سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
۰۸:۴۹ - ۲۰ تير ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۴۱۸۵۱
محیط زیست و گردشگری

ملاشیه غرق در بی آبی

ملاشیه,ملاشیه غرق در بی آبی

روزنامه شرق نوشت: «ملاشیه» محله‌ای با وسعت بالا که در جنوب غربی اهواز واقع شده است و در این روزها که اهواز گرم‌ترین روزهای کره زمین را سپری می‌کند، شهروندان این محله در بی‌آبی به سر می‌برند.

مشکل کم‌آبی و قطع آب در خوزستان با گرمای بالای ۵۰ درجه و پایین‌‌آمدن آستانه تحمل مردم، وضعیت اجتماعی را نگران‌کننده کرده است. مردم خواستار تعیین تکلیف فوری و شنیدن پاسخی دقیق از متولیان هستند و در مقابل روابط عمومی‌ها هم مدام از رفع فوری مشکل صحبت می‌کنند و اینکه آب‌رسانی سیار تا زمان رفع مسئله ادامه دارد.

ولی شهروندان روایت دیگری دارند: «ام علی» (مامان علی) از ساکنان خیابان «سلویچ» در محله ملاشیه است. او به «شرق» می‌گوید: «از ساعت یک شب به بعد باید منتظر تانکرهای آب باشیم. تا َدم‌دمای صبح باید بیدار بمونیم که سهممان از آب تانکرها را بگیریم. سهممان هم به اندازه تعداد قابلمه و دبه‌هایمان است. خانه‌هایی که پولی دم‌دست داشتند از مدت‌ها پیش تانکرهای آب خانگی برای شرایط اضطراری خریداری کردند. ما که پول نداریم هم سهممان از آب تانکرها فقط به اندازه تعداد قابلمه‌هایمان است. «ام علی» با صورت تکیده و دست‌هایی لرزان می‌گوید: «خاله این باید وضع ما باشد؟ من فرزندی معلول دارم. باید مرتب تر‌و‌خشکش کنم. آب شست‌وشو و استحمام نداریم. پس این همه شعار سلامتی و نظافت که می‌دهند، این است نتیجه‌ش؟ این‌طوری باید خودمان را از بیماری‌ها حفظ کنیم خاله‌جان؟» «حاج عامر» از سالخوردگان خیابان سلویچ که نزد اهالی احترامی ویژه دارد با تأیید حرف‌های «ام علی» با حالتی نا‌امیدانه می‌گوید: برای من با این سنم زشت نیست که آفتابه را ببرم و دنبال مقداری آب از تانکر مسجد باشم که بتوانم وضو بگیرم؟ تا کی باید با این مشکلات دست‌وپنجه نرم کنیم؟

حاج عامر همچنین در ادامه می‌گوید: «سیر شدیم از بدبختی، چرا باید این‌قدر در محرومیت باشیم؟ نگاهی به خیابان‌ها بنداز. آسفالتی وجود نداره. با‌این‌حال عده‌ای از ادارات مختلف خیابان را کنده‌کاری می‌کنند و میرن. در تابستان این وضعیتمان است و در زمستان هم اینجا تبدیل به باتلاق می‌شه و خودرو و موتورهایمان را داغون کرده». از اهالی که بپرسید علت قطعی آب چیست و کی قرار است آب وصل شود، جز «نمی‌دانیم» پاسخی ندارند. نه می‌دانند علت قطع آب چیست و نه می‌دانند چه زمانی قرار است آب شرب وصل شود. کمی که به سمت خیابان‌های بی‌آب ملاشیه پیش بروید، مقابل هر خانه گودال‌های عمیقی می‌بینید که یا حفر شده‌اند یا کودکی در حال حفرشان است. علت را که جویا می‌شوید می‌گویند «داریم این گودال را می‌کَنیم که به شاه‌لوله برسیم که شاید آب داشته باشد!». به خیابان ۲۰ یعنی آخرین خیابان ملاشیه می‌رویم که در آنجا نیز خانمی با چند قابلمه و بشکه دَم در منتظر رسیدن تانکرهای آب‌رسانی است. می‌پرسیم وضعیت چطور است؟ می‌گوید: «همینی هست که می‌بینید. همسرم با موتور سه‌چرخه در گرمای ۵۰ درجه ضایعات جمع می‌کند و آخر شب خیس عرق به خانه برمی‌گردد. کجا حمام کند؟ کی به فکر ماست؟ هیچ قوم و خویشی هم نداریم که مثل باقی مردم بریم خانه آنها و حمام کنیم». اکنون خیابان‌های ملاشیه در عین اینکه آسفالت نشده‌اند، با چاله‌چوله‌های فراوانی که در زمستان می‌تواند خطرآفرین باشد نیز مواجه شده‌اند، به تعبیری، قوز بالا قوز.

روایت مسئولان

مسئولان بدون عذرخواهی از مردم، مشکلات و مصائب مردم را اتوکشیده‌تر روایت می‌کنند. مدیرعامل آب و فاضلاب خوزستان در روزهای اخیر در گفته‌هایش به نکته‌ای اشاره کرد که بعضی آن را اعتراف این مقام مسئول به خطای اداره آبفا تلقی کردند. او گفت که هفته گذشته در ابتدای جاده اهواز_خرمشهر یک پمپ را تقویت کردیم و وضعیت آب قسمت زیادی از منطقه ملاشیه بهتر شد ولی سه یا چهار خیابان به مشکل برخورد کردند، برای اصلاح این وضعیت پمپ را به وضعیت قبل بازگرداندیم و دیشب آن را عوض کردیم و وضعیت به حالت قبل درآمده است. مدیرعامل آب و فاضلاب خوزستان با پذیرش اینکه ملاشیه به علت افزایش وسعت، در سال‌های گذشته با کمبود آب مواجه بوده اما این کمبود مهار شده است، باز در جایی دیگر اشاره می‌کند که «البته در بعضی قسمت‌های منطقه به‌صورت ساعتی قطعی آب داشته است». محمدرضا کرمی‌نژاد با اشاره به مشکل قطعی آب بخشی از منطقه ملاشیه اهواز اظهار کرد که این منطقه حدود ۷۰ هزار نفر جمعیت را شامل می‌شود که سال‌هاست با کمبود شدید آب روبه‌رو است. مشکلات مربوط به افت فشار آب منطقه ملاشیه از توابع شهرستان اهواز، در ایام زمستان کمتر است اما تابستان‌ها این مشکل تشدید می‌شود. وضعیت کم‌آبی و بی‌آبی در محله ملاشیه اهواز که از محلات کم‌برخوردار و فقیرنشین به حساب می‌آید، بسیار نگران‌کننده است. کارشناسان اجتماعی می‌گویند که کمبود آب آشامیدنی برای بیش از ۲۰ روز می‌تواند به مشکلات جدی منجر شود. این وضعیت روی سلامتی و روان افراد تأثیرات بسیار مخربی می‌تواند بگذارد.

کارشناسان بهداشتی نیز می‌گویند کودکان و نوجوانان در این خیابان‌ها ممکن است در معرض خطر بروز بیماری‌های مرتبط با آب قرار بگیرند. این وضعیت همچنین می‌تواند تأثیرات روانی و اجتماعی منفی روی افراد داشته باشد، از جمله افزایش استرس و اضطراب. افراد در این خیابان‌ها ممکن است احساس ناامنی و ناامیدی کنند و این ممکن است منجر به تأثیرات روانی و روحی منفی بر آنها شود. به‌طور‌کلی‌ وضعیت خیابان‌های این محله فقیرنشین که آب آشامیدنی‌شان بیش از ۲۰ روز است قطع شده، بسیار نگران‌کننده است و شهروندان خواستار توجه و اقدامات فوری برای تأمین آب هستند. با‌این‌حال‌ مسئولان وعده داده‌اند که با اقداماتی که در جنوب و غرب اهواز انجام خواهد شد؛ مشکل کم‌آبی محلات اهواز از جمله عین دو، کوی سیاحی، شهرک دانشگاه و ملاشیه برای همیشه حل خواهد شد.

مشکل کم‌آبی در سال ۱۴۰۲ البته به‌صورت طولانی از شهرکرد با حدود دو هفته قطعی شروع شد. بعد از آن نوبت به قطع شبانه آب در گرگان، کرج، تهران، قطع طولانی آب در پنج شهرستان منطقه سیستان استان سیستان‌و‌بلوچستان رسید و حالا بیش از ۲۰ روز است که آب در ملاشیه اهواز قطع است و گفته می‌شود هم‌زمان در روزهای اخیر ۳۵ درصد محله‌های زاهدان آب نداشتند.

این مشکلات همگی تنها در بخش آب شرب است که مسئله از گذشته وجود داشته و وقتی به شرایط حاد برسد، خود را نمایان می‌کند. مانند ماجرای «غیزانیه» که سال‌ها پیش منجر به تنش نیز شده بود. در خوزستان جدای از کم‌آبی و بی‌آبی در زمینه آب شرب، در حوزه کشاورزی نیز معضلاتی وجود دارد که در گذشته شاهد تنش‌های اجتماعی نیز بوده‌ایم که تبعاتی هم به دنبال داشت. در کنار اینها، طبیعت نیز سهم خود را از آب می‌خواهد. این روزها مجدد اخبار کم‌آبی «هورالعظیم» باز به گوش می‌رسد. مثلث بی‌آبی انسان، کشاورزی و طبیعت اگر در کوتاه‌مدت کنترل نشود و مشکلی ایجاد نکند، در درازمدت احتمالا به مثلث تلخی تبدیل می‌شود.

قاسم آل‌کثیر

  • 19
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش