۱۱:۰۵ - ۱۴ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۲۹۳۸
زنان، جوانان و خانواده

حیات حسنی؛ موسسه‌ای برای مقابله با ایده‌های کسینجر!/ مبلغان چند همسری چه می‌گویند؟

دوره‌های آموزش چند همسری در ایران,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,خانواده و جوانان
«مؤسسه وطن توحیدی حیات حسنی» موسسه‌ای که به تازگی به صورت رسمی دوره‌های آموزش چند همسری را به صورت رسمی در ایران برگزار می‌کنند. مدیران موسسه معتقدند آمریکا می‌خواهد جامعه ایران دچار پیری شود، به همین خاطر با ازدواج مخالف است. آنها در تلاش هستند برای مقابله با ایده‌های آمریکایی کسینجر باید به صورت تشکیلاتی فعالیت کنند.

به گزارش رویداد۲۴، ازدواج مجدد یا چند همسری موضوعی است که در قوانین ما از جمله قانون مدنی از قبل از انقلاب اسلامی به رسمیت شناخته شده است، با این حال به لحاظ عرفی نگاه مثبتی به این مسئله وجود ندارد و افراد چند همسر با نگاهی منفی نگریسته می‌شوند. همین نگاه با موضوع باعث شد تصاویر برگزاری یک همایش برای تبیین چند همسری، سر و صدای زیادی در فضای مجازی به پا کند؛ از جمله هزاران توئیتی که در نقد این برنامه توسط کاربران این شبکه اجتماعی منتشر شده است.

برگزار کننده این همایش، موسسه‌ای به نام حیات حسنی است که از تیرماه ۹۷ آغاز به فعالیت کرده و در زمینه‌های مختلف، اقدام به آموزش به شهروندان تهرانی و قمی می‌کند. آنگونه که یکی از مدیران موسسه گفته، شهر بعدی برای فعالیت اصفهان است.

این موسسه در زمان تاسیس به آماری اشاره کرده که بر اساس آن دختران مجرد بالای ۳۰ سال، سه میلیون نفر بیشتر از پسران مجرد بالای ۳۰ سال هستند، لذا به این جمع بندی رسیده که باید با ترویج چند همسری، مشکلات این دسته از زنان را حل کند.

آنچه در کلیپ‌های تشویقی این موسسه دیده می‌شود، انتشار احادیث و فتوای مراجع تقلید، بررسی مشکلات زناشویی در خانواده‌های با تعدد زوجات و مسائلی از این دست است و عموما اصرار تولید کنندگان محتوا بر مسائلی بوده که نقش زن را تا صِرف فرزندآوری تقلیل داده و از زنانی تمجید شده است که گمنام بوده‌اند و اسمی از آنان در تاریخ نیست، اما همسرانشان به موفقیت‌های بزرگی رسیده‌اند.

نکته جالب اینجاست که مدیران موسسه حیات حسنی، از بستر نرم افزار سروش برای انتشار مطالب خود استفاده می‌کنند. شاید به این خاطر که محتوای عجیب برخی مطالب این رسانه‌ها با مخالفت عموم مردم مواجه می‌شود و برای انتشار در شبکه‌های اجتماعی که امکان انتشار نظرات مخالف وجود داشته باشد، فعالیت این افراد به چالش کشیده می‌شود.

عمده نظرات این موسسه در سایت «مؤسسه وطن توحیدی حیات حسنی» منتشر شده و حجت الاسلام نوروزی مسئولیت موسسه را بر عهده دارد.

کتاب‌هایی همچون «کسر کوثر» که با موضوع تعدد زوجات از منظر آیات و روایات نوشته شده، توسط همین موسسه منتشر و توزیع می‌شود. دیدگاه دینی برخی روحانیون نیز به انتهای کتاب افزوده شده است. در معرفی کتاب کسر کوثر نوشته شده که این کتاب در شب میلاد حضرت زینب برای خانواده‌های موفق و موافق فرهنگ نبوی تعدد زوجات رونمایی شده است.

به گزارش رویداد۲۴ سایت حیات حسنی، بخش‌های مختلفی از جمله آموزش و پژوهش، مشاوره و خانواده، تبلیغات و رسانه و ... دارد و در هر کدام از این بخش‌های الگوی چند همسری تبلیغ می‌شود. در یکی از مقالات این سایت آمده است: تجربه اثبات کرده الگوی خانواده‌های متعالی و گسترده چند همسری، الگوی کامل‌تری نسبت به دیگر انواع خانواده‌هاست و چند همسری در راستای آیه قرآنی «قوا انفسکم و اهلیکم نارا» است.

دوره‌های آموزش چند همسری در ایران,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,خانواده و جوانان دوره آموزشی چند همسری برای مردان

دوره‌های آموزشی در سایت ویژه زنان و مردان است. حجت الاسلام سید محمد حسن آیت، سید محمد هادی ذاکری، سید منذر حکیم، حجت الاسلام عسگری و ... از استادان دوره‌های مردان هستند.

سید منذر حکیم مدیریت سازمان تبلیغات اسلامى استان خوزستان و مدیریت گروه فقه خانواده در جامعه المصطفى العالمیه است. او متولد کربلا در عراق است، اما فارسی را خوب و روان صحبت می‌کند و مثل سید محمد هادی ذاکری موسوی سخنرانی‌هایی درباره استحباب تعدد زوجات داشته است.

حجت الاسلام سید محمد حسن آیت متولد ۱۳۵۰ در شهر اصفهان و از همکاران رادیو معارف جمهوری اسلامی ایران، از دیگر روحانیون همکار با این مجموعه به شمار می‌رود. آیت، کارشناس پاسخگو در مرکز ملی پاسخگویی تلفنی به سوالات دینی است و به عنوان مبلغ نهاد نمایندگی، ولی فقیه در دانشگاه‌ها نیز فعالیت دارد.

حجت الاسلام عسگری از مدیران این کارگاه در گفت‌وگویی که با ایرنا داشته، گفته «در این کشور حدود ۱۰۰ هزار خانواده‌ای داریم که یک آقا چند همسر دارد. این‌ها نیاز ندارند مرکزی باشد که به صورت علمی و مشاوره‌ای به آن‌ها خدمت کند.» مبنای آمار عسگری مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد چندان دور از واقعیت هم نباشد.

عسگری در بخش دیگری از سخنان خود گفته موسسه به فکر میلیاردر‌هایی است که می‌توانند سفره دیگری پهن کنند! «ما سوپر میلیاردر‌هایی را داریم که بندگان خدا دوست دارند که زندگی دوم تشکیل بدهند، سفره‌ی دیگری را پهن بکنند، اما جریان فرهنگی غربزده، فمنیست‌های غربگرا و البته فمنیست‌های مذهبی و حتی مسجدی به همراه قانون ظالمانه‌ای که ایجاد شده، مانع از واقعیت مهم چندهمسری در جامعه ما شده‌اند.»

علی غلامی استاد دانشگاه امام صادق از دیگر اساتید این موسسه است. غلامی چندی پیش به عنوان کاندیدای عضویت در شورای نگهبان معرفی شد، اما نام او در لحظات آخر حذف شد.

حجت‌الاسلام غلامرضا قاسیمان مشاور بنیاد ملی نخبگان و مدیر حوزه علمیه «مشکات» نیز از افرادی است که با این موسسه همکاری دارد. قاسمیان درباره ترویج الگوی چند همسری سخنرانی‌های بسیاری داشته است؛ از جمله برنامه «بدون توقف» که از تلویزیون جمهوری اسلامی ایران پخش شد.

دوره‌های آموزش چند همسری در ایران,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,خانواده و جوانان تبلیغ دوره‌های چند همسری در سایت حیات حسنی

یکی از استادان موسسه حیات حسنی به ایسنا گفته «یک‌سری ابهامات هم وجود دارد، اما می‌خواهیم برای ۵ میلیون خانم که امکان ازدواج ندارند بستری فراهم شود که کمترین آسیب متوجه خانواده‌ها شود.» مشخص نیست منظور از آسیب کمتر چیست! اما استدلال مدیران موسسه ایران که دقیقا بر پایه سنت‌های دینی و احادیث عمل می‌کنند و به همین دلیل باید از آن‌ها حمایت شود. با این حال فعلا چهره‌های سیاسی و مذهبی مقابل این طرح موضع گرفته‌اند.

به گزارش رویداد۲۴ پیش از این در دوره محمود احمدی نژاد، لایحه‌ای به مجلس رفت تا چند همسری را رسمیت ببخشد. در سال ۸۷ وقتی لایحه حمایت از خانواده به مجلس رفت، بسیاری از چهره‌های حامی حقوق زنان به آن اعتراض کردند. غلامحسین الهام که آن زمان وزیر دادگستری بود درباره این لایحه گفته بود «ماده ۲۳ لایحه پیشنهادی دولت در جهت حفاظت از کیان خانواده و تحقق عدالت بین همسران است که تکلیف شرع مقدس است، لذا ازدواج مجدد را تنها از طریق رسیدگی دادگاه ممکن و میسر دانسته و در حقیقت تعدد زوجات را تحت نظارت قضایی قرار می‌دهد.»

آن زمان خود اصولگرایان مقابل این طرح ایستادند. مریم بهروزی درباره آن نوشت «تکیه بر یک زاویه مادی (توان مالی مرد) و نادیده گرفتن بسیاری از مسایل مهم، تعدد زوجات را بدون ضابطه و غیرقابل کنترل ساخته است و به تعبیری برای خوشگذرانی پولدار‌ها سفره سودجویی جنسی پهن شده و میدان تاخت و تاز هواپرستی را برای آنان فراهم نموده است و حال این که این گونه افراد ممکن است چندان نیازی به قانون نداشته باشند، زیرا برای اینان پول و ثروت مطمئن‌ترین ابزار در جهت دستیابی به خواسته و تمایلات آنان است.»

دوره‌های آموزش چند همسری در ایران,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,خانواده و جوانان

مدیران «مؤسسه وطن توحیدی حیات حسنی» دیر ازدواج کردن خانم‌ها را طرحی آمریکایی می‌دانند و معتقدند برنامه‌های کسینجر پشت این طرح است، به همین دلیل با استناد به روایات در پی آن هستند تا جلوی اجرایی کردن برنامه‌های کسینجر در ایران را بگیرند. یکی از این راه‌ها برگزاری کلاس‌های آموزش و ترویج چند همسری است. با وجود انتقاد‌های زیادی که به آن‌ها وجود دارد، مدیران موسسه «حیات حسنی» معتقدند راهی که می‌روند نسخه حیات‌بخش اسلام برای رسیدن به جامعه‌ای آرمانی است که باید پیاده شود.

  • 17
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
خواهشا شما مردا اینقدر غصه زنهای مجردو نخورین کم ظلم شده به زنها تواین مملکت که حالا باز نوبت این یکیه نمیخوادغصه این ۳ میلیون نفرو بخورین شما میخواین زندگی بقیه جامعه رو خراب کنین که این ۳ میلیون مجردن؟ حالا کی فهمیده اینا میخوان زن دوم کسی بشن که اینقد جوگیر شدین؟؟ نتیجه این اراجیف سرخوردگی و افسردگی بقیه و خانواده های از هم گسیخته و کودکان بی گناه که تو دعواهای خانوادگی خودشون میشن قربانی و فساد بیشتر و بیشتر همون زنان متاهل خواهد شد این یکیو دیگه صد در صد مطمین باشین از ما گفتن بود .
  • 4
  • 1
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید