سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
۱۲:۱۸ - ۱۴ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۱۰۲۳
محیط زیست و گردشگری

رونمایی از آمار واقعی گسل‌های تهران | زلزله با بزرگی ۶.۵ ریشتر با تهران چه می کند؟

گسل در ایران,زلزله تهران
رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی هشدار داده است که زلزله‌های بالای ۶.۵ ریشتر در محدوده شهر تهران می‌تواند شهر را به مرز بحرانی برساند. در صورت وقوع زلزله‌ای با این بزرگی در مرکز شهر، ساختمان‌های ضعیف، بافت فرسوده، قنات‌ها و فروریزش زمین می‌تواند تخریب شده و خسارات جدی را به همراه داشته باشد. بنابراین، باید توجه به مدیریت بحران و آمادگی برای رسیدگی به این موضوع جدی گرفته شود.

علی بیت‌الهی در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه ۴۰ هزار کیلومتر گسل در ایران وجود دارد، اظهار داشت: تنها در استان کرمان حدود ۸۰ گسل و در شهر تهران ۲۷ گسل شناخته شده وجود دارد.

وی با اشاره به راهکار جلوگیری از خسارت جانی و مالی زلزله تاکید کرد: کیفیت ساخت و ساز در زلزله بسیار مهم است و به همین دلیل است که زلزله مخربی مانند هاتای ترکیه می‌بینیم که ساختمان‌هایی که بسیار نزدیک به مرکز زلزله هستند هم ‌پایدار مانده‌اند اما ساختمان چسبیده به آن کلپس کرده است. اگر نظارت ساخت و طراحی به مکان‌یابی و به طور کلی چرخه ساخت و ساز خوب عمل کنند ساختمان هر چند در زلزله دچار تخریب شود اما کلپس نمی‌کند که نمونه آن در ایران هم دیده شده است.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی گفت: موضوع دیگر شناسایی حریم گسل‌هاست که ساخت و ساز در این حریم‌ها محدود باشد یا ساخت و سازهای کوتاه مرتبه انجام شود یا کاربری‌های عمومی و مراکز حساس ساخته نشوند و تمام دنیا از این راهکار پیروی کرده اند و از آن نتیجه گرفته اند.

بیت‌الهی ادامه داد: درباره حریم گسل‌ها در تهران هم اقدامات خوبی انجام شده است. پس از تهیه نقشه گسل‌ها ساخت ساختمان‌های با اهمیت بالا مانند بیمارستان‌ها و مدارس در حریم گسل‌ها ممنوع اعلام شد و همچنین احداث ساختمان‌های بلند مرتبه هم ممنوع است و ساختمان هایی که ساخته شده‌اند، زمان ساخت آنها قبل از صدور این نقشه بوده و ساختمان‌های معمولی هم در این حریم باید دستورالعمل ویژه ساخته شوند. اما همانطور که می دانید از نظر مالکیت زمین، تراکم، کمبود زمین و تا یک حدی بیشتر نمی‌توان ممنوعیت ایجاد کرد و عملا امکان پذیر نیست و البته در کشورهای دیگر هم همین شرایط دیده می شود. اما هر چه با سخت‌گیری بیشتر ساخته شوند، ریسک زلزله برای ساکنان کاهش پیدا می‌کند.

وی افزود: باید توجه داشت که میراث‌دار ساخت و ساز با کیفیت نیستیم و این ساخت و سازها طی دهه‌های گذشته بر روی هم انباشته شده‌اند و تعداد واحدهایی که عمر بالای ۵۰ سال دارند و اسکلت و مصالح آن‌ها ضعیف هستند به طور قطع ریسک زلزله را در کلان‌شهر تهران بالا برده و این شرایط ضرورت سختگیری بسیار جدی را برای ساخت و ساز ایجاد می‌کند. اما متاسفانه چند روز پس از وقوع زلزله در شهر یا کشور دیگر، خطر آن را در منطقه‌ای که زندگی می‌کنیم از یاد می‌بریم و از آن درس نمی‌گیریم. از آنجای یکه رفتار نوسانی و گسسته داریم و نتیجه‌ای از آن نمی‌گیریم.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی  درباره مطالعات انجام شده درباره جمعیتی که در شهر تهران بیشتر در معرض ریسک زلزله با ریشتر بالا هستند، اظهار داشت: مطالعات کلی که واحدهای ساختمانی موجود در بافت‌های فرسوده چقدر است و واحدهای مسکونی در حریم گسل ها چقدر است انجام شده است و بع طور قطع نسبت به چندین دهه گذشته که ساخت و سازها بنایی بودند حتما در حال حاضر کیفیت ساخت و ساز ها ارتقا پیدا کرده است اما همین ساختمان هایی که مهندسی سازی هستند به دلیل ضعف‌هایی که در اجرا و نظارت وجود دارد در برابر زلزله ایمن کاملی ندارند و ۴۰ درصد این ساختمان ها ضعف‌هایی دارند.

بیت‌الهی ادامه داد: فقط در بافت فرسوده شهر تهران بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ساکن است و حدود ۲۵۰ هزار پلاک ساختمانی در این محدوده واقع شده است. در بافت فرسوده معابر کم عرض، فرسودگی و قدمت ساختمان‌ها و ریزدانگی بر روی افزایش تلفات زلزله اثرگذار هستند.  

وی در پاسخ به این سوال که شهر تهران در برابر چند ریشتر زلزله تاب آوری دارد، گفت: در سال ۹۶ که در ملارد البرز زلزله آمد و تمام مردم تهران نگران زلزله شدیدتری بودند و پس از آن در خرداد ماه سال ۹۸ دماوند زلزله امد باز هم مردم تهران منتظر زلزله شدیدتری بودند. فرض بر این باشد که زلزله بزرگی ۷ و ۷.۲ بودند آثار تخریبی آن در تهران هم دیده می‌شد اما چون تهران با این مراکز زلزله فاصله داشت. بزرگی زلزله و مکان وقوع آن بر روی تاب‌آوری شهر تهران اثرگذار است. اگر گسل جنوب ری فعال شود یا گسل شمال تهران و یا گسل نیاوران که در داخل شهر است، فعال شود و زلزله با بزرگی ۶.۵ ریشتر رخ دهد، با زلزله‌ای که با فاصله ۴۰ کیلومتری از خارج تهران با همین بزرگی رخ دهد به طور قطع تاب آوری شهر تهران در برابر آنها متفاوت خواهد بود.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: اگر فرض کنیم در همین محدوده شهر تهران رخ دهد زلزله‌های بالای ۶.۵ ریشتر می تواند تهران را به مرز بحران می‌رساند و البته مهمتر از بزرگی زلزله شتاب آن است چراکه نیروی زلزله شتاب زلزله تعریف می‌شود بنابراین اگر زلزله‌ای با این بزرگی در محدوده و مرکز شهر تهران رخ دهد، مساله جدی خواهد شد چراکه ساختمان‌های ضعیف، بافت فرسوده، قنات‌ها و فروریزش زمین  در میزان تخریب و تلفات اثرگذار خواهند بود.      

بیت‌الهی گفت: اما باید توجه داشت احتمال اینکه این زلزله در هسته مرکزی شهر تهران رخ دهد کم است چراکه گسل‌های تهران با شعاع ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتری هم ادامه دارند و برای کسی معلوم نیست که این زلزله کجا رخ دهد و اگر ترس و نگرانی ما جدی و واقع بینانه باشد می‌توان جلوی خسارت زلزله را گرفت.   

  • 18
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
ویژه سرپوش