سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
۲۱:۱۷ - ۱۴ مهر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۷۱۰۹۹
زنان، جوانان و خانواده

یک جامعه شناس: اصرار بر سبک زندگی که اکثریت جامعه با آن مخالف است ما را به جایی نمی‌رساند

علیرضا شریفی یزدی,صحبت های یک جامعه شناس درباره سبک زندگی ایرانیان
علیرضا شریفی یزدی گفت: ما باید سبک‌های مختلف زندگی را به رسمیت بشناسیم صرفا یک خوانش از شیوه زندگی و اصرار ورزیدن بر آن علی رغم اینکه بخش بزرگی از جامعه با آن مخالف است ما را به جایی نمی‌رساند.

به گزارش منیبان، "علیرضا شریفی یزدی" جامعه شناس با بیان اینکه نحوه برخورد حاکمیت با جوانان معترض بر خشم آنها افزوده گفت: طبیعتا در جنبه کوتاه مدت حاکمیت باید خشم جوانان را التیام بخشد بنابراین رفتارهایی از قبیل قطعی اینترنت، فشار آوردن بر پوشش آنها، صحبت‌های برخی اصحاب قدرت مبنی براینکه جوانان معترض مزدور خارجی هستند یا تیتر روزنامه‌هایی که خواهان برخورد تند و قهری با جوانان هستند باعث می‌شود خشم جوانان مخصوصا جوانان دهه ۸۰ بیشتر شود.

او ادامه داد: در گام اول باید اعتمادسازی اولیه صورت بگیرد یعنی فرد یا افرادی زمینه‌ای را فراهم کنند تا جوانان به جای خشونت، در یک مکان مشخص مجوزدار جمع شوند و اعتراض خود را برسانند چرا که هر فردی حق اعتراض دارد و همینکه ارادی در جامعه به موضوعی معترض باشند یعنی جامعه سالم است بنابراین باید مکان‌هایی را برای اعتراض درنظر بگیریم تا امنیت جوانان حفظ شود.

شریفی یزدی تصریح کرد: مسئولان و سیاست گذاران باید عوامل اصلی این اعتراضات شناسایی کنند. به نظرم یکی از مهمترین عواملی که باعث شده امروز خشم جوانان اینگونه سرریز شود این است که ما زبان آنها را نفهمیدیم، اعتراضات خرد و ریز آنها را در جای و زمان خودش درک نکردیم، دائما براساس ایدئولوژی و نظر خودمان به آنها فشار آوردیم. متاسفانه از بهار امسال اکثر تریبون‌های رسمی و غیررسمی به ظاهر و پوشش جوانان گیر دادند بدون اینکه در نظر بگیرند آیا جامعه کشش این حرف‌ها را دارد یا خیر.

این جامعه شناس با تاکید بر لزوم از بین بردن شکاف بین نسلی گفت: یکی از مشکلات بزرگ ما شکاف بین نسلی است که بین جوانان و نسل قبل وجود دارد. سیاست گذاران، سیاست مداران و عمده تصمیم گیران جامعه متولد دهه ۱۰ و ۲۰ شمسی هستند یعنی کسانی که ۶۰_۷۰ سال از جوانان بزرگترند برای آنها تصمیم گیری می‌کنند بنابراین در اولین گام باید شکاف میان نسلی را برطرف کنیم همچنین باید سبک زندگی جوانان را به رسمیت بشناسیم ما نمی‌توانیم برای غذا، لباس، تفریح، درس، ارتباط با فضای مجازی جوانان حد و حدد مشخص کنیم بلکه باید برای سبک زندگی آنها ارزش قائل شویم تا ما را کنار خودشان بدانند.

شریفی با بیان اینکه یکی از دلایل اعتراضات اخیر مسائل اقتصادی است ادامه داد: جوانان دهه ۸۰ وضعیت اقتصادی امروز مملکت را درک می‌کنند آنها می‌فهمند شرایط از ۱۰ سال قبل به مراتب بدتر شده آنها می‌دانند ایران جز ۴ کشور اول در میزان رشد تورم است درنتیجه برای خودشان آینده‌ای متصور نیستند بنابراین اگر می‌خواهیم به لحاظ اجتماعی کاری کنیم باید به مسائل اقتصادی نه در مقام حرف بلکه در عمل رسیدگی کنیم تا جوان رشد اقتصادی، کاهش تورم، رکورد، بیکاری را ببیند.

این جامعه شناس در پایان تاکید کرد: ما باید سبک‌های مختلف زندگی را به رسمیت بشناسیم صرفا یک خوانش از شیوه زندگی و اصرار ورزیدن بر آن علی رغم اینکه بخش بزرگی از جامعه با آن مخالف است ما را به جایی نمی‌رساند. لازم به ذکر است که جامعه کشش این شلوغی‌ها را ندارد بنابراین باید زودتر جمع شود تا دچار مشکلات بزرگتر نشویم.

  • 18
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش