چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳
۱۸:۴۱ - ۰۵ فروردین ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۱۰۳۴۵
محیط زیست و گردشگری

سفر نوروزی نروید؛ همه جا شلوغ‌تر می‌شود/ ظرفیت در قشم تکمیل شد

قشم,تکمیل ظرفیت مسافران در قشم
ستاد اجرایی خدمات سفر قشم اعلام کرد گردشگران قشم را بعنوان مقصد سفرهای نوروزی انتخاب نکنند.

به گزارش ایسنا، براساس اعلام ستاد اجرایی خدمات سفر قشم استقبال بی سابقه گردشگران طی روزهای گذشته موجب شده تا ظرفیت اقامتگاه‌های این جزیره تکمیل شود.

ستاد اجرایی خدمات سفر قشم اعلام کرد که جزیره زیبای قشم از ابتدای تعطیلات به شکل بی سابقه‌ای پذیرای گردشگران نوروزی بوده است و از هموطنان عزیز درخواست می‌شود، دیگر این جزیره را بعنوان مقصد سفرهای نوروزی خود انتخاب نکنند.

این ستاد همچنین اعلام کرد که همزمان با آغاز تعطیلات نوروز بیشتر گردشگران و مسافران نوروزی از طریق زمینی با استفاده از خودروهای شخصی و عمومی وارد جزیره قشم شدند.

براساس اعلام ستاد اجرایی خدمات سفر قشم با وجود پیش بینی‌ها و تدابیر صورت گرفته جهت روان سازی وضعیت ترددی گردشگران به جزیره زیبای قشم، در نوروز امسال چندین برابر ظرفیت، به این جزیره مسافرت کرده اند، که ظرفیت اقامتگاه ها، بومگردی ها، فضاهای عمومی اعم از پارک ها، کمپ پارک‌ها و ... تکمیل شده است.

***

هتل‌های مقاصد گردشگری کاملا اشغال است/ سفر نوروزی نروید؛ همه جا شلوغ‌تر می‌شود

دبیر ستاد خدمات سفر از تکمیل ۱۰۰درصد ظرفیت اقامت مسافران نوروزی در شهرهای شیراز، مشهد، بوشهر، بندرعباس و جزایر جنوبی، چابهار و همچنین یزد خبر داد و روزهای شلوغ‌تری را برای استان‌های شمالی در هفته دوم تعطیلات پیش‌بینی کرد.

به گزارش خبرآنلاین، سیدمصطفی فاطمی ـ مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ درباره برنامه‌های ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر و سفرهای نوروزی، با این یادآوری که از ماه‌ها قبل موضوع "سونامی سفر" از سوی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مطرح و این تعداد سفر پیش‌بینی شده بود، درباره ظرفیت پذیرش مسافر در استان‌های مختلف، گفت: ظرفیت پذیرش مسافر در اقامتگاه‌های مجاز، رسمی و نیمه‌رسمی در بعضی از شهرها همچون شیراز، مشهد، بوشهر، بندرعباس و جزایر جنوبی، چابهار تکمیل شده و به ۱۰۰ درصد رسیده است. ظرفیت اقامتی شهر یزد نیز در چند روز اخیر تقریبا به ۱۰۰ درصد نزدیک شده است.

او با اشاره به این‌که در سراسر کشور جلسات مختلفی تشکیل شده تا بتوان از ظرفیت‌های اضطراری در استان‌های مختلف استفاده کرد، افزود: در کنار ظرفیت‌های رسمی، استفاده از ظرفیت‌های اضطراری مثل مدارس، سالن‌های ورزشی و خوابگاه‌های دانشجویی به میزانی که در سال ۹۸ مورد استفاده قرار می‌گرفت، پیش‌بینی شده است. از شب دوم فروردین در شهرهای بوشهر، مشهد، شیراز و یزد از ظرفیت مساجد و حسینیه‌ها استفاده شده؛ زیرا سردی هوا به‌ویژه در شهر مشهد امکان اسکان مسافران در فضای آزاد را گرفته بود. حتی پیش‌بینی شد از ظرفیت‌هایی که نیروهای مسلح برای اسکان اضطراری در اختیار دارند، استفاده کنیم.

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر گفت: از روز دوم نوروز با توجه به شرایط آب‌وهوایِ برفی در شمال غربی کشور و وضعیت جوی برخی استان‌ها، مثل سواحل شمالی کشور، ظرفیت قسمت جنوبی تکمیل شد و این پیش‌بینی می‌شد که با چالش‌هایی روبه‌رو شویم. در نتیجه جلسات متعددی با استاندار هرمزگان برگزار کردیم و در مدت‌زمان کوتاه، برنامه‌ریزی‌های بسیار خوبی انجام شد تا از همه ظرفیت‌های اقامتی استفاده شود. اکنون ظرفیت اقامتی برخی از شهرها بیش از سال ۹۸ شده است. در سال ۹۸ پهنه کل کشور پذیرای مسافر بود، اما امسال به‌خاطر شرایط جوی حجم سفر در استان‌های جنوبی و مرکزی بیشتر شده است.

فاطمی اظهار کرد: در دوران کرونا، برخی از ظرفیت‌های اقامتی که می‌توانست کمک‌رسان باشد با مشکلات مختلف و زیادی روبه‌رو و حتی تعطیل شدند. همچنین تعداد زیادی از زیرساخت‌ها، مثل سرویس‌های بهداشتی از چرخه خدمات خارج شده بود،  بسیار تلاش شد این ظرفیت‌ها احیاء شود. در شهرهای مختلف توانستیم با بهینه کردن تأسیسات گردشگری، ظرفیت اقامت رسمی را به بیش از دوران قبل از کرونا، یعنی به ۵۱۱ هزار تخت برسانیم.

او اضافه کرد: فرض کنید شهری با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت پذیرای یک میلیون گردشگر شود، حتی اگر از همه ظرفیت‌هایِ این شهر استفاده شود، باز هم امکان ارائه خدمات مطلوب وجود نخواهد داشت. در نتیجه ما از ابتدا توصیه‌های سفر را داشتیم که بسیار کارآمد بود و توزیع مکانی سفر در برخی از نقاط به‌خوبی اتفاق افتاد و شهرهایی که ضریب اشغال پایینی داشتند، به محض اعلام توصیه‌های ما ضریب اشغال آن‌ها بالا رفت.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی با اشاره به تعاملی که بین مردم و ستاد خدمات سفر به دنبال معرفی شهرهای خلوت و مکمل در نوروز امسال اتفاق افتاد، افزود: همین تعامل باعث شد ظرفیت اشغال تخت‌های تهران در تعطیلات نوروز از ۳۰درصد به ۹۰درصد برسد. این اعداد نشان می‌دهد چرخشی در سفر داشتیم، مثلا امسال خراسان جنوبی، سمنان، جنوب کرمان و جنوب فارس که استان‌های مناسبی برای سفر بودند، پذیرای گردشگران زیادی شدند.

دبیر ستاد خدمات سفر افزود: در استان بوشهر، شهرهای اطراف مثل "دشتستان" به‌عنوان ظرفیت کمکی پیش‌بینی شده بود که تکمیل و "عسلویه" به‌عنوان ظرفیت کمکی دیگری اضافه شد. اکنون نیز در حال هدایت مسافران به سمت شهرهای دیگر هستیم. یا مثلا در استان هرمزگان، ظرفیت شهر بندرعباس، جزایر جنوبی، بندر لنگه و بندر خمیر تکمیل شد و در حال هدایت گردشگران را به شهرهای مجاور هستیم.

او با بیان این‌که به‌نظر من توزیع مکانی امسال خوب اتفاق افتاد، گفت: البته نگرانی‌هایی  وجود دارد که در نیمه دوم سفرهای نوروزی، سمت‌وسوی سفرها به سمت استان‌های شمالی بیشتر خواهد شد. جلساتی با ستادهای اجرایی استان‌های شمالی داشتیم تا بتوانیم ظرفیت‌های کمکی را اضافه کنیم، مثلا استان‌های مرکزی مثل اصفهان و استان‌های جنوبی در نیمه دوم آمادگی و ظرفیت بیشتری برای پذیرش مسافران خواهند داشت. باید زمینه‌ای فراهم شود تا با حداکثر ظرفیت تحمل هر شهر و هر منطقه‌ بتوانیم پذیرای مسافران باشیم؛ زیرا اگر بیش از ظرفیت تحمل مسافر وارد شهرها شود، هم برای مسافران شرایط مطلوب نخواهد بود و هم می‌تواند برای شهر آسیب‌زا باشد.

فاطمی که در یک برنامه تلویزیونی گفت‌وگو می‌کرد، درباره نظارت‌های نوروزی، یادآور شد: نظارت‌های ما سطوح مختلفی در استان‌ها دارد، مثل نظارت‌های گروهی که با کمک سازمان‌های مختلف نظیر تعزیرات، بهداشت، پلیس اماکن و… و نظارت‌های کارشناسی وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و نظارت عالی وزارتخانه که در هر استان به‌صورت نامحسوس اعزام می‌شوند.

او درباره از دست رفتن جان هموطنان به‌دلیل مسمومیت با گاز مونوکسید کربن نیز گفت: همه دستگاه‌ها در ستاد مرکزی خدمات سفر مستقر هستند. در زمینه چالش‌هایی نظیر این مورد که پیش‌بینی نشده بود و به‌دلیل وضعیت جوی و نوع اسکان مسافران اتفاق افتاد تلاش شد در همان زمان مدیریت شود، مثلا سازمان اورژانس کشور همان لحظه اعلام کرد که باید برای این موضوع و پیشگیری از وقوع چنین مواردی برنامه‌ریزی شود.

فاطمی درباره نظارت روی واکسینه شدن مسافران نیز توضیح داد: علاوه‌بر نظارت دوربین‌ها در طول مسیر، اماکن اقامتی از پذیرش افراد واکسینه نشده خودداری می‌کنند. به‌علاوه مراکز تهیه بلیت روی این مسأله نظارت دارند.

  • 15
  • 7
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش