جمعه ۰۱ تیر ۱۴۰۳
۱۱:۰۸ - ۱۳ آبان ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۸۰۳۳۰۷
سایر حوزه های اجتماعی

بازگشت امید به زندگی رفتگر درستکار

آزادی رفتگردرستکار,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه

انتشار گزارش‌ درباره سرنوشت غم انگیز رفتگر پاکدست کرجی که به خاطر برق گرفتگی شدید هنگام کار، بشدت مصدوم و خانه نشین شده بود درحالی واکنش‌های گسترده مردم، رسانه‌ها و مسئولان را به‌دنبال داشت که «ر.ف» نیکوکار سرشناس کرجی پیش ازسایرین، مقدمات آزادی وی و پرداخت بدهی‌اش را برعهده گرفت.او درعین حال برای تهیه یک واحد آپارتمان اجاره‌ای به‌منظوراسکان مرد جوان وخانواده‌اش نیزاعلام آمادگی کرد.دفتر دادستان کرج، بعدازظهر چهارشنبه پذیرای خانواده‌های گرفتاری بود که پیش از این هیچگاه همدیگر را ندیده بودند.

 

اما حالا آنها مثل خانواده‌ای بزرگ و پس از خواندن سرگذشت یکدیگر درصفحه حوادث از بازی‌های سرنوشت همدیگر باخبر بودند. حالا همه بی‌قرار دیدن مردی بودند که بی‌ادعا و با دست‌هایی سرشار از سخاوت، بار دیگر بی نام ونشان، به زندگی تاریک و بی‌نور مردم گرفتار شهرش، یک آسمان ستاره هدیه کرده بود.خانواده‌های ۳۷ زندانی آزاد شده و چند رفتگر گرفتار کرجی، منتظر ورود مردی بودند که او را نمی‌شناختند. اما می‌دانستند که او سبد گل‌های رنگارنگ را به خانه‌های تاریک‌شان هدیه کرده بود.انسانی که حاضر به افشای هویت خود نیست اما هربار که سرنوشت پردرد زنان و مردان گرفتار و دربند را به تصویر کشیدیم، با تماس تلفنی برای آزادی و حمایت از انسان‌های درمانده و نیازمند پیشقدم شد و مژده آزادی را آورد.وقتی از سرگذشت زندگی «سیدبابا» نوشتیم که به خاطر دیه ۳۵ میلیون تومانی ۲۰ سال در زندان مانده بود، بلافاصله بدهی‌اش را پرداخت و مرد زندانی را آزاد کرد.

 

بعد هم همسرش به حرمت شهدای کربلا اعلام کرد: آزادی ۷۲ زندانی بدهکار دیگر را به سرور آزادگان جهان هدیه خواهند کرد. رؤیای آزادی ۳۷ زن و مرد زندانی با پیگیری‌های خبرنگار روزنامه «ایران» و اعلام آمادگی زوج نیکوکار کرجی و تلاش «حاجی رضا شاکرمی» دادستان کرج و «رضوان الله مرندی» رئیس انجمن حمایت از زندانیان البرز به حقیقت پیوست و آنها در بهت و ناباوری، به شکرانه آزادی، سجده شکر به جا آوردند.این که پیرمرد زندانی در سال‌های حبس چه با خدای خویش گفت که ۳۶ زن و مرد بدهکار را نیز با خودش آزاد شده دید، رازی ناگشوده است. اما بلندای داستان زندگی غم انگیز «سیدبابا»، ما را به سرنوشت رفتگر نیمه شب‌های کرج پیوند زد که غبار بی‌مهری‌ها، قامتش را فراگرفته بود.

 

رفتگر پاکدستی که براساس فیلم‌ها و تصاویر موجود، طی مدت ۶ ماه سه بار کیف‌های حاوی پول و طلا را پیدا کرد و بی‌هیچ تردید یا وسوسه‌ای آنها را به صاحبان‌شان برگرداند. اما یک ماه بعد که در حال جمع کردن شاخه‌های درختان بود که دچار برق گرفتگی، سوختگی و شکستگی‌های متعدد شد و امدادگران اورژانس با حضور در محل حادثه او را با همان لباس نارنجی به بیمارستان منتقل کردند. همان موقع بود که تنهایی و غربت در رگ هایش، ترس دواند؛ زیرا مدیرانی که تا دیروز با او عکس یادگاری می‌گرفتند، حالا خود را پنهان کرده و او را در میان تقدیرنامه‌ها و عکس‌های یادگاری‌شان تنها گذاشته بودند. طوری که او با گذشت ۲ سال از حادثه به‌دلیل دریافت نکردن حق و حقوقش و ناتوانی در پرداخت ۱۶ ماه اجاره خانه، با شکایت صاحبخانه‌اش بازداشت شد.

 

واکنش مردم و مسئولان

همزمان با انتشار این گزارش، مردم سراسر کشور برای حمایت از رفتگر پاکدست و دلجویی از خانواده‌اش اعلام آمادگی کردند. از دفتر سخنگوی دولت تا ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، نیکوکاران مقیم داخل وخارج از کشور، اتاق بازرگانی استان البرز و... هر شهروند با عاطفه‌ای که نمی‌توانست بی‌تفاوت از خم این کوچه تاریک و پردرد بگذرد، برای حمایت از مرد رفتگر اعلام آمادگی کردند.

 

اما زوج نیکوکار کرجی که زودتر از سایرین وارد میدان شده بودند، مقدمات آزادی رفتگر جوان از بازداشت و پرداخت بدهی صاحبخانه‌اش را پذیرفته بودند. وی همچنین پس از بررسی پرونده رفتگر بدهکار، برای پرداخت ودیعه خانه‌ای اجاره‌ای، نماینده خود را به دفتر روزنامه «ایران» فرستاد و با دعوت صاحبخانه به سازش، مرد رفتگر تا ۱۵ آبان برای تسویه حساب و تخلیه خانه مهلت گرفت. صاحبخانه نیز با حضور در دفتر روزنامه ایران با تأکید بر  حسن نیت خبرنگار «ایران» و اعتماد به وی و پس از مذاکره با نیکوکار کرجی رضایت کتبی خود را برای آزادی مرد رفتگر مشروط به تسویه کامل و تخلیه خانه اعلام کرد.

 

قدردانی استاندار البرز

استاندار البرز نیز با قدردانی از رسانه‌ها در راستای تنویر افکار عمومی دستور کمک به پاکبان پاکدست را صادر کرد.دکتر «محمدعلی نجفی» اظهار کرد: نقش رسانه‌ها که با حساسیت و دقت نظر در بازتاب وضعیت نامناسب پاکبان پرتلاش البرزی اقدام کردند، تحسین برانگیز و ارزشمند است و مراتب قدردانی از انعکاس چنین رویدادهایی را دارم.وی پیشتر نیز دستور داده بود تا در راستای پیشگیری از اقدامات مشابه، گزارشی از وضعیت کارگران و پاکبان‌های شهرداری‌های سراسر استان تهیه شود تا در جریان سایر مشکلات مربوطه قرار گیرد.

 

رفتگرهای شهرمان را تنها نگذاریم

با انتشار این گزارش، چند رفتگر آسیب دیده که با بی‌مهری کارفرما و تضییع حقوق‌شان روبه رو شده‌اند، برای تظلم خواهی به اداره بازرسی و حقوقی استانداری البرز مراجعه و با ارائه مدارکی خواستار دریافت حقوق از دست رفته خود شدند. آنها اسناد و مدارکی را نیز  ارائه دادند که درحال بررسی است.

 

حق بهره‌برداری رسانه‌ای نمی‌دهیم

مرد نیکوکار کرجی نیز در این باره گفت: واقعیت این است که اگر کمک‌های دادستان عمومی و انقلاب البرز نبود، هیچ وقت نمی‌توانستیم به دور از حاشیه‌سازی و با این سرعت به رفع امور نیازمندان و گرفتاران بپردازیم.وی با اظهار تأسف از سوءاستفاده برخی مدیران از رفتگر نگون بخت گفت: همان‌طور که در گذشته با وی عکس یادگاری می‌گرفتند، باز هم برای رسانه‌ای کردن خود در برابر دوربین‌ها، با پدیده تأسف بار عکس‌های یادگاری روبه رو شدیم. حال آنکه با قبول پرداخت بدهی وی به صاحبخانه و پرداخت ودیعه مسکن، به مدیرانی که مسئولیت پذیر نبودند، حق برداشت و بهره برداری‌های اجتماعی و رفتارهای عوام فریبانه نخواهیم داد. چرا که اگر نگران وضعیت بدهکاران و درماندگان شهر کرج هستند، بهتر است مشکل رفتگر جوانی را حل کنند که ۵ صبح در محل کارش بر اثر برخورد با یک خودروی عبوری دچار ۴۶ درصد از کارافتادگی شده و با وجود ۱۶ پیچ در سر و گردنش قادر به حرکت و کار کردن نیست.

 

وی یادآور شد: هیچ نعمتی بالاتر از آزادی نیست و خدای مهربان را شاکرم که فرصتی را برایم فراهم کرد تا نعمت برآورده کردن نیازهای دیگران نصیبم شود.«حاجی رضا شاکرمی» دادستان عمومی و انقلاب البرز نیز در گفت‌و‌گوی اختصاصی با خبرنگار روزنامه ایران ضمن قدردانی از تلاش‌های انساندوستانه زوج نیکوکار کرجی گفت: «حمایت «ر.ف» و همسرش سیده«م.ح»از ۷۲ زندانی بدهکار و مرد رفتگر به‌دنبال انتشار گزارش روزنامه ایران و بدون دخالت و حمایت مدیریت شهری صورت گرفته و خوشحالیم که به دور از تبلیغات غیرواقعی و هیچگونه چشمداشت یا منتی این کار بزرگ به شایستگی و درستی به سرانجام رسید.»دادستان «شاکرمی» و «مرندی» رئیس انجمن حمایت از زندانیان البرز از تلاش‌های مدیران و دست اندرکاران روزنامه ایران در راستای تلاش برای انعکاس صدای نیازمندان و دردمندان نیز قدردانی کردند.

 

 

شهردار منطقه ۱۱ کرج : پاکبان، زندانی نشد

به دنبال بازتاب‌های گسترده رسانه‌ای وضعیت رفتگرکرجی، مدیر منطقه ۱۱ شهرداری کرج با اشاره به حواشی به وجود آمده مبنی بر زندان رفتن پاکبان حادثه دیده در منطقه کلاک بالا، تأکید کرد: با حضور پیمانکار در کلانتری وتوافق شاکی، وی به زندان نرفته و بدهی اجاره نیز پرداخت خواهد شد.به گزارش اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری کرج، حسین شریف کاظمی گفت: این فرد از نیروهای شرکت پیمانکار وابسته به شهرداری کرج است که سال گذشته بر اثر بروز سانحه‌ای در هنگام کار دچار مصدومیت شدید شد که با انتقالش به بیمارستان توسط شهروندان مراحل درمانی‌اش آغاز شد.

 

وی اضافه کرد: در پی این حادثه امکان بازگشت به کار برای او میسر نشد که با مساعدت دکتر نصیری شهردار جدید کلانشهر کرج، دستور بازگشت به کار وی ماه گذشته صادر و با حضور در دفتر شهردارنیز از او دلجویی شد.شریف کاظمی بیان داشت: با توجه به هزینه‌های بالای درمان و مشکلاتی که در مسیر دریافت بیمه و خسارات این پاکبان پاکدست به وجود آمد، متأسفانه پرداخت اجاره بهای وی به مبلغ ۹۵ میلیون ریال به تأخیر افتاد و با شکایت صاحبخانه حکم تخلیه برایش صادر شد. تا اینکه پس از درج گزارشی ازاین ماجرا در یکی از نشریات سراسری، یکی از خیرین عهده دار پرداخت بدهی وی شد.وی اضافه کرد: بر این اساس موضوع بازداشت و بدهی این پاکبان آسیب دیده در حال حاضر رفع شده و با توجه به نظر مثبت شهردار کرج مبنی بر حمایت از افراد ضعیف و کارگران، انتظار می‌رود مشکل وی بزودی و به نحو احسن رفع شود.

 

 

 

iran-newspaper.com
  • 19
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
ویژه سرپوش