چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹
۱۳:۱۷ - ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۳۰۱۱۱۶
مدیریت ورزش

فدراسیون مقابل فیفا کوتاه آمد/ خطر تعلیق رفع شد؟

اساسنامه فدراسیون فوتبال,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی, مدیریت ورزش
ورزش ایران برای جلب رضایت فیفا و تطبیق اساسنامه فدراسیون فوتبال با خواسته فدراسیون بین المللی چند ایراد بزرگ پیش نویس اساسنامه را رفع کردند تا قدم رو به جلویی بردارند.

به گزارش مهر، پس از آنکه فدراسیون بین المللی فوتبال روز ۹ خرداد در نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران فرصت یک هفته‌ای را تعیین کرد تا ایرادات موجود در پیش نویس اساسنامه این فدراسیون را برطرف کند، هیأت رئیسه و مسئولان فدراسیون فوتبال جلسات پرتعدادی را برگزار کردند تا این اصلاحات را انجام دهند.

فیفا در نامه‌ای که برای فدراسیون ایران ارسال کرده بود خواستار ایجاد تغییرات در بخش‌هایی از پیش نویس اساسنامه شده بود که حضور وزیر ورزش و معاونش در مجمع و داشتن حق رأی از مهمترین ایرادهای وارد شده بود.

هر چند فیفا ایرادهای زیادی را به پیش نویس اساسنامه فدراسیون وارد کرده بود اما مسئولان ایران تاکید دارند که این ایرادها به تعداد انگشتان دو دست هم نیست. با این حال هیأت رئیسه فدراسیون تلاش کرد در فرصت کوتاه یک هفته ایی که فیفا داده بود چند ایراد مهم را برطرف کند و با ارسال این موارد به فیفا زمان جدیدی را برای تکمیل اساسنامه در اختیار بگیرد.

شنیده شده است که مسئولان ورزش کشور پس از برگزاری نشست‌های مشورتی به این جمع بندی رسیدند که حضور وزیر ورزش و معاونش در مجمع را حذف کنند تا یکی از بزرگترین ایرادهایی که فیفا به اساسنامه گرفته است را برطرف کنند.

یکی از دیگر از مواردی که از سوی مسئولان فدراسیون فوتبال ایران اصلاح شده مربوط به آئین نامه ثبت نام برای ریاست و هیأت رئیسه فدراسیون است که در اساسنامه ارائه شده سابقه مدیریتی ۱۰ ساله را برای ریاست فدراسیون در نظر گرفته بودند که در اصلاح جدید ۱۰ سال هم حذف شده است.

بر این اساس بازیکنانی که سابقه ملی بالایی دارند اما سابقه مدیریت ندارند هم می‌توانند برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال ثبت نام کنند. البته تعداد بازی ملی این بازیکنان باید حدود ۱۰۰ بازی برای تیم ملی کشورشان باشد.

در اساسنامه فدراسیون فوتبال تاکید شده بود که افرادی که قصد ثبت نام برای انتخابات ریاست فدراسیون را دارند باید ۱۰ امضا اعضای مجمع را داشته باشند که در اصلاحات جدید این میزان امضا به ۶ تا ۸ امضا رسیده است.

اساسنامه فدراسیون فوتبال,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی, مدیریت ورزش

پیش از این داوران اجازه ثبت نام برای ریاست فدراسیون فوتبال را نداشتند که در اصلاحات جدید این حق هم برای داوران در نظر گرفته شده است که مثل سایرین بتوانند برای انتخابات ریاست فدراسیون ثبت نام کنند. البته این بخش شامل داورانی می‌شود که تجربه بین المللی بالایی داشته باشند.

یکی از بزرگترین ایرادهایی که فیفا به اساسنامه فدراسیون فوتبال گرفته بود، انتصابی بودن ارکان قضائی فدراسیون توسط رئیس بود که در اصلاح جدید این ارکان شامل اعضای کمیته انضباطی، کمیته استیناف و کمیته اخلاق توسط مجمع انتخاب خواهند شد.

گفته می‌شود مسئولان فدراسیون فوتبال که طی هفته گذشته با مسئولان وزارت ورزش هم در ارتباط بودند تا بهترین تصمیم را برای اصلاح اساسنامه و پاسخ به فیفا اتخاذ کنند. بر این اساس آنها تلاش کردند تعدادی از ایرادهای بزرگ فیفا به پیش نویس اساسنامه را برطرف کنند و با ارسال به فیفا زمینه برقراری تعامل بیشتر را فراهم کنند تا در فرصت مناسب اصلاحات کامل اساسنامه صورت بگیرد.

قرار است روز جمعه جلسه آنلاین مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا، مسئولان فیفا، مسئولان فدراسیون فوتبال ایران و مشاوران حقوقی بین المللی برگزار شود و طی آن آخرین وضعیت اصلاح پیش نویس اساسنامه فدراسیون بررسی و تصمیم در مورد سرنوشت این اساسنامه اتخاذ شود.

به نظر می‌رسد با چراغ سبزی که مسئولان فدراسیون فوتبال برای برطرف کردن ایرادهای اساسنامه نشان داده‌اند، در جلسه آنلاین روز جمعه مسئولان فیفا هم شرایط جدیدی را به وجود خواهند آورد تا اساسنامه فدراسیون به طور کامل مطابق با اساسنامه فیفا اصلاح شود. شاید فرصت گرفتن از فیفا بهترین اتفاق در شرایط موجود برای مسئولان ورزش کشور باشد تا بتوانند در آرامش و فرصت مناسب شرایط را مطلوب کنند.

واکنش دبیرکل فدراسیون فوتبال به حذف وزیر ورزش از اساسنامه/ خطر تعلیق رفع شد

مهدی محمدنبی درباره اصلاحات اساسنامه فدراسیون فوتبال گفت: از شهریورماه سال گذشته موضوعاتی در اساسنامه که به تصویب مجمع رسیده بود مسائلی مطرح شد. با توجه به زمانی که مسئولیت گرفتم به اتفاق همکاران کار را پیگیری کردیم. ظرف کمتر از ۲ ماه توانستیم با پیشنهادی که از اعضا گرفتیم به جمع‌بندی برسیم. نظرات هیات رئیسه را گرفتیم و به فیفا هم ارسال کردیم. این مواردی که مطرح شده بود بخشی از آن مربوط به ساختار حقوقی فدراسیون بود که در چارچوب قوانین باید انجام می‌دهیم. بخشی دیگر مربوط به حسابرسی، ارکان انتخاباتی و ... بود. بخشی دیگر هم درباره اعضای مجمع بود که اصلاحات انجام شد.

وی افزود: امروز همکاران ما در فدراسیون هستند. با پیشنهادات مطرح شده به جمع‌بندی رسیدیم و فکر می‌کنم تا ۲ ساعت دیگر اصلاحاتی که مدنظر فیفا بوده ارسال شود.

نبی درباره اینکه این موضوع مطرح شده که در اساسنامه حضور وزیر ورزش حذف شود، عنوان کرد: ما مواردی که مدنظر فیفا بوده را رعایت کرده‌ایم و مشکلی وجود نخواهد داشت. با توجه به قوانین، اصلاحات انجام شده است. این بخش را هم با توجه به اینکه فیفا از قبل گفته بود در چارچوب قوانین کشور باشد در ساختار حقوقی آن را مطرح کردیم. کارسنگینی بود، حاشیه‌هایی داشتیم، کرونا هم بود از طرفی رسانه‌ها مطالب متعددی را مطرح کردند.

وی در خصوص انتخاب کمیته‌ها از سوی اعضای مجمع، گفت: بله با رای‌گیری مجمع معرفی می‌شوند حتی برای کمیته حسابرسی هم همین است.

دبیر فدراسیون فوتبال که با برنامه ورزش و مردم گفت‌وگو می‌کرد درباره اینکه شما برای انتخاب‌شوندگان سابقه ۱۰ سال مدیریتی را برداشته‌اید، یادآور شد: در بخش اساسنامه و نامزدها انعطاف بسیار خوبی داشته‌ایم. اساسنامه از فیفا برگردد آن را منتشر می‌کنیم. طبق اساسنامه عمل کردیم که در تاریخ فدراسیون فوتبال بی سابقه بوده است. از اعضای مجمع هم پیشنهادات را گرفته‌ایم و نظرات آنها را در اساسنامه اعمال کردیم. فیفا هم نظر مشورتی می‌دهد و تصویب نمی‌کند. بعد از نظر فیفا آن را در مجمع مطرح و تصویب می‌کنیم.

وی افزود: کار بسیار خوبی شده و در همین جا از اهالی ورزش و دوستانی که در باشگاه‌ها و هیات‌ها مسئولیت دارند و دلسوز هستند می‌خواهم همکاری کنند تا آن طور که شایسته است از این وضعیت عبور کنیم. این یک کار جمعی بوده و امیدوارم نتایج هم خوب باشد.

دبیرکل فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد با تشکیل کمیته عادی‌سازی خطر تعلیق رفع شده، عنوان کرد: بله نگران نباشید. باید حاشیه‌ها را کم کنیم.

وی درباره اینکه به نظر می‌رسد همه کارها در دقایق پایانی انجا می‌شود، گفت: دقیقا.

نبی در بخشی دیگر از صحبت‌های خود درباره لیگ قهرمانان، تصریح کرد: روز چهارشنبه دوستان ما در کمیته صدور مجوز حرفه‌ای و سازمان لیگ در کنفرانس AFC شرکت داشتند. نظراتی که مطرح شد این است که در غرب آسیا مسابقات به صورت متمرکز برگزار می‌شود. 

وی افزود: ما و ۴ باشگاه ایرانی پیشنهادات خود را یک ماه پیش ارسال کرده بودیم. تاریخ برگزاری مسابقات باید در کمیته اجرایی تصویب شود. امیدواریم ظرف همین هفته AFC تاریخ قطعی را اعلام کند چون تمرینات تیم‌ها هم شروع شده است. سازمان لیگ هم برنامه خود را براساس نظرات ستاد مبارزه با کرونا و پروتکل‌هایی که هست اعلام می‌کند. از باشگاه‌ها خواهش می‌کنم سازمان لیگ را همیاری کنند.

دبیرکل فدراسیون فوتبال امروز از شروع لیگ از هفته اول تیرماه اظهار داشت: پیشنهاد ما این بود که مسابقات از هفته اول تیرماه آغاز شود تا باشگاه‌ها زمان بیشتری را برای شروع لیگ داشته باشند.

نبی همچنین با اشاره به پروتکلی که فیفا تعریف کرده، گفت: ۲ هفته پیش این پروتکل تعریف شده است. مسابقات بین‌المللی به این بستگی دارد که مسابقات ملی‌پوشان شروع شده باشد یا نه، پس همه ما باید همکاری کنیم. برای اخذ میزبانی باید وضعیت سفید باشد که ما در این وضعیت هستیم و لازم نیست در کشور ثالث میزبان باشیم. این امتیاز را باید تماما در اختیار داشته باشیم. تمرینات شروع شده و مسابقات هم لازم‌الاجراست.

 • 15
 • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویلیام شکسپیر,آثار ویلیام شکسپیر,کتاب ویلیام شکسپیر زندگینامه ویلیام شکسپیر (+ تصاویر)

متولد: ۲۶ ماه آوریل ۱۵۶۴میلادی

فوت: ۲۳ ماه آوریل ۱۶۱۶ میلادی

سمت: شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی

ملیت: انگلیسی

محل زندگی: لندن، استراتفورد

سبک نوشتاری: تئاتر رنسانس انگلستان

ادامه
نیوتون,زندگی نامه نیوتون,قانون های نیوتون زندگی نامه نیوتون بزرگترین و مشهورترین دانشمند جهان (+ تصاویر)

متولد: ۴ ژانویهٔ ۱۶۴۳

محل تولد: روستای وولزثروپ، لینکلن شر، انگلستان

مرگ: ۳۱ مارس ۱۷۲۷

ملیت: انگلیسی

رشته فعالیت: گرماشناسی، فیزیک، ریاضیات، ستاره شناسی، فیزیولوژی، شیمی

دانش آموختهٔ: کالج ترینتی

ادامه
صادق هدایت,اشعار صادق هدایت,سگ ولگرد صادق هدایت بیوگرافی صادق هدایت از کودکی تا زمان خودکشی اش (+ تصاویر)

زادروز: ۲۸ بهمن ۱۲۸۱

ملیت: ایرانی

محل زندگی: ایران، هندوستان، فرانسه

مذهب: خداناباور، بی دین 

شغل: نویسنده، داستان نویس، مترجم، حسابدار بانک ملی ایران، کارمند وزارت خارجه

ادامه
مهناز افشار,عکس های جدید مهناز افشار,زندگینامه مهناز افشار بیوگرافی مهناز افشار و تصاویر اینستاگرامی او

تولد:۲۱ خردادماه ۱۳۵۶

زادگاه: تهران، ایران

ملیت: ایرانی

شغل: هنرپیشه

سال های فعالیت: ۱۳۷۷ تاکنون

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • ﺳﻪشنبه ۱ مهر
  جام اتحادیه انگلیس
  لیتون - تاتنهام
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • جام اتحادیه انگلیس
  لوتون - منچستریونایتد
  ساعت: ۲۲:۴۵
 • چهارشنبه ۲ مهر
  لیگ قهرمانان آسیا
  استقلال - الاهلی عربستان
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  شهر خودرو - پاختاکور
  ساعت: ۲۱:۳۰
 • پنجشنبه ۳ مهر
  لیگ قهرمانان آسیا
  سپاهان - السد
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  پرسپولیس - شارجه امارات
  ساعت: ۲۱:۳۰
 • سوپرجام اروپا
  بایرن مونیخ - سویا
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • جمعه ۴ مهر
  هفته دوم بوندسلیگا
  هرتابرلین - فرانکفورت
  ساعت: ۲۲:۰۰
ویژه سرپوش