دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
۱۳:۴۰ - ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۱۰۱۳۱۵
محیط زیست و گردشگری

پیش بینی وضع هوا؛

ادامه بارش‌ها در بیشتر استان‌ها/ هشدار سیل در ۶ استان غربی و جنوبی ایران/ رانش زمین در مازندران

پیش بینی وضع هوا98/01/11,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست

۱۴:۲۰: پیش‌بینی سازمان هواشناسی از وضعیت آب و هوایی ۱۲ و ۱۳ فروردین
 
دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۸
رگبار باران با رعد و برق، برخی نقاط بارش تگرگ و وزش باد شدید و سیلاب و طغیان رودخانه‌‌ها در استان‌‌‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب استان فارس، جنوب و شمال غرب اصفهان، نیمه شمالی بوشهر و جزایر شمالی خلیج فارس. در استان‌های مرکزی، جنوب قم، زنجان، همدان و طی بعد از ظهر و شب دامنه‌‌‌های البرز در استان‌های تهران، البرز، قزوین و سمنان بارش باران گاهی با رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید که پیامد آن آبگرفتگی معابر با احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها پیش‌‌بینی می‌‌‌‌شود.

 

بعد از ظهر و شب دوشنبه مسیرهای کوهستانی و گردنه‌‌‌های برفگیر دامنه‌‌‌های البرز در شمال و نقاط مرتفع جاده‌‌‌‌‌های کوهستانی زاگرس در شمالغرب و غرب کشور به طور موقت با بارش برف پیش‌‌‌‌بینی می‌‌شود و احتمال انسداد موقت جاده وجود دارد و آب‌های خلیج فارس به خصوص سواحل بوشهر و خوزستان طی یکشنبه و دوشنبه مواج و طوفانی پیش‌‌بینی می‌شود.

 

بنابراین برای حفظ ایمنی و جلوگیری از خسارات احتمالی اقدامات زیر توصیه می‌‌شود:

تا حد امکان از سفر به مناطق غرب و جنوبغرب کشور خودداری و در صورت لزوم با آگاهی و آمادگی در برابر شرایط جوی مخرب اقدام شود.

از توقف در حاشیه و بستر رودخانه‌‌‌ها و مکان‌های مستعد سیلاب جدا خودداری و از فعالیت‌های کوهنوردی اجتناب شود. محدودیت برای حرکت شناورهای سبک در مناطق میانی تا شمال خلیج فارس اعمال شود. 

اقدامات لازم از سوی مدیریت منابع آب، مدیریت بحران  و سازمان‌های امدادی به عمل آید. 

 

سه‌‌شنبه ۹۸/۰۱/۱۳:

در برخی نقاط استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، همدان، تهران، البرز و قزوین احتمال بارش پراکنده در استان کرمانشاه و برخی نقاط کردستان، شمال ایلام، غرب لرستان، جنوب بوشهر، نیمه‌‌جنوبی فارس و شمال کرمان گاهی رگبار و رعد و برق و در سایر مناطق کشور آسمان صاف تا نیمه ابری پیش‌‌بینی می‌‌شود.

 

۱۳:۵۰: هشدار هواشناسی: طغیان رودها و رانش زمین در مازندران

اداره کل هواشناسی مازندران روز یکشنبه با انتشار اخطاریه ای نسبت به احتمال بالا آمدن دوباره آب رودخانه ها ، سیلابی شدن مسیل ها ، رانش زمین و ریزش سنگ در جاده ها از امشب همزمان با آغاز موج جدید بارندگی هشدار داد.

به گزارش ایرنا، در این اخطاریه تاکید شده است که از امشب با شمالی شدن جریانات سطح زمین ، بارش های پراکنده باران و برف در مازندران بویژه ارتفاعات نیمه غربی استان رخ می دهد .

 

بر اساس اخطاریه ای هواشناسی مازندران با ورود این سامانه علاوه بر کاهش دما ، وزش باد نسبتا شدید در ارتفاعات و محورهای کوهستانی استان رخ می دهد که این وضعیت باعث بروز پیامدهایی نظیر کاهش دید ، اختلال تردد در محورهای کوهستانی ، رانش زمین ، ریزش سنگ ، بالا آمدن آب رودخانه ها و سیلابی شدن مسیل ها می شود .

 

کارشناس پیش بینی هواشناسی مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : از امشب با ورود این جریان شمالی ، شرایط جوی خاص این سامانه در مازندران مستقر می شود که بیشترین شدت آن مناطق نیمه غربی بویژه ارتفاعات این مناطق است .

 

سعید غلامپور افزود : این سامانه شمالی باعث بارش باران پراکنده و در ارتفاعات بارش برف به همراه مه گرفتگی می شود .

 

وی ادامه داد : علاوه بر این وزش باد نسبتا شدید در ارتفاعات و کاهش دما هم همراه با این سامانه مازندران را فرا می گیرد.

 

این کارشناس هواشناسی با اعلام این که سامانه بارشی و سرد جدید تا روز دوشنبه در مازندران ماندگار است ، میزان کاهش دما در این مدت را پنج تا ۱۰ درجه سانتی گراد اعلام کرد و افزود : بیشترین کاهش دما در همان ارتفاعات نیمه غربی استان خواهد بود .

 

غلامپور پیش بینی کرد که هوای مازندران در روز سه شنبه همزمان با سیزده به در نیمه ابری و در ارتفاعات با بارش پراکنده همراه خواهد بود.

 

هم اکنون هوای ساری ، مرکز مازندران ابری گاهی با بارش باران همراه است و کمینه و بیشینه دمای امروز این شهر ۹ و ۱۴ درجه سانتی گراد پیش بینی شد .

 

۱۳:۰۰استان کرمان در موج دوم بارش‌ها، سیلابی نیست

مدیر کل دفتر بحران استانداری کرمان گفت: خوشبختانه استان کرمان در موج دوم بارش ها، سیلابی نخواهد بود، اما مردم باید احتیاط کنند.

 

مجید سعیدی، مدیر کل دفتر بحران استانداری کرمان گفت: موج دوم بارش‌ها از عصر امروز آغاز می شود ولی استان کرمان بارش سیلابی نخواهد داشت.

 

وی افزود: پدیده غالب در استان کرمان وزش باد شدید است که از امروز در اکثر نقاط استان شاهد خواهیم بود.

 

سعیدی تصریح کرد: بارش رگباری که در برخی نقاط استان خواهیم داشت، سبب سیلابی شدن مسیل‌ها و راه افتادن برخی رودخانه‌ها می شود، پس مردم باید هوشیار باشند و جوانب احتیاط را رعایت کنند.

 

مدیر کل دفتر بحران استانداری کرمان یادآور شد: براساس اطلاع رسانی دقیق از فرمانداری‌ها، دهیاری‌ها و بخشداری‌ها خواسته شده است، در حالت آماده باش کامل باشند و مردم را به ویژه در روز سیزدهم فروردین و روز طبیعت نسبت به هشدارهای هواشناسی و ستاد بحران آگاه کنند.

 

سعیدی از مردم خواست: به هیچ وجه در روزهای آتی به بستر و حریم رودخانه‌ها نزدیک نشوند و جوانب احتیاط را رعایت کنند.

 

وی با اعلام اینکه شدت وزش باد در استان در کانون‌های بادی و فرسایشی به ویژه در شرق استان شدت بیشتری خواهد داشت، افزود: تمای اعضای ستاد مدیریت بحران در مرکز استان و شهرستاها در حالت آماده باش کامل هستند.

 

۱۲:۳۰:  وزش طوفان با سرعت ۷۰ کیلومتر بر ساعت سیستان و بلوچستان را فرا می‌گیرد

رئیس کارگروه پیش‌بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در زاهدان و سایر نواحی مرکزی استان وزش طوفان رخ می‌دهدکه سرعت آن به ۵۰ تا ۶۰ و گاهی ۷۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و وقوع گرد و خاک را در پی دارد.

 

علی ملاشاهی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: پیش‌بینی وضعیت جوی سیستان و بلوچستان بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری نشان می‌دهد در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری که به ترتیب روز طبیعت و مبعث حضرت رسول(ص) است، در زاهدان و سایر نواحی مرکزی استان وزش باد شدید و گرد و خاک رخ می‌دهد.

 

رئیس کارگروه پیش‌بینی و هشدار هواشناسی استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: این شرایط جوی نامطلوب به نحوی است که سرعت طوفان به ۵۰ تا ۶۰ و گاهی ۷۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد که وقوع گرد و خاک را در پی دارد.

وی با اشاره به اینکه در این مدت احتمال نفوذ گرد و غبار گسترده به شمال استان وجود دارد، افزود: توصیه می‌شود در این دو روز تا حد امکان از تردد در محورهای مواصلاتی زاهدان- بم و ایرانشهر- بم خودداری شود.

 

ملاشاهی با بیان اینکه روزهای پنجشنبه و جمعه شرایط برای تردد در این محورها مساعد خواهد بود، خاطرنشان کرد: در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه احتمال رگبار ناچیز و پراکنده در ارتفاعات شمال غربی و مرکزی استان وجود دارد.

 

 ۱۲:۲۰: بارش باران در محورهای منتهی به ۱۲ شهرستان در استان فارس؛ جاده‌ها لغزنده است

مدیر مرکز مدیریت راه‌های استان فارس از بارش باران در محورهای منتهی به ۱۲ شهرستان این استان خبر داد.

 

حمید احمدی در گفت‌وگو با تسنیم، از بارش باران در محورهای منتهی به ۱۲ شهرستان این استان خبر داد و اظهار داشت: براساس گزارشات دریافتی از راهداران مستقر در محورها و ادارات راه و شهرسازی تابعه در حال حاضر محورهای منتهی به شهرستان‌های فیروزآباد، شیراز، کازرون، سپیدان، جهرم، داراب، فراشبند، نوراباد، رستم، کوار، خرامه و فسا بارانی است.

 

وی با تاکید بر اینکه به دلیل لغزندگی جاده‌ها توصیه می‌شود رانندگی با سرعت مطمئنه انجام شود، افزود: تمامی محورهای استان باز و تردد به صورت روان برقرار است.

 

۱۱:۳۰: ادامه بارش‌ها در بیشتر استان‌ها

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان اینکه با ورود سامانه بارشی امروز یکشنبه یازدهم فروردین فعالیت سامانه بارشی تشدید شده است، گفت: در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، هرمزگان و شرق یزد بارش به صورت پراکنده خواهد بود.

 

احد وظیفه در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که با ورود سامانه بارشی امروز یکشنبه یازدهم فروردین فعالیت سامانه بارشی تشدید شده است، بیان کرد: در نیمه غربی کشور نواحی مرکزی، نواحی غربی و مرکزی خلیج فارس، استان‌های ساحلی خزر، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز غربی و مرکزی در قزوین، البرز، تهران و سمنان بارش باران، رعد و برق و وزش باد شدید موقت، در نواحی مستعد بارش تگرگ و در ارتفاعات البرز غربی و مرکزی و ارتفاعات زاگرس شمالی و مرکزی بارش برف اتفاق خواهد افتاد.

 

وی افزود: امروز یکشنبه در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، هرمزگان و شرق یزد بارش به صورت پراکنده خواهد بود. همچنین شدت بارش در استان‌های آذربایجان غربی، غرب آذربایجان شرقی، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان، همدان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد، شمال غرب فارس و غرب اصفهان خواهد بود.

 

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان اینکه در روز دوشنبه (۱۲ فروردین) به جز استان‌های هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان در سایر مناطق کشور شرایط مشابه روز یکشنبه خواهد بود، تاکید کرد: شدت بارش در روز دوشنبه در استان‌های کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال غرب فارس، همدان، مرکزی، زنجان، قزوین، البرز، تهران و شمال سمنان وجود دارد. همچنین سه‌شنبه در قسمت شمال غرب، غرب، دامنه‌های جنوبی البرز غربی، شرق بوشهر، فارس، هرمزگان، کرمان، خراسان جنوبی، شرق یزد بارش باران پراکنده، گاهی وزش باد شدید موقت و در ارتفاعات بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

 

به گفته وی امروز یکشنبه و دوشنبه (۱۲ فروردین) در نیمه غربی کشور و از بعد از ظهر امروز و دوشنبه در نواحی مرکزی و نیمه شرقی کشور وزش باد شدید خواهد بود که در شرق و جنوب شرق احتمال خیزش گرد و خاک نیز وجود دارد.

 

بنابر اظهارات مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی روز یکشنبه و دوشنبه نواحی غربی و مرکزی خلیج فارس و سه‌شنبه قسمت‌های مرکزی و شرق خلیج فارس مواج است.

 

وظیفه در ادامه آب و هوای تهران را نیز طی سه روز آینده پیش‌بینی کرد و گفت: هوای تهران امروز یکشنبه نیمه ابری تا ابری در بعضی ساعات رگبار و رعد و برق، احتمال تگرگ و گاهی با وزش باد شدید با حداقل دمای ۱۱ درجه و حداکثر دمای ۱۸ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود. همچنین روز دوشنبه دوازدهم فروردین‌ماه آسمان تهران ابری همراه با بارش باران در برخی ساعات رگبار و رعد و برق و احتمال تگرگ، گاهی وزش باد شدید وجود دارد و حداکثر دما در این روز ۱۵ درجه سانتیگراد و حداقل هفت درجه پیش بینی می‌شود. همچنین در روز سه‌شنبه سیزدهم فروردین‌ماه آسمان تهران نیمه‌ابری، همراه با بارش پراکنده، گاهی همراه با وزش باد شدید است که کمترین میزان دما در این روز هفت درجه و بیشترین میزان آن ۱۶ درجه سانتیگراد پیش بینی شده است.

 

 

هشدار سیل در ۶ استان غربی و جنوبی ایران

پیش بینی وضع هوا98/01/11,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست

 

۱۰:۱۶: وقوع سیلاب‌ و طغیان در حوزه آبریز کرخه و دز

یک کارشناس سازمان هواشناسی گفت: اوج سیلاب‌ها در غرب و جنوب غرب از فرداشب خواهد بود، اما در حوزه آبریز کرخه و دز امروز و فردا است.

 

به گزارش مهر، مرتضی ضرابی گفت: با ورود سامانه بارشی، از شمال غرب تا جنوب غرب بارش‌ها آغاز شده است.

 

وی افزود: بارش‌ها در شمال کشور برای امروز خفیف خواهد بود.

 

ضرابی گفت: منطقه تحت سیطره سامانه بارشی امروز، کل نیمه غربی، مرکز کشور، دامنه‌های شمالی و جنوبیِ البرزِ غربی و مرکزی، جزایر و بخش‌های ساحلی شمالی و مرکزی خلیج فارس خواهد بود.

 

وی افزود: شدت بارش‌هایی که می‌تواند با آب گرفتگی و سیلاب می‌تواند همراه باشد در آذربایجان غربی، غرب آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، خوزستان، ایلام، همدان، زنجان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب اصفهان، شمال بوشهر و شمال و غرب فارس خواهد بود.

 

ضرابی گفت: شدت و اوج سیلاب‌ها در غرب و جنوب غربی از فردا شب تا صبح سه شنبه خواهد بود، اما در حوزه آبریز کرخه و دز امروز و فرداست.

 

۰۹:۵۵: بارش باران کردستان را فراگرفت/سنندج در حالت نیمه تعطیل

بارش باران در تمامی شهرستانهای استان کردستان آغاز شده است و پیش بینی می شود که این روند تا پایان هفته جاری ادامه داشته باشد.

 

بارش باران در استان کردستان از صبح امروز آغاز شده است و بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان کردستان هم اکنون این وضعیت بارشی در سراسر استان وجود دارد.

 

پیش بینی‌های اعلام شده از سوی اداره کل هواشناسی استان کردستان نشان می‌دهد که طی هفته جاری بارش باران همراه با رعد و برق مهمترین پدیده جوی در این استان است و به همین دلیل هشدارهای در خصوص احتمال وقوع سیلاب نیز در سطح استان منتشر شده است.

 

هم اکنون در بخش جنوبی استان کردستان بارش باران به صورت رگباری با رعد و برق همراه است و پیش بینی می‌شود که از ظهر امروز این وضعیت در سراسر استان کردستان حاکم شود.

 

اداره کل هواشناسی استان کردستان با انتشار اطلاعیه‌های متعدد از مردم کردستان درخواست کرد که به هشدارها توجه کرده و مسائل ایمنی را به صورت جدی رعایت کنند.

 

از سوی دیگر و با اعلام شهرداری سنندج، اقدامات مختلفی در راستای جلوگیری از وقوع سیلاب‌های احتمالی در مرکز استان کردستان صورت گرفته است و هم اکنون شهر در حالت آماده باشد قرار دارد.

 

روز گذشته با برگزاری جلسه فوق اعاده شورای اسلامی شهر سنندج، آخرین وضعیت این شهر در راستای مقابله با سیلاب‌های احتمالی مورد بررسی قرار گرفت و شهردار سنندج نیز از آمادگی تمامی نیرو و تجهیزات برای خدمت رسانی به مردم در صورت وقوع هر گونه حادثه‌ای خبر داد.

 

هم اکنون شهر سنندج در حالت نیمه تعطیل به سر می‌برد، بخش زیادی از بازار سنندج امروز تعطیل است و میزان تردد مردم و وسایل نقلیه در شهر سنندج به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرده است.

 

همچنین بر اساس اعلام فرمانداری شهرستان سنندج، به صاحبان منازل پرخطر در سطح شهر و همچنین نواحی منفصل شهری اطراف سنندج اعلام شده است که در اولین فرصت منازل خود را ترک کرده و در مدارس اعلام شده، اسکان پیدا کنند.

 

بر اساس تقسیم بندی‌های صورت گرفته در هر محله از شهر سنندج یک مدرسه برای اسکان اضطراری مردم مشخص شده است و در صورتی که نیاز باشد از ظرفیت اماکن ورزشی و سایر ظرفیت‌های در اختیار نیز استفاده می‌شود.

 

از دیگر شهرستان‌های استان کردستان نیز خبر می‌رسد که جلسات ستاد مدیریت بحران به صورت شبانه روزی در حال برگزاری است و مهمترین مسائل مورد نیاز برای مقابله با سیل احتمالی مورد بررسی قرار گرفته است.

 

همچنین شرکت آب منطقه‌ای کردستان نیز با انتشار اطلاعیه‌های متعدد و مختلفی از مردم درخواست کرد که از حضور در حواشی رودخانه‌های استان به شدت پرهیز کنند.

 

پلیس راه کردستان نیز از ترددهای غیر ضرور برای خروج از مناطق شهری استان کردستان جلوگیری می‌کند و اعلام کرد که رعایت مسائل ایمنی و همکاری با پلیس یکی از ضرورت‌های اصلی برای تردد در جاده‌های استان کردستان است.

 

شرکت فرودگاه‌های استان کردستان نیز اعلام کرد پروازهای امروز یکشنبه فرودگاه سنندج به دلیل شدت بارش‌ها و احتمال وقوع سیلاب لغو شده است.

 

آسمان استان سمنان ابری است/ آغاز بارش‌ها از فردا

نگاهی به نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهد که ابرها به استان سمنان بازگشته و طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه بارندگی در غالب نقاط استان صورت خواهد گرفت.

 

نقشه‌های هواشناسی همزمان با روز یکشنبه نشان می‌دهند که سامانه کم فشار بارشی از فردا به استان سمنان وارد شده و احتمال بارش باران را شهرهای استان بالا می‌برد همچنین پیش بینی هواشناسی برای امروز، آسمان ابری، همراه با بارش پراکنده باران و وزش باد خواهد بود.

 

به این ترتیب باید گفت همزمان با روز طبیعت غالب نقاط استان سمنان ابری و احتمال بارش باران نیز وجود دارد همچنین دمای هوا نیز نسبت به روز یکشنبه دو تا چهار درجه سردتر می‌شود.

 

هم زمان با صبح یکشنبه دمای هوای مرکز استان سمنان ۱۲ درجه بالای صفر است امروز سمنان در زمره معدود نقاط استان است که آسمانی آفتابی و صاف دارند اما برای فردا آسمان این شهرستان ابری، همراه با بارش باران و وزش باد پیش بینی شده است.

 

بیشینه و کمینه دمای هوای سمنان برای امروز، دوشنبه و سه شنبه به ترتیب ۱۹ و هشت درجه بالای صفر، ۱۶ و ۱۱ درجه بالای صفر و ۱۷ و هفت درجه بالای صفر گزارش می‌شود.

 

شاهرودی‌ها نیز صبح یکشنبه را با آسمانی نیمه ابری آغاز کردند پیش بینی هواشناسی برای فردا و پس فردای این بزرگترین شهرستان دیار قومس، افزایش ابر، وزش باد، بارش باران خواهد بود بیشینه و کمینه دمای هوا برای روز یکشنبه ۱۸ و هشت درجه بالای صفر و برای روز دوشنبه ۱۵ و ده درجه بالای صفر است که نشان از کاهش محسوس دما می‌دهد.

 

دیار صد دروازه نیز شرایط مشابهی دارد شمال این شهرستان آسمانی ابری دارد و از فردا سامانه کم فشار بارشی در دامغان نیز مستقر می‌شود احتمال بارش باران برای فردا و پس فردا در این شهرستان وجود دارد همچنین در برخی مناطق هشدار مربوط به آب گرفتگی معابر و سیلاب‌ها نیز داده شده است.

 

صبح نیمه ابری میامی با دمای هوای هشت درجه بالای صفر همراه است بیشینه و کمینه دمای هوای شرقی نشین استان سمنان برای یکشنبه ۱۷ و هشت درجه بالای صفر است برای روز سه شنبه اما دمای هوا در میامی به کمترین میزان خود در پنج روز اخیر رسیده و شاهد دمای هوای ۱۴ و شش درجه بالای صفر در بیشینه و کمینه خواهیم بود.

 

برای گرمسار نیز مانند سایر نقاط استان سمنان بارش باران از فردا پیش بینی می‌شود امروز نیز آسمان ابری است و دماسنج‌ها عدد ۱۵ را نشان می‌دهند دمای هوای ایوان کی نیز ۱۲ درجه بالای صفر است اما نم نسبی ۵۱ درصدی هوایی نسبتاً مطبوع را برای این شهرستان غرب نشین به همراه آورده است.

 

در نهایت باید گفت استقرار سامانه کم فشار بارشی از فردا در استان سمنان سبب تغییر در آب و هوا می‌شود همچنین بارش باران، افزایش ابرها، مه صبح گاهی، وزش باد و احتمال جاری شدن سیلاب در برخی نقاط پیش بینی هواشناسی برای دیار قومس در روز طبیعت است.

 

صدور سه اطلاعیه و اخطاریه با ورود سامانه بارشی جدید به استان زنجان؛ احتمال وقوع سیل در شهرستان ماهنشان بالاست

کارشناس پیش بینی هواشناسی استان زنجان گفت: از روز چهارشنبه هفته گذشته تا به امروز سه اطلاعیه و اخطاریه در رابطه با ورود سامانه بارشی به استان توسط سازمان هواشناسی استان صادر شده است.

 

به گزارش تسنیم ، صونا صرفی امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران استان با اشاره به اینکه با توجه به حجم بالای بارش‌ها در استان اواخر روز ۱۲ فروردین و رگباری بودن بارش‌ها، احتمال وقوع سیلاب بالاست و مردم نباید روز طبیعت در حاشیه رودخانه‌ها قرار گیرند، اظهار داشت: سامانه بارشی وارد شده به زنجان تا اواخر وقت دوشنبه در استان فعال است.

 

وی با تاکید بر این که اخطارها بیشتر برای روز دوشنبه است، بیان کرد: بعدازظهر دوشنبه تا اواخر شب بارش‌ها سنگین و بیشتر رگباری خواهند بود و از طرفی احتمال وقوع تگرگ نیز وجود دارد.

کارشناس پیش بینی هواشناسی استان زنجان گفت: انتظار می‌رود میانگین بارش‌ها امروز و تا دو روز آینده به ۲۰ تا ۳۰ میلی‌متر برسد و علاوه بر این بارش بیش از ۴۰ میلی‌متر در برخی از نقاط دور از انتظار نیست.

 

وی همچنین به سرعت وزش باد اشاره کرد و اظهار داشت: سرعت وزش باد ۴۰ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت است، علاوه بر این در برخی مناطق مستعد با توجه به شرایط توپوگرافی سرعت وزش باد به بیش از ۷۰ کیلومتر بر ساعت نیز خواهد رسید.

 

صرفی با بیان این که بادها بیشتر به صورت تند باد و موقت و بارش‌ها به صورت رگباری و سیل‌آسا است، تاکید کرد: با ورود این سامانه به استان آب گرفتی معابر، سیل آبی شدن رودخانه‌ها و مسیل‌ها به دلیل حجم بالای بارش‌ها وجود دارد، به همین دلیل از هم استانی‌های درخواست داریم روز ۱۳ فروردین در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌های آب قرار نگیرند‌.

 

وی با بیان اینکه قیدار و ماهنشان ظرفیت بالایی برای دریافت بارش‌ها دارند، گفت: بر اساس اطلاعات موجود ماهنشان با بارش‌هایی کمتر از مقدار پیش بینی شده در روزهای آینده تجربه سیل داشته است و با توجه به حجم بالای بارش‌ها در این مناطق احتمال سیلاب برای روزهای پیش‌رو بالا است.

 

  • 9
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
فرشید اسماعیلی بیوگرافی فرشید اسماعیلی فوتبالیست جوان ایرانی

تاریخ تولد: ۴ اسفند ۱۳۷۲

محل تولد: بندرلنگه، هرمزگان، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: پیکان

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر 

ادامه
رضا عطاران بیوگرافی رضا عطاران؛ ستاره سینمای کمدی ایران

تاریخ تولد: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۴۷

محل تولد: مشهد

حرفه: بازیگر، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تدوین‌گر، خواننده

آغاز فعالیت: ۱۳۶۹ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران 

ادامه
ویژه سرپوش