پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۱۲۲

تاریخچه اختراع باتری؛ از پیل های ولتایی تا انواع پیشرفته

اختراع باتری,تاریخچه اختراع باتری,مخترع باتریاختراع باتری
باتری ها بخش مهمی از زندگی را به خود اختصاص می دهند به طوری که شما با نگاه به هر شیء پرکاربردی در اطراف خود می توانید وجود باتری ها را در آنها مشاهده کنید، اما اطلاع از تاریخچه اختراع این وسیله نیز می تواند توجه شما را به جایگاه باتری ها افزایش دهد. 

اختراع باتری ها:

باتری وسیله ای است که می تواند انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی تبدیل کند به همین دلیل امروزه در دستگاه مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. مسلما بدون تلاش های مخترع این وسیله امروزه ما نمی توانستیم از مزایای باتری ها استفاده کنیم.

اما مخترع باتری چه کسی است؟

الساندرو ولتا یک فیزیکدان ایتالیایی بود که در سال ۱۸۰۰ برای اولین بار وسیله ای به نام باتری را اختراع کرد و تحت عنوان پیل ولتایی آن را به مردم معرفی نمود. در کنار اختراع این وسیله ولتا اکتشافات مهمی در زمینه پنوماتیک، هواشناسی و الکترواستاتیک نیز انجام داده است، اما بزرگترین اختراع وی برای بشریت همین باتری ها هستند. 

الکساندر ولتا در کومو ایتالیا به دنیا آمد و در سن ۲۹ سالگی فرصتی را جهت استادی فیزیک در مدرسه سلطنتی شهر خود به دست آورد. در سال ۱۷۷۴ او در همین مکان یکی از مهترین اختراعات خود یعنی الکتروفور که دستگاهی برای تولید الکتریسیته ساکن بود رقم زد. 

از طریق اشتعالی که جرقه استاتیک ایجاد می کرد او تحولی را در مورد برق ایجاد کرد و به عنوان یک متخصص جوی مطالعاتی فراهم کرد. در سال ۱۷۷۹با گذشت ۵ سال از تدریس وی در مدرسه سلطنتی وی را به عنوان استاد در دانشگاه پاویا عنوان کردند. در این مکان او توانست پیل ولتایی را اختراع کند و اولین روش عملی تولید برق فراهم شد. 

پیل ولتایی او از طریق قرار دادن دیسک های متناوب مس و روی بر روی همدیگر و همراه با تکه ای مقوای خیس در آب نمک در میان آنها ساخته شد. این پیل ولتایی می توانید جریان الکتریکی ایجاد کند و برای انتقال این جریان الکتریکی در مسیرهای طولانی از یک قوس فلزی استفاده می شد. این پیل به عنوان اولین باتری شناخته می شد که جریان الکتریکی ثابت و قابل اطمینانی ایجاد می کرد، همچنین به عنوان نخستین باتری سلولی مرطوب در جهان شناخته می شد. 

اختراع باتری,نحوه اختراع باتری,مخترع باتریتاریخچه اختراع باتری توسط الساندرو ولتا

یکی از هم دوره ای های الساندرو ولتا به نام لوئیجی گالوانی قبل از نظریه ولتا پاسخ گالوانی را مطرح کرده بود و اظهار داشت که بافت های حیوانی نیز نوعی الکتریسیته در خود دارند. این موضوع را زمانی اعلام کرد که درحال تشریح قورباغه بود و با استفاده از قلابی با جنس برنج، قورباغه را حرکت داد به طوری که او با چاقوی جراحی آهنی پای قورباغه را لمس کرد و سپس بدن قورباغه شروع به حرکت می کند. وی اعتقاد داشت انرژی که باعث انقباض شده است از پای خود قورباغه خارج می شود به همین دلیل گالوانی آن را الکتریسیته حیوانی نامگذاری کرد. 

الساندرو ولتا به عنوان مخالف نظریه گالوانی پیل ولتایی را اختراع کرد و این موضوع را روشن کرد که هنگامی الکتریسیته تولید خواهد شد که دو فلز متفاوت مانند برنج و آهن در یک فضای مرطوب با همدیگر تماس پیدا کنند نه از طریق بافت های حیوانی. 

این اختراع ولتا تا همیشه در ذهن مردم باقی ماند. برای تشکر از این اقدام ولتا؛ واحد نیروی الکتریکی یا اختلاف پتانسیل که باعث جاری شدن جریان از طریق مقاومت می‌شود، بعد از مرگ این دانشمند ولت نامیده شد. 

هرساله در ۱۸ فوریه که سالروز تولد الساندرو ولتا می باشد را به افتخار این دانشمند روز ملی باتری می شناسند، بی شک زندگی امروزی بدون وجود باتری ها بسیار سخت می شد. همه ما از وجود باتری ها در وسایل و ماشین‌های مختلفی مانند تلفن‌های همراه، اتوموبیل‌ها، وسایل نقلیه، لپ تاپ‌ها و ... آگاه هستیم، باتری ها در اشکال و اندازه های مختلفی عرضه می شوند و هر کدام نیز ظرفیت های مشخصی دارند. 

باتری ها برای ماشین‌آلات کوچک از جمله ساعت‌ها و سمعک‌ها تا بزرگ مثل اتومبیل‌ها استفاده می شوند. در اواخر قرن ۱۹ قبل از ژنراتورهای برق و شبکه‌های قدرت؛ باتری های به عنوان منبع اصلی برق محسوب می شدند، باوجود کاربردهای گسترده ای که این وسیله در زندگی تمامی ما دارد تعداد کمی از ماجرای اختراع آن اطلاع دارند. 

باتری ها به عنوان نقطه عطفی در دوران خاص بودند و ثابت کردند که می توانند بسیار سودمند باشند و ما بخش مهمی از نیاز روزانه خود را با آنها برطرف می کنیم. 

اختراع باتری,تاریخچه اختراع باتری,تاریخچه ساخت باتریاختراع باتری و نخستین پیل ولتایی

اختراع باتری قابل شارژ:

جان اف دانیل که یک شیمی دان انگلیسی بود در سال ۱۸۳۶ باتری های بهبود یافته ای را تولید کرد که می توانستند جریان برق ثابت تری را نسبت به جریان های قبلی برای ذخیره انرژی الکتریکی تولید کنند. 

پزشک فرانسوی به نام Gaston Planté در سال ۱۸۵۹ اولین باتری های قابل شارژ را که بر اساس سرب اسید ساخته شده بودند اختراع کرد. این باتری ها امروزه مورد استفاده هستند، تا آن زمان تمام باتری های موجود اولیه بودند بدین معنی که توانایی شارژ دوباره را نداشتند. 

برق از طریق مغناطیس:

تولید جریان برق به وسیله مغناطیس تقریبا دیر صورت گرفت به طوری که در سال ۱۸۲۰ آندره-ماری آمپر متوجه شد که سیم های حاوی جریان برق به سمت همدیگر جذب می شوند و دربرخی موارد همدیگر را دفع می کنند. 

مایکل فارادی در سال ۱۸۳۱ نشان داد که چگونه یک دیسک مس جریان مداوم برق را در حین چرخش در یک میدان مغناطیسی قوی تولید می کند. 

فارادی همراه با همفری دیوی و تیم تحقیقاتی اش نشان داد تا زمانی که حرکت میان سیم پیچ و آهنربا ادامه دارد می توان نیروی الکتریکی بی پایانی تولید کرد، همین امر منجر با معکوس کردن فرآیند؛ ژنراتور الکتریکی و همچنین موتور الکتریکی اختراع شوند. 

بعد از گذشت مدتی با ساختن ترانسفورماتورهایی تواسنتند جریان متناوب به ولتاژ دلخواه تبدیل کنند. فارادی در سال ۱۸۳۳ توانست بنیان الکترومغناطیس را پایه گذاری کند و برهمین اساس قانون فارادی را نیز بیان کرد. این قانون به مغناطیس مربوط می باشد که سلف‌ها و انواع مختلفی از موتورهای الکتریکی و ژنراتورها از آن استفاده می کنند. با گذشت زمان درک بهتری از این موضوع ایجاد شد و افراد توانستند ژنراتورهای بزرگی برای تولید یک جریان ثابت برق بسازند.

اختراع باتری,تاریخچه ساخت باتری,مخترع باتریاختراع باتری اولیه تا پیشرفته

تقسیم‌بندی باتری‌ها:

بر اساس شرایط محیطی و شرایط الکتریکی موجود باید از باتری های متفاوتی استفاده شود، هرکدام از آنها دارای مشخصات متفاوتی هستند و تحت شرایطی دشارژ می شوند. انواع باتری ها از لحاظ کاربرد عبارتند از موارد زیر:

- باتری های خورشید: شارژ شدن آنها از قوانین خاصی تابعیت می کند. 

- باتری هایی که در منبع تغذیه بدون وقفه، لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های موبایل استفاده می شوند و توانایی تأمین یک جریان ثابت برای مدت زمان طولانی را دارند. 

- باتری های قلمی و نیم قلمی که برای مصارف عمومی ساخته شده‌اند و معمولاً ارزان‌تر می باشند. 

اختراع باتری,تاریخچه اختراع باتری,تاریخچه استفاده از باتریاختراع باتری؛ انواع باتری های قلمی

- باتری‌های اتومبیل، لیفتراک و موتورسیکلت؛ این باتری ها در مدت زمان کوتاهی جریان زیادی جهت استارت زدن تامین می کنند.

- باتری هایی که در سامانه‌های حفاظتی، روشنایی، امنیتی و سامانه‌های کنترل استفاده می شوند و باید دارای عمر و پایداری بالایی باشند. 

- باتری‌های دکمه‌ای و باتری‌های پشتیبان که می‌توانند جریان کمی را برای مدت زمان خیلی طولانی تأمین کنند.

اما به‌طور کلی می توان گفت؛ باتری‌ها به دو دسته قابل شارژ و غیرقابل شارژ تقسیم‌بندی می‌شوند.

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 11
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X