پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
۱۶:۱۰ - ۲۳ دي ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۰۲۲۵۹
محیط زیست و گردشگری

هشدار؛ سکونت ۱۷/۵ میلیون نفر از جمعیت کشور روی ۳ گسل فعال پایتخت

زلزله تهران و گسل های تهران,بهترین راه مقابله با زلزله آموزش
مدیرکل مدیریت بحران استان تهران گفت: اکنون ۱۷/۵ درصد از جمعیت کل کشور در استان تهران و در شهر تهران نیز ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر سکونت دارند که میزان ساخت و ساز، تراکم بین سازه‌ها، خطوط ارتباطی، شریان‌های حیاطی، معابر و خیابان‌ها، همه بر نگرانی‌ها در خصوص وقوع زلزله در این استان می‌افزاید.

به گزارش ایرنا، علی نصیری سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اعلام کرد: زمین لرزه تقریبا در فاصله زمانی ۳۰ تا ۴۰ ثانیه روی می دهد که با نصب شتاب نگارها تلاش داریم قبل از وقوع زلزله حتی برای چند ثانیه نیز مطلع شویم.

راه مقابله با زلزله آموزش است

نصیری با بیان اینکه بهترین راه مقابله با زلزله آموزش است، ادامه داد: شهروندان بدانند که در زمان زلزله دویدن بسیار خطرناک است و باید در محل کار و منزل چند نقطه ایمن را شناسایی کنند.

وی با بیان اینکه تلاش داریم آموزش های مقابله با زلزله را به صورت شبکه ای در محلات اجرایی و عملیاتی کنیم، تاکید کرد: توسعه آموزش شهروندان در مواقع بحرانی از جمله زلزله بسیار کارساز است و بنا داریم با همکاری تمامی سازمان های وابسته این آموزش ها را در مناطق ۲۲گانه و محلات شهر تهران اجرا کنیم.

هشدار درباره خطر بیمارستان‌های فرسوده تهران 

سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران یکی دیگر از مسائل و مشکلات شهر تهران را وجود بافت های فرسوده اعلام کرد و اظهار داشت: در سال های اخیر حرکت های مناسبی در این خصوص به ویژه از سوی شهرداری تهران انجام شده که البته کافی نبوده و این موتور نوسازی بافت های فرسوده با سرعت بیشتری دنبال شود.

وی تاکید کرد: مدیریت شهری در این دوره باید با برنامه ریزی گسترده در فاصله زمانی پیش بینی شده، نسبت به نوسازی بافت های فرسوده اقدام کند.

این مسئول با بیان اینکه مراکز بیمارستانی پایتخت نیز دچار فرسودگی است گفت: اکثر بیمارستان های شهر تهران قدمت بالایی دارند و این یک هشدار برای کلانشهر تهران است که وزارت بهداشت در این زمینه باید اقداماتی انجام دهد.

نصیری اظهار کرد: برخی مناطق شهر تهران از جمله منطقه ۱۹ با فقر بیمارستانی مواجه هستند و هیچ بیمارستانی در این منطقه وجود ندارد اما در برخی مناطق از جمله یک، سه و ۶ چندین بیمارستان دارند ولی تراکم جمعیت در این مناطق بالاست.

وی با بیان اینکه باید طرح تقسیم بندی احداث بیمارستان در مناطق مختلف تهران شکل بگیرد، گفت: در حالی که برخی از مناطق تهران به اندازه چند استان کشور جمعیت دارند از وجود یک بیمارستان محرومند و باید شهروندان به دیگر مناطق بروند که موجب تراکم جمعیت و دیگر مشکلات خواهد شد.

نصیری تاکید کرد: هم اکنون ساختمان هایی همچون پلاسکو و سینا اطهر در تهران وجود دارند که هنوز وقتشان نرسیده و اگر ایمن سازی حدود ۴ هزار ساختمان ناایمن در شهر را جدی نگیریم در آینده نه چندان دور نیز شاهد وقوع چنین حوادث تلخی خواهیم بود.

۳ گسل پایتخت فعالند

منصور درجاتی مدیرکل مدیریت بحران استان تهران نیز از فعال بودن ۳ گسل در پایتخت خبر داد و گفت: ۳ گسل غربی- شرقی تهران، مشا و شهرری لرزه زا محسوب می شوند. از این گسل ها توقع رفتار لرزشی وجود دارد و اقدامات مراقبتی در این خصوص ضروری است.

وی افزود: به نظر می رسد گسل مشا در شمال شرق تهران بیشترین فعالیت و بیشترین نقش را در وقوع زلزله در استان تهران دارد.

این مسئول ادامه داد: اکنون ۱۷.۵ درصد از جمعیت کل کشور در استان تهران و در شهر تهران نیز ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر سکونت دارند. میزان ساخت و ساز، تراکم بین سازه‌ها، خطوط ارتباطی، شریان‌های حیاطی، معابر و خیابان‌ها، همه و همه بر نگرانی‌ها اضافه می‌کند.

بی‌توجهی به اصول ساخت و ساز در پایتخت

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران گفت: ما از نظر فاضلاب در تهران مشکل داریم، اما نه این‌گونه که شهر در فاضلاب غرق شود. این حرف‌ها علمی و منطقی نیست. شهری که در زیر زمین چند خط مترو دارد، چطور می‌تواند در فاضلاب غرق شود. این حرف‌ها غیررسمی و شایعه است.

وی ادامه داد: تهران ۲ گسل شمالی - جنوبی و شرقی و غربی دارد که خطر محسوب می‌شوند و خطر سیل از بالادست نیز تهران را تهدید می‌کند اما این خطرات احتمالی است و قرار نیست آرامش و آسایش مردم را بگیرد. ضمن آنکه ما در نقاطی که اصولی و فنی ساخت‌وساز و علمی و حساب شده خیابان‌کشی کرده‌ایم، خطر را کاهش داده‌ایم.

وی گفت: اگرچه همچنان بافت فرسوده، بیشترین آسیب را از هر نظر خواهد دید اما مردم باید در ساخت‌وسازها، اصول فنی، سبک‌سازی و مقررات را جدی بگیرند و فقط به صدور پروانه و مجوز دلخوش نباشند. استحکام بنا بسیار مهم است.

شناسایی بیش از ۳۳ هزار ساختمان ناایمن در شهر تهران

همچنین کامران عبدولی معاون حفاظت و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درباره ساختمان‌های ناایمن شهر تهران اعلام کرد: با توجه به مصوبه شورای شهر و فرمول سازمان آتش نشانی ساختمان‌های پایتخت براساس ریسک حریق به بسیار پرخطر، پرخطر، میان‌خطر و کم‌خطر تقسیم بندی شدند و از تعداد ۳۳ هزار و ۲۲۱ ساختمان شناسایی شده، ۱۱۷ ساختمان بسیار پرخطر تشخیص داده شد.

وی با بیان اینکه این ساختمان ها یا باید به سرعت پلمب شوند یا اقدام فوری در رفع خطر انجام شود، تاکید کرد: سازمان آتش نشانی ۵۳۹ مرکز درمانی پرخطر را در شهر تهران شناسایی و شیوه نامه های لازم را به آنها ابلاغ کرده است و اگر حادثه ای در این مراکز درمانی رخ دهد نمی‌توان هیچ اقدامی برای آن انجام داد.

عبدولی با اشاره به این که ۳۵۰۰ ساختمان پرخطر در شهر تهران وجود دارد، گفت: سازمان آتش نشانی ۲۳ هزار و ۵۵۸ ساختمان میان‌خطر و ۶۰۴۳ ساختمان کم خطر نیز شناسایی کرده است.

  • 11
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
بخاطر کسب درآمد برای شهرداری از جون مردم گذشتند وقتی هم که زلزله اومد میاندازند گردن امریکا
خدایاخودت به دادمابرس
مشاهده کامنت های بیشتر
قبر حضرت آدم و نوح در کجاست,قبر حضرت آدم در شهر نجف عراق,درباره ی حضرت آدم و حوا قبر حضرت آدم و نوح در کجاست

<p></p>

<p>نجف سرزمینی کهن است، که ارزش تاریخی و باستانی دارد. در داستان حضرت نوح نقل شده است، که پس از طوفان بزرگ کشتی نوح در اینجا در سرزمین نجف توقف کرد و در اینجا محل دفن حضرت آدم و نوح است. </p>

<p></p>

<p>نوح در نجف استقرار خود را آغاز کرد، چاه معروفی که سیل عظیم از آنجا شروع شد نیز در حومه شهر نجف در شهر باستانی معروف به کوفه قرار دارد. می توان گفت که انقراض و احیای سکونتگاه انسانی در شهر نجف رخ داده است.</p>

<p></p>

<p>قبر حضرت نوح در کدام کشور است ؟ حضرت آدم و حضرت نوح هر دو در کنار قبر حضرت علی به همراه هزاران پیامبر در قبرستان باستانی واقع در نجف بزرگ دفن شده اند.</p>

ادامه
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ابوالفضل قلی پور,بیوگرافی ابوالفضل قلی پور,عکس ابوالفضل قلی پور بیوگرافی و عکس های ابوالفضل قلی پور
یکی از بازیکنان موفق والیبال تیم ملی ایران؛ ابوالفضل قلی پور است، این بازیکن جوان در سال ۱۴۰۰ وارد تیم ملی ایران شد و در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۱ به عنوان یکی از اعضا اعزام شد. در ادامه این مطلب سرپوش به بیوگرافی ابوالفضل قلی پور، این بازیکن موفق خواهیم پرداخت.

چکیده ای از بیوگرافی ابوالفضل قلی پور:

نام کامل: ابوالفضل قلی پور

تاریخ تولد: ۱ بهمن ۱۳۷۱

محل تولد: تهران

حرفه: عضو تیم ملی والیبال ایران

پست: لیبرو

شماره پیراهن: ۱۶

ادامه
حضرت لوط,زندگینامه حضرت لوط,زندگی حضرت لوط آشنایی با زندگینامه حضرت لوط

تاریخ تولد: هم دوره حضرت ابراهیم

محل زندگی: بابِل عراق و سرزمین مؤتفکات در کرانه رود اردن نزدیک فلسطین 

تکرار نام در قرآن: ۲۷ مرتبه

دین: یکتاپرستی

محل دفن: شهر بَنی نَعیم در استان الخَلیل در فلسطین

ادامه
پل آلن,بیوگرافی پل آلن,عکس های پل آلن بیوگرافی پل آلن یکی از بنیانگذاران مایکروسافت

تاریخ تولد: ۲۱ ژانویه ۱۹۵۳

محل تولد: سیاتل، واشینگتن ایالت واشینگتن

حرفه: بنیانگذار ماکروسافت

 سرمایه: ۱۶/۷ میلیارد دلار

درگذشت: ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ در سن ۶۵ سالگی

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
علی قلی زاده,بیوگرافی علی قلی زاده,عکس های علی قلی زاده بیوگرافی و عکس های علی قلی زاده

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۴

محل تولد: تهران

حرفه: فوتبال

پست: مهاجم، وینگر

قد: ۱ متر ۷۶ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش