۱۰:۴۱ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۵۷۷۵
مدیریت ورزش

ساکت! در فدراسیون فوتبال همه چیز به یک نفر ختم می‌شود/ پایان دبیرکلی، آغاز مدیرکلی

محمدرضا ساکت,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی, مدیریت ورزش
استعفای رئیس کمیته فنی فوتسال و فوتبال ساحلی به دلیل انتصاب محمدرضا ساکت در این کمیته، بار دیگر نشان داد که در فدراسیون فوتبال همه چیز به یک نفر ختم می‌شود.

به گزارش تسنیم، استعفای محمد حسن انصاری‌فرد و وحید شمسایی در پی ورود محمدرضا ساکت به کمیته فنی فوتسال و فوتبال ساحلی مهمترین خبر عصر روز گذشته فوتبال ایران بود.

نگاهی به معادلات مدیریتی فدراسیون فوتبال در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که به نوعی تمام مسائل در زمینه‌ها و موضوعات مختلف به یک فرد ختم می‌شود و آن کسی نیست به جز دبیرکل پیشین فدراسیون فوتبال. محمدرضا ساکت بعد از اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان از دبیرکلی فدراسیون فوتبال کنار رفت و انتظار می‌رفت حاشیه‌های دوران حضور او در این جایگاه به نوعی تمام شود اما ظاهرا پایان دبیرکلی، آغازی برای مدیرکلی ساکت در فوتبال کشور بوده به شکلی که حالا رد پای او در تمامی بخش‌ها، ارکان و کمیته‌های مختلف فدراسیون به وضوح دیده می‌شود.

ساکت دیگر دبیرکل فدراسیون نیست و به صورت غیر قانونی ابراهیم شکوری، معاون سابق ساکت در این جایگاه نشسته و با گذشت ۹ ماه در یک تخلف کاملا روشن و آشکار به فعالیتش و همچنین تایید و امضای تمام اسناد مالی و غیرمالی به صورت مستمر ادامه می‌دهد. تردیدی وجود ندارد که این کار غیر قانونی تنها با این هدف استمرار یافته که همچنان نفوذ دبیرکل پیشین در این جایگاه حفظ شود چرا که کنار رفتن شکوری و ورود یک دبیرکل جدید طبیعتا قدرت و اختیارات ساکت را در این بخش محدود می‌کند.

سازمان تیم‌های ملی مدت‌هاست که بعد از رفتن ساکت رئیسی ندارد اما عدم انتخاب رئیس هم با هدف حفظ اختیارات ساکت ادامه پیدا می‌کند چرا که مربیان تیم‌های ملی بارها در رده‌های مختلف بر این نکته تاکید داشته‌اند که در خصوص اردوها، برنامه‌های آماده‌سازی، انتخاب دستیاران و حتی امضای قرارداد با ساکت دیدار و گفت‌وگو می‌کنند و بر این اساس رئیس حقیقی سازمان تیم‌های ملی هم به صورت غیر رسمی، دبیرکل پیشین فدراسیون فوتبال است. هرچند با توجه به بازنشستگی، ساکت حق امضای اسناد تیم‌های ملی را ندارد که این مسئله را با حضور فردی به نام میرغفاری حل کرده و امضای میرغفاری که یک داور فعال در لیگ برتر است به صورت غیر قانونی در اسناد تیم‌های ملی مختلف دیده می‌شود تا در این بخش مشکل حق امضای ساکت به این شکل حل شود.

بد نیست به ماجرای سفر اخیر تیم نوجوانان به چین هم اشاره کنیم و برسیم به جریان جنجالی سرپرست این تیم که بدون دریافت حکم و به صورت مخفیانه همراه با نوجوانان راهی تورنمنت چین شده بود. اسماعیل قاسمی، راننده ساکت در سپاهان و یکی از دوستان نزدیک او که از شیراز به تهران آمده تا در این بخش هم با نفوذ دبیرکل پیشین همه کاره تیم‌های ملی پایه شده و به توصیه ساکت بدون دریافت حکم رسمی با عنوان سرپرست با تیم نوجوانان سفر کرد.

محمدرضا ساکت,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی, مدیریت ورزش

ریاست مرکز ملی فوتبال دیگر سمتی است که رسما و قانونا در اختیار دبیرکل سابق قرار ندارد اما عملا این محمدرضا ساکت است که بر صندلی این مرکز نشسته، میهمانان را به بازدید از بخش‌های مختلف آن خصوصا «تور پِک» دعوت می‌کند، با آنها به طبقات زیرین و لاندری مرکز، سَری می‌زند به گونه‌ای که در نگاه جامعه فوتبال عملا رئیس مرکز ملی هم کسی نیست به جز بازنشسته کثیرالمشاغل این فدراسیون. حقیقت این است که در مرکز ملی فوتبال ساکت بر کرسی ریاست تکیه زده و بدون اجازه او هیچ تصمیمی اتخاذ نمی‌شود.

مدیر و سرپرست تیم ملی فوتبال دیگر سمتی است که به شکل رسمی و قانونی در اختیار ساکت قرار دارد، او تمامی مراحل مذاکره با ویلموتس را طی کرد، در فرودگاه به استقبال سرمربی جدید رفت و رسما در کنار او روی نیمکت تیم ملی فوتبال می‌نشیند تا هدفی که در زمان سرمربیگری کی‌روش داشته و البته با توجه به مخالفت سرمربی پرتغالی نمی‌توانست به راحتی به آن دست یابد، محقق شود.

جالب اینجاست که دایره نفوذ و سیطره دبیرکل سابق با وجود تمامی مشاغل متعددی که در اختیار دارد تنها به فوتبال ختم نمی‌شود و ساکت به اعمال نفوذ در فوتبال ساحلی و فوتسال هم علاقمند است. دقیقا به همین دلیل شهریاری معاون سابق دبیرکل پیشین با نفوذ و سفارش ساکت به عنوان رئیس دپارتمان فوتبال ساحلی انتخاب شده تا عملا در این بخش نیز تصمیم گیرنده نهایی ساکت باشد، همانطور که در انتخاب سرمربی جدید تیم ساحلی تاثیرگذار بود.

در فوتسال هم داود پرهیزگار که از نیروهای نزدیک به ساکت در فدراسیون محسوب می‌شود به عنوان جانشین کفاشیان و رئیس کمیته فوتسال انتخاب شد تا دایره سیطره مدیر بازنشسته بر تمامی ارکان و ابعاد فدراسیون کامل شود. محمد حسن انصاری‌فرد اما ظاهرا تنها صدای مخالف در برابر این تمامیت خواهی‌ها بود که انتصاب رسمی ساکت در کمیته فنی فوتسال و فوتبال ساحلی را نپذیرفت و با استعفایش به این وضعیت عجیب و بی‌سابقه در فدراسیون فوتبال واکنش نشان داد.

بر کسی پوشیده نیست که مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال به هیچ فردی به اندازه ساکت اعتماد  ندارد و به همین دلیل هم همه جا سعی می‌کند از ساکت استفاده کند اما مگر یک نفر چقدر می‌تواند برای این همه کار انرژی و توان بگذارد؟ یعنی در مجموعه فدراسیون فوتبال کسی نیست که تاج به او اعتماد داشته باشد؟ یعنی در فدراسیون‌ فوتبال همه کارها باید در اختیار یک نفر باشد؟ سپردن تمامی مسئولیت‌ها و اختیارات به یک نفر آن هم در سازمان مهمی مثل فدراسیون فوتبال که باید با استفاده از خرد جمعی و تجارب ارزشمند کارشناسان و نیروهای توانمند حوزه‌های مختلف اداره شود به نظر تصمیم درست و معقولی نمی‌آید.

ظاهرا اجرای قانون بازنشستگی بیش از آنکه موجب محدود سازی نفوذ و فعالیت بازنشستگان شده باشد یک مدیر بازنشسته را در فوتبال تبدیل به رئیس مطلق فدراسیون کرده تا آنجا که در تمامی بخش‌ها و حوزه‌ها نفوذ کامل دارد.

 • 16
 • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.2 stars from 19 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
مبارکه اصفهانسیون فوتبال!
 • 0
 • 1
مشاهده کامنت های بیشتر
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنجشنبه ۳۱ مرداد
  هفته اول لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - پارس جنوبی جم
  ساعت: ۱۹:۱۰
 • هفته اول لیگ برتر ایران
  ذوب آهن - سایپا
  ساعت: ۲۰:۱۵
 • جمعه ۱ شهریور
  هفته اول لیگ برتر ایران
  ماشین‌سازی‌تبریز - استقلال
  ساعت: ۱۸:۰۰
 • هفته اول لیگ برتر ایران
  شاهین شهرداری بوشهر - سپاهان
  ساعت: ۲۰:۱۵
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید