جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۹۰۰۴۹

شرایط لازم برای پرورش مرغ به چه صورت است؟

پرورش مرغ,پرورش مرغ گوشتی,پرورش مرغ تخمگذارانتخاب تخم مرغ هنگام جوجه کشی برای پرورش مرغ بسیار مهم است
پرورش مرغ، از شغل های پردرآمد به شمار می رود. نژاد های مختلفی را برای پرورش مرغ در نظر میگیرند که از آن ها می توان به تخم گذار، شاخدار، گوشتی، مرندی و نژاد های مختلف دیگر مرغ اشاره کرد. با پرورش مرغ میتوانید سودهای بسیاری کسب کنید.

پرورش مرغ

یکی از کارهای سوداور و زودبازده، پرورش مرغ می باشد. با توجه به اینکه گوشت مرغ در اکثر غذاهای ایرانی استفاده می شود سودآوری پرورش مرغ، بسیار بالاست. سود پرورش مرغ میتواند با توجه به نوع نیاز مردم در مقایسه با سود پرورش سایر پرنده ها چشمگیرتر باشد. در سال های اخیر، پرورش مرغ با توجه به درآمدی که دارد؛ طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است.

روش اول پرورش مرغ را که معمولاً در مرغداری های معمولی و کوچک انجام می دهند؛ به اینصورتست که گله را در زمانی که رشد می کند و تا قبل از این که تخمگذاری کند، بر روی زمین پرورش می دهند. سپس آن را در مرحله تخمگذاری به قفس میبرند. درحالیکه روش دوم پرورش مرغ که در مرغداری های بزرگ و صنعتی انجام می شود؛ به این طریق میباشد که گله در قفس از روز اول تا روز آخر نگهداری می شود. مزایای این روش نسبت به روش اول بیشتر است و به همین خاطر، با گذشت زمان روش اول، دیگر کاربردی ندارد.

سود پرورش مرغ گوشتی

رشد سریع جوجه ها، یکی از عوامل مؤثر در افزایش سود پرورش مرغ گوشتی می باشد. معمولاً جوجه ها با گذشت ۴۵ روز به مرغ گوشتی تبدیل شوند. فراموش نکنید که با استفاده از اصلاح نژاد باید این کار را انجام دهید. کارهای بسیار زیادی را میتوانید برای افزایش سوددهی پرورش مرغ گوشتی انجام دهید که یکی از آن ها اینست که گوشت مرغ را به صورت مستقیم به مغازه های کوچک بفروشید یا در مکانی، مرغداری خود را بسازید که افراد از گوشت و مرغ در مقایسه با گوشت گوسفند، بیشتر استفاده کنند. در مکانهایی که مرغداری آن ها کم تر است؛ احداث مرغداری میتواند سود پرورش مرغ گوشتی را افزایش دهد.

انواع سالن پرورش مرغ تخمگذار در ایران

اصولا در ایران برای نگهداری نیمچه و مرغ های تخمگذار، سالن های مخصوصی را به صورت معمولی( باز) و بسته یا ویندولس باتوجه به شرایطی نظیر موقعیت محل، سلیقه و مدیریت به ابعاد و اشکال مختلف می سازند ولی امروزه از ساختمان های سوله در مرغداری های ایران، بیشتر استفاده می شود که ابعاد استاندارد آن برابر با ۱۲ – ۱۴ متر عرض و ۱۰۰ تا ۱۲۰ متر طول می باشد.

چگونگی پرورش مرغ گوشتی,روش پرورش مرغ,سود پرورش مرغ گوشتیهدف از پرورش مرغ میتواند به خاطر تولید گوشت، تولید تخم مرغ خوراکی و ... باشد

وسایل مربوطه را بر اساس ظرفیت این سالن ها تهیه و نصب می کنند. این سالن ها از این مزیت برخوردار است که علاوه بر پرورش جوجه ها و نیمچه ها تا قبل از تخمگذاری، مرغ های تخمگذار را در قفس نگهداری می کنند.

انتخاب نژاد مرغ های تخمگذار

انتخاب یک نژاد مناسب به عنوان نخستین مرحله از پرورش مرغ میباشد که موجب میشود میزان تخم گذاری، بسیار بالا برود و در کم ترین زمان ممکن به سن تخم گذاری برسند، معمولاً بلوغ جنسی مرغ ها در سنین ۶ الی ۷ ماهگی است که برای تخم گذاری آماده می شوند، ولی سن تخم گذاری آن ها زودتر از موعد شود؛ از روش هایی استفاده می کنند و همین امر باعث کوتاهتر شدن دوره بازگشت سرمایه می شود.

ویژگی های ظاهری مرغ های تخمگذار

از خصوصیات مرغ های تخمگذار می توان به پاهای ظریف، گردن باریک و بلند، تاج و ریش قرمز، بدن کشیده اشاره کرد. جثه مرغ های تخم گذار نسبت به مرغ های گوشتی، کوچکتر است و زمان بلوغ جنسی مرغ های تخمگذار، زودتر از مرغ های گوشتی است. در هر سال، بعضی از نژادها حدود ۳۰۰ تخم میگذارند. غذای مرغ های تخمگذار به خاطر جثه های کوچکشان، کم تر است و این خود از نظر اقتصادی برای پرورش دهنده به صرفه است. دوره پرریزی مرغها کوتاه است و آن ها دیر کرچ میشوند.

پرورش جوجه های تخمگذار از سن یک روزگی الی ۵ هفتگی

برای رشد سریعتر جوجه ها در دوران پرورش، باید در روزهای اغازین، تمام شرایط در حد مطلوب باشد. در پرورش مرغ تخمگذار، دورهٔ زمانی بین ۱ روزگی تا تولید نخستین تخم مرغ، بسیار حیاتی و بحرانی است. ظرفیت فیزیولوژیکی مرغ در این دورہ، رشد پیدا میکند.

اگر دورهٔ پرورش مرغ به خوبی پیش برود؛ نتیجه ی آن دوره تخمگذاری میباشد که در چنین موقعیتی باید جوجه را به سالن ببرند. برای ایجاد بهترین عملکرد در مراحل تولید باید تمام استانداردها و برنامه ها را در این مقطع( دوره پرورش)، به کار گرفت. اگر در مرحله ی رشد در ۴ تا ۵ هفتگی تاخیری بوجود آید؛ در ۱۶ هفتگی با کاهش وزن مواجه میشود که بعدا در زمان تولید در عملکرد مرغ، مؤثر است.

طول دوره پرورش مرغ تخمگذار

مرغ و جوجه های تخمگذار در طول ۵ ماه یعنی ۲۰ هفته رشد و پرورش می یابند. پرورش پولت از زمان یک روزگی تا ۳ ماهگی است و پولت را بعد از ۹۰ تا ۱۰۰ روزه شدن به سالنهای تولیدی منتقل میکنند که قفس هایی برای مرغ تخمگذار دارد. بر اساس نژاد و فصل تخمگذاری مرغ می توان دوره پرورش آنرا تعيين کرد که معمولاً از ۱۸ تا ۲۲ هفتگی شروع میشود و طول دوره تخمگذاری ۱۲ ماه است که گله از زمان آغاز تولید، پس از گذشت ۶ تا ۸ هفته به اوج تولید ۹۰ درصدی می رسد و پس از این که ۱۲ ماه گذشت، به ۶۵ درصد می رسد.

تغذیه مناسب مرغ تخمگذار

جیره غذایی مرغ های تخمگذار در مقایسه با خروس ها و مرغ های گوشتی متفاوت است. آن ها باید توانایی دریافت پروتئین، کربوهیدرات، کلسیم و فسفر و انواع مواد معدنی را به اندازه کافی داشته باشند. از طرفی دیگر، جیره غذایی آن ها نباید چربی زیادی داشته باشد، در غیر این صورت وزن مرغ ها افزایش پیدا می کند و میزان تخم گذاری آن ها کاهش می یابد.

جیره غذایی آماده، یکی از روش های تهیه ی غذای مرغ های تخمگذار است که می توانید انها را از مراکز عرضه دان و جیره غذایی طیور بخرید و یا با استفاده از موادغذایی خام، آن ها را تهیه کنید که از آن ها می توان به سویا، جو، گندم، ذرت، سورگوم، کنجاله آفتابگردان، کنجاله سویا، کنجاله نارگیل، پودر گوشت و خون، پودر استخوان، پودر ماهی و سایر مواد معدنی و ویتامین های لازم اشاره کرد.

تغذیه مرغ تخمگذار,انتخاب نژاد مرغ های تخمگذار,پرورش مرغ تخمگذاریکی از روشهای رسیدن به سود دهی در پرورش مرغ محلی گله مولد و مرغ مادر است

دقت کنید که اگر می خواهید جیره غذایی آماده تهیه کنید باید حتماً به سراغ مراکز معتبر و دارای مجوز از اداره دامپزشکی بروید و حتماً از آسیاب و میکسر مرغداری برای ساخت جیره غذایی استفاده کنید تا به خوبی، این موادغذایی میکس شوند و ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئینهای تمامی پرنده ها به یک اندازه تامین شود. اگر این مواد غذایی را به درستی میکس نکنید؛ مرغ ها بیمار می شوند. هر چه قدر که جیره غذایی مرغ ها، پروتئین و کلسیم بیشتری داشته باشد؛ دوره تخم گذاری و تعداد تخم های تولید شده آن ها به همان میزان، افزایش می یابد.

برنامه نوری در اصول نگهداری مرغ تخمی

با این که به شروع بلوغ جنسی اکثر مرغ ها از ۶ ماهگی، آن ها می توانند تخم بگذارند، ولی پرورش دهندگان در برخی مواقع به بلوغ زودرس نیمچه ها نیاز دارند تا از این طریق، دوره بازگشت سرمایه را کوتاه تر کنند و یا دیتر با مشکلات مربوط به جوجه ریزی مواجه شوند؛ در چنین شرایطی برای تخم گذاری سریعتر میتوان برنامه نوری، تغذیه ای و محیطی مناسب را برای آن ها تنظیم کرد. شروع تولید مثل و تخم گذاری پرنده ها در حالت طبیعی هم زمان با شروع فصل بهار میباشد ، اما با افزایش دمای سالن در حالت مصنوعی میتوان برای تخم گذاری سریعتر مرغ ها به آن ها غذای کافی داد و ساعات روشنایی آن ها را به ۱۳ الی ۱۴ ساعت افزایش داد.

به اینصورت که میزان ساعات روشنایی از زمان جوجگی تا سن ۵ ماهگی معادل ۸ ساعت میباشد درحالیکه ساعات تاریکی آن ها معادل ۱۶ ساعت است و برای این که به داخل سالن، هیچگونه نوری نتابد؛ باید نسبت به مسدود کردن کلیه منافذ و پرده کشی پنجره ها اقدام کرد. میزان ساعات روشنایی را بعد از پایان دوره ۵ ماهگی میتوان به ۱۳ ساعت به صورت ناگهانی افزایش داد درحالیکه میزان ساعات تاریکی را می توان به ۱۱ ساعت محدود کرد. شما می توانید بر این میزان ساعات به تدریج بیفزایید تاجایی که این میزان ساعت، معادل ۱۴ ساعت روشنایی و ۱۰ ساعت تاریکی شود. هورمون های جنسی و تمایل مرغ به تولید مثل و تخم گذاری در اثر این شوک روشنای، افزایش پیدا میکند.

پرورش مرغ گوشتی,پرورش جوجه های مرغ گوشتی,سالن پرورش مرغ گوشتی محل پرورش مرغ از مهمترین عواملیست که می‌تواند بر کسب و کار شما تاثیرگذاری مستقیمی داشته باشد

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 13
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
کایل اسنایدر,بیوگرافی کایل اسنایدر,زندگینامه کایل اسنایدر بیوگرافی کایل اسنایدر و افتخارات این کشتی گیر(+ تصاویر)

نام خانوادگی: اسنایدر

متولد: ایالات متحده آمریکا

زاده:۲۰ نوامبر ۱۹۹۵

قد:۱۸۱

ملیت: آمریکایی

حرفه: ورزش کشتی ازاد

ادامه
ویژه سرپوش