبال: مدافع

قد:۱۸۴  سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش