یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۱۹:۱۷ - ۲۷ دي ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۰۱۸۴۳
مدیریت ورزش

سرنوشت ۲۰ هزار دلار پاداش مدیریتی چه شد؟

فدراسیون فوتبال,سرنوشت ۲۰ هزار دلار پاداش مدیریتی

روزنامه شرق نوشت: جام جهانی ۲۰۲۲ قطر قریب به یک سالی می‌شود به اتمام رسیده است. در واقع این کشور کوچک عربی این روز‌ها میزبان جام ملت‌های آسیا است و دیگر احتمالا کمتر کسی خاطرات رخ‌داده در جام جهانی در این کشور را مرور کند؛ ولی با وجود گذر زمان اتفاقات پیش، حین و بعد از جام جهانی برای مخاطبان ایرانی هنوز با واکنش‌های متعددی مواجه است.

یکی از پرتکرارترین این اتفاقات مربوط به پاداشی است که قبل از جام جهانی و به مناسبت صعود ایران به جام جهانی، به بازیکنان تیم ملی اعطا شد. ماجرا مربوط به قول دولت به بازیکنان برای اهدای حواله خودروی خارجی، بدون قیدوبند‌های رایج به کشور بود. این وعده درست زمانی که صعود تیم ملی به جام جهانی محقق شد، در رختکن، به بازیکنان تیم ملی داده شد؛ ولی عملیاتی‌شدن آن به بعد از بازی‌های جام جهانی کشیده شد.

دیگر موضوعی که در آن روز‌ها سروصدای زیادی به راه انداخت، فاش‌شدن پاداشی بود که اعضای هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال برای خودشان به ازای هر برد در جام جهانی در نظر گرفته بودند. در موادی که در همین زمینه تصویب شده بود، مقرر شده بود اعضای هیئت‌رئیسه به ازای هر برد ایران در جام جهانی ۲۰ هزار دلار پاداش بگیرند. از آنجا که ایران فقط ولز را شکست داد و در دو بازی دیگر مقابل انگلیس و آمریکا شکست خورد، اعضا ۲۰ هزار دلار پاداش گرفتند.

هر دو مورد، با واکنش‌های منفی روبه‌رو شد. درباره بازیکنان، به دلیل شکست سنگین تیم ملی در جام جهانی مقابل انگلیس، این پاداش‌ها نامنصفانه توصیف شد. بعد‌ها حتی کار به اعتراض دیگر ورزشکاران قهرمان ایران در رشته‌های غیر‌فوتبالی هم کشیده شد؛ آن‌ها از تبعیض به وجود‌آمده در این زمینه گلایه کردند. سرانجام آن اعتراضات، حتی با وجود آنکه بازیکنان تیم ملی تعدادی خودرو را به کشور وارد کردند، ورود دیوان عدالت اداری به ماجرا بود. 

رأی دیوان در این زمینه بسیار شفاف اعلام شد: مجوز خودرو‌های وارداتی باطل شد؛ اگرچه هنوز درباره عملیاتی‌شدن این رأی، حرف‌وحدیث وجود دارد و ظاهرا ادامه آن به بعد از بازی‌های جام ملت‌های آسیا کشیده شده، ولی اشاره به بند‌های قانونی در این بخش، کمک زیادی به حل ماجرا کرد. دیوان عدالت با اشاره به این زمینه که دولت برای اهدای چنین پاداشی، یک‌سری از بند‌های قانونی را نادیده گرفته، خواستار لغو مجوز اعطاشده به بازیکنان تیم ملی شد.

البته در‌این‌بین مسئله فقط مربوط به بازیکنان نبود؛ چراکه مدت‌هاست شایعه شده در کنار بازیکنان، افراد دیگری که ارتباطی با صعود تیم ملی ایران به جام جهانی نداشته‌اند هم از این مجوز استفاده کرده‌اند. درخواست انتشار فهرست افرادی که از این طریق اتومبیل وارد کرده‌اند نیز بدون نتیجه ماند.

دیگر مورد مرتبط با پاداش‌های اعطایی در جام جهانی که خبرساز شد هم دوباره با ورود نهاد‌های نظارتی وارد مسیر جدیدتری شده است. این یکی مربوط به همان پاداش‌های غیرعرفی است که به اعضای هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال اعطا شده است. سازمان بازرسی به‌تازگی به فدراسیون فوتبال هشدار داده که از این به بعد، دیگر خبری از اعطای پاداش به عوامل فدراسیون، به غیر از بازیکنان نخواهد بود و عدول از آن تخلف محسوب می‌شود. به‌این‌ترتیب، بعید است دیگر اعضای فدراسیون فوتبال ایران مثلا برای همین بازی‌های جام ملت‌های آسیا در پی رسیدن به پاداش باشند.

البته گمانه‌زنی‌ها در این زمینه همچنان ادامه دارد و شایعه شده که سازمان بازرسی از اعضای هیئت‌رئیسه فدارسیون فوتبال خواسته پاداشی را که در جام جهانی گرفته‌اند، پس بدهند. به عبارتی آن‌ها ۲۰ هزار دلار پاداشی را که برای برد مقابل ولز گرفته‌اند، باید پس بدهند؛ امری که قاعدتا به مذاق تعدادی خوش نخواهد آمد. 

پیش‌تر حوالی اسفند سال گذشته بود که میرشاد ماجدی، یکی از اعضای هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال، در این زمینه با دفاع از دریافت چنین پاداشی گفته بود: «در هر شرکت پاداش‌هایی را می‌نویسند و هیئت‌رئیسه مصوب می‌کند. هرچه نوشته و پرداخت شده، کاملا قانونی بوده است. این مصوبه هیئت‌رئیسه بوده است. 

این پاداش را سرمربی، بازیکن، کادر فنی و پزشکی و حتی کارمندان می‌گیرند. این پول از جام جهانی می‌آید و باید صرف فدراسیون شود. هیئت‌رئیسه چهار سال زحمت می‌کشد و دادگاه می‌رود و باید پاسخ‌گوی تمام اتفاقات باشد، ولی زحمت آن‌ها دیده نمی‌شود. این پول به کی‌روش، سرپرست و پزشک داده شده است. این حق هیئت‌رئیسه بوده است».

اگرچه آن زمان چنین اظهاراتی واکنش منفی زیادی در پی داشت، ولی حالا ایسنا خبر داده که همین میرشاد ماجدی، پاداش دریافتی‌اش از جام جهانی را پس داده است. با این حساب، تعداد افرادی که پاداش ۲۰ هزاردلاری مدیریتی در فدراسیون فوتبال را یا نگرفته یا پس داده‌اند، به پنج نفر می‌رسد. 

حالا این موردی رسمی است که پنج عضو هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال پاداش ۲۰ هزاردلاری مربوط به پیروزی مقابل ولز در جام جهانی ۲۰۲۲ را بازگرداندند. قبلا عنوان شده بود تعدادی از اعضای هیئت‌رئیسه از گرفتن این مبلغ خودداری کردند که شامل مهدی تاج، منصور قنبرزاده، احمدرضا براتی و بهرام رضاییان می‌شد. 

این رویه ادامه پیدا کرده تا اینکه هفته گذشته میرشاد ماجدی، دیگر عضو هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال، این پاداش را به خزانه فدراسیون فوتبال بازگرداند. البته در این میان تکلیف پاداش‌های دریافتی مهدی محمدنبی، طهمورث حیدری، احسان اصولی، محمدرضا ساکت و خداداد افشاریان مشخص نیست که آیا آن‌ها پاداش ۲۰ هزاردلاری را بازگردانده‌اند یا خیر؟

فعلا تا زمان مشخص‌شدن سرنوشت ۲۰ هزار دلار پاداش اعطایی به افراد باقی‌مانده، بهتر است از این به بعد با قانونی‌کردن یک‌سری موارد، مانع از تکرار چنین اتفاقاتی شد که بخشی از اعتماد عمومی را جریحه‌دار می‌کند. اتفاق مثبت این بخش، ورود نهاد‌های نظارتی برای اصلاح اتفاقات رخ‌داده است؛ اما بررسی چرایی این موضوع که چطور اعضای هیئت‌رئیسه برای خودشان پاداشی به اندازه زحمت بازیکنان اصلی تیم ملی در نظر می‌گیرند نیز نباید از دستور کار خارج شود.

 • 19
 • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۳۱ تیر
  جی لیگ ژاپن
  ساگان توسو - سانفرسه هیروشیما
  ۱۳:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  عربستان - عمان
  ۱۳:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  کویت - کره جنوبی
  ۱۵:۳۰
 • دوستانه
  پاتوم تایلند - دورتموند
  ۱۶:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  ایران - ژاپن
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر روسیه
  اورنبورگ - اسپارتاک
  ۱۸:۰۰
 • بسکتبال دوستانه
  فرانسه - استرالیا
  ۲۲:۳۰
 • دوشنبه ۱ مرداد
  سوپرلیگ آرژانتین
  دفنسا و جاستیسیا - بوکاجونيورز
  ۰۲:۳۰
 • دوستانه
  اینتر - پرگولتزه
  ۱۵:۳۰
 • دوستانه
  الهلال - العربی
  ۱۹:۳۰
 • دوستانه
  کوشیچه - آاس رم
  ۲۱:۰۰
 • بسکتبال دوستانه
  آمریکا - آلمان
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۲ مرداد
  لیگ قهرمانان اروپا
  لوگانو - فنرباغچه
  ۲۲:۰۰
 • دوستانه
  اسپورتینگ - سویا
  ۲۳:۰۰
ویژه سرپوش