شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
۲۳:۳۰ - ۱۷ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۱۰۱۸
نجوم و فضا

سنگ‌های ماه توسط چینی‌ها به زمین آورده می‌شود

انتقال سنگ‌های ماه به زمین,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا
برای نخستین بار چینی‌ها سنگ‌های ماه را به زمین خواهند آورد.

چین تصمیم دارد اواخر این ماه یک فضاپیما به ماه بفرستد تا نخستین نمونه های سنگ و گرد و غبار را که آخرین بار بیش از ۴۰ سال قبل به زمین بازگردانده شده را مجددا جمع آوری و به زمین بازگرداند.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی میل، این کار توسط فضاپیمای "چانگ ای- ۵" (Chang' e- ۵) انجام خواهد شد. این فضاپیما برای جمع آوری این مواد از یک منطقه قبلاً کاوش نشده در سمت پیدای ماه فقط یک روز قمری فرصت خواهد داشت.

انتظار میرود چانگ ای- ۵ در ۲۴ نوامبر سال جاری از چین پرتاب شود. بعد از پرتاب این فضا پیما (Spacecraft) سپس یک روز قمری یا ۱۴ روز زمینی به حفاری و نمونه برداری از سنگ ها خواهد پرداخت. آخرین باری که نمونه های سنگ از سطح ماه به زمین بازگردانده شدند مربوط به آخرین مأموریت آپولو بود که در دسامبر سال ۱۹۷۲ به زمین بازگشت. چین یکی از سه کشور اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و آمریکا است که با موفقیت یک فرود بر روی ماه انجام داده است.

بررسی این سنگ ها به دانشمندان کمک خواهد کرد تا آخرین فعالیت آتشفشانی شناخته شده در سطح ماه را بهتر درک کنند. تصور می شود این فعالیت آتشفشانی یک میلیارد تا ۳.۵ میلیارد سال پیش رخ داده باشد.

این فضاپیما ۲۴ نوامبر از مرکز پرتاب ماهواره" ونچانگ" در جزیره هاینان سوار بر موشک لانگ مارچ ۵ پرتاب خواهد شد و در شمال اقیانوس "توفان ها" (Oceanus Procellarum) فرود خواهد آمد. اقیانوس توفان ها نام دشت بازالتی بسیار بزرگی بر روی سطح کره ماه است.

در ابتدا قرار بود این فضاپیما در سال ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شود ولی خرابی موتور موشک باعث به تعویق افتادن پرتاب فضاپیما شد. این ماموریت برای جمع آوری نمونه های گرد و غبار و بقاياي یک منطقه قبلاً کشف نشده در سمت پیدای ماه و برگرداندن آن ها به زمین طراحی شده است. سمت پیدای ماه نیم کره ای از سطح کره ماه است که بطور دائمی رو به سوی کره زمین قرار دارد.

بررسی نمونه ها دانشمندان را قادر خواهد ساخت تا نحوه شکل گیری ماه را بهتر درک کنند و اطلاعات بیشتری درباره سن، سنگ ها و مواد معدنی ماه به دست آورند. این ماموریت که نام آنرا ماموریت "بردار و برو" (grab and go) اعلام کرده اند شامل یک سطح نشین، بالارونده، مدارگرد و بازگرداننده است که تمامی آن ها بعنوان بخشی از فضاپیمای چانگ ای ۵ هستند.

پس از ورود فضاپیما به مدار ماه، سطح نشین و بالا رونده جداشده و در سطح ماه نزدیک ناحیه آتشفشانی "مونس رومکر" ماه فرود می آیند. این منطقه در بخش شمالی اقیانوس توفان ها قرار دارد. پس از آنکه فضاپیما بر سطح ماه فرود آمد، سطح نشین تا شش و نیم فوت (۱.۹ متر) در زمین حفاری می کند و سپس فضاپیما بازوی رباتیک خود را باز می کند تا ۴ پوند (۱.۸ کیلوگرم) مواد برای بازگشت به زمین را جمع آوری کند.

همه این موارد باید در یک روز قمری یا حدود ۱۴ روز زمینی انجام شود تا از قرار گرفتن فضاپیما در معرض هرگونه درجه حرارت خطرناک و آسیب رساننده ماه در شب که میتواند به تجهیزات این فضاپیما آسیب برساند جلوگیری شود.

"کلایو نیل" (Clive Neal) دانشمند زمین شناس دانشگاه نوتردام، در گفت و گو با مجله نیچر اظهار‌کرد: اگر یکی از آن تجهیزات خوب عمل نکند، مشکلی پیش خواهد آمد. به عنوان مثال ممکن است سطح نشین سقوط کند یا نمونه های جمع آوری شده از سطح نشین به بیرون ریخته شوند.

انتقال سنگ‌های ماه به زمین,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا

اما اگر همه چیز خوب پیش روند سطح نشین میتواند نمونه های سنگی را که وارد بالارونده کرده است نگه دارد سپس می تواند به مدار ماه برود و اگر همه چیز خوب پیش برود به زمین بازگردد. اگر تمامی کارها طبق برنامه ریزی پیش رود در اوایل ماه دسامبر نمونه ها به زمین بازخواهند گشت.

ماموریت چانگ ای ۵ آخرین ماموریت از مجموعه مأموریت های پیچیده ای است که توسط سازمان ملی فضایی چین (CNSA) به سطح ماه پرتاب خواهد شد. این کشور پیشتر مأموریت هایی با نام چانگ ای ۱، چانگ ای ۲، چانگ ای ۳ و چانگ ای ۴ را به ماه فرستاده بود.

کاوشگر "چانگ ای- ۴" که ​​در تاریخ ۸ دسامبر ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شد، در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۱۹ اولین فرود نرم را در دهانه "فون کارمن" در حوضه قطب جنوب نیمه پنهان ماه تجربه کرد. این کشور امیدوار است تا سال ۲۰۳۰ بتواند انسان ها را به سطح ماه بفرستد و تصمیم دارد این کار را در سال ۲۰۳۰ و شش سال پس از برنامه آرتمیس سازمان ناسا که تصمیم آن فرستادن اولین زن و یک مرد در سال ۲۰۲۴ به ماه است انجام دهد.

بازگرداندن نمونه های سنگ ماه به زمین برای چین یک عملیات جدید است ولی این در حالیست که اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا قبلاً این کار را انجام داده اند. در حال حاضر دانشمندان چینی به نمونه هایی که فضانوردان ماموریت آپولو به زمین برگردانده اند دسترسی ندارند زیرا ایالات متحده همکاری ناسا ​​به صورت مستقیم با نهادهای چینی را محدود کرده است.

  • 18
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
محمد بن راشد آل مکتوم بیوگرافی محمد بن راشد آل مكتوم حاکم موفق دبی

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۵

محل تولد: دبی

ملیت: امارات متحده عربی

لقب: والاحضرت شیخ محمد

حرفه: حاکم دبی

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
ویژه سرپوش