سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
۱۹:۲۵ - ۱۶ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۱۱۷۴
سایر حوزه های اجتماعی

برکناری دو تن از مسئولان بهزیستی بوشهر به خاطر معلول آزاری

ضرب و شتم معلولان,برکناری دو تن از مسئولان بهزیستی بوشهر به خاطر معلول آزاری
در پی اعزام تیم ویژه سازمان بهزیستی کشور برای بررسی و ارزیابی ابعاد مختلف اتفاقات مرکز نگهدای معلولان ذهنی نیلوفران آبی در بوشهر و محرز شدن اهمال در عملکرد نظارتی استان بر مرکز غیردولتی نیلوفران آبی، معاون توانبخشی و مسئول بازرسی استان برکنار شدند.

به گزارش ایسنا، سازمان بهزیستی کشور با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: پس از انتشار فیلمی در فضای مجازی که منجر به جریحه دار شدن افکار عمومی شد، به دستور رئیس سازمان بهزیستی کشور تیم ویژه بررسی، متشکل از معاون امور توانبخشی و مدیرکل بازرسی سازمان بهزیستی کشور بلافاصله به استان بوشهر جهت بررسی ابعاد مختلف این اتفاق تلخ و ناگوار اعزام شدند.

انتقال تمامی مددجویان مرکز نیلوفران آبی به سایر مراکز ظرف چند روز آینده

در همین راستا و پس از رای کمیسیون نظارت بر مراکز ماده ۲۶ استان (که در روز پنجشنبه و پیش از انتشار عمومی فیلم صورت گرفته بود) مبنی بر لغو مجوز فعالیت مرکز نیلوفران آبی، با نظارت تیم ویژه اعزامی و مددکاران استان، کار انتقال افراد دارای معلولیت مقیم مرکز به سایر مراکز استان آغاز شد و ظرف چند روز آینده همه ۱۰۴ مددجوی این مرکز منتقل خواهند شد.

این اطلاعیه می‌افزاید: تیم حقوقی بهزیستی استان نیز به منظور احقاق حقوق افراد آسیب دیده و مقیم مرکز، موضوع پیگیری شکایت از عاملان این اتفاقات را به صورت ویژه در دست کار خود قرارداده است.

معاون توانبخشی و مسئول بازرسی برکنار شدند 

همچنین تیم ویژه اعزامی از ستاد بهزیستی کشور با حضور در استان و مرکز یاد شده به بررسی کامل دلایل، مستندات و شواهد در این خصوص پرداختند و بر این اساس به دلیل اهمال در نظارت صحیح و عدم رعایت دستورالعمل‌های تخصصی و نظارتی ابلاغ شده، معاون امور توانبخشی و مسئول بازرسی و مدیریت عملکرد استان برکنار شدند.

در پایان این اطلاعیه آمده است: سازمان بهزیستی کشور به منظور صیانت از حقوق و حفظ کرامت  آحاد جامعه هدف نهایت تلاش و اهتمام خود را به کار خواهد بست.

***

بیانیه انجمن حمایت از حقوق معلولان درباره معلول آزاری در مرکز نگهداری بوشهر

انجمن دفاع ازحقوق معلولین ایران و سازمان‌های مردم نهاد در اطلاعیه‌ای با ابراز تأسف از واقعه غم‌انگیز در مرکز نگهداری بوشهر، نوشت: انتشار تصاویردردناک و غیرانسانی یکی از مراکز نگهداری افراد دارای معلولیت به شدت دل خانواده‌های افراد معلول و بسیاری از انسان‌های آزاده، باوجدان و شرأفتمند را به درد آورده است. بی‌شک هیچ توجیهی نمی‌تواند این قساوت، سنگدلی و انسان ستیزی را که ناشی از ضعف آگاهی و دانش بنیادین از ظرفیت انسان است را جبران نماید. سازمان‌های مردم نهاد معلولین ایران با اظهار تأثر و تأسف عمیق از این واقعه غم‌انگیز انتظار دارد تا موضوعات مربوط به مرکز مذکور و سایر مراکز نگهداری افراد دارای معلولیت توسط دادستان کل کشور و سازمان بهزیستی مورد بازبینی و بررسی قرار گیرد.

این انجمن در ادامه این اطلاعیه آورده است:

۱-مرکز متخلف که تصاویر زجرآور آن دل دردمندان را به درد آورده است در سال‌های قبل همیشه یارانه دریافتی‌اش با تعداد افراد حاضر در مرکز و حتی بر اساس درجه مرکز بیشتر از شرایط موجود آن بوده است. در تصاویر به وضوع دیده می‌شود خانم «م» به عنوان مدیر مرکز در حین ضرب و شتم در محل حضور دارد لذا انتظار می‌رود با توجه به سوء سابقه در این خصوص مادام العمر حق فعالیت در مراکز افراد دارای معلولیت از‌ایشان سلب گردد.

۲_ضارب نیروی استخدامی شده غیرایرانی است که به خاطر فرار از بیمه و حقوق کارگری به کار گرفته شده است. لذا پایش نیرو‌های مرکز از نظر سوابق بیمه و حقوق مزایا ضروری به نظر می‌رسد.

۳_در خصوص آمار و علت فوتی‌های مرکز از طریق بررسی اسناد پزشکی، مشاهدات پرسنل مرکزتحقیق و تفحص شود، تا خون ناحقی پایمال نگردد.

در خصوص سایر مراکز نگهداری از افراد دارای معلولیت به منظور جلوگیری از فجایع مشابه از سازمان بهزیستی کشور انتظار می‌رود دستورالعمل واگذاری و اداره این مراکز را به گونه‌ای تغییر دهد که ۱_ فعالیت نیروی غیر تخصصی اتباع در مراکز نگهداری معلولین ممنوع گردد. مگر ضرورت این موضوع به تصویب معاونت توانبخشی استان برسد.

۲-استقرار دائم نماینده سازمان بهزیستی در مراکزشبانه روزی به خصوص مراکز شبانه روزی خاص بعنوان ناظر

۳-ایجاد فوری و بدون فوت وقت پایگاه‌مانیتورینگ(نظارت مرکزی و از راه دور) و ترسیم نظارت سیستماتیک توسط سازمان بهزیستی کشور

۴- سوء پیشینه، سلامت روان و عدم الودگی به هرنوع اعتیاد در بین شاغلان در مراکز در هر سطحی به صورت مرتب و دقیق رصد گردد.

۵-ترخیص افراد دارای معلولیت توانمند از مراکز با بسته‌های حمایتی لازم و بازگشت به جامعه با رعایت اصل توانمندسازی افراد دارای معلولیت

۶-افزایش حق پرستاری در منزل تا۵/۱برابر حق پرستاری در مرکز به منظور تشویق و ترغیب والدین جهت نگهدرای فرد معلول در منزل همراه با بسته‌های مشاوره‌ای لازم

۷- کمسیون ارزیابی و تشخیص اقامت در مراکز نگهداری برای معلولینی که دارای قیم هستند با مدیریت معاونت توانبخشی استان هرچه سریعتر راه‌اندازی شود

۸-صاحبان امتیاز حقیقی و مسئول فنی مراکز توامان دارای دانش تخصصی در حوزه افراد دارای معلولیت باشند.

۹- آمار و علت مرگ و میر در مراکز نگهداری جداگانه به صورت مرکز، استانی و کشوری در دفاتر نظارتی استانی و کشوری ثبت و ضبط گردد، و بعنوان یکی از شاخص‌های اصلی ادامه فعالیت تعیین گردد.

۱۰-معلولین مجهول الهویه مراکز نگهداری با فراخوان بهزیستی توسط مردم شریف ایران قیمومیت ان‌ها پذیرفته شده و این مراکز بصورت هیأت امنایی و با حضور قیم ان‌ها اداره شوند.

۱۱-افراد دارای منصب دولتی از داشتن امتیاز مرکز و یا حضور در هیأت امناء و هیأت مدیره منع شوند.

۱۲- رصد مالی صاحبان امتیاز مراکز و جلوگیری از دادن امتیاز به افرادی که وابستگان درجه یک آن‌ها خارج نشین هستند.

۱۳-سازمان بهزیستی سالانه به صورت شفاف اعلام نماید چه مبلغی از بودجه قانون حمایت ازحقوق افراد دارای معلولیت به مراکز نگهداری و چه مبلغی به معلولین در منزل اختصاص می‌یابد.

۱۴_ سازمان بهزیستی کشور صلاحیت تأیید بهداشت مراکز، محل نگهداری موادغذایی، آشپزخانه و اشپز را از خود سلب و به وزارت بهداشت و ضمنا صلاحیت تأیید ایمنی ساختمان مراکز را به آتش نشانی‌ها و مراجع ذیصلاح واگذار نماید و در مراکز دولتی نیز این موارد به دقت لحاظ گردد.

۱۵_انتظار می‌رود وزیر محترم تعاون کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی کشور شخصاً در برابر این اقدام شنیع واکنش نشان داده و به خاطر ترمیم احساسات جریحه دار جامعه معلولان دستور مناسب صادر کنند.

این انجمن در پایان این اطلاعیه آورده است: سازمان‌های مردم نهاد معلولین ضمن ابراز تألم و تأسف مجدد از وقوع چنین حادثه‌ای زحمات مادریاران، پدریاران و مددکاران خدوم را نادیده نمی‌گیرد و انتظار دارد دادستانی محترم و سازمان بهزیستی در خصوص ابعاد مختلف این فاجعه، چگونگی وعلل شکل‌گیری این حوادث اطلاع‌رسانی و به خانواده‌های معلولین، فعالان رسانه‌ای، انجمنها و ملت شریف ایران به منظور جلوگیری از وقوع چنین حوادث اسف باری اطمینان خاطر دهد.

  • 18
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش