دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹
۰۱:۳۰ - ۲۳ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۵۴۹۴
طبیعت و محیط زیست

در بدن انگل‌ها هم انگل وجود دارد!

انگل,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
شاید کمی برایتان عجیب بنظر برسد ولی انگل ها هم در بدن خود انگل دارند." هایپرپارازیت"، بله این همان انگلی است که در بدن انگل ها موجود است ممکن است با فهمیدن این مسئله یاد ضرب المثل مشهور دزدی که از دزد بدزدد، شاه دزد است ولی این مسئله صحت دارد!

به گزارش ايسنا، همگی ما از آفت ها متنفریم به علت این که آن ها انگل طبیعت هستند. آن ها از انسان و از غذا یا خون انسان تغذیه می کنند. ولی آنچه عجیب است این است که بعضی انگل ها حتی از هم نوعان خود هم نمی گذرند و از آن ها هم تغذیه می کنند." هایپرپارازیت ها"( Hyperparasite) انگل هایی هستند که انگل دیگری را مورد حمله قرار می دهند.

هایپرپارازیت ها چه هستند؟

دقیقاً همان طور که در بالا یادآوری گردید، هایپرپارزیت یک انگل است که میزبان آن هم انگل است. هرچند ما به سختي متوجه وجود آن ها می شویم ولی آن ها امکان دارد در بسياري از مکان ها وجود داشته باشند.

در واقعیت انگل ها هم میتوانند در معرض انگل قرار بگیرند که این مسئله منجر به" سواستفاده بین گونه ای" (interspecies abuse) می شود. حشره هایی که این کار را انجام می‌دهند " انگل های حشره خوار"(entomophagous parasites) نامیده می شوند. انگل های حشره خوار، حشراتی هستند که انگل ديگر حشرات به شمار می آیند.

انگل,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیستنمونه‌هایی از هایپرپارازیت‌ها

یکی از بارزترین نمونه های انگل به وسیله" اریک پولمن"( Erik Poelman) از" دانشگاه واخنینگن" (Wageningen University) در هلند مشاهده و مورد بررسی قرار گرفت و در آن جا او رابطه هایپرپارازیت های یک کرم پیله ساز و دو زنبور را مشاهده کرد.

این عمل با کرم های پیله ساز پروانه "سفید کوچک" ( Pieris Rapae) که با اسم های" کلم کوچک سفید" یا پروانه سفید هم شناخته ميشود ، آغاز می شود. این عمل سبب ميشود پروانه" سفید کوچک" ماده های شیمیایی را در هوا منتشر کند که به ديگر حشرات نشان دهد به آن حمله شده است.

بعد این نشان به وسیله یک زنبور کوچک به اسم" انگل پروانه سفید" (Cotesia glomerata) دریافت ميشود و او هم کرم پیله ساز را نیش ميزند و بر روی آن تخم می گذارد.

بنابراين از تخم گذاری، زنبورهای لارو میزبان خود را از داخل می خورند و سرانجام از بدن وی خارج میشوند تا پیله ها را بچرخانند و به زنبورهای بالغ تبدیل شوند. پروانه های سفید کوچک هم پس از آن حفظ میشوند و زنبور که به علت عادت های مهلک بدنش تبدیل به انگل شده است میتواند نسل بعدی را آغاز کند.

ولی این فرآیند در این جا متوقف نمی شود برای این که زنبور هایپرازیتی به اسم" hyperparasitoid Lysibia nana" وارد صحنه ميشود و تخم های خود را داخل تخم های انگل پروانه سفید کوچک قرار می دهد. زنبور انگل پروانه سفید از زنبور هایپرازیتی" hyperparasitoid Lysibia nana" بزرگ تر است و این مسئله آنرا بعنوان یک مهد ایده‌ال براي گروه‌های کوچک تر مثل زنبور هایپرازیتی" hyperparasitoid Lysibia nana" تبدیل می کند.

انگل,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

نمونه ديگر هایپرپارازیت ها به سطح میکروسکوپی می روند." ست بوردنشتاین"( Seth Bordenstein) میکروبیولوژیست در" دانشگاه وندربیلت" یک" سیستم پنج سطحی"( five- level system) را مطالعه کرد که طی آن این فرآیند با یک پرنده جدید متولد شده شروع می شود. حشراتی مثل" مگس های لاشه"(Calliphoridae) وجود دارند که این پرندگان را با گذاشتن لاروهای آغشته به خون در زیر این پرندگان الوده می کنند. زمانی که این پرنده ها به میزان کافی بزرگ شدند، این لاروهای مگس های لاشه آزاد میشوند و طعمه زنبورهای هایپرپارازیت می شوند.

نکته شگفت انگیز این است که این فرآیند این جا هم متوقف نمی شود برای این که زنبورها در واقع یک باکتری انگلی به اسم" Wolbachia" را حمل می کنند. این باکتری در اصلاح سیستم تناسلی میزبان خود تکامل یافته است ولی حتی این انگل های باکتریایی از طريق ویروس های ریز که بعنوان " باکتریوفاژ"( bacteriophages) شناخته میشوند انگل های خاص خود را دارند( فاژ یک فرم ترکیبی است که به مفهوم" چیزی است که بلعیده ميشود").

باکتریوفاژها (باکتری خوارها) یا به اختصار فاژها، ویروس هایی هستند که به باکتری ها حمله ميکنند و آنها را از بین می برند. این ویروس ها براي باکتری ها مخصوص هستند و نمی توانند به یوکاریوت ها حمله کنند. باکتروفاژها ویروس هایی هستند که باکتری ها را آلوده می کنند. انواع بسیار مختلفی از باکتریوفاژها وجود دارند که بگونه های خاصی از باکتری ها تمایل دارند و فقط میزبان باکتریایی خاصی را آلوده می کنند. فاژها مثل دیگر ویروس ها دارای یک اسید نوکلئیک درونی (DNA یا RNA) هستند که این ژنوم به وسیله یک پوشش پروتئینی حفاظتی در خارج احاطه شده است.

این باکتریوفاژها ماشین های سلولی Wolbachia را براي گسترش جمعیت خود می ربایند. براي جالب تر شدن مسئله، باید بگوییم باز هم این فعالیت در این جا متوقف نمی شود برای این که هنوز" سازه های جابجاشدنی" (transposons) وجود دارند. سازه های جابجاشدنی یک ژن انگلی هستند که به ویروس تبدیل می شوند.

طبیعت و تمامی موجودات آن ابزارهای مختلفی براي بقاء دارند و یکی از آن ها هم انگل است. در واقع هدف ما از ارائه این مطلب این بود که بدانید حتی انگل ها هم میتوانند میزبان شوند.

  • 14
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مرتضی شریفی,زندگینامه مرتضی شریفی,عکس های مرتضی شریفی بیوگرافی مرتضی شریفی والیبالیست (+ مصاحبه و جدیدترین تصاویر)

محل تولد: ارومیه

تاریخ تولد: ۱۳۷۸/۳/۶

قد: ۱متر و ۹۳ سانتیمتر

ورزش: والیبال

شروع فعالیت در والیبال: ۱۳۸۸

ادامه
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
ویژه سرپوش