جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰
۱۱:۴۸ - ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۶۱۲۷۲
مدیریت ورزش

آقای وزیر ورزش لطفاً کمی آهسته‌تر!

حمید سجادی قهرمان سابق دوی ماراتن,اظهارات جنجالی حمید سجادی
«کودک‌کش» خطاب‌کردن اسرائیلی‌ها حالا باعث به‌راه‌افتادن جریانی تازه در رسانه‌های خارجی علیه ورزش ایران شده است.

به گزارش روزنامه شرق، حمید سجادی، قهرمان سابق دوی ماراتن و استقامت ایران، بالاخره به چیزی رسید که مدت‌ها در سر می‌پروراند و وزیر ورزش شد. او اولین فرد ورزشی تاریخ سیاست ایران است که به‌عنوان وزیر ورزش انتخاب می‌شود. البته عمر این وزارتخانه چندان زیاد نیست‌ ولی با وجود این، غالب انتقاداتی (فارغ از درست یا نادرست‌بودنش) که از این وزارتخانه می‌شد، مربوط به این بود که چرا یک چهره ورزشی نباید به‌عنوان وزیر ورزش انتخاب شود و فعالیت کند. او بعد از محمد عباسی، محمود گودرزی و مسعود سلطانی‌فر، چهارمین وزیر ورزش ایران محسوب می‌شود. حمید سجادی چهره‌ای شناخته‌شده بین ورزشی‌هاست؛ تعدادی از رکوردهایی که او در طول دوران حرفه‌ای‌اش بر جا گذاشته هنوز دست‌نخورده است؛ همین مورد خود گواهی بر متفاوت‌بودن او در بین ورزشکاران ایرانی است. البته سجادی فقط به دویدن اکتفا نکرده و دستی هم بر علم و دانش دارد. همان‌طورکه درس و دانشگاه را هم محدودیتی ندانسته و مدت‌هاست در قالب تشکل‌های مختلف، مشغول فعالیت‌های سیاسی هم هست.

به‌هرروی او توانست خیلی میلیمتری از مجلس رأی اعتماد بگیرد و به‌عنوان وزیر ورزش دولت رئیسی خودش را معرفی کند. از زمانی هم که به‌عنوان وزیر انتخاب شده تقریبا یک‌جا بند نشده است؛ ترجیحش این بوده که بیشتر در کنار ورزشکاران باشد تا پشت میز بنشیند. اینها همه بخشی از موضوعاتی است که حمید سجادی را در همین روزهای نخست وزارتش متمایز کرده است. بااین‌حال تصویری که فعلا از وزیر ورزش ایران در رسانه‌های جهانی درحال مخابره‌شدن است کمی تا قسمتی خطرناک است! او این روزها بیش از آنکه به‌عنوان چهره‌ای ورزشی مورد نقد و بررسی قرار بگیرد، به دلیل صحبت‌هایش علیه اسرائیل در مجلس، زیر ذره‌بین رسانه‌های خارجی رفته است. سجادی در جلسه بررسی صلاحیتش به‌عنوان وزیر پیشنهادی ورزش در مجلس، با صدای بلندی تقابل ورزشکاران ایران با ورزشکاران اسرائیلی را مورد نکوهش قرار داد و با نام‌بردن از کشور مغولستان، اشاره‌ای به پناهندگی سعید ملایی کرد. داستان سعید ملایی و مهاجرتش از ایران و سپس اقدام بحث‌برانگیزش بعد از مدال نقره المپیک، موضوعی تکراری است و مخاطبان ورزش در جریان جزئیات آن اتفاق هستند ولی مطرح‌کردن این مورد ازسوی وزیر ورزش جدید و «کودک‌کش» خطاب‌کردن اسرائیلی‌ها حالا باعث به‌راه‌افتادن جریانی تازه در رسانه‌های خارجی علیه ورزش ایران شده است.

آنها با بازتاب‌دادن صحبت‌های وزیر جدید دولت رئیسی از آن به‌عنوان دیدگاه آشکار مسئولان ورزش ایرانی نسبت به رقابت با اسرائیلی‌ها یاد کرده و عنوان کرده‌اند با طرح چنین موضوعات علنی‌ای دیگر برکسی پوشیده نیست که ورزشکاران ایرانی با «فشار» و «توصیه» مسئولان رده‌بالای ورزش ایران، از رقابت با اسرائیلی‌ها سرباز می‌زنند. این مورد درست همان چیزی است که ورزش ایران را مدت‌ها تهدید می‌کند. همین حالا فدراسیون بین‌المللی جودو، جودوی ایران را دقیقا به دلیل همین ادعا با محرومیت سنگینی مواجه کرده است. مسئولان فدراسیون جهانی جودو با بیان اینکه ورزشکاران ایرانی از سوی مسئولان بلندپایه ورزش ایران تحت فشار هستند تا از رقابت با رقبای اسرائیلی بپرهیزند، رأی به محرومیت سنگین جودو ایران داده‌اند. البته که فقط جودو به تنهایی زیر تیغ تحریم نیست و چندین فدراسیون دیگر از جمله شطرنج و فدراسیون کشتی هم اخطارهای شدیدی در این زمینه ازسوی فدراسیون‌های جهانی مربوطه دریافت کرده‌اند. همه این تهدیدها در شرایطی رخ داده که مسئولان ورزش ایران در دیدار با مسئولان کمیته‌های آسیایی و بین‌المللی ورزش و همچنین با حضور در دادگاه عالی ورزش، روی این نکته تأکید کرده‌اند که عدم مبارزه با اسرائیلی‌ها یک خواست مردمی است و ورزشکاران هم از بدنه مردم جدا نیستند.

سخن چندسال اخیر مسئولان ورزش ایران این بوده که ورزشکاران ایرانی به خواست خودشان با اسرائیلی‌ها روبه‌رو نمی‌شوند و توصیه و فشاری در کار نیست. اگرچه این سخن تابه‌حال درمورد چندین تهدید جواب داده ولی با دادگاهی‌شدن پرونده فدراسیون جودوی ایران و شهادت ورزشکاران پناهنده ایرانی علیه مسئولان وقت ورزش ایران، این مورد هم تا حدودی رنگ باخته است. حالا که نه دیگر مصدومیت‌های عمدی و نه «باید ببازی‌ها» جواب نمی‌دهد، بهتر است برای جلوگیری از خطر احتمالی تعلیق و محرومیت کلی ورزش ایران، در بیان اعتقادات مصلحت‌اندیشی بیشتری شود یا با صدای آهسته‌تری بیان شوند تا حساسیت فدراسیون‌های جهانی برانگیخته نشود. حمید سجادی به‌عنوان وزیر ورزش دولت رئیسی حتما به‌خوبی از جنجالی که ماده ۱۱ طرح قانون مقابله با اسرائیل به راه انداخت آگاهی دارد. همان طرحی که مقابله با رقبای اسرائیلی برای ورزشکاران ایرانی را تبدیل به قانون می‌کرد. آن موضوع آن‌قدر در رسانه‌های مختلف دنیا بازتاب داده شد که شایعه تعلیق کل ورزش ایران به گوش رسید. این شایعه آن‌قدر قوی بود که مجلس مجبور به حذف ماده ۱۱ طرح قانون مقابله با اسرائیل شد.

مقابله با ورزشکاران اسرائیلی خط قرمز نظام است؛ این مورد بر کسی پوشیده نیست ولی آیا جارزدنش در مجلس، آن‌هم پشت تریبون ازسوی یک مقام رسمی که دست بر قضا قرار است رئیس کل ورزش ایران شود، جایز است؟ شاید آنهایی که تعلیق ورزش و آماتورکردن ورزشکاران ایرانی برایشان چندان اهمیتی نداشته باشد، این مورد را بپسندند ولی بعید است که ذهنیت حمید سجادی چنین باشد.

او بیش از هر شخص دیگری در بدنه دولت می‌داند ورزشکاران برای رسیدن به سطح حرفه‌ای و آماده‌شدن در تورنمنت‌های جهانی و البته بازی‌های المپیک چه سختی‌ای می‌کشند. اتفاقا خودش یکی از همان زجرکشیده‌های ورزش حرفه‌ای است و بعید است کوچک‌ترین علاقه‌ای به بحرانی‌کردن ورزش ایران داشته باشد یا بخواهد خطر تعلیق بر سر رشته‌های ورزشی سایه بیفکند. حمید سجادی مثل بسیاری دیگری از چهره‌های سیاسی ایران می‌تواند اعتقاداتش نسبت به موضوع مبارزه با ورزشکاران اسرائیلی را بیان کند ولی دیگر باید بیشتر مصلحت به خرج دهد و این اعتقادات را به‌عنوان مسئول اصلی ورزش ایران پشت میکروفن جار نزند؛ مگر اینکه مشکلی با بلند بیان‌کردن نظراتش در این مورد نداشته باشد.

 • 14
 • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
آرش فردوسی,بیوگرافی آرش فردوسی,زندگینامه آرش فردوسی بیوگرافی آرش فردوسی کارآفرین موفق ایرانی – آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ اکتبر ۱۹۸۵

زادگاه:اوورلند پارک، کانزاس، ایالات متحده

ملیت:آمریکایی ایرانی تبار

شناخته شده برای:تاسیس دراپ باکس

وضعیت تأهل:مجرد

ادامه
عکس های محمد اسلامی,محمد جواد اسلامی,زندگی نامه محمد اسلامی بیوگرافی محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

دین:اسلام

ادامه
آهنگ های پرواز همای,پرواز همای اشعار,کنسرت پرواز همای بیوگرافی پرواز همای و آثار این خواننده ی سنتی (+ تصاویر)

زاده:۲۰ بهمن ۱۳۵۸

زادگاه:احمدسرگوراب گیلان

ملیت:ایرانی

پیشه:خواننده

فارغ التحصیل:لیسانس رشته شعر و آهنگ

ادامه
حضرت الیاس,زندگینامه حضرت الیاس,بیوگرافی حضرت الیاس زندگینامه حضرت الیاس یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل

زاده:سال ۹۰۰ پیش از میلاد

زادگاه:احتمالا تیشبه

درگذشت:سال۸۴۹ پیش از میلاد

معجزات:زنده گرداندن مردگان، پایین آوردن آتش از آسمان و ورود به بهشت پیش از مرگ

ستایش شده در:یهودیت، مسیحیت، اسلام

ادامه
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • جمعه ۸ بهمن
  مقدماتی جام جهانی
  اکوادور - برزیل
  ساعت: ۰۰:۳۰
 • مقدماتی جام جهانی
  شیلی - آرژانتین
  ساعت: ۰۳:۴۵
ویژه سرپوش