جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳
۲۰:۳۵ - ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۲۱۸۷
مدیریت ورزش

پاسخ صریح وزارت ورزش به قربانزاده و میثاقی/ جانشین فتح‌الله‌زاده را سجادی تعیین می‌کند

حمید سجادی,وزیر ورزش
وزارت ورزش و جوانان صراحتا اعلام کرد اختیار معرفی و انتصاب اعضای هیئت مدیره دو باشگاه استقلال همچنان برعهده وزیر ورزش است.

به گزارش ورزش سه، چند روز قبل در گزارشی به چینش اعضای مجمع دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و تفویض اختیارات از سوی وزیر اقتصاد و دارایی به رئیس سازمان خصوصی‌سازی اشاره کردیم. در این گزارش اشاره شده بود که با توجه به واگذاری بخشی از سهام سرخابی‌ها در بورس، این‌بار وزارت اقتصاد دارایی و البته به سبب تفویض اختیارات، رئیس سازمان خصوصی‌سازی می‌تواند تعیین کننده اعضای هیئت مدیره دو باشگاه استقلال و پرسپولیس باشد. 

با این حال بخش حقوقی وزارت ورزش و جوانان بعد از گزارشی تحت عنوان "خلع ید سجادی توسط وزیر اقتصاد و دارایی" جوابیه‌ای ارسال کرده که در آن عنوان شده وزیر ورزش همچنان دارای اختیار در بخش معرفی و انتصاب اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس است. با توجه به متن ارسالی از سوی وزارت ورزش گویا قرار نیست وزارت ورزش در ماجرای نظارت و دخالت مستقیم در امور سرخابی‌ها کوتاه بیاید و طی روزهای آینده که مجمع این باشگاه تشکیل می‌شود، با نظر وزیر ورزش و با حکم او اعضای جدید هیئت مدیره و در نهایت مدیرعامل استقلال معرفی خواهند شد. 

در متن جوابیه ارسالی از سوی وزارت ورزش و جوانان آمده است:

احتراماً؛ نظر به مفاد خبر منتشره در آن سایت خبری به کد ۱۹۲۰۴۶۱ در تاریخ ۱۴۰۲/۱/۲۲، مراتب ذیل را به عنوان جوابیه وزارت ورزش و جوانان در تبیین قوانین و مقررات مربوطه، که متضمن تعیین وزارت ورزش و جوانان به عنوان متولی اصلی امر ورزش من‌جمله دو باشگاه ورزشی استقلال و پرسپولیس است، به منظور اطلاع‌رسانی صحیح و درج در آن سایت خبری به استحضار می‌رساند:

۱- در خبر منتشره از وزارت امور اقتصادی و دارایی و علی‌الخصوص سازمان خصوصی‌سازی به عنوان نهاد ذی‌نفع و عهده‌دار نقش اول در انجام امور مربوط به دو باشگاه فوق در ماه‌های اخیر یاد شده است و این امر به تعیین وزیر امور اقتصادی و دارایی با تأیید رئیس جمهور به عنوان رئیس مجمع این دو باشگاه از سال ۱۳۹۷ به بعد استناد گردیده و در ادامه آن به تفویض اختیارات وزیر امور اقتصادی و دارایی به رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی پرداخته و از این امر تحت عنوان خلع ید وزارت ورزش و جوانان از دو باشگاه فوق یاد شده است. حال آنکه این برداشت مغایر با مفاد قوانین و مقررات مرتبط با موضوع و مفاد ابلاغ‌ها و احکام انتصابی صادره به شرح ذیل است.

۲- به طور کلی ترکیب مجمع این دو باشگاه از وزیر امور اقتصادی و دارایی (رئیس مجمع عمومی) وزیر دادگستری و وزیر ورزش و جوانان به عنوان دستگاه تخصصی ذی‌ربط تشکیل می‌شود که در اجرای ماده (۲۶) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی به عنوان نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی تعیین شده است و به موجب آن، وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌تواند رئیس سازمان خصوصی‌سازی را به عنوان نماینده تام‌الاختیار خود در اعمال تمام یا بخشی از اختیارات خویش در امر واگذاری موضوع این قانون تعیین کند. لیکن این امر سلب کننده و نافی اختیارات وزیر ورزش و جوانان به عنوان دستگاه تخصصی و متولی امر ورزش و حتی وزیر دادگستری به عنوان دستگاه ناظر از سوی دولت در مجمع آن دو باشگاه نمیگردد و مفاد بند (۱) ماده (۱۸) قانون فوق، صرفاً کلیه حقوق مرتبط با اعمال مالکیت بنگاه‌ها به وزارت امور اقتصادی و دارایی را منتقل کرده است و در عین حال به موجب ماده (۸۵) همان قانون، بالاترین مقام هر یک از دستگاه‌های موضوع ماده (۸۶) این قانون، در ما نحن فیه وزارت ورزش و جوانان مسئول اجرای صحیح و به موقع تکالیف مقرر شده برای آن‌ها در این قانون تعیین گردیده است. بنابراین چنانچه اختیارات وزیر ورزش و جوانان در تعیین اعضای هیئت مدیره سلب گردد، نمی‌تواند مسئولیت خود مذکور در ماده (۸۵) آن قانون را مورد اجرا قرار داده و پاسخگوی آن باشد.

۳- مضافاً آنکه در راستای مراتب فوق، اقدامات و تصمیمات مرتبط با موضوع در سنوات قبل اتخاذ گردیده است من جمله تفویض اختیارات وزیر امور اقتصادی و دارایی به وزیر ورزش و جوانان درخصوص انتخاب اعضای هیئت مدیره و مدیران عامل دو باشگاه که مفاد نامه شماره ۷۹۱۳۳/۶۱ مورخ ۱۴۰۱/۴/۲۸، مؤید این امر می‌باشد و در آن تشکیل جلسات مجامع عمومی مربوط به این دو باشگاه در مهلت مقرر قانونی توسط رئیس هیئت مدیره / هیئت عامل این شرکت‌ها توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی از وزارت ورزش و جوانان درخواست گردیده است و در ادامه در بند (۱) آن، بر تداوم ارائه خدمات و کسب و کار توسط هیئت مدیره وقت تأکید گردیده و از اعضای هیئت مدیره صرفاً همکاری لازم با سازمان خصوصی‌سازی و ارائه مدارک و مستندات لازم به آن سازمان درخواست گردیده است. مضافاً آنکه به موجب بند (۲) آن، صراحتاً انتخاب اعضای هیئت مدیره، هیئت عامل و مدیران عامل این دو شرکت (باشگاه) را بنا به پیشنهاد وزیر ورزش و جوانان و با رعایت جزء (۳) بند (هـ) تبصره (۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، پس از تصویب مجمع عمومی تعیین نموده است و حتی در آن صدور احکام انتصابی را مانند روال سابق برعهده وزیر ورزش و جوانان قرار داده است.

۴- رعایت مفاد سایر قوانین و مقررات مربوطه که همواره در مواد و بندهای قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مورد تأکید قرار گرفته است، ایجاب می‌نماید تا در این راستا، مفاد صدر ماده (۴) قانون اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان، نیز مرعی گردد که در آن، این وزارت به عنوان متولی اصلی ورزش تعیین گردیده و کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و بخش‌های غیر دولتی من‌جمله وزارت امور اقتصادی و دارایی با رعایت کلیه قوانین و مقررات کشور، مکلف به همکاری با این وزارت می‌باشند و به موجب جزء (۱۳) بند (الف) ماده (۴) همین قانون، سه امر خطیر: حمایت، نظارت و هماهنگ‌سازی فعالیت‌های کلیه نهادهای ورزشی که شامل دو باشگاه ورزشی فوق می‌گردد نیز، به منظور حسن اجرای وظایف برعهده این وزارت قرار داده شده است.

لذا هرگونه تفسیر و برداشت مبنی بر سلب اختیارات و مسئولیت‌های وزارت ورزش و جوانان از این دو باشگاه منافی با مفاد این قانون نیز می‌باشد.

بنا به مراتب فوق، وزارت ورزش و جوانان، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت دادگستری به عنوان اعضای مجمع این دو باشگاه، همواره تمامی مساعی و تلاش خود را در جهت تعامل با یکدیگر به کار بسته و به منظور حسن اداره امور این دو باشگاه در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه اهتمام ورزیده‌اند.

 • 13
 • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • جمعه ۲۲ تیر
  بازی دوستانه باشگاهی
  آلمانیا آخن - دورتموند
  ۱۳:۳۰
 • والیبال جام یادبود هوبرت واگنر
  لهستان - مصر
  ۱۷:۳۰
 • والیبال جام یادبود هوبرت واگنر
  آلمان - اسلوونی
  ۲۰:۰۰
ویژه سرپوش