چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳
۱۸:۴۸ - ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۱۰۳۵۷۱
حقوقی، قضایی و انتظامی

سخنگوی قوه قضاییه:

نازنین زاغری به مرخصی کرونایی رفته است/ تلاش زندانیان برای فرار از زندان شیراز با پهپاد

غلامحسین اسماعیلی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی
اسماعیلی درباره تلاش زندانیان عادل آباد شیراز برای فرار از زندان توضیحاتی داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، این هفته یکی از مسئولان عالی دستگاه قضا مهمان برنامه دستخط بود. کسی که متولد ۱۳۴۴ هست و سمت‌های مختلفی را در کارنامه کاری‌اش دارد. دادستانی مشهد، رئیس سازمان زندان‌های کشور، رئیس کل دادگستری استان تهران و سمت‌های دیگری که در حوزه قضائی کشور تجربه کرده و الان هم به کرات ایشان را در برنامه‌های مختلف می‌بینید و صحبت می‌کنند و بسیاری از سوالات را پاسخ می‌دهند.

سلام و خیلی خوش آمدید.

بنده هم عرض سلام خدمت شما و همکاران عزیز و ارجمند شما دارم و همچنین عرض سلام خدمت همه هموطنان عزیز و بزرگواری که به تعبیر جنابعالی، بعد از تمام مشغله‌ها، توفیق حاصل شد که از این پنجره در خدمت مردم باشیم. الحمدلله ارتباط ما با مردم و با رسانه‌ها به لطف خداوند متعال خوب است و ارتباط مناسبی را با مردم داریم.

موضوع کرونا الان موضوع اصلی کشور است و قوه قضائیه هم به همین صورت درگیر است. از قوه هم کسانی بودند که مبتلا شده بودند؟

بله. یکی از ویژگی‌های این ویروس منحوس، این است که صغیر و کبیر، مسئول و غیرمسئول نمی‌شناسد. در مراودات اجتماعی هرجا بتواند نفوذ و رسوخ پیدا می‌کند و ما هم در جمع همکاران صفی خود داشتیم به لحاظ این که واحد‌های قضائی ما واحد‌هایی بود که بیشتری مراودات و حضور مردم و جمعیت را داشتیم.

خصوصاً در پایان سال که بخشنامه مرخصی هم صادر شد و باید کار فوق‌العاده‌ای انجام می‌دادیم، مراجعات خانواده زندانیان بیشتر شد و هم در واحد‌های صفی عده‌ای از همکاران ما مبتلا شدند و هم در رده‌های ستادی و ملی برخی از اعضای شورای عالی قوه قضائیه هم مبتلا شدند، اما خوشبختانه کرونا را شکست دادند. امروز که با هم صحبت می‌کنیم.

چه کسانی شکست دادند؟

رئیس محترم سازمان بازرسی کل کشور، جناب آقای حاج آقا درویشیان، رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، جناب آقای دکتر مسعودی، رئیس حفاظت اطلاعات حاج آقا عبداللهی.

حاج آقا رئیسی که مشکلی نداشتند، چون برنامه ایشان هم زیاد بود.

الحمدالله گرچه برنامه‌های متعددی را داشته اند، اما به جهت این که هم خود ایشان و هم حقیر و دوستان دیگری که در معیت ایشان هستیم، تلاش کردیم که پروتکل‌های مربوط به بهداشت و درمان را مراعات کنیم.

یکی از مسائلی که به خصوص جبهه معاندین و ضدانقلاب در این مدت در دستور کار داشتند مسئله زندان‌های ما بود. خیلی در خط خبری پیگیری می‌کردند که زندان‌های مختلف چطور می‌شود، ولی یکسری اتفاقات هم در زندان‌های ما افتاد از جمله در سقز، عادل آباد! در این زمینه صحبت می‌فرمایید؟

من در ابتدا باید اشاره کنم که در دوره شیوع کرونا و حتی در غیر دوره کرونا، اقدامات قوه قضائیه در حوزه زندانیان می‌تواند الگو و معیار برای رفتار سایر حکومت‌ها با زندانیان باشد. به گونه‌ای تدبیر شد که با ضدعفونی کردن، با در اختیار گذاشتن اقلام بهداشتی، اعطای مرخصی به زندانیان، اعطای عفو به زندانیان، اهتمام به سلامت زندانیان باشد.

۱۰۰ هزار زندانی را مرخصی دادید.

بله. ۱۰۰ هزار نفر از زندانیان ما به مرخصی رفتند و از زندانیان طیف‌های مختلف بودند و ۱۰ هزار نفر در این ایام با عنایت مقام معظم رهبری مشمول عفو قرار گرفتند. این‌ها اقدامات بزرگی در نظام قضائی ما برای حفظ سلامت و هم حفظ آرامش برای خانواده زندانیان و خود زندانیان و افکار عمومی بود و همچنین الگویی برای کشور‌های مختلف در سطح بین‌الملل بود و امروز خیلی از نهاد‌های بین‌المللی .

من به معدود افراد مغرض کاری ندارم، اما بخش عمومی مردم و نهاد‌هایی که دارای انصاف هستند اقدامات جمهوری اسلامی ایران را تحسین کردند همان گونه که اقدامات ما در حوزه سلامت، بهداشت و درمان را تحسین کردند. نسبت زندانیان امنیتی که به مرخصی رفتند از نسبت سایر زندانیانی که به مرخصی رفتند کمتر نیست، یعنی وقتی اشاره کردم ۱۰۰ هزار نفر به مرخصی رفتند که ۵۰ درصد زندانیان ما هستند، ۵۰ درصد زندانیان امنیتی هم به مرخصی رفتند. یعنی معلوم می‌شود ما یک نگرش جامع به همه طیف‌های زندانیان داشته ایم، الا کسانی که در حوزه‌های مختلف آزادی آن‌ها یا به موجب قانون ممنوع بود، یا آزادی آن‌ها امنیت اجتماعی، اقتصادی، روانی شهروندان ما را به مخاطره می‌انداخت، یا زندانیانی که ما حاضر بودیم به آن‌ها مرخصی بدهیم، ولی خودشان نتوانستند تامین مناسب بسپرند؛ چون زندانی را که بلاقید آزاد نمی‌کنیم. زندانی باید برای این که به زندان بازگردد باید وثیقه بگذارند. جرائم برخی سبک هم بود، اما نتوانستند وثیقه بسپارند.

یک خبری شنیده شد که از دستگاه اجرائی نامه‌ای را به شخص شما دادند که درباره همین زندانیانی که با جرائم مختلف هستند. پاسخی که دادید اشاره کردید این‌ها بر اساس چه چیزی مرخصی داده می‌شود. امکانش هست بگویید چه اصولی دارد؟

دو مکاتبه در این ارتباط از ناحیه دولت محترم و وزیر محترم دادگستری به قوه قضائیه و شخص من واصل شد. یکی در ارتباط با برخی از زندانیان امنیتی بود و یکی در ارتباط با زندانیان اتباع بیگانه بود که به این‌ها هم مرخصی داده شود. ما پاسخ دادیم و شرایط مرخصی را بیان کردیم. در شرایط مرخصی، اصلا تابعیت برای ما ملاک اعطای مرخصی نبوده است. درباره زندانیان امنیتی هم اشاره کردیم که تعداد قابل توجهی از زندانیان امنیتی به مرخصی رفتند و آنچه مشمول می‌شد و قانون اجازه نمی‌داد و دستورالعمل تدوین شده بود برای همه این زندانیان به صورت یکنواخت اجرا شد.

حتی شنیده شد به نازنین زاغری هم مرخصی داده شد.

بله. ایشان هم به مرخصی رفته و الان هم در مرخصی است. مرخصی ایشان هم تمدید شده، منتهی به تناسب شخصیت مجرمین، برای دوران آزادی برنامه‌های مختلفی را در نظر گرفته ایم. برخی از این‌ها را با ضمانتی که آمده بودند، مرخصی دادیم و مطمئن بودیم بیرون اتفاقی رخ نمی‌دهد و برخی از این‌ها را بعد از اعطای مرخصی اسم و آدرس و مشخصاتشان را به ضابطین دادیم، تا تحت رصد و پایش قرار گیرند و برخی را لازم دانستیم که در ایام مرخصی تحت مراقبت‌های الکترونیک و پابند الکترونیک قرار دهیم و به این طریق این‌ها را تحت رصد و مراقبت داشته باشیم و من جمله خانم زاغری از کسانی است که در ایام مرخصی تحت کنترل و مراقبت‌های الکترونیکی قرار دارد.

در مورد کرونا در اوایل با معضلاتی روبرو بودیم که قوه قضائیه هم ورود کرد. یکسری سواستفاده‌هایی مانند احتکار‌هایی که انجام می‌شد. به نظر می‌رسید با ورود به موقع دستگاه‌های نظارتی و اطلاعاتی، وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه و حضور به موقع قوه قضائیه این‌ها خنثی شد. توضیحاتی درباره این مسئله هم می‌فرمایید؟

بعد از شیوع ویروس کرونا با یک پدیده زشت مواجه شدیم تحت عنوان احتکار اقلام دارویی و بهداشتی مورد نیاز جامعه و بخش درمان؛ مانند ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی کننده و برخی از افراد سودجو و فرصت‌طلب اقدام به احتکار این اقلام کردند که خوشبختانه با هوشیاری مردم و هم ضابطین دستگاه قضائی، موارد فراوانی از ان‌ها کشف شد.

این اقلام بلافاصله به شبکه توزیع ارائه شد و عناصری که از این فرصت به دنبال سودجویی بودند، دستگیر شدند. تعدادی محاکمه شدند و پرونده تعدادی تکمیل شده و به زودی محاکمه خواهند شد. من در یک جایی تحقیق کردم که این‌ها کسانی هستند که خسرالدنیا و الآخره شدند. هم دنیا را از دست دادند یعنی به لحاظ این که کالا‌های احتکار شده مصادره می‌شود و یکسری علاوه بر مصادره، فرد جریمه می‌شود و دو تا ۵ برابر قیمت کالایی که احتکار کرده جریمه می‌شود و هم در بخشی که به ما مربوط می‌شود، در دادگاه‌های جرائم اقتصادی می‌بریم و علاوه بر مجازات، رسوای خاص و عام می‌کنیم. هم مجازات می‌شوند و دنیا و آخرت خودشان را از دست می‌دهند. بخشی از این‌ها هم در حوزه تعزیرات حکومتی زیرمجموعه وزارت دادگستری و دولت است که عزیزان در آن حوزه رسیدگی می‌کنند.

اما صحنه‌هایی زیبایی هم شاهد بودیم. صحنه‌هایی همچون خدمات در حوزه بهداشت و درمان بود. در حوزه این کالا‌ها هم صحنه‌های زیبا داشتیم. یکی از صحنه‌های زیبای این قصه، این بود که در چند مورد داشتیم کسانی که از قبل دستکش و ماسک‌های تولید ایران را فروخته بودند، یعنی قرارداد‌هایی بسته بودند که به برخی کشور‌ها صادر کنند. وقتی این قصه پیش آمد، از صادرات منصرف شدند و گفتند حاضر هستیم خسارت را بپذیریم و اولویت را به هموطنان خودمان بدهیم. چند مورد محموله‌های سنگین داشتیم که فردی که به دنبال صادرات کالا بود از صادرات منصرف شد و این‌ها را در داخل کشور توزیع کرد و به مردم ارائه داد. این کار عظیمی که مردم در تولید این اقلام مورد نیاز شروع کرده‌اند. کارگاه‌های متعدد ماسک، کارگاه‌های متعدد مواد ضدعفونی‌کننده داشته ایم. در مجموع در این امر رویش‌های ما بیشتر از ریزش‌ها بود.

ماجرای سقز چه شد؟

یک توطئه‌ای طراحی شده بود.

این توطئه در داخل زندان بود یا از بیرون سازماندهی شد؟

اصل توطئه از خود زندانیان شروع شد. زندانیان خطرناکی که آنجا داشتیم، طراحی کردند. تا امروز بررسی‌های ما حکایت از این دارد که معدود و انگشت‌شمار از پرسنل زندان دچار همکاری با این‌ها یا دچار قصور در انجام وظیفه شدند و تعدادی از زندانیان از زندان سقز فرار کردند، اما جالب است که در باز شد و می‌توانستند همه زندانیان بروند، اما این برای جامعه ما و برای جامعه جهانی هم جالب است که بدانند خیلی از زندانیان یعنی اکثریت زندانیان نرفتند. پذیرفته‌اند که جرمی انجام دادند و باید مجازات جرم خود را تحمل کنند.

ولی بعد از این اتفاق چند اتفاق خوب رقم خورد. یک مورد این بود اکثر این زندانیان تا امروز دستگیر شده‌اند و چند نفر انگشت‌شمار باقی ماندند. تمام خطرناک‌ها دستگیر شده‌اند. طراحی‌کننده توطئه فرار دستگیر شده است. این‌ها را با یک رصد اطلاعاتی قوی و با یک همکاری منسجم بین قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، سپاه و نیروی انتظامی همه این‌ها یکی بعد از دیگری دستگیر شدند و الان همه در اختیار هستند. برخی فکر کردند می‌توانند این را در برخی زندان‌های دیگر رقم بزنند، اما اشتباه می‌کردند؛ بعد امنیتی زندان‌ها ما قوی است. اینجا یک مورد و استثناء در حوزه زندان‌بانی بود.

در عادل آباد شیراز این تحرک شروع شد، اما ناکام ماند. اتفاقات عجیبی در همان عادل آباد رخ داد؛ اشراف ما در اینجا بیان نشده است. آنجا حریف عوامل امنیتی و انتظامی و زندان‌بانی نشدند و هم نیرو‌ها سالم بودند و هم خوب عمل کردند. هم از بیرون زندان و هم از داخل زندان دست به دست هم دادند و حتی در این ایام پهپاد تهیه کرده بودند که به وسیله پهپاد هم گوشی موبایل برای ارتباط به داخل زندان بفرستند و هم ابزار و ادواتی را بفرستند که در تحرکات آن‌ها استفاده شود، ولی هم این عوامل داخل زندان را گرفتیم و هم عوامل بیرون زندان را دستگیر کردیم. پهبادشان را هم گرفتیم، الته منظور این نیست که پهپاد را در هوا گرفتیم بلکه قبل از اینکه بخواهند اقدامی کنند و این پهپاد را با آن تجهیزات به هوا بفرستند و به بالای زندان بفرستند، اشراف اطلاعاتی اجازه نداد که این‌ها حتی نزدیک زندان شوند.

الان درباره سقز چند نفر باقی مانده که بازگردند؟

در سقز کمتر از ۱۰ نفر باقی مانده اند.

طراحی بیرونی بود؟

خیر. طراحی داخلی بود.

افرادی که تخلف در حوزه کارکنان زندان انجام دادند ...

بازداشت هستند.

برخوردی خواهد شد؟

الان بازداشت هستند و قطعاً برخورد قاطع خواهند شد. این‌ها هم به جمع آن زندانیان پیوستند.

الان به لحاظ نظارتی به عنوان چشمان ناظری که باید بر دستگاه‌های مختلف نظارت کند، حرکت دستگاه‌های مختلف را برای خدمت‌رسانی به مردم در حوزه کرونا خوب می‌بینید؟

خوشبختانه در این حوزه هم یک انسجام و هماهنگی بین بخش‌های مختلف کشور را شاهد بودیم و هم همه مواردی که مطرح می‌شود و گلایه‌هایی که از برخی شهروندان مطرح می‌شود، مردم ما خوب رفتار کردند. در حوزه‌های مدیریتی، در بین قوای سه گانه همدلی و وفاق رخ داد. علاوه بر این نیرو‌های مسلح پای کار آمدند، علاوه بر این گروه‌های جهادی آمدند و باید تشکر کرد. در کنار این‌ها رسانه ملی ما و صداوسیما در حوزه اطلاع‌رسانی و آگاهی دادن به مردم عمل کرد. یک مجموعه در این ایام نماد خوبی از وفاق و همدلی هم بین اجزای مختلف حاکمیت و هم بین حاکمیت و مردم اتفاق افتاد.

یکی از چیز‌هایی که ما در دوره جدید قوه قضائیه شاهد بودیم، خیلی نمود داشت و مردم را امیدوار کرد - این را من نمی‌گویم بلکه خیلی از کارشناسان و اهالی رسانه و خود مردم می‌گویند - از همتی که قوه در مبارزه با فساد داشت و از درون خود قوه بدون ملاحظه آغاز کرد. من دوست دارم بفرمائید این چه راهبردی بود و چه سختی‌هایی داشت؟ فکر می‌کنم نخستین گامی که برداشته شد دستگیری فردی بود که یکسری آلودگی‌ها را رقم زده بود و باندی تقریباً تشکیل داده بود.

این مثل رایجی که با دستمال کثیف نمی‌شود پاک کرد، مصداق بخش‌های حاکمیتی و اجرایی در کشور قوه قضائیه نسبت به سایر بخش‌ها است. باید این دستمال پاک باشد. در مقایسه با خیلی از بخش‌های دیگر کمترین تخلف را در قوه قضائیه داریم، اما بر این باور هستیم که اینجا جایگاهی است که فساد و تخلف، یک موردش هم زیاد است و ریاست محترم قوه قضائیه با تیم‌های مشورتی که تشکیل داده‌اند، بخش‌های مختلف را بررسی کرده‌اند و مورد توجه قرار گرفت و با حضور ایشان در قوه قضائیه، یکی از مواردی که مطرح بود و از قبل هم زمزمه‌هایی بود و علائمی مبنی بر ناسلامتی در آن حوزه‌ها به گوش رسیده بود، دستور داده شد سریعا بررسی شود و اگر صحت دارد، برخورد شود و اگر صحت ندارد، بگوییم اینجا فسادی نبود که بررسی‌ها انجام شد و حکایت از این داشت که اتفاقات و سوءجریاناتی اتفاق افتاده که رسیدگی شد و به نوعی حالت شبکه‌ای از درون و بیرون قوه قضائیه پیدا کرد.

مصادیق دیگری از فساد‌ها و تخلفات داخل قوه قضائیه رصد و پیگیری و کشف شد و در نهایت برخورد شد. برای مبارزه با فساد هم به درون توجه کردیم که بیان شد این حداقلی است و اکثریت همکاران در قوه قضائیه جزو افراد منزه، پاک، خدوم و زحمتکش هستند. با زدودن و پاکسازی این معدود افراد و پای کار آمدن جدی همکاران سالم و پاک‌دست ما، برخورد با سایر مظاهر فساد در بخش‌های دیگر جامعه را تقویت کرده‌ایم و بیش از آن، استحضار دارید که سراغ مفاسد کلان، دانه‌درشت‌ها، یقه سفید‌ها و مفاسدی که به نوعی کسی وارد حوزه آن‌ها نمی‌شد، رفتیم و پرونده‌های فراوانی در این حوزه رسیدگی شد.

بطور خاص پرونده آقای طبری چه زمانی بررسی خواهد شد؟

این پرونده بررسی‌های دادسرایی را تمام کرده و الان در دادگاه است، به لحاظ همین شرایط کرونایی تاخیر افتاد. بنا بر اطلاعی که رئیس دادگاه به ما داده در اردیبهشت ماه جلسات دادگاه را آغاز خواهیم کرد.

چند نفر مرتبط با ایشان در داخل و بیرون دستگاه قضا بودند؟

عدد متهمین این پرونده را تردید دارم که ۲۳ هستند یا ۳۲ نفر هستند.

این درست است که از منزل ایشان پرونده‌های محرمانه پیدا شد صحت دارد؟

خیر. از منزل ایشان برخی از مدارک خاص که اثبات مراودات را می‌کرد، پیدا کردیم، اما از برخی مرتبطینی که با ایشان کار می‌کردند در حوزه‌های مختلف اسناد و مدارکی را به دست آوردیم که گویای ارتباطات این افراد و روابط ناسالم و سوءفتار‌هایی است که می‌شود بعضا در موارد درون قوه و بخش عمده در بیرون قوه قضائیه اتفاق افتاد، با اسناد و مدارک برملا شد.

برای این پروژه و طرح چقدر با فشار روبرو شدید؟

افرادی که مجموعه مدیریت فعلی قوه قضائیه را می‌شناسند، می‌دانند که این‌ها آدم‌هایی نیستند که فشارپذیر باشند. اینکه در پرونده‌ها حرف و سخن و پیگیری شود، برای ما عادی است و کار قضائی خودمان را در هر شرایطی انجام می‌دهیم.

این جای شکر دارد. جدای اینکه از داخل دستگاه قضا شروع کردیم، در این دوره البته دوره‌های قبلی هم بود و تلاش‌هایی در حد بضاعت انجام می‌شد و خیلی از اتفاقات در دوره‌های مختلف افتاد، ولی در این دوره در حین خدمت‌گذاری افرادی که بوده اند و مرتبطین آن‌ها در قدرت بودند برخورد شد. برخی جا‌ها فرد از قدرت کنار می‌رفت دنبال کار‌های قضائی او می‌رفتند، ولی اینجا این اتفاق نیفتاد. افرادی در قوای دیگر، ولی مرتبطین آن‌ها دستگیر شدند. حتی محاکمه شدند و حکم آن‌ها هم صادر شد. این‌ها قطعا یک ظرافت‌هایی دارد. در سیاست‌ورزی تعاملات می‌طلبد که بتوان فضا را کنترل کرد. درست است؟

ببینید، امر قضا و اجرای عدالت باید برای همگان یکنواخت باشد و ریاست محترم قوه قضائیه که سیاست‌گذار اصلی هستند و بالای سر همه ما رهبر معظم انقلاب که هدایت‌گر این کشتی به ساحل نجات هستند، این انتظار و ایده مبارزه با مفاسد در بخش‌های مختلف را مطرح کرده‌اند و برای آن ماموریت تعریف کرده‌اند، سازوکار وضع شد. می‌دانستیم که این برخورد‌ها بدون سروصدا و هیاهو و عکس‌العمل نخواهد بود، اما به جهت اینکه این اراده قوی از روز اول شکل گرفت، یعنی مدیریت جدید قوه قضائیه درست است که آنچه مطرح شد تحت عنوان شعار تحول بود، اما تحول توام با کرامت انسانی و کرامت قضائی و تحول توام با مبارزه با فساد بود.

رهبر فرزانه انقلاب هم این رهنمود را داشتند که اگر قرار باشد، در این عرصه‌ها تحولی اتفاق افتد با آغاز کار باید شروع شود. این برنامه توسط ایشان قبل از ابلاغ مقام معظم رهبری ارائه شد. رهبر فرزانه انقلاب این برنامه کارشناسی را تنفیذ فرمودند، آن را مناسب دانستند، اما با یک شیب کاملا ملایم. ما معتقد هستیم تا زمانی که فساد وجود دارد و تا زمانی که مفسد هست و تا زمانی که گلوگاه‌های فسادزا وجود دارد، باید این رویکرد ادامه یابد. این رویکرد مقطعی نیست.

فشار‌ها در این زمینه زیاد بوده؟

تلاش‌هایی می‌شود؛ بگذارید اسم این را فشار نگذارم. برای من قدری ممکن است مشکل ایجاد کند، ولی این دستگاه قضائیه و این مجموعه در برخورد با مفاسد کوتاه نخواهد آمد.

برخی می‌گویند ژست اقتدار را قوه خصوصا با آدم‌های سیاسی می‌گیرد، ولی از آن طرف وقتی محکوم می‌شوند به آن‌ها زیاد مرخصی می‌دهد. این درست است؟

مرخصی ما ضابطه دارد. گاهی اوقات در شرایط عادی مرخصی می‌دهیم و گاهی مواقع در شرایط ویژه مرخصی می‌دهیم؛ مرخصی بی‌ضابطه نیست. اینطور نیست که مرخصی بی حد و حصر داده شود. شاید این تصور و تداعی، بخشی اش تحت تاثیر یکی دو نوبت مرخصی است که به مناسبت‌های ویژه داده شد، مثلا عید سعید فطر، عید غدیر، ایام مربوط به کرونا قدری سطح مرخصی‌ها بیشتر شد و ممکن است این تصور ایجاد شد؛ لذا قوه قضائیه صلابت و اقتدار خودش را دارد، ولی اینجا قصه انتقام نیست، قصه برخورد با فساد است، قصه ریشه‌کن کردن فساد است. در کنار این، قصه اصلاح مجرمین و مفسدین است. اگر این اقدامات کمک به بازاجتماعی شدن مجرمین کمک کند، می‌توان گفت این بخشی از سیاست کیفری ماست ولذا دیدید که در این دوره بیشتر، قبل از شروع کار و حین کار اعلام مطلب نمی‌کنیم. نمی‌گوییم می‌خواهیم این کار را کنیم و این اقدام را انجام دهیم یا این برنامه را تعقیب کنیم. سعی کرده ایم برنامه‌ها را داشته باشیم و اطلاع‌رسانی عمومی شود و بعد بگوییم این کار را انجام دادیم، این پول را گرفتیم.

خیلی‌ها سوال دارند برادر یکی از آقایان که رئیس یکی از قواست، الان چطور وضعیتی دارد؟ زیاد مرخصی دادید و محکومیت خود را می‌گذراند؟

ما می‌گوییم بر اساس ضوابط محکومیتش را می‌گذراند و بر اساس ضوابط و شرایط که ویژه است، از امتیازاتی که قوه قضائیه در نظرگرفته است استفاده می‌کند.

دو نفر قبلی که مربوط به دولت قبلی بودند چه می‌کنند؟

آن‌ها هم در مرخصی هستند. خبری که به ما داده شده، این است که یک نفر از آن‌ها کسالتی هم دارد و دوران درمان خود را بیرون از زندان سپری می‌کند.

یک پرونده هم که در اختیار دارید و مردم پیگیری می‌کنند پرونده روح الله زم است. مهم‌تر از خود روح الله زم که شبکه‌ای را طراحی می‌کرد، کسانی بودند که از داخل و از بدنه داخل به او اطلاعات دادند.

فاز اولش، خودش است که تحقیقاتش تکمیل شده و چند جلسه دادگاه او نیز برگزار شده است و ادامه جلسات دادگاه را نیز به زودی خواهیم داشت. بخش دوم، تعدادی از عناصر مرتبط اصلی‌تر و دارای نقش فعال‌تر هستند که در این حوزه تعدادی از افراد دستیگیر شده‌اند، تحقیقات پرونده آن‌ها تکمیل شده و به نوعی می‌توان گفت که کیفرخواست گروه دوم هم به دادگاه رفت و افراد متعددی تا الان احضار شده‌اند، از آن‌ها تحقیق شده، برای برخی قرار تامین صادر شده، برخی هم بدون قرار تامین در رفت و آمد و ادامه بازجویی‌ها و تحقیقات هستند، کسانی هستند که هنوز احضار نشده‌اند، کسانی هستند که بعد از این قصه خودشان آمدند خود را معرفی کردند و گفتند ما نفهمیدیم و متوجه نبودیم و فریب خوردیم و این همکاری‌ها را انجام دادیم.

مسئولیت دارند؟

در بخش‌های مختلف هستند. دامنه این پرونده دامنه نسبتا گسترده‌ای است که همه این‌ها باید رسیدگی شود.

جایی هست که در این پرونده افرادی مسئولیت‌های سطح بالا داشته باشند و درباره آن‌ها بررسی انجام شود؟

حالا تا سطح بالا را چگونه تعریف کنیم. در بخش‌های مختلف افرادی در این پرونده مطرح هستند، اما خیلی بگوییم طراز اول و مدیران ارشد نبودند. تا الان از مدیران ارشد کسی مطرح نیست. تحقیقات ادامه دارد و پرونده هنوز مفتوحی است.

یک کاری هم جدیدا انجام شد که مورد توجه قرار گرفت و کار بسیار خوبی بود و خیلی‌ها دعا کردند و افرادی بودند که اطراف دادگاه‌های مختلف کاسبی می‌کردند و به عنوان شاهد کذب، شهادت می‌دادند و پول دریافت می‌کردند. برای این هم سازوکار را تنظیم کردید یا فعلا فقط دستور داده شده؟

برنامه ما بر این است که یکایک موضوعاتی را که مطرح می‌شود، روی آن مطالعه و کار کارشناسی و برنامه‌ریزی می‌شود، بعد از برنامه‌ریزی عملیات اجرایی ما آغاز می‌شود. بازه کوتاهی را در نظر گرفتیم، برای اینکه در تکمیل این کار باشد، مرکز آمار و فناوری ما در سامانه ثبت اطلاعات پرونده، تمام اطلاعات شهود را هم در این سامانه بارگذاری کند تا بتوانیم حتی تشخیص دهیم یک نفر آدم، چند مرتبه و در چند پرونده و کجا‌ها رفته و شهادت داده است؛ ضمن اینکه حفاظت اطلاعات واحد‌های نظارتی مامور شدند محیط‌های پیرامونی دستگاه قضا را رصد کنند و قضات هم مامور شده‌اند در احراز هویت و انطباق جزئیات به گونه‌ای رفتار کنند که این سوءفتار را شاهد نباشیم.

تشکیل مجتمع تخصصی حمایت از گزارش‌گران مفاسد اقتصادی؛ این چیست؟

مجتمع ما مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادی است. منتهی ذیل این مجتمع ما بخشی را در نظر گرفته‌ایم برای دریافت گزارش‌های ناظر به مفاسد اقتصادی. در مجتمعی که تاسیس شد به عنوان مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادی برای کم شدن واسطه‌ها این سامانه در نظر گرفته شد که گزارشات فساد آنجا بیاید ضمن این که طرق دیگر کماکان باز است. هم گزارش دادن به دادستان‌ها و هم گزارش دادن به سازمان بازرسی کل کشور باز است.

یکسری افراد را هم در ایام انتخابات دستگیر کردید که از کاندیدا‌ها و نامزد‌ها پول می‌گرفتند که صلاحیت‌هایشان را درست کنند. در شورا هم کسانی پیدا شدند که با این افراد در ارتباط بودند؟

این‌ها پول نمی‌گرفتند که صلاحیت‌ها را تائید کنند، بلکه کلاهبرداری می‌کردند.

به این اسم می‌رفتند که پول بدهید تا صلاحیت را تائید کنیم.

اصل عملشان کلاهبرداری بود. از منظر حقوقی گاهی مواقع به اعمال نفوذ تعبیر می‌کنیم، یعنی ارتباطی دارند و گاهی اوقات می‌گویید به ادعای اعمال نفوذ است و گاهی اوقات هیچ کدام از این موارد نیست و کلاهبرداری محض است. ان چه اینجا اتفاق افتاد واقعا کلاهبرداری بود. ارتباطی بین این افراد با مراجع بررسی‌کننده صلاحیت داوطلبان انتخابات وجود نداشت. بررسی کردیم و افرادی ...

یعنی هیچ ارتباطی وجود نداشت؟

هیچ ارتباطی مطلقا وجود نداشت. از نکات جالب این مسئله این بود که افرادی که ثبت نام برای مجلس کرده بودند، کسانی که در این دام افتاده‌اند، باید ذکاوت ابتدائی را داشته باشند. مثلا کسی که خودش در ادوار گذشته کاندیدای ردصلاحیت شده بوده و اگر عرضه‌ای می‌داشت، برای صلاحیت خودش کار می‌کرد. (می‌خندد)

درباره فضای مجازی خیلی‌ها سوال دارند که چه باید کرد. مثلا حوادثی که در خصوص افزایش قمیت بنزین داشتیم، یک پا در قضیه فضای مجازی بود و درباره کرونا داشتیم کسی پرستاری جایی را می‌کرد و دستگیر و تحویل دستگاه قضا شد. برای این امر به کجا در این زمینه می‌خواهید برسید؟ به جای این که کسی را بگیریم قبل از آن پیشگیری کنیم.

فضای مجازی بخشی از کیان یک کشور است. امروز در دنیای فعلی کشور‌ها محدود به محدوده جغرافیایی سرزمینی نیستند. همان گونه که سرزمین ما دارای قاعده و حریم است و درون خود دارای قاعده و ضابطه است، فضای مجازی ما هم باید دارای حریم و دارای قاعده و ضابطه باشد. الان مشکل این است که در فضای مجازی برخی فکر می‌کنند که نه برای داخل و نه برای خارج هیچ قاعده و ضابطه‌ای لازم نیست. این بی‌انضباطی به وجود می‌آورد. بخشی از فضای مجازی ما در اختیار بیگانگان است. فضای مجازی ما نیازمند یک شبکه داخلی است که در انحصار مردم ما و این سرزمین باشد، هنوز آن شبکه ملی اطلاعاتی که مدنظر است شکل نگرفته است.

فکر می‌کنم وزارت ارتباطات را باید بیشترین سهم را داشته باشد.

بیشترین سهم را وزارت ارتباطات دارد.

  • 15
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش