جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۱۳:۴۲ - ۱۵ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۰۸۶۶
حقوقی، قضایی و انتظامی

بازداشت مومو‌های خطرناک ایرانی

چالش مومو در ایران,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

همه چیز به بازی و شوخی گرفته شده؛ چهره ترسناک و معروف این روزها به سرگرمی وحشتناکی تبدیل شده است. آنهایی که بازی خطرناکی را شروع کرده‌اند، حالا یک به یک دستگیر می‌شوند. افرادی که موموی زشت این روزها را به شوخی گرفته‌اند.

طعمه‌هایشان هم کودکان و نوجوانان هستند؛ کم‌سن‌وسالانی که به علت عدم تسلط و آگاهی کافی در فضای مجازی به راحتی هدف این آسیب‌ها و تهدیدها قرار می‌گیرند. تصویر زشت و کریه مومو بازیچه دست مزاحمان اینترنتی شده است.

«بیا بازی کنیم» همه چیز با همین یک جمله ساده شروع می‌شود. خیلی وقت است که نسبت به این جمله ساده اما خطرناک هشدارهای لازم داده شده است ولی هنوز هم هستند کسانی که در دام این فریبکاران گرفتار می‌شوند. آنهایی که این چالش خطرناک را به سرگرمی جدید این روزهای خود تبدیل کرده‌اند.

در واقع مومو یک اکانت واتس‌اپ است که ابتدا کاربر یک لینک تماس از سوی آن دریافت می‌کند. پس از شروع به گفت‌وگو از سوی حساب کاربری مومو، فرد به رفتارهای خطرناک دعوت می‌شود. بنابراین بهتر است کاربران بدون بازکردن پیام، سریع آن را حذف کنند، زیرا بیشتر این پیام با انگیزه ایجاد مزاحمت ارسال می‌شود.

مزاحمت‌های یک دانش‌آموز در ساری

دانش‌آموز ساروی که تحت‌ تأثیر چالش مومو موجب ایجاد رعب و وحشت در بین همکلاسی‌های خود شده بود، دستگیر شد. این تازه‌ترین خبر در خصوص چالش جدید مزاحمان اینترنتی است. دانش‌آموزی که چالش خطرناکی را شروع کرد و با ارسال کلیپ ترسناک دوستان و هم‌کلاسی‌هایش را وارد بازی پیچیده‌ای کرد.

از چندی پیش در پی مراجعه و طرح شکایت چند نفر در ساری، این موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت. شکایت‌ها مبنی بر ارسال پیام و کلیپ‌های تهدیدآمیز موسوم به چالش مومو به فرزندان‌شان بود. بنابراین به علت اهمیت موضوع بررسی‌های دقیق کارشناسی شروع شد. تا این که مالک خط تلفن این فرد شناسایی شد.

او در تحقیقات پلیس گفت که سیمکارت متعلق به اوست اما در اختیار فرزندش بوده است. در تحقیقات بعدی مشخص شد که فرزند این فرد برای انجام تکالیف مدرسه تلفن همراه را در اختیار داشته است. او نیز بدون اطلاع والدینش پیام‌های تهدیدآمیز در شبکه اجتماعی واتس‌اپ ارسال می‌کرد.

این دانش‌آموز متخلف که تحت ‌تأثیر چالش مومو قرار گرفته بود با انگیزه شوخی در بین هم‌کلاسی‌های خود اقدام به ایجاد اکانت با تصویر مومو کرده بود. او با ارسال پیام‌های تهدیدآمیز به چند نفر از دوستانش باعث ایجاد استرس در بین آنان شده بود. بنابراین پرونده‌ای برای متهم تشکیل و او به مرجع قضائی معرفی شد.

گزارش کنید

سرهنگ سامع خورشاد، رئیس‌ پلیس‌ فتای مازندران در این‌ باره گفت: «در صورت برخورد با محتوای مشکوک و مجرمانه با مراجعه به سایت پلیس فتا به نشانی cyberpolice.ir در قسمت مرکز فوریت‌های سایبری به همکاران‌شان گزارش دهند تا برخورد قانونی با گردانندگان این سایت‌ها و صفحات اجتماعی صورت بگیرد.»

بازداشت گروه وحشت در هرمزگان

اما این تنها پرونده در ایران نیست. بازی‌کنندگان با روح و روان نوجوانان، آن هم تنها برای سرگرمی در نقاط دیگر کشور نیز دیده شده است. اولین‌ بار درست در همان زمان هیاهوی این بازی خطرناک در ایران، اولین گروه مزاحم دستگیر شد؛ درست بعد از مرگ نوجوان اهوازی که گفته می‌شد به علت ترس از مومو دچار حمله قلبی شده بود. در همان زمان بود که پلیس فتای هرمزگان یک گروه مزاحم با اکانت مومو را دستگیر کرد.

ماجرا از این قرار بود که چندی پیش فردی به پلیس فتا مراجعه کرد و گفت: «دارنده اکانت واتس‌اپی که تصاویر پروفایل آن عروسکی به نام «مومو» و ارواح خبیثه است، اقدام به ارسال پیام بازی برای فرزندم کرد بود. اما پس از مخالفت پسرم برای ادامه بازی، صاحب اکانت اطلاعات خصوصی از خانواده ما را ارایه کرد. او با تهدیدات مکرر پسرم را مجاب به ادامه بازی کرده بود. این مسأله موجب ترس و دلهره در میان خانواده ما شده است.»

بررسی‌ها نشان داد که افرادی با بهره‌گیری از شماره‌های موقت خارجی یا حتی داخلی اقدام به راه‌اندازی اکانت واتس‌اپ کرده و برای دیگران با همین روش مزاحمت ایجاد می‌کنند. همین امر کافی بود تا پس از اقدامات پلیسی و پی‌جویی‌های فنی متهم دستگیر شود.

اعتراف به جرم

متهم در بازجویی‌ها گفت: «در گروه دورهمی با حضور دوستان در واتس‌اپ، مطالبی پیرامون مومو ارایه شده بود. من هم با انگیزه شوخی با پسرعمه‌ام به همراه چند تا از دوستانم اکانت‌های واتس‌اپی ایجاد کردیم. ما با شماره سیمکارت ناآشنا یا شماره‌های موقت خارجی این کار را انجام دادیم. بعد تصاویر پروفایل آن را «مومو» و ارواح ترسناک گذاشتیم. به او پیام چالش وحشت دادیم. قصد ما از این کار فقط شوخی بود.»

با اعترافات این پسر سرگروه و ۶ نفر از دوستان او شناسایی شدند و اقدامات قضائی برای رسیدگی به این پرونده ویژه در حال انجام است.

چالش مومو در ایران,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

سرگرمی خطرناک دانش‌آموز جیرفتی

سوم آبان بود که از جیرفت نیز خبر مشابهی رسید. نوجوانی که با انگیزه سرگرمی و ایجاد وحشت در بین همسالان خود، بازی مومو را ترویج می‌داد. کارشناسان پلیس فتای شهرستان جیرفت با رصد فضای مجازی متوجه شدند که یک نفر اقدام به فرستادن لینک تماس و تقاضای ارتباط با کاربران تحت عنوان بازی مومو می‌کند. با توجه به ترویج خشونت و آشفتگی ذهنی در جوانان و نوجوانان، کارشناسان پلیس فتا با اقدامات پلیسی این فرد را دستگیر کردند.

بازداشت مزاحم بابلی

مأموران نیروی انتظامی عامل ترویج بازی مومو را در بابل دستگیر کردند. اوایل آبان بود که در پی طرح شکایت مسئولان یکی از مدارس این شهرستان مبنی بر ارسال پیام‌ها و کلیپ‌های تهدیدآمیز موسوم به چالش مومو برای او و برخی دانش‌آموران یک مدرسه، موضوع برای بررسی در دستور کار کارآگاهان پلیس فتای این فرماندهی قرار گرفت.

با بررسی‌های انجام‌شده مشخص شد، فردی با استفاده از یک خط تلفن همراه اقدام به ارسال پیام به ناظم مدرسه و همکلاسی‌های خود در قالب چالش مومو می‌کند. با شناسایی متهم و هماهنگی قضائی این فرد دستگیر و سیمکارت و دستگاه تلفن همراهی که در اختیارش بود، کشف شد.

فضای‌ شیطنت و مزاحمت با مومو در ایران

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا درباره این چالش جدید در ایران، آن را فضایی برای مزاحمت عنوان کرد و در این‌ باره گفت: «مومو یک چالش مشخص نیست. بلکه فضای شیطنت‌ها و آزار و اذیت گروه‌های همسال است. پلیس فتا بر اساس گزارش‌های مردم در این مورد خاص یعنی مومو که سطح پراکندگی و انتشارش در جامعه زیاد شده و رعب و وحشت را برای افراد ایجاد کرده بود وارد عمل شد. بررسی‌های پلیس فتا نشان داد که تمام این پیام‌ها مزاحمت بوده است. عده‌ای با اکانت‌های ایرانی با انگیزه آزار و اذیت پیام‌هایی را منتشر کرده‌اند. این اتفاق در حوزه مزاحمت‌های رایجی است. مزاحمت‌هایی که در فضای مجازی اتفاق می‌افتاده و حالا تحت عنوان فضایی با عنوان مومو مطرح شده است.»

چالش مومو در ایران,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

او با تأکید بر این مطلب که افراد در مواجهه با پیام‌های ناشناس ‌باید از پاسخگویی پرهیز کنند، گفت: «اگر پیامی با مضمون مومو یا با عکس‌ پروفایل مومو به افراد واصل شد، نباید به این پیام‌ها توجه کرد. مردم نباید آنها را باز کنند. بهتر است افراد ابتدا با اسکرین‌شات از پیام دریافتی عکسی گرفته شود تا شماره فردی که پیام را فرستاده ثبت شود. در ادامه حتما پیام را حذف کنند. ‌افراد می‌توانند اسکرین‌شات گرفته‌شده را به بخش گزارش‌های مردمی در سایت پلیس فتا بفرستند.»

هیچ شکایتی از مومو نداشته‌ایم

این در حالی است که سرهنگ داود معظمی‌گودرزی، رئیس پلیس فتای تهران بزرگ نیز با اعلام این مطلب که در تهران حتی یک گزارش مبنی بر شکایت از مومو به پلیس فتا واصل نشده است، گفته بود: «اگر چه پلیس فتا به صورت شبانه‌روزی فضای مجازی را رصد می‌کند اما در تهران پرونده‌ای مبنی بر شکایت از مومو و دستگیری در این زمینه نداشته‌ایم.»

shahrvand-newspaper.ir
  • 15
  • 7
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش