یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲
۱۹:۲۵ - ۱۶ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۱۱۷۴
سایر حوزه های اجتماعی

برکناری دو تن از مسئولان بهزیستی بوشهر به خاطر معلول آزاری

ضرب و شتم معلولان,برکناری دو تن از مسئولان بهزیستی بوشهر به خاطر معلول آزاری
در پی اعزام تیم ویژه سازمان بهزیستی کشور برای بررسی و ارزیابی ابعاد مختلف اتفاقات مرکز نگهدای معلولان ذهنی نیلوفران آبی در بوشهر و محرز شدن اهمال در عملکرد نظارتی استان بر مرکز غیردولتی نیلوفران آبی، معاون توانبخشی و مسئول بازرسی استان برکنار شدند.

به گزارش ایسنا، سازمان بهزیستی کشور با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: پس از انتشار فیلمی در فضای مجازی که منجر به جریحه دار شدن افکار عمومی شد، به دستور رئیس سازمان بهزیستی کشور تیم ویژه بررسی، متشکل از معاون امور توانبخشی و مدیرکل بازرسی سازمان بهزیستی کشور بلافاصله به استان بوشهر جهت بررسی ابعاد مختلف این اتفاق تلخ و ناگوار اعزام شدند.

انتقال تمامی مددجویان مرکز نیلوفران آبی به سایر مراکز ظرف چند روز آینده

در همین راستا و پس از رای کمیسیون نظارت بر مراکز ماده ۲۶ استان (که در روز پنجشنبه و پیش از انتشار عمومی فیلم صورت گرفته بود) مبنی بر لغو مجوز فعالیت مرکز نیلوفران آبی، با نظارت تیم ویژه اعزامی و مددکاران استان، کار انتقال افراد دارای معلولیت مقیم مرکز به سایر مراکز استان آغاز شد و ظرف چند روز آینده همه ۱۰۴ مددجوی این مرکز منتقل خواهند شد.

این اطلاعیه می‌افزاید: تیم حقوقی بهزیستی استان نیز به منظور احقاق حقوق افراد آسیب دیده و مقیم مرکز، موضوع پیگیری شکایت از عاملان این اتفاقات را به صورت ویژه در دست کار خود قرارداده است.

معاون توانبخشی و مسئول بازرسی برکنار شدند 

همچنین تیم ویژه اعزامی از ستاد بهزیستی کشور با حضور در استان و مرکز یاد شده به بررسی کامل دلایل، مستندات و شواهد در این خصوص پرداختند و بر این اساس به دلیل اهمال در نظارت صحیح و عدم رعایت دستورالعمل‌های تخصصی و نظارتی ابلاغ شده، معاون امور توانبخشی و مسئول بازرسی و مدیریت عملکرد استان برکنار شدند.

در پایان این اطلاعیه آمده است: سازمان بهزیستی کشور به منظور صیانت از حقوق و حفظ کرامت  آحاد جامعه هدف نهایت تلاش و اهتمام خود را به کار خواهد بست.

***

بیانیه انجمن حمایت از حقوق معلولان درباره معلول آزاری در مرکز نگهداری بوشهر

انجمن دفاع ازحقوق معلولین ایران و سازمان‌های مردم نهاد در اطلاعیه‌ای با ابراز تأسف از واقعه غم‌انگیز در مرکز نگهداری بوشهر، نوشت: انتشار تصاویردردناک و غیرانسانی یکی از مراکز نگهداری افراد دارای معلولیت به شدت دل خانواده‌های افراد معلول و بسیاری از انسان‌های آزاده، باوجدان و شرأفتمند را به درد آورده است. بی‌شک هیچ توجیهی نمی‌تواند این قساوت، سنگدلی و انسان ستیزی را که ناشی از ضعف آگاهی و دانش بنیادین از ظرفیت انسان است را جبران نماید. سازمان‌های مردم نهاد معلولین ایران با اظهار تأثر و تأسف عمیق از این واقعه غم‌انگیز انتظار دارد تا موضوعات مربوط به مرکز مذکور و سایر مراکز نگهداری افراد دارای معلولیت توسط دادستان کل کشور و سازمان بهزیستی مورد بازبینی و بررسی قرار گیرد.

این انجمن در ادامه این اطلاعیه آورده است:

۱-مرکز متخلف که تصاویر زجرآور آن دل دردمندان را به درد آورده است در سال‌های قبل همیشه یارانه دریافتی‌اش با تعداد افراد حاضر در مرکز و حتی بر اساس درجه مرکز بیشتر از شرایط موجود آن بوده است. در تصاویر به وضوع دیده می‌شود خانم «م» به عنوان مدیر مرکز در حین ضرب و شتم در محل حضور دارد لذا انتظار می‌رود با توجه به سوء سابقه در این خصوص مادام العمر حق فعالیت در مراکز افراد دارای معلولیت از‌ایشان سلب گردد.

۲_ضارب نیروی استخدامی شده غیرایرانی است که به خاطر فرار از بیمه و حقوق کارگری به کار گرفته شده است. لذا پایش نیرو‌های مرکز از نظر سوابق بیمه و حقوق مزایا ضروری به نظر می‌رسد.

۳_در خصوص آمار و علت فوتی‌های مرکز از طریق بررسی اسناد پزشکی، مشاهدات پرسنل مرکزتحقیق و تفحص شود، تا خون ناحقی پایمال نگردد.

در خصوص سایر مراکز نگهداری از افراد دارای معلولیت به منظور جلوگیری از فجایع مشابه از سازمان بهزیستی کشور انتظار می‌رود دستورالعمل واگذاری و اداره این مراکز را به گونه‌ای تغییر دهد که ۱_ فعالیت نیروی غیر تخصصی اتباع در مراکز نگهداری معلولین ممنوع گردد. مگر ضرورت این موضوع به تصویب معاونت توانبخشی استان برسد.

۲-استقرار دائم نماینده سازمان بهزیستی در مراکزشبانه روزی به خصوص مراکز شبانه روزی خاص بعنوان ناظر

۳-ایجاد فوری و بدون فوت وقت پایگاه‌مانیتورینگ(نظارت مرکزی و از راه دور) و ترسیم نظارت سیستماتیک توسط سازمان بهزیستی کشور

۴- سوء پیشینه، سلامت روان و عدم الودگی به هرنوع اعتیاد در بین شاغلان در مراکز در هر سطحی به صورت مرتب و دقیق رصد گردد.

۵-ترخیص افراد دارای معلولیت توانمند از مراکز با بسته‌های حمایتی لازم و بازگشت به جامعه با رعایت اصل توانمندسازی افراد دارای معلولیت

۶-افزایش حق پرستاری در منزل تا۵/۱برابر حق پرستاری در مرکز به منظور تشویق و ترغیب والدین جهت نگهدرای فرد معلول در منزل همراه با بسته‌های مشاوره‌ای لازم

۷- کمسیون ارزیابی و تشخیص اقامت در مراکز نگهداری برای معلولینی که دارای قیم هستند با مدیریت معاونت توانبخشی استان هرچه سریعتر راه‌اندازی شود

۸-صاحبان امتیاز حقیقی و مسئول فنی مراکز توامان دارای دانش تخصصی در حوزه افراد دارای معلولیت باشند.

۹- آمار و علت مرگ و میر در مراکز نگهداری جداگانه به صورت مرکز، استانی و کشوری در دفاتر نظارتی استانی و کشوری ثبت و ضبط گردد، و بعنوان یکی از شاخص‌های اصلی ادامه فعالیت تعیین گردد.

۱۰-معلولین مجهول الهویه مراکز نگهداری با فراخوان بهزیستی توسط مردم شریف ایران قیمومیت ان‌ها پذیرفته شده و این مراکز بصورت هیأت امنایی و با حضور قیم ان‌ها اداره شوند.

۱۱-افراد دارای منصب دولتی از داشتن امتیاز مرکز و یا حضور در هیأت امناء و هیأت مدیره منع شوند.

۱۲- رصد مالی صاحبان امتیاز مراکز و جلوگیری از دادن امتیاز به افرادی که وابستگان درجه یک آن‌ها خارج نشین هستند.

۱۳-سازمان بهزیستی سالانه به صورت شفاف اعلام نماید چه مبلغی از بودجه قانون حمایت ازحقوق افراد دارای معلولیت به مراکز نگهداری و چه مبلغی به معلولین در منزل اختصاص می‌یابد.

۱۴_ سازمان بهزیستی کشور صلاحیت تأیید بهداشت مراکز، محل نگهداری موادغذایی، آشپزخانه و اشپز را از خود سلب و به وزارت بهداشت و ضمنا صلاحیت تأیید ایمنی ساختمان مراکز را به آتش نشانی‌ها و مراجع ذیصلاح واگذار نماید و در مراکز دولتی نیز این موارد به دقت لحاظ گردد.

۱۵_انتظار می‌رود وزیر محترم تعاون کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی کشور شخصاً در برابر این اقدام شنیع واکنش نشان داده و به خاطر ترمیم احساسات جریحه دار جامعه معلولان دستور مناسب صادر کنند.

این انجمن در پایان این اطلاعیه آورده است: سازمان‌های مردم نهاد معلولین ضمن ابراز تألم و تأسف مجدد از وقوع چنین حادثه‌ای زحمات مادریاران، پدریاران و مددکاران خدوم را نادیده نمی‌گیرد و انتظار دارد دادستانی محترم و سازمان بهزیستی در خصوص ابعاد مختلف این فاجعه، چگونگی وعلل شکل‌گیری این حوادث اطلاع‌رسانی و به خانواده‌های معلولین، فعالان رسانه‌ای، انجمنها و ملت شریف ایران به منظور جلوگیری از وقوع چنین حوادث اسف باری اطمینان خاطر دهد.

  • 18
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش